LEIDSCH DAGBLAD. 9041 Vrijdag Augustus A0. 1309. $ez§ jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, S Augustus. feuilleton. Droonien der toekomst- PRIJS DEZER COURANT: Toor Lalden per 3 mtandon1.10. Franco per poet1.40. Afkondorlijke Noxnmers0.05. PRIJS DER ADVERTENTX3N: Tan 16 regela 1.05. ledore regel meer ƒ0.174. Grootoro lettere naar plaatsruimte. Toor het In- c&83eeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. *Het vroeger vermelde kinderfeest van wege de „Leidseho voroeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek" voor de eervol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden heeft gisternamiddag en -avond plaats gehad. Na op „Zomerzorg" gerangschikt te zijn, werd er met muziek eerst eene wandeling gemaakt door den fraaien tuin van den heer Couvée en daarna werd er plaats gonomen in eene gereedstaande stoom tram, om de ruim 170 feestelingen, onder geleide van heeren leden van het hoofdbestuur, naar Katwijk aan Zee te vervoeren. Na eene wandeling door het dorp gemaakt, in 't „Paviljoen" eene versnapering, kren tenbrood, limonade enz., gebruikt cn een poosje zich verheugd to hebben in de goochel toeren van Bamberg, werden de duinen bezocht, waar een wedstrijd in 't duin beklimmen voor jongens en meisjes, ieder afzonderlijk- plaats had. Jammer dat eene regenhui veel van het recht aangename van dergelijkon wedstrijd wegnam. Toch bleven de pret en de jool onverminderd. Eene heerlijke wandeling langs het strand een vlaggontocht deed de bevochtigde kleeron spoedig woer wat opdrogen en men kon zich in 't „Paviljoen" bij do voorstollingen van Bamberg en op het terras bij de onder scheidene wedstrijden hardloopen. met hin dernissen, zakloopen, vaatjoskruien, in muilen hardloopen enz. naar hartelust vermaken, ja, de klok van negeren 't uur van ver trek sloeg voor velen nog te vroeg. Is dergelijke dag voor heeren bestuurders een waarlijk vermoeiende dag, ruimschoots kan 't genot dier gulle kindervreugde daar tegen opwegon on men mocht de voldoening smaken, dat het feost, trots 't minder gunstige weer, zeer naar genoegen is afgeloopen. Een woord van dank komt don inteek9naars voor hunne finantiöele ondersteuning den hoeren Yan der IIo6k, Doesburg e. a. voor hunne boekgeschenken als prijzen, den heer burgemeester van Katwijk voor zijn uitne mend pohtie-toezicht en den heer Jae. Tolk voor zijne uitmuntende bediening toe. De nieuwe cursus der Leidsche vereeni- ging „Kennis is Macht" vangt aan primo September a. s. Eene advertentie, in dit num mer voorkomende, geeft inlichtingen omtrent hetgeen op dien cursus te leeren valt en wat de kosten en eenige voorwaarden betreft ver bonden aan het lidmaatschap. In het bijzonder wenschen we hier nog te i 13) De eenige, dien hij nog enkele malen ont moette, was Frits De Jong, omdat Frits hem nu en dan opzocht en geheime conferentiën met hem hield over die onderwerpen, welke alle menschen zooveel mogelijk voor elkan der verbergen en slechts in den uitersten nood openbaren. Frits kwam meestal tegen het einde van hot kwartaal; het land be taalde stipt, maar nooit vóór den vervaldag, en als men eene vrouw en negen kinderen Ireeft, „komt er wat kijken", gelijk Frits het zeer euphonisch uitdrukte. Gerlof had geld genoeg, meer dan by noodig hadzijne rente zelfs verteerde hij niet, of liever zou hij niet verteren, wanneer zij, die stichten kwamen, r.iet altijd bijzondere armen en nooddruftige instellingen hadden om aan te bevelen. Gerlof gaf altijdhij was te zeor onder don invlood der zielverzorgers zijner vrouw om te weige ren, maar als Frits kwam om een honderd gulden in voorschot, bestond er steeds oenig bezwaar. Frits kon geen waarborg geven, en hij was toch ook sterfelijk „Helaas, ja," zeide De Jong, „maar do hemel verwijzen naar de mededeelingen in de adver tentie omtrent de voorbereidende school dei- bloeiende vereoniging en voornamelijk op den met 1 Maart jl. opgerichten cursus in do Neder- landscbe taal. Menigeen zal zeker ook gedurende dezen cursus wel proflteeren van het ODderwijs, dat voor velen reeds vruchten heeft afgeworpen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben bepaald dat binnen drie maanden tyds de bestuurders der na te noemen en eenige andere stoomtram ondernemingen moeten zorgen dat steeds ook de achterste wagen van een trein van een remtoestel voorzien z& als: aan bestuurders der IJselstoomtramweg- Maatschappij: voor hare Ijnen, voor zoover zij zich in deze provincie uitstrekken; aan bestuurders der Rynlandscho- en Noord wij ksche Stoomtram-Maatschappijen: voor hare lijnen Leiden - Katwijk en Noordwijk aan bestuurders der Haagsche Tramweg- Maatschappij voor hare lijn 's Gravenhage Delft aan bestuurders der Stoomtram-Maatschappij „Gouda": voor hare lijn Gouda-Bodegrave: aan de Noord- Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij Haarlem Leidenvoorhare Hjn Haarlem-Leiden, voor zoover die zich in deze provincie uitstrekt. Voorts zijn aan de bestuurders der na te noemen stoomtram ondernemingen de volgende bijzondere voorschriften gegeven aan b93tuurders der IJselstoomtramweg- Haatschappii op het traject tusschen een bestaand waar- schuwbord aan den Papenweg welk bord door de Maatschappij moet worden onderhou den en het station van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg te Voorschoten, mag met geeno grootere snelheid worden gereden dan van 100 meters in de minuut, terwijl de tram moet worden voorafgegaan door een persoon, bij dag voorzien van oene roode vlag en na zonsondergang van eene lantaarn, welke een helderbrandend rood licht verspreidt., ten einde personen en geleiders van rijtuigen van de aankomst van de tram te onderrichter. lo. aan bestuurders der Ry.nlandsche- en Noordwijkscho Stoomtramweg-Maatschappijen, 2o. aan bestuurders der Noord- en Zuid Hol- landsche Stoomtramweg-Maatschappij Haar lem Leiden lo. De wisselplaats te Oogstgee3t nabij den Hollandschen IJzeren-Spoorweg en den weg van af die wisselplaats tot aan de Poelbrug moeten van zonsondergang tot na het vertrek of da aankomst van den laatsten trein door ten geve, dat dit nog vooreerst niet bewezen wordt. Ik zou waarachtig niet weten, wat er met mijne negen kinderen gebeuren moest." „God is een vader der wezen on een man der weduwen," zeide Gerlof. „Ja, beste vriend, daar wil ik niet aan twijfelen, maar ziet ge, er zijn zoo onnoeme lijk veel huisgezinnen met weduwen en wee zen te onderhouden, dat ik alleen daarom er tegen op zou zien de mijne er b\j te voegen." „De Jong!" sprak Gerlof ernstig. „Gij hebt gelijk, ik moest er niet mede spotten, maar geloof niet, dat ik spot uit wuftheid. Luister eens, Gerlof," ging hü voort, terwijl hy krampachtig den arm van zijn vriend greep „als ik zulke dingen zeg en misschien met een vroolyk gezicht, omdat het niemand raakt, wat er omgaat in mijne ziel, dan trilt myn hart, dan branden rayno oogen, dan knypt mijne keel toe, omdat dan het vreeselyke lot, dat ons nu te zamen drukt, tiendubbel op myne vrouw alloen zou druk ken. Neen, gg weet niet wat het is, dag aau dag te kort te komen zonder uitzicht eenmaal, na hoeveel jaren dan ook, verlost te zijn van die pijniyke zorg, die altijd en altyd terug keert en nimmer ophoudt aan ons levens geluk te knagen en elk uur, elke minuut te vergallen. Gy weet niet wat hst zegt da minste twee helderbrandende lantaarns behoorlijk worden verlicht. 2e. By het rangeeren, wanneer de loco- motiof de wagens duwt, moet op den voor sten wagen eene roode vlag of een rood licht, op eonigon afstand duidelijk zichtbaar, aan wezig zyn. Bovendien- moet zich op het balkon van dien wagen een conducteur bevinden, om, zoo noodig, tegenkomende personen en rytuigen, alsmede den machinist, te waarschuwen. - De 73ste jaarlykscho algemeene verga dering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat onder anderen de navolgende mededeelingen De inkomsten over 1888 hebben bedragen eene som van 89,573.88'/2. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, welke 44,979.70'/., beliepen, en de opbrengst der jaarlykscho collecte ad 25,846.89, zyn onder het aangegeven cyfer der inkomsten begrepende renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25 jarige regeering, ad ƒ9070.33, en het subsidie van het Ryk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot ƒ5000; voorts een gezameniyk bedrag van 4676.96 aan legaten. Aan 1610 deelgerechiigdon keerde het Fonds 72,518.23'/5 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's Konings ge schenk uit. Onder die deelgerechiigdon bevonden zich 1 nageblevene van oen gesneuvelde van den voldtocht van 1S15, 312 verminkten uit Oost- Indiê,'47 verminkten on 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1238 infirmen, blinden en veteranen, 8 oud-strijders van Waterloo on 1 militair van de Amster- damsclie landmilitie. Hot Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pen sioen en hunne gratificatie genoten 54 deel- gerechtigden van het Fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 19,130.25'/;,. Gedurende het afgeloopen jaar werden 62 nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen, als: 9 verminkten uit Oost-Indié en 53 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 977. De plannen tot gedeeltoiyke annexatie der buitengemeenten van Leiden zyn, na een arbeid van vijf jaren, door de Gedeputeerde menschen, ja de straten te moeten vermyden, omdat men aan ieder en overal geld schuldig is en nimmer zal kunnen betalen „En dan vraagt gy mu geld te leen!" viel Gerlof hem in de rede. „Maar welken waar borg heb ik dan, dat gy het my terug zult geven?" „Geen," sprak Frits opstaande, „volstrekt geen en daaromdaarom vraag ik u geen geld te leen, maar.ik vraag eene aalmoes van u; ik bedel!. Frits boog het hoofd en dikke tranen vielen vóór hem op tafel. Eene poos lang bleven beide mannen zwy- gend tegenover elkander zitten. Frits geheel vervuld met zy'n eigen lot, dat na het uitspre ken van die woorden in al zyne hardheid hem voor den geest stondGerlof dien toestand vergelykende met zijn eigen toestand. Geld gebrek, ja, dat kon misschien lastig en onaan genaam wezen; men moot zich veel ontbe ring getroosten; maar een lot als het zyne, altijd eene zieke vrouw te hebben, altijd omringd on vervolgd te worden door vrienden, dio komen troosten.Als zyne vrouw stierf, dan.maar die gedachte smoorde hij in zyn binnenste; zelfs het slechte te denken was zonde. Maar, d:s ondanks, ontsnapte hem do uitroep: Staten eindelyk aan de besturen van Leider dorp, Zoeterwoude en Oegstgeest toege zonden. Is het waar, wat men daaromtrent mededeelt, dan blyft er voor bovengenoemde gemeentebesturen niets anders te doen over dau de verkiezingslysten en die der rustende schutterij voor 1 Januari 1890 voor h9t ge meentebestuur van Leiden in gereedheid te brengen en gaan ook de gemeente-eigen dommen, welke in de te annexoeren ge deelten staan, in eigendom over aan Leiden. Het van Leiderdorp af te nemen godeelte loopt van de Marepoort tot aan het spoor, van daar oostelyk door den Stadspolder, welke het geheele bebouwde gedeelte aan de Mare- en Heerensingels insluit; verder in meer zuidoostelyke richting, zoodat ook het bebouwde gedeelte buiten de Zylpoort tot de Kooi- en Driftlaan daarin is begrepen, om eindelyk den Ryn naar de Broedersloot over te gaan, welke do eigendommen van de heeren Broekveldt en Spoot doorsnydt. De woning van den laatste, evenals die van don burgemeester, is dus niet in het ont worpen plan begrepen. Zoeterwoude zal nog meer tot de vergroo ting van Leiden moeten bijdragen, nl. het gedeelte buiten de v. m. Hoogewoordspooit tot den Vroomburger-polder en wat verder binnen den spoordyk gelegen is. Van het van Oegstgeest af te nemen ge deelte zal evoneons de spoordyk de grens zyn. Het verlies aan inwoners voor de drie ge meenten kan op 5/s hunner bevolking worden gesteld. Aldus meldt men aan de „Z.-H." en op onze informatie is ons gebleken dat het be richt juist is. Wanneer men de artt. 128 t./m. 133 der Gemeentewet raadpleegt, zal men evenwel inzien dat het niet waarschynlyk is dat de grensverandering reeds mot 1 Januari 1890 tot stand zal zyn gekomen. Ook is het verlies van inwoners voor de drie omliggende gemeenten (3/s dor bevolking) te ruim gesteld. De aankomst, van de Koningin op morgen in de residentie is bepaald te 10 u. 13 min. 's voormiddags per Rynspoor; het vertrek naar het Loo 's middags om 3 u. 58 min. over denzolfdon spoorweg. Heden geven prins en prinses Albert van Pruisen aan 't „Oranje-Hotol" te Scheve- ningen nog een afscheidsdiner. De prins en de prinses zullen Zondag a. s. de terugreis naar Duitschland aannemen, 's Prin sen zonen vertrekken eenige dagen later. „Waïrom zyn wy ook getrouwd?" „Ja, waarom zyn wy getrouwd I" herhaalde Frits. „En toch, Gerlof, voor al de schatten ter wereld zou ik Emilie niet willen missen. Zie je, het ongeluk, dat hecht de menschen nog meer aan elkander dan voorspoed en rykdom. O, als je wist hoe ze my aan zal zien, als ik haar vanmiddag zeggen kan dat gy geholpen hebt, dan zoudt ge my benyden, trots al myn ongeluk." „Misschien benij'd ik u toch," sprak Gerlof langzaam, terwyl hy opstond en de kamer verliet. Het duurde zeer lang eer hy terugkeerde. Frits begon zich te verbeelden, dat hij in het geheel niet zou terugkomen. Als er niet zooveel voor hem van afhing, zou hy zyn heengegaan, maar dan? Wat dan, wanneer hy dos middags van zyn bureel terug zou komen zonder geld. Waar Gerlof bleef? Al bracht hy hem maar tien gulden, maar drie gulden, maar één gulden, dan was hy weder voor dien dag geholpen! (Slol volgt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1