«^,-3-.^.-ggSEVg,^>.'-r.rr-i5?:.:aR.-'-.vwnaBgvavggBvrW3CTgKgg»»es met zeewater. De hond werd voorgoed door haar van het strand gebannen. "Weldra wordt een bezoek te Zandvoort verwacht van Z. M. den koning van België, die zijne dochter wenscht op te zoeken, terwijl men verneemt dat ook onze Koningin uit Den Haag dor prinses een bezoek zal komen brengen. De heer J. M. Ter Laag herdenkt heden, 7 Augustus, z(jn 50-jarig jubileum als amb tenaar bij 's Rijks directe belastingen. Hij is thans ontvanger te Amsterdam. Dr. Th. Knottenbelt, oud-leeraar der H. B.-school te Delft, is te Velp op 49- jarigen leeftijd overleden. In het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam is gisteren, onder leiding van den heer J. C. Loman Jr., de jaarlyksche vergadering gehouden van do „Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boek handels." Blijkens het jaarverslag gaat het met de bewerking der auteurswet niet zooala het bestuur wenscht; reeds tweemaal dacht men den aangewezen man gevonden te heb ben, doch telkens werd men teleurgesteld. Nu hoopt men er in te slagen een bekwaam rechtsgeleerde te bewegen deze taak op zich te nemen. Met groote voldoening zag het bestuur eindelijk zijne pogingen bekroond om do lang gewenschte verlaging van port van drukwerken naar onze koloniën te ver krijgen. Tevens is het aangenaam te kunnen melden dat officieus medegedeeld is dat hoogst waarschijnlijk vereenvoudiging van de forma liteiten by het inzenden van het auteursrecht en van het fiscale gedeelte der zegelwet te verwachten is. In de plaats der aftredende, niet herkies bare bestuursleden J. C. Loman Jr. en C. Schillemans werden tot bestuursleden buiten Amsterdam benoemd de hoeren D. F. C. Thieme te Nijmegen en J. K. Tadema (Erven Bobn) te Haarlem. De lieer Tj. Van Holkema werd als penningmeester, en do hoer R. W. P. De Vries als lid der commissie van de bouw stoffen herbenoemd. Naar aanleiding eener conclusie van de commissie, in wier handen de rapporten over de misbruiken in den boekhandel gesteld waren, werd besloten dat het bestuur eene nieuwe commissie benoemen zou, welke het ter zijde zal staan tot het beramen van maatregelen om aan de bestaande misbruiken een einde te maken. Voorts werd besloten, in 1892 eene inter nationale tentoonstelling te houden. De be noeming eener commissie voor die tentoon stelling is aan hot bestuur der vereeniging overgelaten. Tot provinciale correspondenten werden benoemd de heeren A. Meyer te Leeuwarden, J. E. Kerbert te Ulrecht en L. Van Hulst te Kampen, en tot commissarissen van het ondersteuningsfonds de heeren R. W. P. De Vries en J. L. W. Seyffardt. Na de pauze kwam o. a. aan de orde een voorstel, om het Bestelhuis van den Neder- landschen Boekhandel het onbeperkt eigendom van de Vereeniging te doen worden. Noodig werd geacht, dien overgang te doen plaats hebben alvoreDs de aangevraagde leening zal worden gesloten. In een uitvoerig adres van commissarissen van het Bestelhuis werd dit voorstel bestre den. Vooral verklaarden zjj zich tegen het tweede lid, dat, volgens hen, op stellig te voorzienen langen weg, het struikelblok zal zyn, om commissarissen hunne taak naar be- hooren te doen uitvoeren. Na uitvoerige beraadslagingen werd beslo ten hot bestuur uit te noodigen de mogelijk heid te scheppen om die inrichting vroeger dan thans in het onbeperkte eigendom van de Vereeniging te doen overgaan. Naar aanleiding van het bovenstaande ver leende daarna de vergadering hare toestem ming tot het sluiten van eene obligatieleening, groot 40,000, ten behoeve der uitbreiding van het gebouw dernaamloozevennootschap: „Het Bestelhuis van den Nederlandschen Boek handel", terwijl tevens de vereeniging voor eene som van ten hoogste ƒ30,000 a 3'/2 pCt. rente 's jaars, met verplichting dat ieder jaar ten minste 1000 zal worden afgelost, in die leening zal deelnemen. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, vertrok 6 Aug. van South ampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Aug. van Padang; de „Drente," van Java naar Rotterdam, is 5 Aug. Sagres gepasseerd; de „P. Caland," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 6 Aug. "Wight. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burge meester vai^ Piershil, A. H. Zahn, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Gremengd Nieuws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee, dd. 6 Aug.Reeds sedert lang was het de Leidsche Duinwaterleiding opgevallen dat te Katwijk aan zee de uitbreiding van abonnementen totaal stilstond, ten nadeele der gemeentekas, welke de opbrengst heeft gegarandeerd. Dezer dagen is gebleken dat o. a. een persoon water verkocht, en wel in groote mate, aan zijne buren. Bij hem is heden de leiding afgesneden en eene ver volging zal hem zeker wel wachten. Gisteren zijn van de haringvis- scherij te Katwijk aangekomen„KW. 57" van den reeder N. Haasnoot, met 290 kantjes en 3000 stuks steurharing, en „KW. 81" van den reeder N. Parlevliet, mot 240 kantjes haring. Bij publieken afslag werd de steurharing verkocht tegen ƒ12.40 de 1000 stuks. Te Noordwijkorhout is dezer dagen een dor oud-strijders van 1830 over leden, en wel de oud-fuselier der 9de afdee- ling infanterie Petrus Smit. By gelegenheid der onlusten in België werd hij by het mo biele leger geplaatst, woonde de beschieting en overgave der citadel van Antwerpen by en word als krijgsgevangene naar Frankrijk gevoerd, waar hy van 29 December 1832 tot 16 Juni 1S33 vertoefde. In de gisteren te Rotterdam ge- houden koffieveiling liep alles boven taxatie. Sommige koopen waren zelfs aanzienlijk hooger. Met den pleiziertrein der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij van Amsterdam en Utrecht kwamen in Den Haag hoden ongeveer 1300 reizigers aan. Gisteren werd in de Boorlaan langs het Malieveld te 's-Gravenhage de hard draverij gehouden, aangekondigd door de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw." Het aantal ingeschreven paarden was niet groot; slechts twaalf dravers waren opge komen (o. a. ook uit Leiden en Waddings veen), doch het waren pracht exemplaren, welke elkander en hunnen berijders werk genoeg gaven. In weerwil van het buiige weder, was een vry talrijk publiek opgekomen. Onder de opwekkende tonen van het muziek corps der jagers nam de wedstrijd te twee uren een aanvang. De uitslag was aldus: Prys 300) „De Koningin", zwarte merrie van D. J. Florijn, te Rotterdam; lste premie (ƒ100, door de gemeente uit geloofd) „Wilhelmina", bruine merrio, van G. Barendrecht, te Barendrecht; 2de premie 50) „La Vitesse", zwarte bles, van C. Oudijk, te Waddingsveen. De voorzitter, mr. W. O. T. Van Oudheusden, reikte de prijzen uit met een kort woord, waarin hij dank bracht aan het domein- bestuur voor den afstand van het terrein, aan het gemeentebestuur voor den goldelyken en moreelen steun, aan de jury en de rijders ton slotte riep hij allen een „tot weer ziens" toe. Deze korte rede werd onderbroken door een klein incident. De leuning van hel linker gedeelte der tribune bezweek onder hevig gekraak voor den last, welke er tegen aan drukte, en een aantal personen kwam in botsing met elkaar of met den grond. Geen enkele bekwam noemenswaardig letsel. Voor ongeveer vier weken werd i i de gemeente Made (Noord-Brabant) eene T ouw vermist. Toon werklieden gisteren aan een onbewoond, vervallen huis bezig waren hot dak af te breken, vonden zij op den zolder hot lijk dezer vrouw. Zij schijnt vrijwillig den hongerdood te z(jn gestorven. Omtrent de wielerwedstrijden en feestelijkheden, welke door den Alge- meenen Nederlandschen Wielrijdersbond en het Geldersch-Overyselsch Clubverbond op 10 en 11 Augustus a. s. te Nijmegen zullen ge geven worden, schrijft men dat zich daar voor reeds meer dan 70 rijders hebben laten inschrijven, onder welke alle bekende Neder- landsche rijders. De Duitsche rijder A. Lehr, uit Frankfort, die onlangs in Engeland de beste Engelsche rijders versloeg en de kam pioen van Schotland M. Bruce, uit Edinburg, benevens een zestal andere bekende Engelsche rijders komen in de verschillende internatio nale nummers uit. Ook zullen er veel feestelijkheden plaats hebben. Zaterdag-avond concert van den staf van het 4de regiment infanterie, onder directie van den heer Maan te Leiden, met bal champëtre, en Zondag avond concert van den staf van het 5de regiment infanterie, onder directie van den heer Van Aken, te Nijmegen, met groot vuurwerk, uit de fabriek van de firma Ruysch, te Utrecht. Werkt hot weer mede, dan zullen zeker honderden vreemdelingen het fraaie Nijmegen op die dogen bezoeken. De matroos Schreurs, van de stoomboot van Rotterdam naar Venloo, viel gisteren te Arcen in de Maas en verdronk. Zjjn lyk is niet opgevischt kunnen worden. Hij laat eene weduwe met zes onverzorgde kinderen achter. In Meu-Luntersn («em. Eede) is gisteren eene boerderij door den bliksem ge troffen en met den inboedel en den oogst verbrand. Niets was verzekerd. Gedurende het hevige onweder, dat Maandag-namiddag tusschen Breda en Moerdijk woedde, zyn 3 uit de school komende knapen, broertjes, op den Moerdjjkschen straat weg door den bliksem gedood. Te Radewijk is de woning van den heer E. Boenen, met den geheelen oogst, den inboedel en een zestal runderen in de asch gelegd. Alles was verzekerdals oorzaak wordt het broeien van het hooi genoemd. Uit Mannheim wordt van giste- ren gemeld dat twee sedert eenige dagen vermiste gymnasiasten, Sammet en Rothschild geheeten, doodgeschoten zyn gevonden. De jongelieden moesten na de vacantie herexamen afleggen. Op de „Wab a sh W es t er n-lin e" is by Kansas-City een trein aangevallen door roovers, die, met revolvers gewapend, de reizigers dwongen alles, wat zy aan geld by zich hadden, af te geven. Dat teSpokanefalls, eene stad in het territorie Washington, in het N.-W. der Vereenigde Staten, een hevige brand is uitgebarsten, is reeds gemeld. Het blykt nu dat de stad, welke grootendeels uit houten huizen bestond, byna geheel is vernield. De schade bedraagt 10,000,000 dollars. Spokane- falls is eene betrekkelyk nieuwe stad, welke toch reeds 20,000 inwoners telde. BUITENLAND. Frankrjik. De opbrengst der belastingen in de afgeloopen maand Juli was 7,400,000 fr. boven de raming en 2,586,400 fr. meer dan in Juli 1888. Een d6r redacteurs van de „Figaro" hoeft een bezoek gebracht by den Schach, die zeide dat hy zich te Teheran eiken dag den geheelen inhoud van de „Temps" en de „Figaro" liet voorlezen. De Schach be tuigde zijne groote ingenomenheid over het geen hij in Frankryk heeft gezien en genoten. Zelfs heeft Naszerdin zyn kok by Paillard, den restaurateur in de „Chaussée d'Autin," in de leer gedaan. De kok zal daar een jaar werkzaam zyn, ten einde de geheimen dor Parysche keuken te leeren en dan naar Te heran terugkeeren. De gemeenteraad van Dyon heeft be sloten ter eere van den heer Eiffel, don bouw meester van den grooten toren te Parijs, die daar is geboren, eene der nieuwste straten den naam van Eiffel straat te geven. Oo»tonr.-Hoiig.-Monarc!ilo. Te Weenen is het internationale congres der anthropologen geopend. Prof. Virchow uit Berlyn werd tot voorzitter gekozen. By eene inspectie van hst 13do rog. huzaren te Pesth hadden do manschappen twee uren achtereen verschillende oefeningen uit gevoerd, toen de commandant kolonel Von Illes het bevel gaf in galop te ryden. De paarden waren echter zóó vermoeid, dat zy dit niet meer konden doen. De eerste ryen vielen en de volgende vielen over hen heen, zoodat hot terrein in een oogwenk als bezaaid was met gevallen ruiters en paarden. Een huzaar werd terstond gedood, drie werden zóó zwaar gekwetst, dat aan hun beterschap wordt getwyfeld, dertien braken boenen of armen en tien werden licht gekwetst. Bovendien ontvingen 87 paarden zulke ernstige wonden, dat zy voor den dienst onbruikbaar werden. Groot-BrltannlS. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting vroeg de heer Ganby of de Engelsche regeering voornemens was, instructiën aan het Egyptische gouvernement te geven, en zich opnieuw van het bezit te verzekeren der bevaarbare wateren van den Nyl en Bahr-el Ghazal, door het bezetten van Berber en Dongola. Do heer W. H. Smith antwoordde dat Engeland geene instructiën aan Egypte had te geven. De Engelsche regeering heeft alleen de verbintenis na te komen, welke zy op zich nam, met betrekking tot de verdediging der Egyptische grenzen. De revue dor Engelsche vloot werd Maandag by zeer gunstig weer gehouden, 's Ochtends zag het er niet zeer goed uit. Het regende en woei vry hevig, maar tegen den middag klaarde het weder op, zoodat de revue nu kon doorgaan. Onder het donderen van het geschut, stoomde het koninklyk jacht „Victoria and Albert" langs de ryen der Engelsche schepen. Aan boord bevonden zich, behalve keizer "Wilhelm, de prins van Wales en prins Hendrik van Pruisen, allen in admiraals-uniform. Na de bezichtiging der vloot en de ontvangst der Engelsche zee-officieren, keerde keizer Wilhelm terug naar Osborne House, waar weer een feestmaal werd gehouden. Rusland. De regeering heeft de wet afgekondigd, waarby bepaald wordt dat de gymnasia met onderricht in de Duitsche taal, te Birken- ruhe en Fellin (gouvernemont Lyfland) binnen drie jaren moeten gesloten worden. Het staats subsidie aan het gymnasium van Birkenruhe is reeds met 1/13 Juli 1889 opgeheven. Te Charkow zyn door de politie 80 personen in hechtenis genomen, die verdacht worden van deelneming aan nihilistische be wegingen. De kleine staat van beleg voor Moskou, die nu reeds sedert 1881 voortduurt, is met een jaar verlengd. Egypte. By het gevecht met de Dervischeu by Toski verloren de Egyptische troepen 17 dooden, terwyl 131 hunner werden gewond. De Egyptische soldaten, die meer dan 1000 ge vangenen maakten, hebben Sarras reeds bezet. Generaal Grenfell is naar Wady-Halfa ver trokken, ten einde da noodige maatregelen te nemen om van Sarras een bolwerk tot verdediging der grens te maken. Uit Cairo wordt geseind dat een Egyp tisch bataljon van Wady-Halfa, Sarras heeft bezet. Generaal Grenfell word op 10 dezer te Cairo terugverwacht. De Engelsche troopen zullen onmiddellyk naar Cairo terugkeeren. Telegramraeo. PARIJS, 6 Augustus. Vele senatoren zyn reeds hier. Men is van oordeel dat Boulan- gers verdediging niets bewyst. Do republi- lcelnsche bladen zeggen weinig van het mani fest. De „Teraps" maakt Boulangers verde digingsgeschrift openbaar en knoopt daaraan de opmerking vast dat hy dat doet, hoewel daarin slechts die stukken voorkomen, welke de Boulangisten geschikt hebben geacht ter openbaarmaking. De „Temps" wil geen in vloed uitoefenen op het vonnis van het Staats- gerechtshof, maar is niettemin overtuigd dat uit het proces moet blyken dat het Boulan- gisme geene gewone politieke party is, maar eene handelszaak. Blykens het heden in den ministerraad door den minister van binnenlandsche zaken Constans medegedeelde eindresultaat der ver kiezingen voor di Algemeene Raden, werden 1438 leden gekozen, en wel 949 republikeinen en 489 conservatieven. Die republikeinen zyn te verdoelen in 689 gematigde en 158 radi cale republikeinen. 102 republikeinsche leden zyn voor de eerste maal gekozen. De con servatieven wonnen van de republikeinen 29 zetels. Voor de rechtbank der gezworenen werd hoden met gesloten deuren de zaak behan deld van dén Elzasser leeraar in de taalkunde en kopiist Paul Bonnir.ger, die in 18S5 den bekenden Deen Hansen belangryke diploma tieke stukken ontstal en die aan Duitsch- land zou verkocht hebben. Bonninger is te Leipzig als getuige tegen den Deenschen kapitein en spion Sarauw opgetreden. De beklaagde werd veroordeeld tet twaalf jaren tuchthuisstraf. ZANZIBAR, 6 Augustus. Het Engelsche gerechtshof alhier heeft heden beslist dat het stoomschip „Neera" aan den eigenaar moet worden teruggegeven. ROME, 6 Augustus. Luidens eene hier ontvangen depeche uit Konstantinopel heeft de Porte besloten het eiland Candia in staat van beleg te verklaren. WÖRTH a/d. Sauer, 6 Augustus. Onder buitengewoon groote deelneming der bevolking had heden alhier de onthulling plaats van het godenkteeken voor de den 6den Augustus

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2