N\ 9035 Vrijdag 2 Augustus. A0. 1889. feze jouraat wordt dagelijks, met uitsondering van (gfin- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Augustus. feuilleton. Droomcn der toekomst. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Loiden per 8 mundea1.10. Vraaoo per poet1.40. AfMnd*rl{jke Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hal la- caaseeren buiten da stad wordt 0.10 berekend. Maakten wy in ons blad van gisteren reeds rooraf met een enkel woord melding van het ubileum van den heer Cb. L. Van Dooren, thans nnen wy omtrent de viering daarvan het gende modedeelen. [De gewone zitplaats van den jubilaris in net verkooplokaal der firma E. J. Brill was héden ïli een priëel herschapen, samenge steld uit boeken, bloemen en planten. Eerbied waardige folianten en lyvige kwartijnen schragen dezen tempel, ter zijner eere opge richt, terwijl nederige octavo's en duodecimo's ook het hunne bijdragen om op hunne beurt hulde te brengen aan den eenvoudigen man, die hun gedurende zijne lange boekverkoopers loopbaan zooveel blijken van innige belangstel ling en waardeering gaf. In tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het geheele personeel der firma, werden hem, onder eene hartelijke toespraak van een der firmanten, den heer A. P. M. Van Oordt, eene prachtige schrijftafel en een armstoel aangeboden, als blijken van waardeering voor zyn onvermoeiden ijver en trouw, gedurende vjjf en twintig jaren, in dienst der firma doorgebracht, betoond, terwijl kantoor en ver tegenwoordigers van het overige personeel, zoomede eenige oud-leerlingen, hem eene mar meren pendule met bjjbehoorende coupes ireerden. Ten zeerste verrast, dankte de jubilaris, iep getroffen, zijne patroons en zijne vrienden |oor de blijken van waardeering, hem ge- honken; hij hoopte dat het hem gegeven ocht word.n nog vele jaren het zijne te kun- bjjdragett tot het bevorderen van den iloei der firma, terwijl hij zich in de vriend schap van allen, die hadden bijgedragen om "ezen dag tot zulk oen genotvollen voor hem maken, aanbeval. Van alle zyden ontvangt de jubilaris blijken [an levendige belangstelling in dezen dag. Hedenavond zal eene feestelijke bijeenkomst den voor den heer Van Dooren zoo gedenk- waardigen dag besluiten. Moge deze nog jaren lang eene aangename herinnering voor hem zijn I Bjj de Leidsche Spaarbank werd in de maand Juli ingelegd 60,498.97 '/2, terugbe taald 40,996.09, terwijl zjjn afgegeven 110 nieuwe- en geheel afgelost 89 boekjes. Op 31 Juli bedroeg het gezamenlijk tegoed der 8661 inleggers ƒ1,753,777.86. I Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag middag om 4 uren bezorgd zjjn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Beroepen is te Delftshaven ds. J. J. Van der Lip, te LeideD. Bedankt is voor het beroep naar Wychel door ds. J. Wioteute Aalsmeer. De heer F. Van Spall, pred. bij de doleer, gemeente te Leimuiden, heeft, wegens redenen van gezondheid, zijn ambt nedergelegd. Aanstaanden Zondag, 4 Aug., zal de heer Fortujjn, predikant te Zwammerdam, des voormiddags te halftien in de kerk der Ned.-Herv. gemeente te Hoogmade optreden. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland in de maand Mei 1889, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te Amsterdam 25.1 Arnhem 17Dordrecht 18.1's Gravenhage 19.6; Groningen 21.7; Haarlem 19.4 ;'s Her togenbosch 36.1Leeuwarden 26.2; Leiden 23.7; Maastricht 18.1; Rotterdam 26.9; Utrecht 25. Prins Albrecht van Pruisen, vergezeld van eenige heeren uit zjjn gevolg, begaf zich hedenvoormiddag te 10 uren 43 min. per Holl. spoor van Den Haag naar Amsterdam en keert hedenavond te 8 uren 40 min. langs denzelfden weg in de residentie terug. De zonen van den Prins zijn per R(jnspoor van 12 uren naar Amsterdam vertrokken, vanwaar zj] langs denzelfden weg te 6 uren wedorkeeren in Den Haag. Bjj de in de gemeente Haarlemmermeer gehouden herstemming voor twee leden van den gemeenteraad zijn van de 934 kiezers ingekomen 739 stembiljetten, waarvan van onwaarde 2, zoodat het aantal geldige briefjes bedroeg 737. Gekozen zijn do heeren A. J. G. Timmermans met 392 en J. H. M. Evelein met 384 stemmen. Voorts verkregen de heeren F. L. Taas 345 en C. Bos 313 stemmen. Bodegrave: Gekozen de heer Gjjsb. De Kruijf Wz met 147 stemmen. Op den heor K. Douwes Dekker (lib.) werden 112 stemmen uitgebracht. Zegwaard: Uitgebracht 65 geldige stemmen. Gekozen de heer A. J. Van Roeuwyk met 49 stemmen. Op den heer P. Van Beek waren 10 stemmen uitgebracht. Zoetermeer: Uitgebracht 85 geldige stemmen. Gekozen de heer J. Vollebregt Jz. met 43 stemmen. Op den heer H. Scheer waren 42 stemmen uitgebracht. Amsterdam Bjj de herstemming zijn 10,590 kiezers opgekomen, tegen 7549 bij de eerste stemming. Er zijn 19,387 kiezers. Bij d» eerste stemming, op 16 Juli, ver kregen de vjjf thans door de drie liberale Kiesvereenigingen aanbevolen aftredende leden 2807 a 3268 stemmen; zij, die thans door de drie anti-liberale Kiesvereenigingen werden aanbevolen 2003 a 2468 stemmen. De uitslag is als volgt Gekozen z(jnmr. M. W. F. Treub met 5684, mr. J. TV. Alting Mees met 5357, J. P. Korthals Altes met 5326, mr. W. W. Van Lennep met 5271 en mr. Tb. Heemskerk met 5222 stemmen. Verder verkregen mr. P. Pet 4968, mr. J. E. Veltman 5121, J. Coninck Westenberg 4946, Paul Strater 5177 en J. A. Wormser 5134 stemmen. De uitkomst der herstemming is derhalve, dat gevallen zijn de wethouders Coninck Westenberg on Pet, benevens het Raadslid Veltman en daarentegen gekozen zjjn de radicale candidaat Treub, de anti revolutionaire candidaat Heemskerk, benevens de candidaat tegen wil en dank Alting Mees (lib.) Het Raadslid Korthals Altes en de wethouder Van Lennep behielden hunne zetels. Vermoe delijk zal de heer Alting Mees, die alleen ge kozen werd ten gevolge van de overweging, bjj een groot aantal kiezers geldende, dat het verzoek van een in herstemming komende candidaat om geene stemmen op hem uit te brengen niet bindend voor hen zjjn kan, aan gezien zij bij de herstemming tot bepaald aangewezen personen beperkt zijn, het hem opgedragen mandaat niet aannemen. De conferentiën tusschen den minister van binnenlandsche zaken en de commissie van voorbereiding voor de onderwijswet zijn afgeloopen. Naar men wil, zou de minister in zijn ontwerp deze wijziging hebben ge bracht, dat de bijdragen van het Rijk aan de gemeenten voor de toekomst op het tegen woordige bedrag worden gefixeerd. (Vad.) De gemeenteraad van Woerden heeft tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd den heer M. W. Schaly. Tot directeur der gasfabriek te Oud- Beierland is benoemd de heer Van Hoeven, thans in gelijke betrekking te Kuilenburg. Jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Konings in Noord-Holland, zal zich heden voor eenigen tyd naar het buitenland begeven. Aan het ministorie van waterstaat, han del en nijverheid is aanbesteed het verdiepen van het groot scheepvaartwater in het Scheur i tusschen de Buskrnithaven en het kanaal door het benedeneind van Rozenburg, voor de verbetering van den waterweg langs Rot terdam naar zee. Minste inschrijver was L. Kalis Kzn., te Sliedrecht, voor ƒ54,800. De voormalige koningin van Spanje, Isabella, heeft gistermiddag om één uur een be zoek gebracht aan de Handelskade te Amster dam en is vervolgens met een havenbootje naar Marken gestoomd. Het stoomschip „Bantam", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Juli Gibraltar de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, is 1 Aug. te Genua aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal morgen, Vrijdag, niet plaats hebben. B(j koninklijk besluit is A. Bejjen be noemd tot burgemeester der gemeente Pernis. Bekrachtigd de aanstelling van dr. J. A. Korteweg, hoogleeraar aan de Ryks-universi- teit te Groningen, tot gewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. Met ingang van 2 Augustus a. s. benoemd tot adjunct-adm. bjj do zeemacht, de adsp.- adm. J. C. Hoorweg, W. Nanning, J. W. Broers, J. H. Van Troojjen, J. F. W. In de Betou, C. Mathol en J. Van Rjjn van Alkemade. Met ingang van 2 Augustus a. s. benoemd a. tot adelborst 1ste kl. bjj de zeemacht, de adelborsten 2de kl. 1ste afd. bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, W. A. J. Van den Hurk, J. L. H. Luymes, C. Fock, J. E. De Visser, A. F. Gooszen, O. H. Van Persijn, J. Wolterbeek Muller, C. H. Van Asperen, P. Koster, G. A. Van Vloten, L. T. Van Heusden, G. J. Kniphorst, H. C. Dudok van Heel, G. F. Noordhoek Hegt, A. W. Tirion, F. H. baron Van Dedem, jhr. J. H. O. Van den Bosch, W. M. K. B. Van Idsinga, C. F. Kruisinga, P. C. Coops, P. E. Van Musechenbroek, G. Den Berger, A. H. Van Deursen, A. J. De Graaf, jhr. W. C. Van Panhuys, C. D. De Haes, jhr. C'. A. L. Van der Wijck, M. C. Van Assendelft de Coningh, F. Van Wageningen, G. A. H. Van der Stok, L. J. C. L. De Vriese, J. Zur Mühlen; b. tot 2den luitenant bjj het corps mariniers, de adelborst der 2de kl. 1ste afd. bij gemeld instituut J. Van der Kop. De heer P. J. M. Van Seters, arts, benoemd en aangesteld tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned. Indië. Benoemd in Zuid-Holland tot heemraden van den Stryenschen polder de heeren C. Van den Berg en A. Voordendag. 3) „Hier, moedertje," srrak hij, terwijl hij haar de gift toereikte. Toen eerst viel zjjn blik op haar bleek, eenigszins verzengd gelaat. Het was eene vrouw van dertig jaar mis schien, maar armoede en kommer deden haar by den eersten oogopslag ouder schynen. Hare groote zwarte oogen en schitterend witte tanden, maar vooral hare slanke ge stalte, die, ondanks haar slordig bontkleurig gewaad, terstond in het oog viel, troffen hem, en onwillekeurig richtte hy het woord tot haar. Zy gaf geen antwoord, maar een glimlach, een glimlach zooals de danseres of de paard- rydster voor het publiek, dat haar bewondert, steeds gereed heeft, plooide ook hare lippen. ,Geef je maar geen moeite," zeide zyn collega; „dat mensch spreekt niets dan Grieksch." Er waren reeds vele jaren verloopen sedert Philibert de laatste Grieksche letter onder de oogen had gehadhy zou ternauwernood een Grieksch werkwoord kunnen vervoegen, noch veel minder dus een volzin, in deze omstan digheden van toepassing, kunnen samenstel len. Hy bepaalde zich alzoo tot een vriende lijk hoofdknikje en verliet de ziekenkamer om in het rytuig met zyn collega van ge dachten te wisselen over het morkwaardigo geval. Al pratende bleek het echter dat zy het niet eens waren iets wat tusschen geneesheeren nu juist geene zeldzaamheid is en om nieuwe argumenten voor zyn beweren te vinden, ging Philibert den anderen morgen weder naar den kranke. Hy kwam te laat. De matroos was gestorven. „Sinds wanneer?" vroeg Philibert, om iets te zeggen, aan de vrouw met de donkere oogen, die, voor eene weduwe, vry kalm was. Zy scheen zyne vraag te begrijpen, althans zy antwoordde, niet in het Grieksch evenwel, zooals Philiberts collega had gezegd, maar in het Fransch, al was het dan ook niet zeer zuiver, dat haar man een paar uren geleden gestorven was. Zy zeide dit zonder eenige aandoening, ter- wyl zy voortging eenige voorwerpen bijeen te zoeken en in de kist te bergen, die midden in het vertrek stond. „Gy zult er niet tegen hebben dat wij hom opereeren?" vroeg Philibert. De vrouw haalde de schouders op. „Ik niet mot dooden man in huis blyven," antwoordde ze. „Ik heen gaan." „Maar gy zult toch eerst voor de begrafenis moeten zorgen." ,Ik niet begraven kan. Ik zwakke vrouw zyn. Sterke mannen, politie, ik niets weet." „Maar de overledene was toch uw man!" Weder haalde de vrouw de schouders op. „Doode is dood," zeide zy, waarschynlyk be doelende, dat, nu de matroos gestorven was, hy opgehouden had haar man te zyn en zy alzoo niet in het minst meer verplicht was zich zyner aan te trekken of voor zyn stoffelyk overschot te zorgen. Het was Philiberts zaak evenmin. Hy had genoeg met zyne eigene levende patiënten te doen om zich niet, zonder noodzaak, met de doode patiënten van anderen te bemoeien; het eenige, wat hy doen kon, was zyn collega te waarschuwen, dat hot „merkwaardig geval" niet meer bestond. „En myne odaliske?" vroeg deze, toen Philibert hem een paar uren later zyn bezoek mededeelde. „Eene odaliske? Wat meent ge?'' „Dat Grieksche wyf; wist gy niet, dat zy eene odaliske is geweest?" „Hoe zou ik dat kunnen weten? Dat stond toch nog niet op haar gezicht te lezen." „Ik dacht dat ik het u verteld had; die vrouw heeft een doel van haar leven in een harem doorgebracht; zy is er uit gevlucht, waarom weet ik niet, maar ik denk wel, dat zy het er naar gemaakt zal hebben." „En toen?" „Ze is er toen van doorgegaan met een Italiaansch zeekapitein, meen ik, en van den een op den ander overgaande, eindelyk ge trouwd of niet getrouwd met myn patiënt. Wanneer willen wy hem opereeren?" „Wanneer gy wilt; maar die vrouw?" „Die heeft gelyk dat zy zich uit de voeten maakt; erven zal zy toch niet, want de arme drommel had niets. Ik zal 't Iyk maar naar 't ziekenhuis doen overbrengenvoor de jon gelui is het een buitenkansje: zoo iets zien ze niet dikwyls in hun leven." „En wat moet er dan van haar worden?" „Dat moet zy zelve weten. Hare oogen zyn mooi genoegzy zal nog wel door de wereld komen." „Alzoo is zy eene odaliske geweest?" „Dat schynt u byzonder te interesseeren." „Ja," zeide Philibert, en peinzend verliet hy zyu collega. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1