N°. 9038. Dinsdag Augustus. A°. 1889. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van féon- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 5 Augustus. Feuilleton. Droomen der toekomst. Burgerlijke Stand van Leiden. LEIDSCH sÉi DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meerƒ0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het im- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aanstaanden Woensdag zal weder het jaarlyksche kinderfeest plaats hebben voor de in 1888/89 eervol ontslagen leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden, vanwege „de Leidsche vereeniging tot be vordering van geregeld schoolbezoek." Na eerst met minzame toestemming van den eigenaar, den heer Convéa, eene wan deling met muziek gemaakt te hebben door „Leidens lusthof", zal eene extra-tram om kwart voor tweeën de ruim 170 feestelingen onder geleide van de heeren leden van het hoofdbestuur vervoeren naar Katwyks duinen, waar zy zich in onderscheidene wedstrijden en onder 't genot van de noodige versnape ringen naar hartelust zullen kunnen ver maken, terwijl na afloop daarvan in het daar voor afgehuurde „Paviljoen" de hofmechanicus Bamberg van 's Hage hun op zijne talenten zal vergasten. Wanneer 't weer gunstig moge zijn, twij felen wij geenszins of menig Leidenaar zal van de gelegenheid gebruik maken om oog getuige te zijn van die ongekende pret en jool, terwijl de heer Tolk, ofschoon het „Pa viljoen" en het bestrate terras voor de feest vierenden is gereserveerd, zeker zorg zal dragen, dat in het „Groot Badhotel" uitmun tende gelegenheid zal zyn om zich eens aan genaam en genoeglijk te restaureeren en te verpoozen. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 29 Juni 6 Juli, alsmede de „Deli Crt." van 26 Juni 6 Juli. Bij do heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prjjzen: 42, ƒ21.50, ƒ4.40 en 2.20. Door het vertrek van ds. D. A. Van Haselen naar Schipluiden, was de plaats van predikant by de Ned. Hervormde gemeente te Zoeterwoude nagenoeg anderhalf jaar vacant. Thans is in deze vacature voorzien, doordien ds. P. N. Gysman, cand. aan de universiteit te Utrecht en vroeger gedurende tien jaren als zendeling werkzaam onder de Soendaneezen op Java, het beroep naar die gemeente heeft aangenomen. In de morgengodsdienstoefening, welke gis teren te halftien een aanvang nam, geschiedde de bevestiging en de handoplegging van den nieuwen leeraar door den jongen consulent, ds. Gobius Du Sart, van Benthuizen, die tot tekst gekozen had Psalm 119:105 en de ge meente achtereenvolgens verzocht te zingen Ps. 19:4; Ps. 119:53 en 65 en Ps. 126:3. Na de handoplegging zong de gemeente Ps. 1343. Des middags te twee uren hield ds. Gysman eene boeiende intreerede, naar aanleiding van de woorden, vervat in 1 Kor. 3 vers 11. Toen zong de taiyke schare: Ps. 68 10; Ps. 118 7 en 11; Gezang 156:1 en 3 en Ps. 73:13, benevens, na het uitspreken van den zegen, wederom Ps. 134:3. In het byzonder richtte ds. Gysman het woord tot ouderlingen en diakenen, kerk voogden en notabelen der Ned.-Herv. ge meente van Zoeterwoude, alsook tot ds. Gobius du Sart en ds. W. Klercq, van Kou dekerk, den eenigen ringpredikant, die aan wezig was. Tevens sprak de nieuwe predi kant den wensch uit dat in de kerk een maal mocht pryken een orgel en dat opge richt zou worden in de nabyhoid der stad Leiden een evangelisatie-lokaal. Uit Zoeterwoude schryft men ons nog Dat de nieuwberoepen predikant eene goede keuze van den kerkeraad alhier was, bewees reeds de treffende rede, die ZEerw., ten aanhoore van vele belangstellenden, eenige weken geleden uitsprak aan het graf van een 18 jarig jongeling uit deze gemeente. In den ouderdom van 84 jaren is te Voorschoten overleden de heer J. B. Tetar Van Elven, Wiens naam in de schilderswereld algemeen bekend wa6. Na zich eerst op staalgraveeren te hebben toegelegd, wydde by zich later hoofdzakeiyk aan de schilderkunst, waarby de kerkelpke bouwkunst hem het meest aantrok. De door den Raad der gemeente Wou- brugge voorloopig vastgestelde rekening dier gemeente bedraagt aan ontvangsten over 1888 15,255.31 '/s en aan uitgaven 14,434.14'/2. Het batig saldo bedraagt dus 821.17. Tot onderwyzeres aan de openbare school in het dorp Woubrugge is benoemd mej. A. M. Van der Knoop, van Delft. Op de voor dracht kwamen nog voor mej. Jansen, van AVpk aan Zee, en mej. De Wilde, van Rotterdam. H. H. de Koningin heeft van haren gemaal op haar verjaarfeest een met twee prachtige Hongaarsche goudvossen bespannen rytuig ten geschenke ontvangen. Door den minister van koloniën is de heer C. L. J. De Roy van Zuydewijn gesteld PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 meenden.77711 f 1.10. Treaoo per poet.77.1.40. ANonderltjke Nommere0.05. 10) De tusschenpoozen werden aangevuld door onaangename uitvallen van zyne vrouw, die van hare zyde haren tyd doorbracht met de dienstboden het leven te verbitteren en met een paar oude juffrouwen, kennissen uit hare jeugd, ruzie te maken, zich te verzoenen, weder ruzie te maken en zich nogmaals te verzoenen. Als zij mooier ware geweest, zou zy misschien zich nog op andere wyze den tyd hebben verdreven, maar luitenant Sper ling had by zyn huwelyk vergeten op deze hoedanigheid acht te slaan. Toen hy dien avond met Van Heiligen over hun vriend Philibert sprak en zy zich het souper bij Reichart herinnerden, kwamen hem ook zyne voornemens van dien tyd voor den geest, en het was geen wonder dat hy, by zyn thuiskomst, minder onderworpen jegens mevrouw Sterling was, dan hy jarenlang zich getoond had. Van Heiligen bleef nog eene poos aan het tafeltje zitten en toen zyn partner eindelyk geeuwend opstond ea zich naar huis begaf, ging hy naar de leeszaal en mengde zich in het gesprek, of liever stoorde het gesprek door van alles, wat men zeide, het tegendeel te beweren. De gewoonte om tegen te spelen was hem in het bloed geslagen en hy sprak ook tegen, met het zeer natuurlyke gevolg, dat hy spoedig alleen zat. Toon voegde hy zich by een groepje jongelui, die niets beters hadden te doen dan den avond in de sociëteit door te brengen, gelyk zy den vorigen avond er hadden doorgebracht en ook den volgen den er doorbrengen zouden. Van Heiligen behoorde door zjjn leeftyd niet meer tot dezen kring, maar er was niets, dat hem aanspoorde om naar huis te gaan. Hy was zyn vader opgevolgd en zyn zwager was zyn compagnon geworden; zyn zwager woonde in het ouderlyke huis, hyzelf op kamers, zeer mooie kamers, de mooiste kamers uit de stad. Hy had rytuig en paarden, hy was bekend door de fijne diners, die hy gaf; en hy loefde, alsof genieten het eenige dool des levens was. Algemeen werd hy benyd; iedereen achtte Van Heiligen een der geluk kigste menschen ter wereld. Eén slechts doelde die meening niet: de heer Van Heili gen zelf. Toen, laat in den nacht, de kring uiteen ging, moest ook hy opstaan. Hij zag do zaal ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiè, om te worden benoemd tot 3den stuurman by de gouvernementsmarine daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot hooglseraar in de rechtsgeleerdheid te Leiden, mr. H. L. Drucker, thans professor te Groningen. Eervol ontslagen Dr. J. Pynappel, hoog leeraar in de letteren te Leiden, en benoemd tot hoogleeraar Dr. C. Snouck Hurgronje voor het Maleisch en de algemeene Indische taal kunde met ingang van zyn terugkeer uit Indië in Nederland. Tydeiyk is de lector H. C. Klinkert belast met het onderwys in het Maleisch aan de Leidsche universiteit. Naar het „Hbl." verneemt, heeft mr. Alting Mees besloten het mandaat, hem by de jongste herstemming voor den gemeente raad te Amsterdam geschonken, niet te aan vaarden. Volgens het „Vad." was het in ons vorig nommer medegedeelde telegram uit Atjeh reeds Vrydag-ochtend by het departe ment van koloniën ontvangen. Om de feest vreugde ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin niet te verstoren, maar tevens om vooraf de hier te lande woonachtige be trekkingen van de in het telegram als ge sneuveld opgegeven officieren van het treurig feit in kennis te stellen, schortte de minister van koloniën de openbaarmaking tot Zater dag-avond op. Kotta Pohama ligt aan de uiterste noor delijke grens van Atjeh; Tjade Kedjoeroean ligt er schuin tegenover, door een breed moeras daarvan gescheiden, en is door kreu pelhout gedekt. Daardoor alleen laat het zich verklaren dat men te Kotta Pohama van de toebereidselen tot den vyandelyken aanval niets heeft bemerkt. Overigens verneemt het „Vad." dat, naar "t gevoelen der Regeering, do algemeene toe stand van Atjeh, ofschoon onverwacht door dezen uitval verstoord, steeds bevredigender wordt, zoodat de minister van koloniën zich vleit eerlang aan de Staten Generaal de noodige voorstellen te kunnen doen, om tot eene vol ledige pacificatie te geraken. H. K. H. Prinses Sophie van Saksen- Weimar heeft aan de Commissie voor de Noodlydenden op Curasao 500 geschonken en Prins Albert van Pruisen 1000. Prins Blücher Von Wahlstatt, wiens komst te 's-Hage gemeld is, heeft gisteren in het „Hotel Paulez" een groot diner gegeven, waar- aan o. a. deelnamen de aldaar vertoevende nog eens rond, of er ergens gelegenheid was om nog een uurtje gezellig door te brengen in een der hoeken van de zaal bespeurde hy een paar geacharneerde spelers, die waar- schynlyk den morgen wol zouden afwachten, eer zij bun spel eindigden, en in een ande ren hoek zaten er vyf, die elkander ternau wernood meer zien konden. Van Heiligen moest dus wel naar huis, en met langzame schreden sloeg hy den weg in naar zijne kamers. Onwillekeurig wierp hy, by het voor- bygaan van de huizen zyner vrienden, een blik naar boven om te zien of dezen misschien nog opwaren. Maar allen sliepen. Allen had den hnn huiselyken kring, waarin zy den avond doorbrachtenhy slechts niethy leefde alleen; op zichzelf, voor zichzelf. Smart had by wel is waar niet te dragen en van het samendragen van tegenspoed kon dus ook wel geen sprake zynmaar ook vreugde kende hy niet; hy kende slechts verveling en dag aan dag drukte deze loodzwaar op den armen Van Heiligen, die met al zyn geld een der ongelukkigsten was uit de gansche stad. Dat nichtje, dat vyf jaar was, toen hy in den kring zyner vrienden haar als zyne aanstaande bruid bekendmaakte en dat hy zich voor later reserveerde, had niet op hem gewacht, maar op haar achttiende jaar een prinses Lobkowitz en de baron Von Saurma Jeltsch, gezant van Duitschland by ons Hof. In het „Hotel Paulez" is mede aangeko men de heer Georges De Laveleye, consul van Luxemburg te Brussel. Gedurende het 2de kwartaal van dit jaar zyn voor den Indischen militairen dienst aangenomen109 Nederlanders en S6 vreem delingen, nl.59 Belgen, 17 Duitschers, 4 Luxemburgers, 5 Zwitsers en 1 Oostenryker, totaal 195. Van de verschillende corpsen wer- den overgenomen 102 onderofficieren en min dere militairen. Totaal generaal der wer ving: 297. Onder de aangenomenen bevinden zich: 15 miliciens, die voor den tyd van 2 jaren werden gedetacheerd en onder de overgenomenen 12, benevens 2 onderofficieren voor den tyd van 4 jaren. Aan deze militairen werd 76,346 aan handgelden uitbetaald. Naar men aan „De Maasb." mededeelt, zal kardinaal Lavigerie, als hy geheel her stellen mag, in het laatst van September a. s. ons land bezoeken. De kardinaal zou zich naar verschillende steden des lands be geven, bepaaldelyk naar Amsterdam, Rot terdam en Schiedam. „Ofschoon wy, zegt „De Maasb.," dit be richt uit goede bron hebben, zullen wy er nadere bevestiging van afwachten." Door curatoren van het gymnasium te Delft worden aanbevolen ter benoeming van een leeraar in de oude talen voor den cursus 1889/90 de heeren S. Overmeer, litt. hum. cand. te Maastricht, en M. Nassau Noordewier, cand. in de cl. letteren te Delft. Door den minister van marine is de be noeming van den jongeling H. G. Rambonnet tot adelborst 3de kl. voor den zeedienst, op daartoe gedaan verzoek, ingetrokken, en is, met 1 Sept. a. s., als zoodanig aangesteld de adspirant G. L. Heeris. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 6 dezer niet plaats hebber. Eerste huwelijksafkondiging van 5 Augustus. N. Dekker jm. 24 j. en S. J. C. SlegteDhorst jd. 24 j. J. Warmenhovon jm. 33 j. en M. J. Den Houter jd. 32 j. M. J. "VYallo jm. 27 j. en J. Koet jd. 21 j. J. Wolters jm. 31 j. on M. J. Van Beusc- kom jd. 30 j. J. Yan Brcukelen jm. 31 j.enJ. F. M. Cornelissen jd. 24 j. P. M. Yan den Dop jm. 24 j. en M. C. Jongbloed jd. 24 j. A. Poptiejm. 24 j. en C. Brittijn jd. 22 j. J. Smit jm. 25 j. en M. Tegelaar jd. 27 j. G. W. Kaatijn jm. 32 j. en M. H. C. Kriek jd. 37 j. J. Do Yormer wedr. 31 j. en S. Lemperee wed. 38 j. C. J. Matla jm. 22 j en C. Schuller jd. 21 j. huwelyk gesloten met een anderen neef, die nog in den tafelstoel.zat, toen Van Heiligen zyn engagement in de toekomst bekend maakte. Hy dacht er wel eens over, om zyne levens- wyze te veranderen en eene vrouw te nemen, maar hy gevoelde zelf, dat hy niet meer op den leeftijd was om met eene jonge vrouw te trouwen, en eene oude jongejuffrouw viel nog veel minder in zyn aard. Hy bleef dus vrygezel en torste zyne verveling, totdat. ja, tot wanneer? Toen hij op zyne kamer kwam, vond hy, by eenige couranten en boeken ter bezichti ging, ook een briefje, eene uitnoodiging be vattende by zyn vriend Reichart. Hij raad pleegde zyn lijstjeden dag, waarop Johan hem noodigde, was hy vry. Met die invitatie was zijne week weder gevuld. Mevrouw Reichart was ruim veertig jaar, maar er zyn dames, die de kunst verstaan om zich op haar veertigste nog het voorkomen van twintig te geven, en deze gave bezat mevrouw Reichart in hooge mate. In hare jeugd was zy de beauté der stad. Alle jon gelui uit dien tyd hadden haar het hof ge maakt en waren in meerdere of mindere mate verliefd op haar geweest. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1