liet oordeel van de gemeenteraden onderwer pen, die daarover hun rapport indienen. Tegelijk daarmede wordt in iedere gemeente door de kiezers voor den Raad eene commissie gekozen, uit evenveel leden bestaande als de Raad. Deze commissiën maken ook een afzonderlijk rapport. Gedeputeerde Staten krijgen er dus acht. Blijkt het na dit onderzoek dat er vol doende redenen zijn om grensverandering te bevorderen, dan wordt een definitief voorstel door de Ged. Staten aan den minister van binnenlandsche zaken ingediend, die daarna beslist of het al of niet gewijzigd of in het geheel niet bi) de Staten Generaal zal worden aanhangig gemaakt. Geschiedt dit wel, dan wordt het, als elk wetsvoorstel, eerst in de Tweede, daarna in de Eerste Kamer behan deld en den Koning ter bekrachtiging aan geboden. Deze lange weg zal wel, zooals reeds door ons werd opgemerkt, een beletsel zijn om de zaak vóór 1 Januari a. s. af te doen. De heer W. E. J. baron Van Wassenaer, te Bennokom, is voor het lidmaatschap der Staten van Gelderland, van liberale zijde can- didaat gesteld in het kiesdistrict Ede. B. en Ws. van Groningen hebben een voorstel ingediend, ora do werklieden, bezig bij het herstel van den Martinitoren, te ver zekeren tegen ongelukken. De Noderlandscbe brood-, koek- en banket - bakkersbond heeft op zijne te Bolsward ge houden algemeene vergadering besloten, zoo spoedig mogelijk aan de Tweede Kamer een adres te richten, waarin verzocht wordt het wetsontwerp van den heer Bahlmann, tot heffing van een recht op buitenlandsche tarwe en tarwemeel, niet aan te nemen. Daarin zal de Kamer op de volgende over wegingen opmerkzaam worden gemaakt lo. Eene belasting op den invoer van tarwe en tarwemeel zal eene aanmerkelijke verhoo ging van broodprijzen ten gevolge hebben, wat zeker ten nadeele van het algemeen be lang gerekend moet worden. 2o. Door het heffen van invoerrechten op meel zal de mededinging aan onze meelfabri kanten met buitenlandsche fabrieken worden ontnomen, wat niet wenscheljjk is, èn omdat de beste meelsoorten uit het buitenland worden betrokken, èn omdat de bakkerij daardoor geheel afhankelijk wordt van inlandsche fa brikanten, die in sommigo gevallen, zooals thans, de bakkerij niet op tijd van meel kun ren voorzien. 3o. Het h6ffen van invoerrechten op meel, die in zoo gunstige conditiën staan tegenover de invoerrechten op tarwe, brengt aan de m3el- en broodfabrieken eene bescherming aan, welke op geheele vernietiging van de particuliere bakkerij uitloopt. Het bericht, in een vorig nommer voor komende, dat Z. M. de Koning bepaald zou hebben, dat door adjudanten of ordonnans officieren, behoorende tot Zijn Militair Huis, geen deel meer mag worden genomen aan binnen- of buitenlandsche wedrennen, was onvolledig. Dit verbod geldt ook voor alle andere officieren. [Hbl.) Het „N. v. d. D." acht het waarschijnlijk dat die maatregel in verband staat met het ongeluk, onlangs aan een der ordonnans officieren overkomen. Door het opdringen van paarden bij een hurdle, nam het zijne plot seling een verbazend grooten sprong; het kon zich daarna niet meer opheffen en kan telde, de ruiter werd er af geslingerd en geraakte ten deele onder het paard. Hoewel de ruiter eenigen tijd bewusteloos bleef en verpleging noodig was, is hij thans weer volkomen hersteld. Aan de cavalerie-oefeningen, welke van 18 tot 27 September 1S89, or.der leiding van den generaal majoor, inspecteur der cavalerie, zullen worden gehouden, zullen deelnemende staf en de vijf veldoscadrons van het 1ste regiment huzaren; de staf en de vyf veldescadrons van het 3de regt. huzaren; twee batterijen van het corps rijdende artillerie; een detachement van het escadron ordonnance; een detache ment trein; een detachement hospitaal soldaten en een detachement marechaussee. Bestemd zijn tot chef van den staf: de maj. W. J. H. Romer van het 2de reg. huz., fungeerend chef van den staf by de inspectie der cavalerie; tot adjudant van den leider de ritmeester B. F. C. Baron Bentinck, adj. van den inspec teur der cavalerie; tot officier, toegevoegd aan den leider: de eorsto luit. adj. A. T. Lucassen, van het 3de regt. huz.; tot commandant der art.: de maj. jhr. V. A. De Pesters, command, van het corps rijd. art tot adj. van den comm. der art., de 1ste luit.-adj. C. Hoekwater, van hot corps rijdende artillerie. Den 12den en 13den dezer zal te Arn hem het examen gehouden worden voor kapel meester by de stafmuziek van het 8ste reg. infanterie, ter vervanging van den heer J. A. Kwast, die tegen 1 September zyn ontslag vroeg en verkreeg. Zes sollicitanten hebben zich aangemeld. Het examen wordt afgenomen door de boe ren Kwast, voornoemd; H. A. Meiroos, te Arnhem; kapt. Götz, van het 8ste reg., en J. G. H. Mann, directeur der kapel van het 4de reg. te Leiden. By koninklijk besluit is bepaald dat een postkantoor wordt gevestigd te Heemstede. Het tydstip, waarop dit kantoor in werking zal komen, wordt nader door den minister van waterstaat, handel en ny verheid bepaald. De minister van koloniën heeft aan dr. Cowan, eersten geneesheer van het krankzin nigengesticht te Dordrecht, aangeboden om benoemd te worden tot geneesheer directeur van het krankzinnigengesticht te Semarang. Het stoomschip „Edam" vertrok 8 Augus tus van Niouw-York naar Amsterdam; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Augustus Perimde „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 10 Aug. Kaap Rocca. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 13 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft, met ingang van 1 Sep tember 1889, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wormer- veer, T. C. G. Ten Bokkol, thans directeur van het Rykstelegraafkantoor aldaar; - aan den heer G. E. V. L. Yan Zuylen, gepensi- onneerd kolonel der genie van het leger in Nederlandsch-Indië, vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot „Officier de l'Instruction publique", hem door de Fransche regeering verleend. Gemengd Nieuws. Met genoegen verwijzen wjj naar de hierachter voorkomende effieiëele kennis geving, het gevolg van ons voorstel, nameiyk dat het terrein van de verbrande Stadszaal mor gen van twaalf tot vier uren zal kunnen betroden en de ruïne aldaar in oogenschouw zal kunnen genomen worden. Toegangsbewyzen zullen tot een getal van niet meer dan 100 per kwartier worden afgegeven ten politie-bureele, van twaalf uren des namiddags af. Maandag 12 Augustus zal een aanvang worden gemaakt met de opruiming. Het Ryks-Ethnographisch Museum alhier, afdeeling „Nederlandsch-Indië", Hooge- woerd 108, zal op Zondag 18 Augustus van 12 tot 4 uren ter bezichtiging zyn opengesteld. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 442 zwembaden door heeren en 27 door dames. De temperatuur van het water is 19° Celsius. Te Katwyk zyn gistermiddag van de haringvisschery aangekomen„K \Y 39", van den reeder D. Ouwehand Az., met 320 kantjes; „K W 74" (schipper C.Kuyt), van de Naamlooze Yennootschap „Katwyk aan Zee" met 350 en „K W 71" (schipper Jac. Van Duyn), van dezelfde reedery, met 328 kantjes. Twee schuiten zyn in het gezicht, vermoe delyk eene van den reeder L. Van Duyn en eene van den reeder F. E. Meorburg. Yoor den uitnoodigingswedstryd van meet af voor veiligheidswielers, uitge schreven door den „Algemeenen Nederl. Wiel- rydersbond", te houden op morgen, Zondag 11 Aug., te Nymegen, alleen open voor officie ren van de Nederlandscho land- en zeemacht (rywielen van minder gewicht dan 17 KG. worden niet toegelaten), zyn ingeschreven de heeren: Jhr. H. W. Storm van's Qravesande, 2de luit. der infanterie te 's-Qravenhage; G. F. baron Van Till, 2de luit. der artillerie te Utrecht; C. Storm, 2de luit. der infanterie te Leiden, en C. A. Den Beer Portugael Baron- dregt, 1ste luit. der infanterie te Leiden. De afstand bedraagt 1000 M. De persoon, die zyn vroegeren kosthuishouder, op het Zieken te 's-Hage, eergisteravond een messteek in den bruik toebracht, waardoor deze overleed, is, ondor beschuldiging van doodslag, naar hot huis van bewaring overgebracht. Op het oogenblik dat de wreedaard het mes op het lichaam van den ouden man richtte, voegde hij hem toe: „Nu, daar dan!" waar uit men het gevolg trekt dat bij deze treurige geschiedenis de dader niet zonder voorbedach ten rade heeft gehandeld. Maandag zal in den Hoogduit- schen Schouwburg te 's Hage eene vergade ring plaats hebben van besturen en leden van werklieden- en vakvereenigingen, ter bespre king van de plannen voor een aldaar te houden optocht op den Prinsesjesdag, zoo mogelyk voorafgegaan door een zegewagen. In deze week zyn teRotterdam, volgens officiëel bericht, in 14 gezinnen ge vallen van mazelen voorgekomen. Gistermiddag is aldaar een metselaar van de stelling voor een in aanbouw zynd huis gestort, met het gevolg, dat hy weldra aan de bekomen verwondingen overleed. Ineen buitengewoon „Politie- blad" bericht de commissaris van politie in de 1ste sectie te Amsterdam, dat op Zaterdag 3 Aug: jl. Heinrich Leonard André Hon Hon, 35 jaar, eertyds onder-officier by het Neder- landsche leger, laatstelyk boekhouder by do firma A. D. Duitz en Zoon, handelende in diamanten, zich op eene valsche quttantie aan de Amsterdamsche Bank hoeft doen afgeven 25 bankbiljetten, elk van f 1000. Eerst op Woendag 7 Augustus is dit ontdekt. Vermoedelyk heeft Hon Hon sedert het bui tenland bereikt; wellicht reisde hy af naar Parys. Zyn signalement islengte 1,78 meter, slank eu tenger van gestalte, donker uitzicht met rossigen knevel, heerenkleeding dragende, met donkeren fantasiehoed en een bril; als bagage had hy by zich een geel lederen hand koffer, benevens een zwart lederen reistaschje met riem over den schouder. Genoemde commissaris van politie verzoekt zyne aanhouding en opzending. Tot heden zyn 20 varkens te Ierseke als lydende aan vlekziekte aange geven, waarvan 19 zyn gestorven. Het twin tigste hoeft de ziekte doorworsteld. Te Breust (L.) is oen 3jarig kind van den landbouwer B. in een ketel kokend varkensvoer gevallen. Na een verschrikkelyk lyden is het gestorven. Te Goes is een negenjarig knaapje, dat een weggevlogen vogeltje wilde vangen en daarvoor op een dak klom, gevallen, met hit gevolg dat hy aan zyn gelaat gewond word en een arm brak. Hildebrand had, toen hy den schipper liet vortellen van den „onderaard- ficheu schietblaasbalg", toch een zienersoog! Thans bestaat het plan om eene nieuwe post verbinding tusschen Engeland en Frankryk te maken door middel van eene buis. Het overgangspunt zal het smalste gedeelte van het kanaal, Dover Calais, zyn. Twee stalen buizen, die aan kabels van yzerdraad worden opgehangen, zullen dienen voor het opnemen van lichte brievenwagentjes. Electriciteit zal de dryfkracht der wagentjes zyn. De aanleg- kosten zullen 24 millioen franken bedragen. Men herinnert zich immern wel uit de Camera! Instappen, juffrouw, nu bent u te Parys en RrtuitstappenJe denkt dat je nog te Parys bent, mis. Je bent al in Londen! HUITENLAND. Frankryk. De heer Spuller, minister van binnenland sche zaken, beeft op de bekende nota der Grieksche regeering geantwoord dat by de quaestie betreffende Creta zal onderzoeken met de aandacht, welke de zaak vordient. In de gisteren door het Hooggerechts hof gehouden zitting heeft de procureur- generaal, de heer Quesnay de Beaurepaire, zijn requisitoir in de zaak van Boulanger c. s. voortgezetdat requisitoir is slechts eene omschrijving der akte van beschuldiging. De procureur generaal beschuldigt Boulanger, ge heime onderhandelingen met prins Yon Bis marck te hebben gevoerd. Er waren gisteren gedurende de zitting nog strengere maatregelen dan den vorigen dag genomen. Toch bevonden zich slechts weinig personen voor het Luxemburg. Men beweert dat Laguerre Boulanger heeft laten varen, omdat deze niet verschenen is voor het Ge rechtshof. Algemeen wordt aangenomen dat Boulanger in de populariteit geheel gedaald is. Joseph Reinach, de hoofdredacteur van de „Républ. frany.", heeft een zeer scherpen brief aan Boulanger gericht, waarin hy zyne bewering omtrent de redenen, waardoor Reinach hem vyandig zou zyn, lasterlyk noemt. Hy verklaart van zaken tusschen Boulanger en zyn neef nooit te voren iets te hebben gehoord en zelf nooit by eenige onderneming betrokken te zyn geweest. Het is een laag middel om, nu alle pogingen mislukken om den politieken tegenstander te verslaan, hem in zyn karakter aan te tasten. „Doch esn Boulanger staat voor niets," zegt Reinach. Italië. De gewezen Italiaansche minister van bui tenlandsche zaken, Benedetto Cairoli, is te Napels overleden. Hy werd in 1826 te Pavia geboren. Zyn vader, een geneesheer, was een y vorig patriot en trok in 1848 by' den opstand tegen de Oostenrykers met zyne vyf zonen ten stryde. Benedetto nam later ook deel aan den oorlog, die met Napoleons hulp in 1859 tegen Oos- tenryk werd gevoerd, en eenige jaren later maakte hij met Garibaldi's vryscharen de expeditie tot verovering van Napels en Sicilië mede. By de bestorming van Palermo werd hy zelfs ernstig gewond, terwyi al zyne broeders in de vryheidsoorlogen sneuvelden. In 1868 werd Cairoli lid der Kamer, waar hy spoedig optrad als leider der uiterste linkerzyde. In 1878 werd hy tot voorzitter gekozen en spoedig daarna ontving hy van koning Humbert de opdracht tot samen stelling van een ministerie, waarin hyzelf de portefeuille van buitenlandsche zaken aan vaardde. By den aanslag, die in dit jaar te Napels tegen het leven van koning Humbert werd gepleegd, weerde Cairoli, die naast den koning in het rytuig zat, den dolk van den moordenaar af en werd daardoor zelf vrij ernstig gewond. Na eenige maanden moest hot ministerie- Cairoli plaats maken voor het kabinet De- pretis Crispi Nicotera, maar reeds in 1879 was Cairoli weer aan het bewind. In 1881 viel ook dit kabinet en sedert dien tyd be paalde Cairoli er zich toe, in de Kamer als leider zyner aanhangers op te treden. Cairoli sleet zyne laatste levensdagen op een buiten by Napels. Groot-Brltannlê. Keizer Wilhelm heeft, voordat hy Donder dagavond vertrok, zyne byzondero ingenomen heid aan koningin Victoria betuigd met de ontvangst, welke hem in Engeland is ten deel gevallen. Hy verklaarde dat zyn bezoek hem groot genoegen had verschaft en uitte de hoop dat de koningin hem een tegenbezoek to Berlijn mocht brengen. De Schach is, naar men verzekert, ten zeerste gebelgd uit Engeland vertrokken. Hy moet het niet hebben kunnon verkroppen dat koningin Victoria verzuimde hem uit te noodigen tot de feesten by gelegenheid van het huwelijk harer kleindochter. De commissie uit het Lagerhuis ter zake van immigratie van vreemdelingen hield Donderdag hare eindzitting. In haar rapport verklaart zy het onmogelyk, thans het getal vreemdelingen, binnen de landsgrenzen aan wezig, te ramen. De commissie oordeelt het cyfer niet verontrustend groot, doch consta teert dat het voortdurend aangroeit. De betere soort van immigranten doorreist Engeland slechts om andere, hoofdzakelyk Amerikaan- sche, centrums te bereiken. Slechts de armste en minste landverhuizers biyven in Engeland achter. Meerendeels zijn het kleermakers, schoenmakers en schrynwerkers, die in enkele steden optreden, alwaar zy een ongunstigen economischen druk oefenen, buiten alle ver houding tot hun aantal. De commissie advi seert dat de regeering eene vreemdelingen telling in het Veree.-.igd Koninkryk bewerk- stellige, tevens aanteekening latende houden van alle vreemdelingen, die in 's lands havens aankomen of deze verlaten. De commissie verklaart vooralsnog niet te kunnen aanbe volen eene Engelsche wetgeving tegen immi gratie van onbemiddelde vreemdelingen, gelijk ir, Noord-Amorika en elders bestaatmaar de commissie gelooft dat dergelyke wetgeving in de toekomst voor Engeland noodzakelyk worden kan in verband met de overbevolking in de hoofdsteden, met den strijd om het bestaan tusschen de lagere volksklassen, en met de onmiskenbare neiging van onbemid delde vreemdelingen om het lage maatschap pelijke standpunt der Engelsche behoeftigen nog verder te verlagen. Deze laatste volzinnen werden in het rap port ingelascht met vyf stemmen tegen vier. Bradlaugh en de bankier Samuel Montagu stemden er tegen. Oo»tenr^Hong(.-Monarchle. De Hongaarsche staatsman graaf Andrassy is weer iets beter. Met goed govolg heeft Andrassy de steen-operatie ondergaan, maar, hoewel deze kunstbewerking uitstekend slaagde, is de patiënt zeer zwak. Te Weenen is eene tot dusver onbekende

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2