De Regeering heeft by de Tweede Kamer ingediend een ontwerp tot wettelijke regeling van de hooge en gewichtige betrekkingen, welke benoembaarheid tot het lidmaatschap der Eerste Kamer kunnen teweegbrengen. Behouden zjjn alle betrekkingen, genoemd in het kon. besluit van 1888; voor hoogleer aren aan universiteiten is de eisch van tien jarige vervulling hunner betrekking vervallen. Voorts is de lijst aangevuld met de betrek kingen van consul-generaalvan vice-president, lid en advocaat-generaal aan de gerechtshoven hier te lande en aan het hooggerechtshof in N.-Indië; van lid van het hoog militair ge rechtshof; van lid van Gedeputeerde Staten, van burgemeester in gemeenten boven do 20,000 zielen; van kapitein ter zee kolonel; president van de Ned. Bankvoorzitter van het Muntcollege; hoofdingenieur van den Rijks waterstaat; voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegenvoorzitter van het College der Zeevisscherijon voorzitter van de Kamer van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam. Voor Indiö: van algemoen secre taris; hoofd van een departement; van presi dent, vice-president en lid van het hoog milit. gerechtshof, van advocaat fiscaal, van Gouver neur der buitenbezittingen en resident 1ste klasse; hoofdinspecteur van de cultures en eindelijk van voorzitter en procureur-generaal van het Hof van Justitie te Suriname. Het bestuur der „Vereeniging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier" heeft uitvoering gegeven aan de opdracht der aigemeene vergadering, op 13 November van het vorige jaar te Zaan dam gehouden, en zich tot den minister van financiën gewend met een adres, waarin op de afschaffing der zoutbelasting wordt aan gedrongen. Het bestuur betoogt dat ook voor den landbouwenden en veohoudenden stand deze belasting zeer drukkend is, omdat bij eene oordeelkundige voedering van het vee het zout evenmin kan worden gemist als voor den mensch zeiven, en het voedsel door het vee, als het m9t andere stoffen wordt vermengd, niet altoos zoo gaarne wordt gebruikt als met zout; maar vooral ook om de groote hoeveelheid, welke de kaas- en boterbereider3 voor het maken van hunne producten moeten gebruiken en waar van do productiekosten door deze belasting niet weinig worden verzwaardeene omstan digheid, welke vooral hierom zoo schadelijk is, omdat de Nederlandsche zuivelproducten hoofdzakelijk naar hot buitenland gaan en daar de concurrentie met uitheemsche ar tikelen hebben te doorstaan. Akte-examens L. 0. Utrecht, 26 Juli. (Fransch). Opgeroepen 25, geëx. 21 mannel. cand.; geslaagd de heerenJ. Bitter, van SchiedamH. Blesting, van AmsterdamS. De Boer, van HeerenveenH. Van Breomen, van AmsterdamM. H. Braaksma, van Hoogevoen J. Van Bladel, van Oegstgeest; P. J. Bouw manss, van Woensdrecht; E. A. Bloem, van Beetseck; L. B. V. Bommel, van 'sHage; E. Braam, van Leeuwarlen, en W. H. Van den Bosch, van Rotterdam. Een aantal dames-leden der Rotterdam- sche Zweminrichting, aan de Boompjes, hebben aan het dagelyksch bestuur van Rotterdam het verzoek gedaan, voor vrouwen en meisjos eene kostelooze zwem- en badinrichting te openen, waar, door het geven van zwemonder wijs, het baden even aantrekkelijk gemaakt worde als in de inrichting aan do Boompjes. „Daar zij," zegt het adres o. a., „het opwek kende en het heilzame van het zwemmen bij ondervinding kennen, zijn zij in staat gesteld, getuigenis af te ieggen van den grooten in vloed ten goede, die eene kostelooze zwem en badinrichting zou oefenen op het physieke welvaren en dus ook op het zedelijk karakter van hare medeburgeressen." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 26 dezer, is, met ingang van 1 Aug. 1889, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. A. J. Swaving als assistent aan het Rijksproefstation te Wageningen, en voor het tijdvak van 1 Augus tus 1889 tot en met 31 Juli 1890 benoemd tot assistent aan voornoemde inrichting F. F. Stemmerik, te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van hën, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Aug. a. s. schriftelijk bij het departement van bin nenlandsche zaken moeten aanmelden. Zjj, die in het bezit zjjn van de getuigschriften of diploma's, bedoeld in ari. 4 van het kon. besluit van 28 Juli 1865 (Staatsblad No. 87), zooals het is gewijzigd by dat van 30 Juni 1882 (Staatsblad No. 78), behooren die stuk ken by hun verzoekschrift om toelating over te leggen. Het stoomschip „Zaandam", van Amster dam naar de Plata-rivier, arriveerde 26 Juli te Vigo en heeft denzelfden dag de reis voort gezet; de „Bantam", van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 26 Juli te Genua; de „Noord-Holland" is 26 Juli van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „Gouverneur- Generaal 's Jacob", van Amsterdam naar Batavia, is 27 Juli te Port-Said aangekomen de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, pas seerde 26 Juli Wight. Z. M. heeft benotmd: lo. By het wapen der infanterie tot tweedon luitenant, by het lste regt., de cadets L. E. W. Van Albada, P. G. Van Drunen en L. C. J. P. De Bourbon by het 2de reg., de cadets W. S. A. A. H. H. Van Ryswyk de Jong en P. J. D. B. Baten burg; bij het 31e regt., de cadets G. W. Fris, R. H. Laman Eyssonius Wichers, J. Dorró, Q. J. P. A. Thomson, H. C. Van der Pant, J. Buy en W. C. T. Ter Beekby het 2de regt., don cadet C. M. De Kanter;byhet 6de regt., de cadets V. Repelius en J. D. Haartsen; by het 7de regt., den cadet P. J. H. Van der Palm; by het 8ste regt., den cadet B. H. Goudriaan. 2o. By het wapen der cavalerie tot tweeden luitenant, by het lste regt. huzaren, de cadets F. A. Broers, J. L. Vólker en jhr. W. H. J. Van de Poll; bij het 2de regt. huzaren, de cadets J. M. Benteyn, T. L. S. Nedermeyer ridder van Rosenthal en H. A. Zegers, by het 31e regt. huzaren, de cadets H. C. Taunay en H. G. J. Maas Geesteranus. 3o. Bij het wapen der artillerie tot tweedon luitenant, by het lste regt. vesting artillerie, de cadets W. E. Van Dam van Isselt, jhr. C. A. M. Wittert, G. A. O. Immink en W. H. A. G. baron Van Ittersumby het 2de regt. vest.-art. de cadets P. Van Asselt en H. J. Doorman; by het 3de regt. vest. art. de cadets J. H. Bloem, J. Van Boven, F. W. Giutzsch, W. Do Reus, W. L. Van War- melo en H. J. L. C. Bax; by het 1de regt. vest.-art. de cadets E. A. D. E. Carp, J. L. Bels, W. Van der Koogh, G. De Josselin de Jong, J. C. A. Jansen on P. Visser. lo. By het wapen der geDio tot 2den luit. de cadets C. A. Boonacker, G. H. J. Vaal en H. W. Forbos. 5°. Tot tweeden luit. by het wapen der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië, de cadets W. C. A. A. De Boer, H. A. Ivooy, C. C. Musch, T. J. Baerveldt-, I. T. Ter Bruggen Hugenholtz, J. H. E. Van der Wal, F. J. Kroesen, J. F. A. Schadee, K. L. Verstege, N. C. Mulder, J. J. P. Weijerman, W. Beyo- rinck, H. L. Maarschalk, W. H. Schey, J. F. Later, W. Bekker, P. Von Mauntz, G. J. Verstege, W. B. J. A. Scheepens, H. C. D.v F. A. Brouwers, H. B. J. Torsteege, D. Dooremans en J. J. Romswinckel. 6". Tot tweeden luitenant by het wapen der cavalerie van het leger in Nederlandsch- Indië, de cadets W. Groeneveld, C. G. Daniëls en J. T. Van Maren. 7o. Tot tweeden luitenant by het wapen der artillerie van het leger in Nederlandsch- Indië, de cadets H. U. S. Boerma, A. C. W. Janssen, F. Raadman, H. L. F. Vanger, H. Van Witzenburg, F. Van Wageningen en A. Van den Bovenkamp. 8o. Tot tweeden luitenant by het wapen der genie van het leger in Nederlandsch Indiê, de cadets W. H. M. Schadee, F. W. P. Cli- gnett en L. C. H. Derxallen herkomstig van de Koninklyke Militaire Academie. Gemengd Nieuwe. Blykons eene in dit nommer voor komende advertentie wordt in herinnering gebracht de pleiziertocht, welke a. s. Woens dag, 31 Juli, per stoomboot W. Bus met muziek zal worden gemaakt naar het Eiland Marken, waarbij op de terugreis de boot met ballons zal worden verlicht. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 339 zwembaden door heeren en 22 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Men schryft ons heden uit Zoe- terwoude: Van verschillende zyden verneemt men in deze hooiryke gemeente van het broeien van hooibergen. Het kan niet genoeg aanbevolen worden dat de eigenaars volgens art. 46 der Verordening hiervan aangifte moeten doen by den brandmeester. Dit ver zuimende, kunnen de nalatigen boeten beloopen van hoogstens f 25. De straatweg op den Hoogen Ryndyk, welke zich in een slechten toestand bevond, wordt op de hoogte van het gesticht „de Goede Herder" vernieuwd. By het gemeentebestuur alhier is ingekomen een verzoek van L. Dolle en anderen om de sloot, liggende tusschen hunne eigendommen en uitkomende aan de Dorpsstraat, te mogen dempen en hierin een riool te leggen en voorts op kosten van de gemeente te willen leggen een zinkput en riool dwars door de straat naar den West-Eindschen polder. Hoewel de demping van bedoelde sloot door den Raad niet voor een bepaald belar-g voor de gemeente wordt geacht, doch wel als eene verbetering, werd besloten op dien grond een dwarsriool en zinkput te maken op gemeonschappelyke kosten, terwyl het dempen van de sloot, het stellen en onder houden van eene eindschoeiing en afscheiding op den gedempten grond in de richting, door burgemeester en wethouders te bepalen, ge heel voor rekening van adressanten zal zyn. Uit Katwjjk ian Zee wordt ons heden gemeld; Hedennacht arriveerde alhier de eerste bomschuit met 250 kantjes pekel haring, van den reeder L. Parlevliet, schipper J. Groen. De reis duurde vier weken, twee dagen en 10 uren. Maandag zal het zes weken geleden zijn, dat de eerste schuit ter haring vangst uitging. Op de paardenmarkt te Hoofd dorp waren den 26sten Juli aangevoerd 180 paarden en veulens, alsmede 30 bitten. De pryzen liepen van f 50 tot f 600. De handel was vlug. Debatteryenvandevold-artillerie, in garnizoen te 's-Hage, welke thans deel nemen aan de schietoefeningen in de leger plaats te Oldenbroek, zullen aanstaanden Woensdag in twee gedeelten per Rynspoor derwaarts terugkeerenhet eerste 12 u. 10 min., het tweede te halfvier des namiddags. Ondank is 's werelds loon; dit ondervond oen schipper, die oen 64 jarigen arbeider uit Ryswyk, die overigens al meer malen met de justitie kennis had gemaakt, kosteloos op zyne schuit had medegenomen van 's-Gravonzande naar Amsterdam en terug. Onderweg wist hy verschillende byzonder- heden omtrent den schipper te vernemen en met die kennis toegerust, ging hy by diens vrousv te 's Gravenzande een verhaal doen, waaraan deze geloof hechtte. Hy vroeg ten slotte, namens haren man en voor dezen, een mandje beste aardappelen, een boezeroen en een paar kousen. De aardappelen verkocht hy ton eigen bateboezeroen en kousen trok hy aan. De subst.-offc. van justitie vorderde, wegens oplichting, 9 maanden gevangenisstraf. Do toegevoegde verdediger, mr. Van Stip riaan Luisqius Jr., opperde in de eerste plaats verschillende bezwaren tegen den inhoud der dagvaarding; de plaats o. a., waar het misdryf gepleegd was, stond er, naar zyne meening, niet in en ook de vermelding van het hoofd kenmerk van het misdryf ontbrak. Voorts werd, naar pl.'s meening, het oogmerk van bekl. om zich ten koste van anderen te be- voordeelen, in deze gemist, terwyl ook van „een samenweefsel van verdichtsels", in den zin van art. 326 Strafr., geen sprake kon wezen. Overigens riep pi., lettende op den leeftyd van bekl. en op de omstandigheden, waarin hy verkeert, de welwillendheid van de rechtbank in. Uitspraak over 8 dagen. Voor hot gerechtshof te 's-Hage werd Donderdag in hooger beroep behandeld de zaak van den agent van politie te 's-Hage, die door de rechtbank te dier stede tot 1 maand gevangenisstraf werd veroordeeld, wegens het op den 13den Mei jl. toebrengen van een vuistslag aan een tamboer, die om zyne opge wondenheid gearresteerd was en wiens over brenging naar de kazerne niet zonder moeilyk- heden gepaard ging. Er werden 7 getuigen gehoord. De verkla ringen der eerste drie (getuigen a charge) bevestigden het ten laste gelegde. Die der getuigen a décharge (vier agenten van politie) verspreidden weinig licht over de zaak en liepen hoofdzakelyk over vyandige houding tegenover de politie, welke onder 't publiek heerschte. De laatste dezer getuigen legde alleen eene verklaring af nopens het ge drag van beklaagde, dien hy een degeiyk kameraad noemde, kalm in het optreden. Beklaagde erkende met de platte hand het aangezicht van den arrestant te hebben geraakt. De verdediger, mr. C. A. Vaillant, noemde de zaak droevig, besprak breedvoerig de toe dracht van iet gebeurde in den avond van 13 Mei, waarby Z.E.G.persoonlyktegenwoordj was, en wees voorts op het zeer gunsti, verleden van zyn cliënt, waaromtrent doo lvom verklaringen werden overgelegd vat personen van naam, alsmede van zyn onmid dellyken chef. Pleiter vroeg, op grond van eet en ander; vooral met het oog op bekl.'s toe komst, vermindering der opgelegde gevange nisstraf en eene geldboete. Proc.-generaal mr. Byleveld vorderde beves tiging van het vonnis. Het Hof, in deze zaak nog dadeiyk uitspraal doende, vernietigde het vonnis van de recht bank en veroordeelde hom tot acht daget gevangenisstraf. In het „A 1 g e m e e n P-o 1 i t i e b 1 a d' komt o. a. voor zekere Johannes De Jager oud 64 jaar, die de beroepen uitoefent var kastelein, koffiehuishouder, tevenscan- didaat- notaris. Woensdag-morgen bevond del 7- jarige K., van Duurswoude, zich op een boe renwagen voor 't hotel van den heer Zwart te Beetsterzwaag. Opeens stoomde de tram om den hoek van den weg, de jongeling schrikte zóó erg, dat hy van den wagen viel en bewusteloos bleef liggen. De geneesheer, die ter hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. Uit Padua wordt gemeld dat, ten gevolge van een hevigen storm, in eenige gemeenten verscheidene huizen ingestort en vele personen gedood en gewond zyn. De sleepboot „Red Rose" en de logger „Cosmopoliet" zijn in Sandownbaai aangekomen met het wrak van het ton onder ste boven dry vende schip „Bondevennen." Het roer is weggeslagen en eenige rondhouten hangen los. Men heeft het wrak op het strand gezet. Zekere Zweedsche graaf Spar re heeft in de kleine Deensche badplaats Saasinge eene paardrydster, op wie hy verliefd was, doodgeschoten en daarna zichzelven. Te Johnstown, dat reeds zoo vreeselyk door overstroomingen geteisterd werd, is thans, ten gevolge van het aanhou dend vochtige weer, de cholera uitgebroken. Niet slechts de inwoners van genoemde plaats, maar ook verscheidene leden van het hulp comité zyn door do vreeselijke ziekte aange tast. Alleen onder de arbeiders, die met het wegruimen van de puinhoopen belast zyn, waren den 4den Juli meer dan honderd zieken. Het schip „Lorenzo D. Bake r", bestemd naar Boston met passagiers en ge mengde lading, is op zee verbrand. Passagiers en equipage werden, met uitzondering van tweo personen, gered en te New-Bedford geland. In een hoogoven by de yzergie- tery by Saint-Dizior had eene ontploffing plaatB; tien personen werden gekwetst. Te Compagnac (Aveyron) stortte eene oude kerk in, terwyl drie werklieden, een aannemer en een opzichter er aan het werk waren. Vier hunner werden zwaar ge kwetst. Telegrammen. LONDEN, 26 Juli. De heer Spulier ver- klaarde in eene samenkomst met sir Edgar Vincent, betreffende de conversie der Egyp tische schuld, dat hy in het geheel niet vyandig gezind was aan de zaak, maar voegde er bij dat hy niet geloofde dat tot heden in den toestand zich iets had voorgedaan, hetwelk veroorloofde wyziging te brengen in het stand punt, door Frankrijk ingenomen. PARIJS, 26 Juli. De eerste Kamer dei- civiele rechtbank heeft beslist, dat de Panama- Kanaalmaatscbappy goen recht heeft van de houders van nog niet volgestorte premie-obli- gatiên de nog te doene stortingen teeischen, doch dat deze houders jegens do burgerlyke maatschappy verbonden zyn voor het bedrag van bet evenredig aandeel, hetwelk zy opeischt. ZANZIBAR, 26 Juli. De lieden van Buchiri overvielen in den nacht van 23 op 24 dezor het station der Duitsche Oost-Afrikaansche compagnie in Usagara. De beambte Nielsen werd vermoord, doch den luitenant Liese gelukte het ongedeerd Zanzibar te bereiken. METZ, 26 Juli. By de hier gehouden ver kiezing van oen lid van den Ryksdag is de abt Dilles gekozen met 9538 van de 10725 uitgebrachte stemmen. LONDEN, 26 Juli. De groothertog van Hes sen is heden hier aangekomen en aan het station ontvangen door prins Christiaan van Sleeswyk Holstein. PARIJS, 26 Juli. De minister van oorlog De Freycinet is hedenmorgen naar Havre vertrokken om schietproeven by te wonen,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6