y gcssb*-: w rwzvic&szxjszrn^- zs liep het 66102. Van doze wordon 32134 ge wone en 57 diensttelegrammen verzonden. 33002 gewone telegrammen werden ont vangen en op zeer weinige uitzonderingen na aan hun adres bezorgd. Bovendien werden 333 diensttelegrammen ontvangen, waaronder 26 uit het buitenland. Alhier werden tevens 26 telegrammen (door storing), voor andere plaatsen bestemd, opgenomen en naar hunne bestemming ver der geseind. De invoering van telegraphische postwissels schijnt voor het publiek een hoe langer hoe meer op prijs gestelde maatregel te worden. Niet minder toch dan 242 binnenl. en 30 buitenl. postwissels werden verzonden en 330 binnenl. es 8 buitenl. ontvangen, vaak tot niet onaanzienlijke bedragen, zoowel ten gerieve van den handelsstand als van parti culieren. Het aantal ontvangen nieuwjaars kaarten bedroeg in 1888 90 stuks en dat der verzonden 56. De opbrengst over 1888 was omstreeks f 700 hooger dan in 1887, zoodat wel mag aangenomen worden dat het eenigszins ver hoogde tarief in 1886 noch op hot aantal telogrammen, noch op de opbrengst van na- deeügen invloed is geweest. De totale ontvangst over 1888 is ƒ12499.821. Den lsten Januari 1889 werden hier 67 nieuwjaarskaarten ontvangen en 50 verzonden. De personeelsterkto bleef dezelfde1 direc teur en 5 telegrafisten. Ten gevolge van den aankoop door het Rijk van het huis op de Breestraat naast het Postkantoor zal vermoedelijk weldra het Telegraafbureau daarheen worden overge bracht. Gemengd Nieuws. Van de gelegenheid, door het Dageljjksch Bestuur onzer gomoeDte open gesteld om de ruine der verbrande Stadszaal goed te kunnon bezichtigen, werd gisteren druk gebruik gemaakt. Zoowel vrouwelijke als mannelijke ingezetenen wendden pogingen aan om zich ten politie-bureele van toegangs kaarten te voorzien. Door het groote aantal sollicitanten ont stond wel is waar nu er, dan gedrang, maar het in ontvangst nemen der kaarten goschiedde vrij ordeljjk. De mannelijke personen, grooter in aantal dan de vrouwelijke, moesten de poort onder de „trappen van het Stadhuis" (bordes) bin nentreden om door het politiebureel het Raadhuis, na het bekomen van een toegangs bewijs, weder te verlaten. De vrouwelijke personen behoefden die voor de orde zeer gunstig werkende wandeling niet te maken en ontvingen onmiddellijk aan den ingang van het politiebureel het vereischte bewijs. Allen, die verlangden de ruïne te aanschou wen, konden gisteren dat verlangon bevre digen en w(j meenen de tolk van een groot aantal Leidenaren te zijn, a's wij hier dank zeggen aan het Gemeentebestuur voor de aangeboden gelegenheid. Omtrent den brand zeiven met zijn ver- schrikkelijken afloop ontvingen we nog een ingezonden stuk, dat wij billijkheidshalve op nemen en om zijn eigenaardigen vorm hier onveranderd laten volgen Geachte Mijnheer de Redacteur! Zouden wij in uw veelgelezen blad, een plaatsje voor deze onderstaande regelen mogen hebben. Nog iets over den brand. Daar wij een woord, tot niet mogen achter laten, aan den moedigen huzaar Van Beek om reden, dat hij niet alleen zijn kloeren, maar ook zijn leven niet heeft ontzien, indien het mogelijk was geweest hot knaapje nog Ie redden, dus indien het nu waarheid was geweest dat de hoer Van Engelburg het knaapje had hooren schreien, zoo had de huzaar Van Beek op dat geschrei af kunnen gaan, daar hj] toch het allereerst en wel tot driemaal toe op den zolder, waar de brand het hevigst woedde, geweest is, doch over dozen moed en zelfopoffering wordt in de courant niets vermeld, en daar toch veler harten vol van is, want niemand kan h9t zich begrijpen dat Van Beek hot niet met zijn leven heeft moeten bekoopen, en men kan zic-h niet be grijpen, dat over hem zoo weinig vermeld wordt. Want als de familie D. het wisten welke persoon eigenlijk zijn leven op 't spel gezet en alles er aan gewaagd heeft om het knaapje te redden, dan zouden die familie haast niet kunnen weten, hoe zjj dezen persoon hunne dankbaarheid bewijzen zouden, want het is wel na te gaan, dat Van Beek een groote schade aan zijne militaire kieederen heeft en dat niet alleen, maar er is ook voor zijn gezondheid zeer te vreezon. Dus alle menschen en vrienden zwaaien den huzaar Van Beek hun lof toe voor zijn moed en onverschrokkenheid. Hopende dat dit in aanmorking genomen zal worden, en dat zoodoende de eer gegeven zal worden aan hem die het toekomt en welke moediger geweest is dan ooit een burger wezen zal Twee vrienden van het militaire leven. Ten huize van eeno winkelierstor in de Molensteeg alhier, heeft men Zaterdag avond, terwijl de vrouw zich even uit haren winkel had verwijderd en zich in hot achter vertrek haror woning bevond, van die gelegen heid gebruik gemaakt om de door de vrouw dien dag ontvangen gelden, welke in een kopje in de toonbanklade geborgen waren, zonder toestemming van de eigenares mede te nemen. Zekeren B., metselaar van be roep, overkwam gistermiddag in zijn kosthuis alhier het ongeluk van do trap te vallen en zich zóódanig te bozeeren, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Onder geleide van een paar familieleden, werd B. naar den geneesheer den heer W. P. gebracht, die den jonkman verbond. Vooral aan het aangezicht is B. erg gekwetst. De race-ploegen der studenten- roeivereenigingen zijn thans alle ontbonden; het afgeloopen jaar is vooral voor „Njord" zeer schitterend geweest. „Njord" (Leiden) verscheen IS maal aan den start en behaalde 13 1ste prijzen en 1 premie; „Laga" (Delft) kwam 4-maal uit en behaalde 1 lsten prijs en 2 premies„Nereus" (Amster dam) kwam 8 maal op en droeg 3 1ste prijzen weg; terwijl „Triton" (Utrecht) 5-maalinhet krijt trad en 2 premies veroverde. Van de haringvisscherij zijn Zaterdag te Katwijk aangekomen: „K W 50" van den reeder L. Van Duyn, „K W 2" van den reeder F. E. Meerburg en „K IV 26" van den reeder P. Haasnoot Pz.Zondag ,K TV 54" en „K TV 55", beiden van den reeder N. Haasnoot Nz., en dezen nacht „K TV 25" van den reeder Ph. Hoek en „K W 56" van den roeder N. Haasnoot Nz. De vangst bedroeg van 256 tot 307 kantjes per schuit. Bij de arrestatie van een be- schonken matroos ontstond gisteren te 's-Hago eene vechtpartij tusschen den sergeant der patrouille en burgers, die den arrestant poogden te ontzetten, althans de arrestatie belemmerden. Do onderofficier, genoodzaakt den hem door den officier der hoofdwacht opgedragen last te volbrengen, en daarin tegengewerkt, maakte gebruik van zijne sabel, hetgeen tot een oploopje aanleiding gaf, waarin ook de politie werd betrokken. Een onderzoek is ingesteld in hoeverre de sergeant zijne bevoegdheid te buiten ging, of in hoeverre de burgers strafbaar zijn, die zich in deze zaak mongden. Den Haag ontving heden het bezoek van een aantal adelborsten der Fran- sche marine, waarschijnlijk afkomstig van het Fransche oorlogsvaartuig, dat dezer dagen ter reede van Amsterdam kwam liggen. Voor deze jeugdige aanstaande zeeofficieren kon dit uitstapje met recht een watertochtje genoemd worden, want de regen was bijna den geheelen dag niet van de lucht. De afwijking in denkoersvan het Duitsche eskader, waardoor dit voor Scheveningen, Katwijk en Noordwijk ver scheen, had niet bij toeval plaats, maar ter 69re van Prins Albert, thans te Scheveningen vertoevende, wien daarvan bericht was ge zonden. Bjj de nadeiing van Scheveningen nam hot eskader eene bepaalde orde aan en salu eerde, terwijl, gelijk met sterke kijkers dui delijk merkbaar was, do keizer op de brug van de „Hohenzollern" verscheen. Prins Al- bert kwam met zijne familie op het balkon, om zijn „verren" bloedverwant een groet te brengen. Om zeven uren stoomde het geheele es kader vlak langs de kust Zandvoort voorbij. Vooraan ging de „Hohenzollern" met den keizer aan boord, gelijk bleek uit den keizer lijken standaard, welke het schip voerde. Do elf pantserschepen en kruisers van liet eskader volgden achter elkander. Geen dor schepen, behalve de „Hohenzollern," voerde eene vlag, doch voor Zandvoort ge komen, werd er van het keizerlijk jacht ge signaleerd met de seinvlaggen en weldra wapperde de Duitsche rijksvlag van al do schepen. Op het hotel, waar prinses Stéphanie van Oostenrijk verblijf houdt, werden onmiddellijk de Hollandsehe en de Duitsche vlag ge- heschen. De prinses reed in een open rijtuig langs het strand, waarheen iedereen stroomde om het Duitsche eskader te aanschouwen. Even voor IJmuiden ging de geheele vloot dieper zee in, met uitzondering van de „Hohenzollern," welke snel noordwaarts stoomde. Zaterdag-morgen brandde te Hoofddorp eene der grootste keten af, staande b(j den Slaperdijk. Bedden, inboedel en geld (van één persoon 300) zjjn mede verbrand. Niets was verzekerd. Naar het „Vad." verneemt, is het bericht, dat door Z. M. aan de officieren in het algemeen, verboden is doel te nemen aan wedrennen en races, in zoover juist, dat hun dit verboden is in andere plaatsen, dan daar, waar zjj zich werkelijk in garnizoen bevinden. Ter gelegenheid van den ver jaardag van het Prinsesje zal te Rotterdam een feest (schoonrijden-harddraverij en rennen) gegeven worden op het exercitie-terrein dor dd. schutterij aldaar. Het programma bevat o. a. wedrennen met hitten, ezels, muildieren en eene keuring van sleepers- en werkpaarden. Zaterdagnacht werd de kermis vreugde te Haarlem eensklaps gestoord door brandalarm. Natuurlijk spoedde alles zich naar de plaats, waar de brand was uitgebroken. Spuiten en spuitgasten waren echter niet zoo spoedig aanwezig, waarschijnlijk ten gevolge van de kermis. Do brand was ontstaan in de uitdragerij van J. Duif, op het Klein Heiligland. Het huis is geheel uitgebrandde woning er naast leed vrijwat schade. Van Amsterdam zfjn Zaterdag morgen met don trein van 7 u. 16 m. twaalf werklieden, daartoe aangewezen door de di rectie van de „Echo", naar de Parijsche ten toonstelling vertrokkon. Vrijdagavond of Zaterdag-ochtend a. s. kan het gezelschap terugverwacht worden. Het geleide is opge dragen aan den heer R. R. Lit, directeur der Ambachtsschool in de TVestorstraat. Zaterdag-middag werd door de Amsterdamsche Zwamclub een internationale zwemwedstrijd op de lange baan gehouden in de Houthaven. De voornaamste zwemmers uit Nederland namen er aan deel; door bui tenlanders werd niet ingeschreven, wel door 15 Nederlanders. Vijf hunner echter, de hoe ren J. Dunlop, A. Vonk, A. TV. Slotemakor, TV. R. Van Gilse en S. J. M. Karis, trokken zich terug. De deelnemers gingen twee aan twee te water. Het eerst zwommen de heer«n A. H. Harthoorn en J. J. Van Greuningen; daarna de heeren W. Vendel en J. D. TV. Luning; C. J. Van der Poll en G. J. Lohman J. D. Bloemen en J. M. HagenbeekH. Deut- mann en J. Loopuit. De wedstrijd, welke door goed weer werd begunstigd, begon omstreeks halfvier en was bij halfzes geëindigd. De uitslag was als volgt (Baanlengte 600 meter met één keerpunt.) Prijs gouden medaille met getuigschrift, de heer A. H. Harthoorn (A. Z.), in 11 minuten 38'/5 sec. lste premie gouden medaille, aangeboden door de Hollandsehe Dames-Zwemclub, met getuigschrift, de heer J. D. Bloemen (A. Z.), in 11 min. 533/^ sec- Ede premie verg. zilv. medaille met getuig schrift, de heer C. J. Van der Poll (Amster dam), in 11 min. 554/s sec. 3de premie zilv. medaille met getuigschrift, de heer J. D. W. Luning (A. Z. Rotterdam), in 12 min. 14 sec. Uit Houtrijk en Polanon schrijft men aan de „Amst. Crt. Zaterdag is alhier op last van den officier van justitie gearrosteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht de roormalige arm- meester van het burgerlijk bestuur H. Hjj wordt beschuldigd van hot zich toeéigenen van hem in zijne betrekking toevertrouwde gelden, die alsdan op de driemaandelijksche in te dienen staten als uitgekeerd aan ver schillende personen werden verantwoord. E:-n Zaterdag alhier door den officier van justitie voorloopig gehouden getuigenverhoor leidde tot de onmiddellijke gevangenneming. Bijna 40 jaar is deze betrekking door H. waarge nomen; het verduisterde bedrag is zeer aan zienlijk. De hooge uitkeeringsommen deden achterdocht wekken, waarom hij in Mei jl. werd ontslagen. Vóór de in omloop zijnde geruchten genoot H. aller achting en vertrouwen. Het „Radicaal Weekblad" deelt mede dat de heer F. Domela Nieuwenhuis, de afgevaardigde van Schoterland, die sinds lang lijdende was aan keelaandoening, thans in Frankrijk vertoeft en daar onder bohande- ling is van een geneesheer. De kwaal toch is, naar het blad meldt, in den laatsten tijd zoozeer toegenomen, dat de heer Domela Nieuwenhuis bjjna niet meer spreken kan, en op het congres te Parjjs moeite had, een paar keer behoorlijk verstaanbaar te spreken. Gisteren maakten w(J melding, dat een oppasser te Arnhem van een officier, die een bankbiljet van f 200 zou wisselen, niet is teruggekeerd. Thans kunnen wij melden dat in don nacht van 8 op 9 dezer oen bezoek is gebracht in de slaapkamer van dien officier, terwijl deze te bed lag. De dader, vermoede lijk dezelfde oppasser, heeft een ijzeren geld kistje medegenomen, maar dit bevatte slechts papieren, die voor andoren geene waarde hebben. Door de politie wordt alles in het werk gesteld om den dader in handen te krijgen. (Arnh. Crt.) De mazelen heersclien op Tessel thans epidemisch. Te Oosterend ziju tal van kinderen aangetast; de ziekte is echter van zeer gematigd karakter. Uit Vlaardingen wordt, dd. 10 Aug., gemeldDe aanvoeren van haring waren deze week zeldzaam belangrijkde 36 loggers en 37 bomschuiten, welke sedert 3 Aug. hier aankwamen, brachten toch niet minder dan 20,662 tonnen pekelharing aan. In het geheel zjjn thans hier aangevoerd 63,429 t. en be draagt de totaal-aanvoer thans 87,414 t., tegen 22,053 t. in 1888. Eene nieuwe daling in de prijzen kon deze week niet uitblijven en waren de prijzen in den laatsten afslag voor volle haring ƒ10 a ƒ9.50 en voor maatjesharing 8 a 7.50 per ton. De landbouwer Klinkenberg, te Schimmert, is onder zjjno kar geraakt en op de plaats doodgebleven. De boterfabriek teAkkrumis Zaterdag afgebrand. De oorzaak is nog onbekend. In Tyrol heeft een hevige hagel storm gewoed, waardoor de oogst, die in dit jaar bijzonder laat was, groote schade hoeft geledon. Te Cortina en Vorarlberg lagen de hagelsteenen op enkele plaatsen 2 voeten hoog. BUITENLAND. Frankrijk. In de Zaterdag door hot Hooggerechtshof gehouden zitting heeft do procureur-generaal, de heer Quesnay de Beaurepaire, zjjne rede voortgezet. Hij behandelde thans de verduis tering van gelden. Boulanger, die in 1884 geene middelen bezat en niet in staat was eene rekening van 40 fr. aan z(jn apotheker te voldoen, betaalde in 1886 aanzienlijke som men, waaronder 68,000 fr. voor de schulden van zijn vader. Hij schonk eene subsidie van 40,000 fr. aan het dagblad „Avenir National"; van het reservefonds gaf hij 140,000 fr. voor den „Cercle militaire" en nog 30,000 fr. nam h(j mede, toen hp als minister van oorlog aftrad. Dit zpn, zeide de procureur-generaal, werkelijke diefstallen, welke door den krijgs raad zullen onderzocht worden. De heer Quesnay de Beaurepaire eindigde met de verklarihg dat hjj met vertrouwen het verdict van het Hooggerechtshof te ge- moet ziet. De heer Buffet vroeg daarop het woord, doch de voorzitter, de heer Le Royer, wei gerde hem dit te verleenen. Er ontstond toen een verfaarljjk tumult, te midden waarvan do voorzitter do zitting ophief. De Senaat kwam daarop in raadkamer bij een en verbood da voorlezing der motie van onbevoegdheid, door den heer Kerdrel voor gesteld. Heden, Maandag, zal de Senaat weder in raadkamer vergaderen. Dnltsohlaiul. Volgens het reisprogramma van keizer Frans Jozef, zal hjj heden-, Maandag namiddag, te Berlijn aankomen. Voor zoover bekend is, zal h(j er tot Donderdag blijven. Gelijk men weet, heeft bij den wensch te kennen gege ven dat bij zijne komst alle feestelijk ver toon zou worden achterwege gelaten. Daar echter het Raadhuis met de Oostenrjjksche, Hongaarsche en Duitsche kleuren zal prijken, haddon de bewoners der straten, alwaar h(j zou moeten passeeren, toebereidselen gemaakt tot grootsche versieringen. Prins en prinses Von Bismarck zijn Zaterdag-avond te Berlijn aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2