14°. 9042. Zaterdag XO Ausustus. A0. 1889. $eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van féfin- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Augustus. E*©Liilleton. Droomen der toekomst. LEIDSCH I» AG BLAH. PRIJS DEZER COUR ANT; foor Leiden per 3 maanden1.10. freaoo per post1.40. Aleonderigke Nommersa 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hei im- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By do Synode der Ned.-Herv. Kerk -werd in de gisteren gehouden zitting aan de orde gesteld het rapport der commissie over de nieuwe wetsvoorstellen, door den heer Ge- vaerts uitgebracht over een adres van den kerkeraad der Nederduitsch Hervormde go moente van Leiden, dato 5 Juli 1889 gereg. onder No. 1092, houdende verzoek dat achttr art. 40 reglement op hot godsdienstonderwijs, waar dit artikel eindigt met de woorden „opdat de aangenomene en bevestigde lidmaat als zoodanig in het lidmatenboek der gemeente worde ingeschreven" volge: „Heeft echter de kerkeraad der gemeente bezwaar tegen die inschrijving, dan zondt hij genoemde kennisgeving terug naar den ker keraad, waar de aanneming heeft plaats ge had, met bericht dat hg bezwaar heeft tegen die inschrijving. In dat geval geeft de ker keraad, waar de aanneming heeft plaats ge had, aan de nieuwe lidmaten bericht van deze terugzending, met mededeeling dat bij verhuizing hunne attestatiSn bij hem aange vraagd moeten worden." De meerderheid der rapporteerende com missie adviseerde op uitvoerige gronden om het voorstel van den kerkeraad der Ned.- Herv. gemeente te Leiden niet aan te nemen. Over het rapport en de conclusie ontspon zich oene langdurige en belangrijke discussie, waarin de verschillende in het rapport ont wikkelde zienswijzen nog nader werden toe gelicht. Op waardigen, ernstigen en broeder lijken toon worden de overtuigingen van weerskanten uitgesproken en verdedigd. Soms trad men geheel op het gebied van theolo gische bespiegelingen. Ook de waarde en be- teekenis, de wording en de verbindbaarheid van de Nederlandsche geloofsbelijdenis werd in het debat gebracht. Ten slotte werd de conclusie der meerderheid van de rapportee rende commissie aangenomen, overeenkomstig het preadvies der 3 preadviseerende leden, met 17 stemmen tegen 1. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Yeendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag morgen om 7.50 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De ritmeester-instructeur A.- \V. H. K. Van Bothnia Andreao, van het 3de regiment huzaren te Leiden, wordt op zijne aanvrage op pensioen gesteld. Utrecht, 8 Aug. Engelsch (L. O.) Ge ëxamineerd 8 mann. en 2 vrouw. cand. Toe gelaten de heeren J. F. L. Rietdijk, van Leidon J. H. D. Van der Kwast, van Zaandam, en J. Borsten, van Valkenburg. Ds. Sanders, predikant van Woubrugge, hoopt a. s. Zondag 11 Aug., der voormiddags te 10 uren, voor de Ned. Hervormde gemeente te Leiderdorp op te treden. W\j vernemen dat de heeren J. M. Van Kempen en Zonen, eigenaren der Konink lijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken te Voorschoten, aan den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond een zilveren bokaal hebben aangeboden om te* prijs te dienen bij de wedstrijden, welke op 10 en 11 Augustus aanstaande te Ny megon zullen gehouden worden. Deze bokaal is van geheel nieuw model, van zeer eigenaardige vinding en bestaat uit een elegant gevormden dubbelen beker, aan de eene zijde voor champagneaan do andere zijde voor bourgognewijn bestemd. Een der bekers is versierd door eene fraai oploopende wijnrank, terwijl op den anderen beker een vélocipède en wielrijderswedstrijd ter weerszijden in niëllé-gravure prijken. _Besloten in een doelmatig ingericht étui, maakt deze bokaal een flink effect en zal hij eene waardige plaats innemen bij de uitge loofde prijzen. In de gisteren gehouden vergadering van de commissie der instelling „Floralla" te 's Hage werd door den voorzitter hulde ge bracht aan het overleden commissielid, mr. F. Modderman, wiens verdienste hy herdacht. Tot lid der commissie werd benoemd de heer mr. A. Telting en tot leden der jury Toor de op 16, 17 en 18 Aug. te houden ten toonstelling, de heeren: Mater uit Leiden, v. d. Plas uit Rijswijk, Zalmé, Kottman en v. d. Putten uit 's Gravenhage. Verder werden nog eenige plannen gomaakt voor de feestelijk heden bij de prijsuitdeeling op 8 September. Uit 's-Gravonhago meldt men ons heden H. M. de Koningin en Prinses Wilhelmina zijn van het Loo om 10.10 hier aangekomen per Rijnspoor. Aan het station werden zy ontvangen door de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken, generaal Verspjjck, graaf Schimmelpenninck, jhr. Van Capellen en andere autoriteiten. Het publiek op het perron en buiten het station juichte levendig de Koningin en de Prinses toe. Een bruine jachthond van zeldzaam ras was door de Prinses medegenomen en bleef, na behoorlijk gemuilkorfd te zijn, in 't koninklijk rijtuig trouw der jonge meesteres ter zjjde, die het fraaie dier aan een lederen band vasthield. In een open rijtuig begaf de Koningin zich het eerst met de Prinses naar den hofphoto- graaf Kameke in de Javastraat, waar zij zeer geruimen tjjd verbleven tot het doen vervaar digen van photographieèn. Verschillende inwoners hadden de vlag ontplooid. Om halftwee had het dejeuner ten Hove plaats. Even na drie uren reden de Koningin en het Prinsesje naar Scheveningen, en van daar naar het Rijnspoorstation. Zy waren gezeten in een gala-rytuig met vier paarden a la Daumont bespannen en bereden door jockeys in witte zomoruniform. De jockeys, alsmede de voorryder, die het rytuig op eenigen afstand voorging, droegen een theeroos op de borst. Een groote menigte juichte de Koningin en de Prinses ook langs dezen weg toe. De heer P. Oosterlee, van Voorschoten, (instutuut Noorthey), behaalde gisteren op het te Arnhem gehouden examen de hoofd- onderwuzers akte. Woensdag is te 's Gravenhage op ruim 73 jarigen ouderdom overleden de heer R. H. Arntzenius, oud directeur der Billiton-Maat- schappü. In 1839 vertrok hy naar Indië, waar hy werkzaam was by de Handelmaatschappy. Om gezondheidsredenen zag hy zich ge noodzaakt naar het vaderland terug te keeren. Later was hy gedurende vele jaren leeraar voor de Engelsche taal en het boekhouden aan de Koninklyke Academie te Delft. Ook vervulde hy eene lange reeks van jaren de betrekking van directeur der Maatschappy tot opvoeding van Indische kinderen. Gedurende 24 jaren bekleedde de overledene ten slotte de betrekking van directeur der Billiton Maatschappy. Hy werd in 1865 tot die betrekking benoemd en den lsten Mei 1888 op de meest eervolle wyze van haar ontheven. Door den gemeenteraad van Delft is aan eene commissie van studenten aan de Indische instelling eene subsidie van f 1000 verleend voor de feestviering van het 25-jarig bestaan dier instelling op 2 September a. s. Uit Apeldoorn wordt aan het „Rott. Nbl." geschreven Op den verjaardag van de Prinses z: 1 Apeldoorn weder blyken geven, innig ge hecht te zijn aan het Huis van Oranje. Eene commissie tot viering van dazen dag heeft reeds eene aanzienlyke som byeenge- bracht. Z. M. de Koning zal bovendien weder een vuurwerk laten afsteken, dat zeker niet minder zal zyn dan dat op 2 Augustus. Ook zal dienzelfden dag een luchtballon in het park opstygen, en zal de eigenaar met een para chute nederdalen. Door den burgemeester van Apeldoorn i3 de volgende publicatie afgekondigd „De burgemeester van Apeldoorn, vol doende aan de opdracht van H. M. de Ko ningin, heeft de eer Apeldoorn's ingezetenen, die van hulde en waardeering op Hr. Ms. geboortedag hebben doen blyken, mede te deelen dat H. M. zeer gevoelig is voor dit bewgs van belangstelling en daarvoor Hr. Ms. oprechten dank betuigt. (get.) J. A. Van Hasselt." Met 1 September a. s. worden geplaatst op Zr. Ms. stoomschip „Tromp" de adelborsten lste kl. J. H. Zeeman en D. J. A. G. Van den Steen van Ommeren, en op Zr. Ms. stoom schip „Van Galen" de adelborsten lste kl. P. H. D. Schuttevaer en M. Schoo. Door den minister van koloniën zyn, krachtens het Koninkiyk besluit van 29 Aug. 1889 No. 25 (Nederlandsch Staatsblad No. 133 en Indisch Staatsblad No. 249), de heeren mr. A. C. P. Lammere van Tcoren- burg, mr. J. G. J. Oetgens van Waveren Pancras Clifford, mr. H. K. J. Van Deinse, mr. J. Luyke Roskott en mr. E. F. Koll- mann gesteld ter beschikking van don gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om in rechterlyko betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Het stoomschip „Obdam" is 7 Aug. van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 8 Aug. van Marseille; do „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Aug. Gibraltar. Het stoomschip „Batavia" arriv. 9 Aug. van Rotterdam te Batavia; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam pass. 9 Aug Suez. Z. M. heeft met ingang van 1 Sept. 1889 benoemd tot commies der posteryen 4de kl., F. Eilers, G. J. Somer en E. H. L. Giolen, thans surnumerairs; en met ingang van 1 Oct. 1889 bevorderdtot commies der posteryen 2de kl., A. W. Boon en J. C. De Vulder van Noorden, thans 3de kl.en tot id. 3de kl., J. Besseling, A. H. M. De Bruyn en J. C. Bondam, thans 4de kl. op zyn verzoek eervol ontslag verleend aan Slot.) Eindeiyk hoorde Frits voetstappen op de trap. Het was de stap van Gerlof! de lang zame, slepende stap, geheel in overeenstem ming met het voorkomen en de spraak van zgn vriendDe stappen naderden Wat zou het antwoord wezen Zou hij. neen, weigeren zou hy niet.dat k o n hy nietl dat zou te wreed zyn, zelfs van een mensch 1 „Frits," zeide Gerlof langzaam, „ik heb je laten wachten. Myne vrouw voelde zich zoo naar.Hier heb je wat je gevraagd hebt.... neen, zie het maar niet in.'t is voor jou.neem me niet kwalyk; ik moet weer naar boven." Zonder af te wachten, wat De Jong zou antwoorden, opende hy de deur en een oogen- blik later stond Frits op straat. Het papier brandde hem in de vingers. Wat zou er in zitten? Het was zoo dik. Het zouden toch niet allen bankbiljetten wezen! Als dat eens waar wasen wat dan? zou hy.daar reed langzaam eon leeg rytuig voorbij. „Naar de Elstraat by mynheer Do Jong!" riep hy den koetsier toe en het rytuig bracht hem naar zyne woning. Onderweg durfde hy het pakje niet openen hy wilde tegelyk met zyne vrouw de ver rassing genieten of de teleurstelling trotseeren. „Myn hemel, De Jong, wat is er gebeurd?" riep mevrouw verschrikt uit, toen het rytuig stilhield en haar man ylings er uitsprong. „Betaal even den koetsier," zeide Frits, naar binnen snellende. Het rytuig betalen! Dat was gemakkelyk gezegd, maar twaalf stuivers zyn niet spoedig gevonden in een huishouden zonder geld. Ge lukkig had Els, zooals de oudste dochter Eliza in de wandeling heette, nog wel zoo veel geld in haar beursje en zoodra zy den koetsier betaald had, snelde zy naar de keu ken, waar mevrouw Do Jong met do opge stroopte mouwen voor de waschtobbe stond zy, die vyf levende talen sprak, op porselein schilderde on voorheen de meest gevierde zangeres was op liefhebbery-concertenMaar de oudste dochter had aan hot porselein- schilderen een einde gemaakt en de twaalf kinderen, die deze gevolgd waren drie waren er gestorven hadden alle verdere vakken van kunst en wetenschap in het ver geetboek doon raken. Mijnheer en movrouw De Jong hadden geleefd voor hun kroost, maar, daar het ambtenaars-inkomen van Do Jong niet vermeerderde in verhouding tot het getal zyner kinderen, was hunne levenswyzo hoe langer hoe eenvoudiger geworden en eindelyk was mevrouw in de noodzakelykheid gekomen om het werk van de meid te doen. Hare fraaie sopraan was er by ingeschoten; hare handen waren niet meer in staat een penseel te hanteeren en van hare vyf talen had zy niet meer nut of genot dan hare keu kenmeid er van zou gehad hebben. Toen Els in de keukon kwam, vond zy haar vader en moeder aan de aanrechtbank staande met eenige papieren vóór zich. „Els, wy zyn gered!" riep hare moeder zenuwachtig. „Els! mynheer Terleen heeft je pa geholpen!" „Net zooals ik dacht," antwoordde Elsje. „Heb ik het u niet gezegd, pa, dat gij het nog maar eens beproeven moest? En wat heeft hy gegeven?" De Jong gaf geen antwoord, maar hief langzaam eenige bankbiljetten van honderd gulden omhoog. „Duizend," zeide hy. „Duizend guldenriep Elsje, „maar. maar „Nu zijn wij er boven op, nietwaar?" juichte mevrouw. „Ik vind het niet, moe. Duizend gulden, 't is heel veel, maar. „Nog niet tevreden," bromde De Jong. „Woudt ge dan dat de man ons een millioen gegeven had?" „Een millioen, och neen, maar eene betrek king, die u wat meer gaf dan uwe tegen woordige. Myn hemel, pa, wat heeft u aan duizend gulden?" En Eliza had gelyk. Twee jaar later was De Jong weder even arm als op dit oogen- blik, ondanks de gift van zyn vriend. Het was hem gezet arm te zyn. En hy bleef arm, nog zeer vele jaren lang. Hy bezweek niet onder zyne armoede, maar hy kwam ze ook niet te boven; hy was een dier raadselen der samenleving, waarvan niemand ooit de oplos sing vinden zal, allerminst byzelf, die het raadsel vertegenwoordigt. Toen hy stierf, had hy tienmaal meer schuld dan geld, maar zyne schulden werden betaald; zyne kinderen, voor zoover zy in de termen vielen, werden ge plaatst, en zyne weduwe werd in een winkel gezet, om thee, pepermunt, garen en band en Engelsche pleister te verkoopon en zy had het ruimer dan in de dagen van haar huwe- lyk. Maar schilderen en zingen deed zy niet meer en hare vyf talen had zy volkomen vergeten.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1