paggaanaaaOT; mr. B. J. L. baron De Geer van Jutfaas, als hoogheemraad van don Lekdyk Beneden- dams en van don IJseldam, provincie Utrecht. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfelf uren is op het Zieken te 's-Hage een vreeselijk drama afgespeeld. In een klein huisje aldaar drjjft een oude man, van over de zestig jaren, een boter- en kaaswinkeltje, terwyl hy in dat gebouwtje nog een klein vertrekje hoeft afgezonderd tot het houden van een kostganger. Zoo had de man nog tot vóór eenige dagen een schoenmaker in den kost, die zyne vrouw en twee kinderen te Rotterdam had achter gelaten. Die commensaal was nogal achteriyk ge bleven in het betalen van zijn kosthuis en had om die reden aanzegging gekregen de woning te verlaten, waarin hg berustte. Gisteravond echter, toen de oude man aan de deur van zyne woning stond, kwam de schoenmaker tot hem en vroeg weer in huis te worden opgenomen. Dit werd natuurlijk door den kosthuishouder geweigerd. Onmiddellijk hierop haalde de schoenmaker een mes, dat hij in zjjn vak gebruikt, te voorschijn, en stak dit in den buik van den winkelier. De verwonde had nog de kracht om, onder den uitroep van „die smeerlap steekt mij een mes in den buik", het scherpe werktuig uit de wonde te trekken, maar stortte onmid dellijk hierop dood ter aarde. De dader was onmiddellijk op den loop ge gaan in de richting van den Rijswijkschen weg, maar werd door eenige personen, die van het voorval getuigen waren, achtervolgd, gegrepen en aan een juist aangekomen politie agent overgegeven, die hem naar de politie- afdeeling aan de Nieuwe Haven bracht, waar de commissaris voorloopig een onderzoek in stelde. Ton einde het publiek en de politie op een dwaalspoor te brengen, schreeuwde de dader onder Int vluchten: „houd 'm!" De bedrijver van dezen doodslag legde bjj zijne arrestatie groote koelbloedigheid en onverschilligheid aan den dag. De buren beweerden dat hij met het doel om den kosthuishouder overhoop te steken, in het late avonduur den man is gaan spreken. De justitie zal echter hebben uit te maken of hier moord met voorbedachten rade dan wel zware mishandeling met den dood als gevolg, bedreven is. De verslagens is genaamd A. De Kleer en do bodrijver van den laaghartigen aanval heet F. Van Prielen. De dader stond niet gunstig bekend. Hedonochtend omstreoks zeven uren ontstond te 's-Hage een felle brand in een magazijn van olie, loog en andere brand bare waren in de Verwerstraat. De vlammen hadden zóódanigen omvang en verspreidden eeno zóó felle hitte, dat niet alleen de gevels van de belendende huizen, doch ook van de tegen overgelegen gebouwen, waaronder een pak huis v-an verfwaren, verschroeid waren. Tijdens het woeden dor vlammen in den wintel bevonden zich nog man, vrouw en De heer Jansen, die nimmer huwen zou, omdat hij geen geld had om eene vrouw te onderhouden, was op een avond, toon hij tegen eene onweersbui eene schuilplaats zocht in eeno tent in het bosch, in gezelschap geko men van eene Indische familie. Do heerFos- solo had drie dochters en geene conversatie; de ongezochte ontmoeting mot den jongen ambtenaar was voor hem, die niemand zag, eene gelegenheid, welke hy zich zoo spoedig niet liet ontglippen. Jansen moest en zou de huisvriend worden. Hg werd de huisvriend en, zonder het zelf te weten, de schoonzoon van den heer Fosselo, die hem in zekeren zin kocht. Toen Jansen geüngageerd was, zou hy onmogelijk hebben kunnen zeggen, hos dit eigeniyk in zyn werk was gegaan. Hy- zelf wist het niet. Hy meende wel, dat hot engagement was aangekomen aan een dessert maar hoe nu precies Leontine Fosselo zyne verloofde en zyne vrouw was geworden, zou ten eeuwigen dage voor iedereen een geheim moeten blyven, behalve voor Leontine zelve. Zy, voor zich, wist zeer goed, dat het te wyten was aan hare goedhartigheid. Zy had zoo'n innig medelyden met dien stillen, be scheiden Jansen, die alles voor iedereen deed en nooit op iets ter wereld aanspraak maakte. Onwillekeurig kwam de gedachte by haar op, drie kinderen op de eerste verdieping van het brandende perceel. De vrouw en kinderen werden uit het venster gered, maar de vader, die in huis was gegaan om zyn gezin te helpen, kreeg ernstige brandwonden aan ge laat en handen. Hem werd in eene naast- bygelegen woning hulp verleend. Het perceel brandde inmiddels uit, hoewol, dank de krachtdadige hulp van de brandweer, de vlammen het dak niet bereikten en niet verder naar de aangrenzende huizen over sloegen. Tegen 8 uren was alle gevaar geweken. Te Katirjjk aan Zee zyn gister - middag van de haringvisschery aangekomen „KW. 9" van den reeder F, E. Heerburg met 260 kaDtjes, „KW. 10" van denzelfden reeder met 320 kantjes en „KW. 17" van den reeder Goeman, boekhouder L. Parlevliet, met 220 kantjes haring. Een viertal schuiten is den afgeloopen nacht weder ter haring- visschery afgevaren. Donderdag j.l. is de 16-jarige zoon van J. Jansen by den landbouwer Kort, naby Hoofddorp, uit een hooiberg gevallen, waardoor zyn dybeen gebroken is. Hy is naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. De Haagse he rechtbank veroor- deelde heden den kostganger, die uit een kist, door middel van braak, een bankbiljet van f 25 ontvreemdde, tot 2 maanden gevange nisstraf. Door de politie te Delft is aan- gehouden C. H., oud 15 jaar, die in den laatsten tyd verschillende manufacturiers had opgelicht, door plooisels enz. op naam van doze en gene te halen, zonder dat haar daartoe last was gegeven. By Haarlem is Woensdag-avond te ongeveer halfelf een hevige brand uitge broken op het buitenverbiyf van don heer A. H. Wickevoort Crommelin Jr., genaamd „Klein Berkenrode," gelegen aan den Wagenweg, onder de gemeente Heemstede, ontstaan door onvoorzichtigheid met licht: eene brandende kaars was door den tocht van een openstaand raam in aanraking gekomen met oen gordyn op de slaapkamer. Het perceel is geheel uit gebrand. De schade is belangryk. De bewoners bevonden zich dien avond in het paardenspel te Haarlem. De dienstboden waren niet in staat den brand, welke snel toenam, te blusschen en moosten zich haasten om met een kind het huis te verlaten, met achterlating van onge veer f 1000 waarde aan hunne goederen, welke niet verzekerd waren. G is t e r n a m i d d a g omhalféénis te Schiedam brand ontstaan in een hooiberg, staande op het terrein van de aechvaalt. Een paar jongens, die, even vóór de hooiberg in brand stond, in de nabyheid er van gezien wa ren, schynen volgens een gerucht niet vreemd aan het geval te zyn. De hooiberg met de zich daarin bevindende ongeveer 40,000 kilo hooi, dat er in de laatste dagen in geborgen werd, is grootendeels eene prooi der vlammen geworden, en voor zooveel zulks niet het geval is, toc-h onbruikbaar. Het hooi was niet verzekerd. Gistermorgen is op de fabriek der Ned. Stoomboot-Maatscbappy te Feyen- oord een smidsjongen, werkzaam aan het in dat een echtgenoot als hy zeer gemakkeiyk was en verre de voorkour verdiende boven zoovele anderen, die wel aardiger in gezel schap waren, maar misschien als man zeer zouden tegenvallen. Juffrouw Leontine had meer menschenkennis dan men wol vermoe den zou, als men hare dODker-bruine oogen, hare doorscbynende teint, hare ivoor-witte tanden en hare slanke gestalte zag. Men dacht dan aan geheel andere dingeD. Maar zy gaf daarvan het schitterendst dementi door haren naam te verwisselen met dien van mevrouw Jansen, en de hoer Jansen werd de echtge noot van Leontine Fosselo en kreeg een aan deel in haars vaders suikerplantage en toen zijn schoonvader zeer kort na het huwelyk overleed, word hy voor een derde eigenaar en erfde ook voor een derde in de millioenen, welke de oude heer naliet. En zyne schoone vrouw had hom recht lief en hy haar, en nog twintig jaar lang en lan ger bleven zy jong. Soms dacht Jansen nog wel eens aan de droomen en plannen van de vrienden zyner jeugd, en hy erkende dat hy van al zyne vrionden toch nog het beste deel had geko zen of gekregen. Hy had een flauw besef dat niet de jongelui zeiven over hunne toe komst beslissen. aanbouw zynde stoomschip „Prins Willem III", door misstappen van eene ongeveer 13 meter hooge stelling gevallen en dientenge volge in den namiddag overleden. (N.B.C.) Door de rechtbank te Haarlem werd gisteren de aanklacht behandeld tegen G. J. R., sedert 4'/2 jaar eerste klerk by de Stads Bank van Leening aldaar, die tusschen 1 October 1884 en 11 Juni 1889 er zyn werk van maakte telkens dezelfde voorwerpen uit de zilverkamer dor Bank weg te nemen, ze te beleenen by verschil lende inbrengsters, of aan de Bank zelve, zo weer weg te nemen en weder te beleenen. Zoo wist hy een gouden horloge 24-maal, tweo dito's 38 maal, een gouden dames horloge 4 maal, een gouden vestketting 7- maal en nog een zilveren horloge 1-maal wog te nemen en weder te beleenen. De be leensommen daarop vorkregen, beliepen te zamen 1261, welk bedrag hy ten eigen bate aanwendde. Beklaagde bekende volledig zyne schuld en toonde veel berouw. Hy maakte geene grove verteringen, maar besteedde het geld byna uitsluitend om zyn ouders, broeder en zuster te helpen. Het O. H. achtte 74-diefstallen ten nadeele der Bank bewezen, en roquireerde R's. ver oordeeling tot 18 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. C. G. v. Roeken, wees hoofdzakelyk by zyn pleidooi op nog meer verschoonende omstandigheden en pleitte eene lichtere straf. Uitspraak over 8 dagen. De socialist De Zwart, die onlangs tot 6 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld wegens beleediging, wist te Helder, waar hy als militair eene disciplinaire straf onderging, uit het cachot te ontsnappen. In burgerkleeding begaf by zich naar Den Haag, waar de politie hem spoedig op de hielen zat. De onmogelijkheid inziende om verder aan zyne vervolgers te ontkomen, meldde de vluchteling zich ten laatste vrijwillig by de hoofdwacht te 's Gravenhage aan. Op eenige scholen te Rotterdam zijn de kinderen door hunne onderwyzers of onderwyzeresson gewaarschuwd togen het eten van zoogenaamde wilde bessen, naar aanleiding van het feit, dat dezer dagen een negenjarig meisje ten gevolge daarvan over leden is. De Nederlandse he Rynspoor- wegmaatschappy beeft kosteloos terugvervoer toegestaan voor de onverkochte dieren of voorwerpen, welke langs hare lynen naar de op 11 en 12 September te "Wageningen te houden landbouwtentoonstelling zullen worden vervoerd. Een felle brand ontstond gis- ternacht in een pakhuis van den winkelier V. achter diens woonhuis te Vlissingen. Het gebouwtje, waarin winkelwaren geborgen waren, is met den inhoud geheel vernield. De schade wordt door verzekering gedekt. Eene ernstige vechtpartij met messen heeft te Wittem plaats gehad tusschen twee inwoners en twee Pruisen. Een der eersten is zwaar gewond. De marechaussee heeft de zaak in onderzoek. Te Meppol hebben drie beruchte kaartspelers esn boer, 'die gisteren de markt aldaar bezocht, met hun spel eerst f 37.50, en later, naar men verhaalt, nog een aan- zieniyk sommetje afhandig gemaakt. Een inwoner van Woensel, die op den kerktoren te Tongelre werkzaam was, had het ongeluk er af te vallen, en word zóó ernstig gekneusd, dat hij kort daarop den geest gaf. De overledene was een oppassend twintigjarig jongeling. Te Lobit is een jeugdig Amster dammer aangehouden, die zonder voorkennis van zyne ouders, met een aanzienlyk bedrag aan geld, de ouderlyke woning was ontvlucht. Volgons zyn voorgeven wilde hy naar Duitsch- land gaan. Te Brummen had gisteren de vrouw van den timmerman Van Holten het ongeluk van den zolder te vallen, met het ongelukkig gevolg dat zy terstond dood was. Het gezin van den heer S. Meyering te Smilde is plotseling in diepen rouw gedompeld. Zyne drie kinderen werden aangetast door de croup. Eerst bezweek het oudste, pas zeven jaar. Toen gisteravond het ïykje werd gekist, gaven ook de beide andere kleinen schier op hetzelfde oogenbiik den geest. Het belangrykste oogenbiik van de Jupiter-bedekking, nl. de verdwyning der planeet achter den donkeren maanrand, kon Woensdag-avond zeer goed, door scherp ziende personen ook met het ongewapende oog, worden waargenomen, ofschoon de zon nog boven den horizon stond. De verflauwing van het licht der planeet begon op den aan gegeven tyd, 7 u. 29 m., en na anderhalve minuut was de planeet geheel verdwenen. De wederverschyning van Jupiter aan den westelyken maanrand kon niet worden waar genomen, daar, toen dit moest plaats vinden, de maan door de wolken bedekt was. Blykens een telegram uit Mexico zyn de gevangenen, die in het fort San-Juan de Ulloa, in Vera Cruz, werden bewaakt, in opstand gekomen. De soldaten, die te hulp werden geroepen, moesten van hunne vuur wapens gebruik maken en schoten 20 gevan genen neer. Eerst na deze executie kon het oproer bedwongen worden. BUITENLAND. Frankryk. De zitting van den tot Hooggerechtshof gevormden Senaat is gistermiddag te kwart over éénen geopend, ter behandeling van het geding tegen Bou'.anger, Henri Rochefort en graaf Dillon. Aan eene compagnie van het 46ste reg. en aan eene compagnie der republikeinsche garde, welke den dienst waarnemen, zyn zeer strenge bevelen gegoven tot handhaving der orde. De griffier las de namen af der personen, die tegenwoordig moesten zyn, waarby bleek dat 26 afwezig waren. De daarop gevolgde voorlezing van de processtukken werd zoowel door de rechter- als door de linkerzyde in groote stilte aangeboord. De procureur-generaal, de heer Quesnay de Beaurepaire, was toen aan het woord tot het nemen van zyn requisitoir. Hy betoogde dat er werkelyk een komplot bestond en ver klaarde dat hy de bewyzen zou leveren van alles wat hy te berde bracht. De zitting van het Hooggerechtshof werd te zes uren opgeheven. Generaal Boulanger heeft zich voor de aanstaande verkiezingen voor de Kamer weer candidaat gesteld in het 18de arrondissement van Parijs, hetwelk hem den 27sten Januari tot lid der Kamer heeft gekozen. De zitting der departementale raden in Frankryk zal den 19den Aug. worden ge opend. Do twaalf zetels, welke generaal Bou langer heeft verkregen, zullen voorloopig onvervuld blyven. De prefecten der 12 departe menten, in welke Boulanger werd gekozen, hebben den Staatsraad verzocht de verkiezing te vernietigen, daar generaal Boulanger niet verkiesbaar is. Ihdtoehlaiid. De Koloniale Maatschappy te Beriyn had tegen gisteravond eene vergadering uitge schreven om te protesteeren tegen Engelands willekeur in Oost Afrika, voornamelyk jegens dr. Peter en zyne Emin-expeditie. De verga dering echter is voorloopig uitgesteld en men vraagt, of dat in verband staat met des keizers bezoek in Engeland, dan wel met het vry- geven van den „Neara." Czaar Alexander zal den 24sten Augustus met den kroonprins te Beriyn komen. Reeds is bepaald dat te zijner eer den 25sten Augus tus eeno parade zal worden gehouden. Na eenige dagen te Beriyn vertoefd te hebben, gaat de czaar met keizer 'Wilhelm en de keizerin naar Kiel of Stettin, waar dan ook de czarina, die over zee naar Kopenhagen reist, één dag zal doorbrengen. Vermoedelyk zal dan eene revue over de vloot worden ge houden. Crroot-'BrltaunlB. Uit Cowes wordt, dd. 8 Augustus, gemeld De koningin Victoria heeft heden, in de tuinen van het koninkiyk ver'oiyf te Osborne, de aangekondigde inspectie gehouden over de equipage van het Duitsche eskader. Keizer Wilhelm droeg de uniform van Engelach ad miraal hy voerde in persoon het bevel over de matrozen, ongeveer 1500 in getal, en liet hen carré formeeren. Uit naam der koningin betuigde de keizer zyne tevredenheid over do houding der equipage en riep driemaal„leve de Koningin!" welke kreet met geestdrift door het Duitsche scheepsvolk werd herhaald. De prins van Wales, de andere leden der koninkiyke familie, en lord George Hamilton, eerste lord der admiraliteit, waren tegen woordig. Het Duitsche eskader lichtte te 4 uren het anker en vertrok naar Dover, waar het den afgoloopen nacht zou blyven.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2