Ufit hcï Ciemecatcvcrslas, Vervolg.) Eet dageiyksch onde;^ van hul2èQ) toren3 en poor.on gewon6 wyze plaats. Als buit^agotvofie WOrken zyn te vermelden De herstellingen werden voort gezet, voornamolyk aan daken en vloeren der huisjes. By de inëntingslokalen werd eene wachtkamer ingericht. Bank van Leming. Vry belaDgryke her stellingen haddei) plaats aan de goten en pri vaten. By het hulplokaal op het Utrechtsche Veer werd eene tochtpui geplaatst. Gehoorzaal. De oude kronen werden door groote zonlampen vervangen; de verlichting werd daardoor veel verbeterd en de bezoekers der gaandery verkregen beter gezicht op het tooneel. De groote zaal werd geheel geverfd, waardoor de togenatelling van het licht go- kleurde houtwerk mot de tint der wanden verdween en een harmonisch geheel verkre gen word, waarin alleen de bouwvallige, witte porseleinen kachels nog misstaan. Door de nieuwe lampen word tevens do ventilatie zeer verbeterddaar echter de ver warming nog gebrekkig is, zal eerst na ver betering van deze in het volgend jaar, de luchtverversching zonder tocht kunnen plaats hebben. Burg. In verband met don bouw der nieuwe school op de Langebrug werd het hotel de Burg tot Notarishsis ingericht. Tevens werd, om een der stallen tot bergplaats van onver kochte goederen te kunnen aanwyzen, een nieuwe stal bygebouwd. De koffiekamer werd by het overgaan der pacht in andere handen opgeknapt en eene kegelbaan met biljartzaal werd op het terrein van den Burg gebouwdhet drukke gebruik, dat hiervan gemaakt wordt, deed zien hoe zeer aan eene dergelyke gelegenheid be hoefte bestond. De toestand der vestingmuren bleek meer en meer achteruitgegaangeheele stukken metselwerk vielen er uit. Krachtige maat regelen zpn noodig om dit monument van L9idache geschiedenis te behouden. Stadstimmerwerf. Aan vloeren en zolders hadden belangrijke herstellingen plaats; voor de bouwmaterialen werd oene overdekte berg plaats gemaakt. De verfwinkel onderging eene hoog noodige uitbreiding. Waag. Belangryke herstellingen hadden plaats aan goten en daken. Toren. Voor Stadhuis en toren word een bliksemafleider in orde gebracht. Het ongun stige weder verhinderde het plaatsen, dat dadeiyk na den winter zal geschieden. De afleider, in overleg met dr. Goossens ge maakt, zal in twee kabels van de torenspits naar omlaag gaan, de een naar de put, de ander naar gas- en waterleiding. Lakenhal. Voortdurende herstellingen aan goten en daken waren noodig. Het gebouw werd van een nieuwen bliksemafleider voor zien, uit bandkoper geconstrueerd, welke naaf een grondput geleid en tevens aan gas- en waterleiding verbonden werd. Door aankoop van het aanliggend perceel (N°. 30) werd in de behoefte aan meerdere ruimte tegemoet gekomen en kreeg de ge meente een flink terrein achter het rfiuseum beschikbaar. Spuit- en bonhuizen. Het vervallen bonbuis op de Langegracht werd nagenoeg geheel vernieuwd. Door een belangryken aankoop van slangen, zoowel geweven hennepslangen als slangen met gummi voering, was het mogeiyk alle spuiten van een dubbel stel te voorzien, zoodat steeds een volledig stel als reserve aanwezig is. Een tweede slangenwagen mot de noodige slangen werd aangoscbaft. De stoomspuit onderging eene vry belangryke reparatie, waardoor ze eenige dagen niet be schikbaar was. Door den aankoop van twee "Wellslampon zal men in staat zyn by brand de omgeving gosd te verlichten en tevens de hinderlgke pekkransen met talryke bediening nagenoeg geheel kunnen afschafFon. Schoolgebouioen. Het onderhoud der verschil lende schoolgebouwen en meubelen had op de gewone wyze plaats. By alle scholen wer den groote uitgaven vereischt voor het herstel van gebroken, veelal ingeworpen glasruiten vooral de lagere scholen en de H. B.-school voor meisjes hadden veel van die baldadig heid te ïydenalleen by de eerstgenoemde werd voor ongeveer 700 aan ruiten hersteld. Van de schoolmeubelen waren het vooral de kapstokhaken, welke een voortdurend herstel behoefdenby do lagere school alleen tot een bedrag van byna f 300. Oóa deventilatiepypen en schoorstaonkappen eischten dit jiar op verscheidene Scholen be langryke herstellingen. Door aanschaffing vnu reservcKachols en onderd9ilen is men in staat Voortaan de kachels in de scholen vroogbt te plaatsen. Gemengd Nieuws. De velen, die gisteren deelnamen aan den pleiziertocht met muziek per stoom boot „W. Bus" van hier naar het eiland Marken en terug, zullen zich dat uitstapje zeker niet hebben beklaagd. Onder begunstiging van prachtig zomerweder vertrok men des morgens te ze3 uren van de Haven en werd de reis gemaakt langs den Kpn tot Gouwsluis, langs den Amstel naar Amsterdam en van daar naar het eiland Marken, alwaar men, door eenig oponthoud onderweg, eerst te drie uren aankwam. Op Marken werd ruim een uur vertoefd, ten einde er te bezichtigen, wat door de eigenaar digheid of de zeldzaamheid de aandacht mocht trekken. Daarna vertrok men naar Amsterdam om aldaar eerst te ongeveer zeven uren aan te komen. De feestvierenden werden in de gelegenheid gesteld een paar uren in de hoofdstad te ver toeven, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. By den terugtocht, welke om negen uren werd aanvaard, was de boot feesteiyk met ballons verlicht en de reizigers amuseerden zich uitstekend, getuige de vroolykheid, welke er voortdurend onder hen heerschte. Aan muziek en zang ontbrak het evenmin en wy twgfelen niet of, zoo de ondernemer mocht besluiten nogmaals eene dergelyke reis te ondernemen, hy opnieuw op ruime deel neming zal kunnen rekenen. De thuiskomst, bepaald op circa 11 uren, geschiedde „iets" later. Men arriveerde eerst t£ _één uur in den nacht in de Haven te Leiden, waar eenige personen met bewon derenswaardig geduld die komst hadden verbeid. Ten gevolge van het schoppen van een emmer water uit den Kyn, naby de Vischbrug, had hedenmorgen een jongen het ongeluk voorover in die rivier te vallen en wel zóó, dat hy meteen in de diepte verdween. Zekere heer, in het koffiehuis des hoeren T. gezeten, zag het ongeval en aarzelde niet den drenkeling na te springen, hem op te duiken en naar don vasten wal te brongen. Door de hulp van andere personen werd nu de redder eveneens uit het water gehaald. Ons wordt heden uit Katwijk aan Zee geschreven: Aan het zeer drukke bezoek, dat onze badplaats gistermiddag en -avond ten deel viel, was het wel te zien, dat, evenals hier, ook te Leiden de zon zeker weer flink aan den hemel stond. Het weder was dan ook magnifique en als bestemd om aan zee te vertoeven. Aan levendigheid langs het strand en op het duin ontbrak het nu geenszins en stoomtrams en -booten, benevens uitspanningsplaatsen alhier, ondervonden dat Katwijk, is het weder slechts gunstig, voor kleine en groote, jonge en oude Leidenaren nog steeds veel aantrekkelykheid heeft. In het ,Vad." wordt gevraagd of het by overneming van den Rynspoorweg door den Staat niet in het belang der resi dentie zou zgn, wanneer de lpn Leiden Woerden en de stoomtram Scheveningen Rijnspoor aan de Hollandsche Spoorwogmaat- schappy ter exploitatie werden overgegeven? De afstand tusschen Den Haag en Utrecht zal vermoedeiyk via Leiden korter wezen dan langs den omweg over Gouda, zoodat by exploitatie van eerstgenoemde lijn door de H. IJ.-S.-M. de gemeenschap tusschen de beide steden verbeterd zoude worden. Kwamen de beide Scheveningsche stoom trammen in éóne hand, dan ware eene cein tuurbaan denkbaar, doch ook afgescheidon daarvan zouden de bewoners van de buurt van het Kanaal een goed middel van verkeer bekomen met het Holl. Spoorstation en de buurt der Paulus Potterstraat enz., ovenals omgekeerd de laatstbedoelde buurten eene snelle gemeenschap zouden verkrygen met het station van het Rynspoor, het Bosch en den Dierentuin, terwpl daardoor tevens de beido stations zouden worden verbonden langs de dure en thans nuttelooze verbindingslyn. Men meldt ons heden uit Noord- wyk aan Zee: Was het sedert eenige dagen inderdaad koud en guur aan het strand en waren het weder en de temperatuur van dien aard, dat het nemen van baden ont raden kon worden, was ten gevolge van een en ander het strand toen eenzaam en verlaten, nu de elementen tot bedaren zyn gekomen, nu de kou je noordenwind zpn schepter niet meet met alle macht zwaait en alles doet schudden en beven, nu hy.de zee niet meer tot hevige onrust opwekt, zoodat de witgekamde, opgezweepte golven dreigend de kust beuken, nu niet telkenmale hevige stort regens een tocht naar en langs het strand en door de duinen per se onmogelyk maken,— nu is de eentonigheid van het strand geban nen en beeft ze plaats goraa&'st voor eene aaiigonamo, niet al te levendige levendigheid. Gistarnamiddag byv. waren alle strand stoelen, en hun getal is vry groot, in gebruik genomen en genoten de badgasten, in bevre digend aantal alhier gelogoerd, volop van het schoone natuurtafereel, dat een verblyf op het strand, vooral des avonds, kan aanbieien. Noordwyks strand is schoon, op Noordwyks duinen heeft men prachtige, te weinig bekende vergezichten (o. a. in de nabyheid van het bekende torentje of koepeltje in het duin), Noordwyks duinen leveren voor den planten liefhebber een waren schat, eene groote ver scheidenheid. Mag de aanleg der straatwegen door de duinen menigeen ietwat te styf toe schenen, voor velen zyn die wegen, hier en daar aardig afgewisseld door schilderachtige bruggen en goed gekozen aanleg, een groot gemak. De bevolking van Noordwyk weet zich jegens vreemdelingen te gedragen zooals het behoort. Wordt Noordwyk aan Zoe, niet ver van het fraaie Noordwyk-Blnnen, meer bekend en ge kend, dan zal het telken jare een drukker be zoek ten deel vallen en zal de gedaalde waarde van het gunstig gelegen „Huis ter Duin" allengs weer gaan ryzen. Wat het denkbeeld aangaat als zou men zich niet vry op en in het duin mogen bewegen, kan dienen, dat wel degelpk van het duin party kan getrokken wordenslechts enkele gedeelten, met nieuwe helm beplant, mogen niet bewandeld worden. Het is evenwel toch te hopen dat die gedeelten geene grootere afmetingen zullen verkrygen. Gisteren in den laten avond brandde in de Weipoort, onder Zoeterwoude, eene boerenwoning af. De spuit van de Heerenstraat heeft geen water gegeven. De manschappen stonden te wachten op het paard, dat de spuit naar de plaats des onheils moet brengen. Daarvoor moet eerst de eigenaar gewaar schuwd worden, die het paard voorby den houtzaagmolen op den Zoeterwoudschon weg in het land moet gaan zoeken en mon begryjt dat, voordat dit alles is geschied, het uitrukken der spuit achterwege gelaten kan worden. Onder begunstiging van het fraaiste weder had gisteren op de Kerklaan te Ryswyk de jaarlyksche harddravery plaats, uitgeschreven door de Ryswyksche Hard- draveryvereeniging. Aan dezen wedstryd werd door 13 per soren deelgenomen. Behalve een 1ste pi-ys van 250, eene lste premie van 100 en eene 2de premie van 50, was door mevr. Verhagen Metman, ec-htgonooto van den burgemeester, een ryk versierd harddravers-hoofdstel met leidsels uitgeloofd voor den pryswinner. De uitslag was als volgt: lste prgs, benevens 't hoofdstel en de leidsel, won „Prins", bruine ruin, van P. Van Santen, van Rotterdam, bereden door P. Van Santen. lste premie: „Koningin", zwarte merrie, van D. J. Floryn, te Rotterdam, bereden door G. Koot, terwyi de 2de premie ten deel viel aan „La Vitesse", zwarte bles-ruin van C. Oudyk te Waddingsveld, bereden door M. Van Galen. De prijzen werden door den voorzitter der Vereeniging, onder eenige hartelyke woorden, aan de overwinnaars uitgereikt. Het feest had van heinde en ver vele toeschouwers gelokt. Van 1 Juni tot 28 Juli stapten te 's-Hage en te Scheveningen af8267 vreem delingen met 416 bedienden. Van de 174 bomschuiten, welke op dit oogenblik van de Scheveningsche vloot ter haringvisschery zijn, hebben er 43 de eerste reis volbracht. Te Haarlem ontstond gister- namiddag om vier uren brand in het perceel No. 34 aan het Wyde Geldelooze pad. De slangenwagen, bediend door de politie, was spoedig ter plaatse aanwezig en door het gebruik van dat materieel en door do hulp van enkele vrüwilligers van spuit 10, wier spuit mede uitgerukt was, werd, onder toe zicht van den staf van het brandwezer, do brand in korten tyd gebluscht, zoodat verdere alarmeering v^p de brandweer niet noodig was en te vijf uren alle gevaar was ge weken. Daar er 500 metor slang noodig was om den brand van de meest nabygelegen brandkranen te kunnen bereiken, moest nog extra-materiëel uit een der spuithuizen en uit het magazyn worden gehaald. Perceelen Nos. 34 en 36 zyn geheel uitgebrand en de belendende perceelen hebben zeer groote schade geledon. De bewoners van No. 34 (de familie Splinters) waren afwezig. De boedel was niet verzekerd en kon, daar de brand op zolder aankwam, gedeelteiyk worden geborgen. Ge durende den brand kreeg een der toeschou wers een toeval en werd in eene vigilante naar zyne woning gebracht. (ff. C.) De nationale zwemwedstryd om het kampioenschap van Nederland, te houden in de Houthaven te Amsterdam, zal plaats hebben op Zaterdag 10 Augustus a. s. te 3 uren, gelyktydig met den inter nationalen zwemwedstryd, uitgeschreven door de Amsterdamsche Zwemclub. De baan is 600 meter lang, met één keerpunt. De prijs zal bestaan uit eene gouden medaille ter waarde van 100, en moet, volgens het reglement, tweemaal achtereenvolgens ge wonnen worden om het eigendom van den houder te worden. Aan dezen wedstryd kunnen deelnemen gewone en ondersteunende leden van den Bond, alsmede amateurs, geen leden van Zwemclubs. Naar men verzekert, is gister ochtend omstreeks 12 uren het ïyk van den heer Von Lindern van Alblasserdam dry vende gevonden door een op stroom liggenden schip per, op omstreeks 100 M. afstand van de plaats, waar, nu 3 weken geleden, de boeier omsloeg, waarin hy zich met zyn zoon en een knecht bevond. Het ïyk van den knecht is nog steeds niet gevonden. Voor het vinden van het ïyk van den heer v. L. was eene belooning van ƒ500 toegezegd. Een vreeseiyk ongeluk had gister ochtend by Susteren (Limburg) plaats. De pachter Ny'sten, uit Roosteren, had op eene hoefkar eenige personen van het station te Susteren gehaald. Eensklaps werd het voor do kar gespannen paard schichtig. De 70 jarige pachter, van het voertuig springende om het paard tot staan te brengen, had het ongeluk er onder te geraken, met het noodlottig gevolg dat hy terstond een Ïyk was. Omtrent den door den beambte Arts uit de bank van leening te Nymegen gepleegdon diefstal van beleende gouden en zilveren voorwerpen wordt gemeld dat by het onderzoek voor vermiste panden aan de commissie voor de bank van leening is ge bleken, dat niet minder dan 132 panden uit de bank verdwenen waren, waarvan de waarde op 1553.50 was geschat en waarop door de bank ƒ1294.50 was geleend. De directeur der bank, de heer Van Lith, is verantwoor- deiyk voor die som aan de gemeente. Uit[Sneek schryft men aan de „N. R. C."In het naby deze gemeente ge legen dorp Hammerts is de alleen wonende weduwe Kramer aan een groot govaar ont snapt. Gisternacht kwamen by haar inbreken een paar beruchte gauwdieven, Luae Bos en Dirk Bos, die haar terstond een prop in den mond duwden en op het punt- stonden de oude vrouw te worgen, toen een voorbyganger uit Snoek tot ontzet kwam opdagen. De zoon zette het toen op een loopen, doch mef be hulp van inmiddels toegeschoten burelen den ryksveldwachter mocht men er in slagen den vader te knevelen. Een hond, welken men er op afzond, spoorde spoedig den zoon in eene sloot op, waarna men beiden onder goed geleide naar Sneek bracht. Te Stuttgart is dezer dagen eene badinrichting voor honden tot stand gekomen. Te Zutfen hebben wakkere mannen ge tracht er eene voor menschen op te richten, maar hunne pogingen vonden geen voldoen den steun. ArnhCt.) Volgens eene mededee1ing uit Lyon aan de „Nation", heeft het dezer dagen tydens een hevig onweer tusschen Pusignon en Meyzieu flink gesneeuwd. Te P e r y s zyn vilsche twin tig- franks stukken in omloop. Deze munten dragen de beeltenis van Napoleon III en het jaartal 1865. zy zyn zeer goed uitgevoerd en kunnen licht door vreemdelingen voor goede munt worden aangenomen. By onderzoek bleek dat zo gemaakt zyn van platina en zink en eene werkelijke waarde hebben van 5 franken. Alleen aan den klank kan men hooren dat ze valsch zyn.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2