N°. 9034 Donderdag 1 Augustus. A0. 1889. Leiden, 31 Juli. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Droomen der toekomst. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Lolden per S mmnden.1.10. Proooo per post.1.40. Affeondorlpke Nommsrs0.05. Ter verkiezing Tan een lid voor den ge meenteraad alhier zijn by de gehouden her- 'stemming ingeleverd 17G7 stembiljetten. Hiervan werden er heden door het stern- bureel van onwaarde verklaard 39, zoodat het aantal geldige stemmen 1728 bedroeg, s Uitgebracht waren op de hoeren P. J. Van Hoeken,candidaat der anti- -. revolutionairen en roomsch katholieken 992 stemmen. IMr. H. Van der Hoeoen <aftredend lid), can didaat der liberalen, doch bestreden door de leden van don Bond „Maatschappelijk Belang" (anti-Eigen-Hulp) 733 stemmen. Zoodat gekozen is, als hebbende de meeste etemmen verkregen, de heer VAN HOEKEN. By de eerste stemming, op 16 Juli, waren i van de 1562 toen ingeleverde biljetten op gij den heer Van der Hoeven 751 en op den heer Van Hoeken 685 stemmen uitgebracht, zoodat de heer Van Hoeken thans 407 stem men meer, en de heer Van der Hoeven 18 stemmen minder verkreeg. Op verschillende personen waren nog 3 stemmen uitgebracht, nl. C. Van Hoeken, A. "Werner en C. Cbristiaanse Jr., ieder éér. Tot de van onwaarde verklaarde biljetten (meestal blanco of niet van het vereischte zegel voorzien) behoorde ook eene quitantiel De natuur is blykbaar weer tot kalmte gekomen, de stortregens hebben opgehouden, het gehuil en geloei van den wind zyn ein- delgk toch verstomd; het begint weder zomer te worden. Het gunstige verschil van de weersgesteld heid op den avond van gisteren met dat van vele voorgaande avonden was dan ook onge- twyfeld eene der dryfveeren voor de velen, die zich andermaal naar Zomerzorg begaven om neder te gaan zitten in dien lusthof en daar te genieten van de muziek, ten gehoore ge bracht door Mann's muziekcorps. Het programma beloofde, als gewooniyk jj- op de harmonie concerten, ook by dit derde buitengewoon concert, veel; voor de eerste maal immers werden door het stafmuziekcorps van het vierde regiment infanterie uitgevoerd: „Hohenzollern Ruhm", een opwekkende marsch van Unrath; de ouverture zur Oper „Der Wildscbütz", van A. Lortzing, waarin het pistoolgeknal niet ontbrak; de „Fantaisie r über neuere Deutsche Lieder", met hare ver- schillende onderdeelen, van Ed. Strauss, en het voorspel tot de opera „Die Meistersinger von Nürnberg", van R. Wagner. Van het overige gedeelte van het pro- gramma voldeden het meest (hetgeen uit den byval bleek) de fantaisie op „Le songe d'une nuit d'été," opera van Thomas, door Buyasens, eene fantaisie, welke, ofschoon reeds meer malen uitgevoerd, steeds een aandachtig ge hoor vindt, evenals „De droom van den klok kenluider", van den heer Mann zei ven, met de heerlyk klinkende clarinet- en saxophone soli. Eilenbergs „die Wachtparade kommt!" reeds voor de zóóveelste maal ten gehoore gebracht, mocht reeds minder byval verwerven dan vorige keeren; misschien wordt het tyd dien marsch voor een poosje te laten rusten. Van Mann's fantaisie op motieven van de „Mignon" kon weer volop worden genoten de uitvoering daarvan was een waardig slot van den avond. Het geheel gaf alle reden tot tevreden heid en al was het in den loop van den avond een weinig frisch geworden, het weder bleef standvastig en kalm; geene verraderlijke onweersbui bedreigde lichte en dunne zomer- toiletten met geheelen of gedeelte] yken onder gang integendeel, er was geen wolkje aan het met sterren bezaaide uitspansel waar te nemen en geen blaadje aan het geboomte werd, zelfs ook niet zachtkens, bewogen. Het was, mede door de vordienstelyke uit voering, een avond, welke ons wederom ge heel in den zomer verplaatste. - Morgen, 1 Augustus, zal het 25 jaar geleden zyn dat de heer C. L. Van Doorn by de firma E. J. Brill alhier in betrekking kwam. De twaalfde zitting van de Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk werd gisteren hoofdzakeiyk gewyd aan de voorlezing van een aantal rapporten, waarvan enkele onmid- deliyk in behandeling werden genomen. Het eerste werd ingediend door den heer Ruys en betrof de verslagen over het hulppredi kerschap. Daaruit bleek dat er nog slechts twee hulppredikers in dienst zyn, nameiyk te Oudewater voor de buurtschap Hekendorp, de heer Beyers, en te Kampen ten behoeve van het instructiebataljon, de heer Hoek. Van de Waalsche commissie was bericht ont vangen dat de post van hulpprediker by de Waalsche gemeente te Leiden opgeheven is. Deze mededeelingen, in het rapport vervat, werden met dankzegging aan den rapporteur voor kennisgeving aangenomen. Hierna werd de door de commissie te dezer zake ontwor pen brief aan Z.E. den minister van binnon- landsche zaken, betreffende het verzoek van de cl. vergadering van Middelburg tot be schikbaarstelling van meer geschikte uren voor het godsdienstonderwys voorgelezen, en goedgekeurd met eenige kleine wyzigingen. Door den heer Dieleman werd rapport uit gebracht over staten Tan kosten in tucht- zaken, ingezonden door het classicaal bestuur van Leeuwarden, het prov. kerkbestuur van Zeeland en 't classicaal bestuur van Harderwyk. De conclusies, strekkende tot goedkeuring en machtiging aan den quaestor-generaal tot uitbetaling, werden zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Door den heer Warmolts werden vier rapporten uitgebracht betreffende eventuëelo voorstellen tot wyziging van het algemeen reglement, en wel een van den heer K. G. F. W. Ham, pred. te Middelharnis (art. 6 alg. regl.) van de classicale vergadering te Tiel (art. 5 al. 4), Van Loenen (art. 13)en van D. Van Popta, pred. te Papendrecht, tot regeling der kerkrechter!yke verhouding van ouders en kinderen. Alle deze rapporten werden ter visie gelegd. Namens de commissie tot eindredactie bracht prof. Offerhaus ten slotte het rapport uit over de toevoeging aan art. 6 reglement van het hulppensioenfonds. Met eens kleine wyziging der tweede alinea werd overeenkomstig de conclusie de toevoeging definitief vastgesteld, en zal daarvan aan Z. M. den Koning krachtens de bepalingen der wet op de kerkgenootschappen worden kennis ge geven, om op den dag der uitvaardiging in werking te komen. Heden is te 's-Hage, na afgelegd examen, toegelaten voor de akte Hoogduitsche taal, lager onderwys, mej. E. S. Kuenen, van Leiden. In de Kermi8woek ontving hy, die voor ID cents sigaren kocht by den heer Z. J. H. Greeve, in „De Zon" op den Nieuwen Ryn albier, van dien sigarenhandelaar drie nummers, of kans om te winnen een gouden heeren-remontoirhorloge, een verguld zilveren dito en een gouden dames-remontoirhorloge. Een der pryzen, het verg. zilv. h«erenhorloge,is reeds gevallen op No. 2685 en eigendom ge worden van den brievenbesteller P. Van Noord. Hedennamiddag keerden de batteryen veld artillerie, van het garnizoen alhier, welke aan de oefeningen in de legerplaats by Oldebroek hebben deelgenomen, per Rynspoor hier ter stede terug. De heer J. Hoolboom, sedert 22 jaar burgemeester en secretaris van Alkemade, hoeft den gemeenteraad zyn ontslag als secretaris aangevraagd, tegen 1 Oct. a. s. en medegedeeld dat hy aisdan ook zyne betrek king als burgemeester zal neerleggen. De alom geachte en beminde man wenscht zyne PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vin 1—6 regel»/ 1.06. ïodere regel meerƒ0.171- Orootere letter» n*»r pl»»tarnimte. 1 oor hrtli- oeeeeeren buiten d» etad wordt 0.10 berekend. laatste levensjaren door te brengen in eene welverdiende rust. By de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te 's-Hage waren uitge bracht 1516 stemmen, waarvan 1486 geldig. Gekozen werd mr. J. P. Vaillant, oud-wet houder, met 1082 stemmen. De heer H. J. C. De Cbarro, die verzocht had ditmaal niet in aanmerking te komen, verkreeg 404 stemmen,. Te Amsterdam zyn heden gekozen tot lid van den gemeenteraad de heerenmr. J. W. Alting Mees, M. P. Pet, J. P. Korthals Altes, mr. M. W. F. Treub en mr. Th. Heemskerk. Aftredende leden waren de heeren J. Coninck Westenberg, J. P. Korthals Altes, mr. W. W. Van Lennep, mr. P. Pet en mr. J. E. Veltman, allen liberaal. Mr. Alting Mees, gekozen, had verklaard geene candidatuur tegenover de aftredende leden te willen aannemen. Twee wethouders zyn er dus gevallen. In Deri Haag is in den ouderdom van 62 jaren overleden mr. J. J. Beaujon, gewezen secretaris van den Raad van State. De over ledene, op Curacao goboren, vestigde zich, na volbrachte studiën, als advocaat en bekleedde jarenlang de betrekking van commies-griffier by de Tweede Kamer. In het begin van 1865- werd hy benoemd tot secretaris van den Raad. van State, welk ambt hy tot Maart 1888 vervulde, toen eene ernstige ziekte hem dwong zyn ontslag aan te vragen. Utrecht, 30 Juli. Fransch (L. O.) Geöxa mineerd 2 vrouw, en 21 mann. cand. Go- slaagd de dames D. Bosveld, van 's Greven- hage en mejonkvr. E. C. Bowier, van Leiden en de hh. J. H. Fonkert, van Oud-Beierland A. J. Fehr, van 's GravenhageJ. Faber, van AsperenJ. F. Ekering en A. Dykere. Engelsch (L. O.): Geëx. 12 vrouw. cand. Toegelaten de dames F. Poelman, van Appin- gadamC. A. Fischer, van Leiden H. W. De Jongh, van DordrechtH. G. Talma, van Dordrecht; M. H. Liofrinck, van St.-Anna by Nymegen; M. C. F. Sem, van Amster dam; H. R. Bouwman, van Groningen, en M. M. Boldingh, van Haarlem. Te Rotterdam zal eene groote Katho lieke kerk gebouwd worden. Een zeer ruim terrein van de voormalige Engelsche gasfa briek is daarvoor aangekocht. By herhaling is zoowel in de Tweede Kamer als in de verslagen van de Rotter- damsche Kamer van Koophandel aangedrongen op vermindering van de voor onze scheep vaart zoo drukkende consulaatrechten. Het 5) „Neen, als ik trouw, dan zou het moeten zyn met een wezen, dat ik niet begryp, dat geheel van my verschilt, waarin ik nimmer myn gelyke of de gelyke van andere vrou wen zien kaneen wezen van eene andere natuur, met andere gewoonten en neigingen en hartstochten." „Op je odaliske! Philibert," zeide Van Heiligen. „Een oogenblik, heerenik heb er hier een paar van de weduwe; me dunkt, de bruid van Philibert is wat meer waard dan Trois Moulins." Met die woorden deed hy de kurk van eene flesch champagne springen en de bruisende glazen werden geledigd op de odaliske van Philibert. De tongen behoefden niet meer losgemaakt te worden; ieder zeide reeds wat hem voor den geest kwam, maar de opwekkende cham pagne zette de gemoederen nog meer in vuur. Men vergat tijd en plaats en langzamerhand ook den kring, waarin men zich bevond; ieder gaf aan zyn hart lucht. De toosten volgden elkander onafgebroken een veeg teeken voor een gezelschap jongelui - en de zon stond reeds hoog aan den hemel vóór de gasten van Johan Reichart hunne wonin gen opzochten. Maar vóór zy scheidden, was, op verlangen van Frits, door Gerlof proces-verbaal opge maakt van de huwelyksplannen der zeven jongelui, waarvan hy aannam aan elk van hen afschrift te zenden. Twintig jaren zyn voorbygegaan. De jonge lui zyn mannen geworden. De avond, by Johan Reichart doorgebracht, is reeds door zoovele avonden van denzelfden aard gevolgd, dat niemand zich de gesprekken, toen gehouden, meer herinnert. Slechts de odaliske van Philibert is in het geheugen gebleven, omdat men hem een tydlang er mede heeft geplaagd. Maar ook dit hield op, toen hy des Zaterdags niet meer in zijne geboorteplaats kwam, en na zyne promotie oen paar jaar naar het buitenland ging en zich vervolgens als dokter te Amsterdam vestigde. Het was hem roede- geloopen; er zyn jonge doctoren, dje jaren lang op patiënten wachten en geene andere praktyk krygen dan by de gezinnen hunner vrienden en in de achterbuurten; Philibert had door een gelukkig toeval een patiënt gekregen uit den invloedryken kring; hy had hem genezen misschien ook door een toe val; hy had een spoorwegongeluk bygewoond, zyn naam was bekend geworden en na ver loop van zes jaar had hy eene gevestigde praktyk. Als men die eens heeft, breidt zy zich jaarlyks uit en na vyftien jaar was hy een van de meest gezochte geneesheeren uit de hoofdstad. Hy had zich reeds zulk eene positie verworven, dat hy patiënten weigerde en des nachts niet uitging, dan wanneer men hem een rytuig zond. Als er belangryke ziektegevallen waren, verzuimden de meesten zyner collega's nooit hem er mede in kennis te stellen. Gelyk men aan een voornaam kunstkenner elk stuk van waarde laat zien of aan een bibliomaan zeld zame exemplaren toont, werd Philibert ook altyd uitgenoodigd om eens een bezoek te brengen by dezen of genen, wiens toestand den catalogus der menscholyke ellende weder mot een nommer verrykte. Voor den vorm sprak hy dan zyn oordeel uit en eene enkele maal was het hem zelfs gelukt den lyder te rolden; in don regel was het echter meer eene zaak van „curiositeit.". Als zoodanig be schouwde by ook de ziekte van een matroos, die in eene achterbuurt sinds eenige dagen den dood verwachtte en wiens lichaamstoe stand „allerinteressantst" was voor de faculteit. Het was op een eng zolkerkamertje, ter nauwernood door een dakvenster verlicht, dat de zieke in eene houten krib lag. Meubelen waren er schier niet. Eene enkele kist ver vulde de rol van secretaire en latafel en etenskast. Op de tafel stond alles wat de bewoners aan borden, schotels, kommen enz. bezaten: geen zes stuks te zamen en alles gebroken en gebarsten. Op een matten stoel, den eenigen in het vertrek, zat eene vrouw. De zieke had byna geen besef meer van het leven; men deed met hem wat men in het belang der wetenschap van belang achtte; hy liet zich alles welgevallen als by het vooruitzicht had op een extra borrel en daar zyn toestand toch hopeloos was en een glas jenever meer of minder hem niet schaden kon, kreeg hy van de wetenschappelyke be zoekers eene kleinigheid, waarvoor by een borrel kon koopen. Philibert had den patiënt ook gadegeslagen en naar hartelust onderzocht en by het heen gaan wilde hy een paar kwartjes geven aan de vrouw, die, buiten gezicht van den zieke, by hot raam stond en zich gehouden had of de geheel9 zaak haar niet aanging. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1