f E F" D B f* P bederft E00it; verbe" iLl JsE JsP I vï 8^ terten versterkt soc- ïhscl-EiM """sEr*" BUITENLAND. Frankrjjh. Burger Jofftin, het bekende Parijsche raads lid, een van de leiders der socialisten en Boulangers heftigste tegenstander, die bij de aanstaande departementale verkiezingen te Parfjs togen Boulangor in het strijdperk zal treden, is gevaarlijk ziek. Voor ^enige jaren werd Joffrin, wegens kanker aan de lip, met goed gevolg geopereerd, maar nu heeft de eude kwaal zich plotseling weer vertoond, zoodat de patiënt terstond weer naar het zie kenhuis werd vervoerd. Jofiïin's toestand wordt als zeer gevaarlijk beschouwd, daar de geneesheeren betwijfelen of eene tweede ope ratie, ook al wordt deze terstond uitgevoerd, de ziekte nog kan stuiten. Te Allevard is in den ouderdom van 59 jaar overleden de brigade-generaal Charles Cousin de Hontauban, graaf van Palikao. Hjj was de zoon van generaal De Montaubrn, die na den veldtocht in China door Napoleon III tot graaf van Palikao werd verhoven en tijdens don oorlog van 1870 minister van oorlog wa3. Terwjjl de prefect van Parijs Poubelle naar Berlijn is vertrokken om de overbrenging van Carnots stoffelijk overschot uit Maagden burg te regelen, is de heer Graux, de prefect van Doubs, naar Neuburg in Beieren ver trokken, ton einde Frankryks eersten grena dier, La Tour d'Auvergne, naar Parijs over te brengen. Evenals de Pruisische regeering, zal ook de Beiersche den Fransc'ien patri.tmili- Jaire eer bewijzen. La Tour sneuvelde in 1800 by Oberhausen en word te Neuburg begraven. Ook een dertigtal beambten bij de stede Hike accijnzen en do weldadigheidsbureaux zijn wegens hun heulen met de Boulangisten afgezet. Rochefort heeft in een brief aan de kie zers van Belloville de candidatuur voor de Kamer aldaar aanvaard. De heer Andrioux hoeft bekend gemaakt, dat hg instaat voor de bezoldiging der in het arrondissement Torcalquier afgezette ambte naren, totdat zy met bevordering weder aan gesteld zullen zijn. Dultcchland. Dezer dagen zal uit Berljjn naar Sumatra gezonden worden eëh godenkteeken, dat op het graf van Karei Böthe zu Stollberg-Rossla, die daar overleden is, zal opgericht worden. De uitvoerende commissie te Berlijn van het Emin pacha-comitó heeft besloten, ten gevolge van de uit Afrika ontvangen berich ten omtrent de expeditie, genoemd comité tegen 3 Augustus a. s. byeen te roepen. Zwitsoi-laud, Uit Genève wordt gemeldDo politie neemt de grootste gestrengheid in acht wat betreft het verschaffen van verblyfpassen aan de staatkundige uitgewekenen. Vele anarchisten zyn nog verbannen geworden. Gelijk men weet, is het congres tot bestryding der slaverny, dat in het begin van Augustus te Luzern zou geopend worden, eenlge maanden uitgesteld. Kardinaal Lavi- gerie rechtvaardigt dit besluit, daar de Fran- sche leden der beweging door den verkie- zlngsstryd verhinderd zyn het congres by te wonen, en zegt de kardinaal zonder Frankryk, van waar de beweging is uitge gaan, mag het congres niet gehouden worden. De regeering van het kanton Genève heeft, in overleg met den Zwitserschen Bonds raad, weer eenige Fransche e» Duitsche socia listen, die geene voldoende papieren bezaten, over de grenzen gezet. 0<wtenrH-Hong.-Moi!Krehle. Te "Weenen zou eene nihilistische samen zwering zpn ontdekt, welke in relatie stond met Ziirich. Uit papieren bleek verder het bestaan van nihilistische comité's te "Weenen en te Lemberg, terwyi ook in Rusland daar mede verband houdende arrestaties plaats grepen. Men vermoedt dat aanslagen op den czaar en keizer Wilhelm waren voorgenomen. België De minister van justitie Lejeune heeft by do Kamer een wetsontwerp ingediend tot wyziging der wet betreffende de toepassing der C9lstraf. Volgens de wet van 1870 worden misdadigers als regol in cellen geplaatst en naar evenredigheid van de zwaarte dezer straf de duur verminderd, zoodat b. v. eene gevan genisstraf van 20 jaar met 9'/, jaar celstraf geiykstaat. By ondervinding is echter ge bleken, dat de heilzame werking dezer straf overschat is geworden, en daar nu de ver leden jaar aangenomen wet betreffende de voorwaardelijke vrijlating of invrybeiilstelling onderscheid maakt tusschon voor verbetering vatbare veroordeelden en verharde boosdoeners, stelt de minister voor de eenparige vermin dering van den duur dor straffen bij toepas sing van celstraf te laten varen en in do plaats daarvan tot eene verdere toepassing der laatst genoemde wet over te gaan. Voortaan zou dan de celstraf gemiddeld 5 jaren duren, maar de toepassing voor de individuen kunnen ver schillen, zoodat de straf by voorkomende ge vallen het dubbele en zelfs nog langer zou kunnen durenwat thans zelfs het geval niet kan zyn voor personen, die tot levenslange gevangenschap zyn veroordeeld. De Provinciale Staten van Oost Vlaan deren hebben een voorstel van den heer Frederick e. a. met 40 tegen 23 stemmen aangenomen, strekkende om voortaan het Vlaamsch to gebruiken als de officiëelo taal der Staten en der provinciale besturen. De arbeiders wetgeving in Bolgië zal worden aangevuld met een wet op de vak- vereenigingen en een op de bescherming van kindoren. Prins Boudowyn van Vlaanderen is be noemd tot kapitein by de infanterie. ItaliS. De algemeene Raad voor marinezaken in Italië heeft eene motie aangenomen, luidende: Overwegende dat alle ondervinding, tot heden met torpedovaartuigen opgedaan, de schier algeheele nutteloosheid van dergelyke vaar tuigen heeft aangetoond, is do Raad van oordeel dat do regeering hot bestellen van nieuwe torpedobooten moet staken, en daar entegen kiaohtig moet voortgaan met den aanbouw van gepantserd materieel." Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat in de pro vincie Castillen, op de zuidoostkust van Spanje, een republikeinsch opstootje heeft plaats gehad. Eene bende republikeinen sneed de telegraafdraden aan het station te Chisvert af, drong de stad binnen en eisebte geld van de inwoners. De politie hield zich echter good en joeg de bende op de vlucht. Ofschoon de rooveis uit republikeinen bestonden, onder aanvoering van een gewezen Cai listisch offi cier, beweert de regeoring dat zy geene poli tieke bedoelingen hadden, maar dat zy uit sluitend wilden plunderen. De „-Justice" verneemt uit Barcelona dat zich daar eene maatschappij heeft ge vormd met een kapitaal van 300,000 fr., welke voornemens is handelsbetrekkingen aan te knoopen met Marokko. Tot dit doel zal oen spoorweg in Marokko worden aangelegd en een stoombootdienst tusschen Barcelona en Marokko worden geopend. Groot-Brltannlê. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaard» sir James Fergusson, dat, indien het Bgyptische leger onvoldoende is voor de verdediging van Egypte, dat leger zal worden versterkt en alle maatregelen door de Britsche regeering zullen worden genomen, om de nakoming barer verplich tingen te verzekeren. De Fransche regeering, zeide sir James Fergusson verder, toont zich geenszins ge neigd om hare toestemming aan de convers e der Egyptische schuld te goven. De heer Gladstone ontving bij zyn gou den bruiloftsfeest ook gelukwenschen van koningin Victoria, den prins en de prinses van Wales en den koning van België. Van allo kanten ontving Gladstone van zyne aan hangers geschenken en gelukwenschen. De „Council of foreign bond-holders" te Londen heeft bericht uit Caracas ontvangen omtrent de remise van 6875 pd. st. voor rekening der geconsolideerde Venezuelaansche schuld. Ten behoeve van de kleeding van de Londensche vrijwilligers (31,000 man, waar van de meesten zelfs geen schoeisel hebbeD) is f 1,000,000 noodig, die men door inschrij ving wil dekken. De prins van Wales hoeft Woensdag in de Londensche wyk Marylebone den eersten steen gelegd van een nieuw gebouw voor een hospitaal. Ook de prinses van Wales en hare dochters Victoria en Maud waren tegenwoordig. Verceuigde Staten» De Amerikaansche vlag heeft eene kleine, maar veelbeteekenende wyziging ondergaan. Het aantal sterren is thans namelyk op 42 gebracht, en zulks ter gelegenheid van do verheffing der „territories" Washington, Mon tana en Noord en Zuid-Dakota tot Staten. Te Nieuw-Yoik is onder leiding van den burgomeoster eene vergadering van notabelen gehouden, waarin het plan werd besproken tot het houden van eene wereldtentoonstelling te Nieuw-York in 1892, ter herdenking van de ontdekking van Amerika door Columbus in 1492. Rusland. De toestand van den Russischen groot vorst Constantyn Nicolajewitsch, den oom van Czaar Alexander, is zeer ongunstig ge worden, zoodat de geneesheeren den toestand als zeer hachelyk beschouwen. Egypte. Generaal Grenfell maakt reeds toebereid selen voor den tocht tegen de Derwischen. De Egyptische troepen zullen in twee divi- siën oprukken, onder hevel van de kolonels Wolehouso en Kitchener. Kolonel Kitchener is met zyne afdooling reeds naar Tosti ver trokken, en kolonel Wodehouse steunt de beweging van uit Wady-Halfa. Zoodra moge lijk volgt generaal Grenfell met de Engelsche soldaten. De beslissende slag is dus spoedig te verwachten. Gemengd Nieuw». Donderdag-avond, omstreeks negen uren, sloeg de bliksem in het huis van N. B., onder Langoreld, gemeente Noord- wyk. De bliksem, welke door den schoorsteen in het vertrek, waar allen aan den avond- maaltyd byeen waren, binnengekomen was, sloeg door een muur in heUandero vertrek. De gouden versierselen werden versplinterd en versmolten, en de klok goheel verbrijzeld zelfs was niet een schalmpje van de kettingen normaal gebleven. Alle huisgonooten geraakten buiten kennis totdat de oudste dochter eenigszins bykwam en de deur opende. Gelukkig was er niemand gekwetst. De bliksem is waarscbynlijk door een schoorsteengat in den muur weder naar buiten gegaan. De inboedel was niet ver zekerd. Gistermorgen brak te Kampen een felle brand uit in de woning van den horlogemaker P. Van der Weerd in de Oude straat. De brand nam in korten tijd zoozeer in hevigheid toe, dat er betrekkeiyk weinig kon gered worden. Het huis is geheel uitge brand. De belendende gebouwen leden vrijwat waterschade. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Eveneens ontstond te Zwolle brand in don graanmolen van Marsman, buiten de Diezor- poort. De molen is geheel afgebrand. Aan do brandweer, welko spoedig aanwezig was, mocht het gelukken de belendende gebouwc-n te behouden. Do oorzaak van den brand is onbekend. In de gemeente Pernis zyn thans onbezet de betrekkingen van burgemeester, eersten wethouder, ambtenaar van den burger- lyken stand en een zetel in den Raad, terwijl een nieuwgokozen lid nog moet toegelaten worden. Hot dagelijksch bestuur bestaat uit één wethouder. Huwelyken kunnen niet ge sloten worden, terwijl akten van geboorte of overlijden ongeteekend moeten woiden ingeschreven. De jeugdige werkster J. F. S., die verleden week terechtstond wegens diefstal van een bankbiljet van f 40, ten nadeole van vrouw M. in de Pieter Jacobstraat te Amster dam, is thans door de vacantiekamer der Amsterdamscho rechtbank deswege veroor deeld tot. 1 jaar gevangenisstraf. De stal van den heer Ockhorst te Rotterdam is besmet verklaard wegens de besmettelijke varkensziekte. De firma Jacob Bussink, koek- bakker te Deventer, is bekroond met de gou den medaille op de internationale tentoon stelling te Keulen voor Hausbedarf- und Nabrungsmittel. Twee timmerlieden, d i e t e T s- sel eenig herstellingswerk uitvoerden aan den kerktoren te den Hoorn, zyn naar omlaag gevallen en werden zwaar verwond. Het onheil most veroorzaakt zyn door hot omkantelen van don bak. Onder Mook is het huis met den inboedel, bewoond door P., door brand vernield. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. Te Hengem hebben dieven twee offerblokken in de kerk bestolen. Eindelyk is men in de Ver- eenigde Staten gereedgekomen met de opga ven betreffende het aantal slachtoffers van de overstrooming te Johnstown. In het geheel verloren by deze ramp 6000 personen het leven. Do politie te Londen heoft woe een speelhuis ontdekt, en wel de „Bodford club", in de Cdy. De spelers werden gister avond verrast, met dit gevolg, dat 67 per sonen in hechtenis werdon genomen. Hetge- heele gebouw was door 80 politie-agenten omsingeld, zoodat niemand kon ontsnappen. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" bevestigde hef, dat do sneltrein tusschen Berlyn en Rome voortaan over den Bronner-Pas zal Joopen. De afstand tusschen beide steden bedraagt over den Brenner 1692 kilometer en over den Gothard 1927 kilo meter. De eerste wordt afgelegd in 41 uren 40 minuten of 42 uren 22 minuten, terwijl de tweede 48 en bij minder snelle vaart 50 uren duurt. De weg over den Brenner ver dient daarom de voorkeur, De bierdrinkers te Kassei zyn ontevreden en klagen dat de herbergiers hun te veel schuim toedienen. Op grond dezer klacht, heeft graaf Königsdoiff, de directeur der politie aldaar, een decreet uitgevaardigd, -waarin den bierverkoopers wordt gelast de glazen behoorlyk vol te schenken, daar anders de strafwet op hen zal worden toegepast. De verbruikers worden tevens uitgenoodigd het terstond ter kennis van do politie te brengen, indien in oen of ander lokaal hun minder bier wordt gegeven dan hetgeen zij betalen. In de jongste zitting van de Fransche Academie van Wetenschappen heeft dr. Boucheron de quaestie van de toenemende erfelyke byziendheid besproken. Uitgaande van de stelling, dat de kinderen niet bijziende geboren worden, maar de kwaal zich lang zamerhand ontwikkelt, wil hy, vóór de kin deren van byziendheid last hebben, de oorzaak weggenomen zien. Als eene der oorzaken be schouwt Boucheron eene oogkramp, niet onge- lyk aan de schryfkramp, waartegen hy aan raadt by tusschenpoozon cocaine en antipyrino te gebruiken; wel niet om do kwaal geheel te keeren, maar toch om de ontwikkeling te vertragen. Tot heden kon ieder in don Staat Niouw-York, ruim 3'/, maal zoo groot als ons land, eene school openen en zich ais onderwijzer vestigen, zonder eenig be wijs van bekwaamheid te bezitten. Thans is een wetsontwerp ingediend tot instelling van akten van bekwaamheid voor allen, die daar als onderwijzer of onderwijzeres willen optreden. De familie Haal, van O her stegen (Luxemburg), had dezer dagen bii het avond maal paddenstoelen gegeten, die oen der zonen in den namiddag in het bosch geplukt had. Gedurende den nacht werd het geheele g6zin ongesteld, en daar nu hun toeetand 's morgens niet verbeterd was, liet men den geneesheer halen. Deze verklaarde terstond dat zij vergiftigd waren, en niettegenstaande het krachtige tegengif, dat hy hun toediende, stierf de jongste zoon nog in den morgen. De oudste stierf 's avonds en de moeder verkeert nog in zorgwekkenden toestand. Muziekprogramma. MUSIS SACRUM. Zondag 28 Juli, te halftwce, door het muziekcorps der dienstdoende Schutterij, directeur de heer A. Yan Lccuwcd. Eerste afdeeling No. 1. „Friseh gewagt", Marseh, Unrath; 2. Ouver ture „Le Brassour de Preston", Auber3. Auf Flügeln der Nacht-Walzer, Basquit; 4. Mctamorphosen, Schrei- ner. Tweede afdeeling: No. 5. Ouverture „Roman- tique", Hertel6. a„Der schönate Engel" (arr. Yan Loouwen), Graben-Hoffmannb. „Czardas", Ungari- scher Tanz (arr. Yan Leenwcn), Bralims; 7. a. „Die Heinzelmanchen", b. „Die Wachtparade kommt!", Eilonberg; 8. Feuer und Flamme-Galop, Faust. Aangekomen badgasten te Katwijk. Hotel Pension: Dr. H. W. Rilil, Philadelphia; Miss M. L. Rihl, Parys; G. Visser, Schiedam; ds. N. Kamp, Leeuwarden. Hotel Zeeru8t: C. Van der Pol, Rotterdam. Groot-Badhotel: E. M. Yan Hoogstraten van Hoy- tema, Utrecht; mevr. Ida Yan Renesse, Wageningen. Villa C. Kruijt: Dr. F. Yan Vliet, Delft. Hotel du Rhin: Mej. H. F. Domela Nieuwenhuis cn J. M. Domela Nieuwenhuis, beiden van Amsterdam; W. Muller, Berlijn; Baron Hügel, StuttgartW. Bou- berg Wilson Jr., 's-Gravenhage. Bij J. Schaap: Movr. "\Y. J. J. M. Doedes-Clariese, Leeuwarden. Bij P. Yan der Bent: J. G. Yan Heuven, Leiden. Bij P. AandcwielMevr. M. E. Smit, goboren Plan- tenga, Kampen. Bij B. Yerdoes: Movr. B. Willoms en J. Loots, beiden van Amsterdam. Bij H. Plag: Alphouse Sïengelin on Peter Sallé, beiden van Lyon. RECLAMES.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2