feze 'Ccuiant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Pit nommer bestaat nit TWEB Bladen. Leiden, 24 Juli. l)e Dalmatische. Ma. 9028. Donderdag Ï23 .Trail. A°. 1889. LEID8CH ÉÖi DAGBLAl). PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden por 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ▲faondori^ke Nommera0.05. Valette, in de Engeleche taal den heer J. H. Van der Voort, in de aardrykskundo den heer A. F. Cremer, allen leeraren der ryks hoogere burgerschool te Gouda, die ook werkzaam zyn geweest als leeraren van het progymnasium. Ia deze zitting kwam van curatoren van het gymnasium eene aanbeveling in ter be noeming van 3 leeraren in de wis- en natuur kundige vakken aan die inrichting. Aanbevo len worden voor leeraar in de wiskunde de heer F. Sieverdink, voor leeraar in de schei kunde dr. F. W. Eaabe, voor leeraar in de natuurkundige vakken in de 1ste en 2de klasse de heer A. L. Van Uven, allen leeraren aan de hoogere burgerschool te Gouda. -Akte-Examens L. O. Utrecht, 23 Juli.— Engelsch. Geëx. 9 dames en één heer; ge slaagd de dames: C. A. E. Van Cappelle, te Bodegrave; A. E. Scheuer, te Breda; A. M. Wys, le Nieuwer-AmstelJ. A. Van Olden- barneveld, genaamd Witte Tullingh, te 's-Hage en E. F. C. Enkelaar Van Guericke, te Arnhom, en de heer N. K. A. Micholsen, te Hilversum. Ter benoeming van eene directrice van het gemeentelijk ziekenhuis te Arnhem worden aan den Gemeenteraad aldaar door de com missie aanbevolen: a. mej. C. Roos, te Amsterdam; 6. mej. M. A. H. Brinkman, te Amsterdam. Tot adjunct-directeur op „Ned. Mettray" is benoemd de heer J. H. Rigtering, thans adjudant-onderofficier by het 7de reg. inf. te Naarden. Er hadden zich niet minder dan 285 sollicitanten voor deze betrekking aangemeld. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 23 Juli is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedra gen het examïneeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor middelbaar onderwys in land- en tuinbouwkunde en houtleeltofde akte voor lager onderwys in de landbouw kunde, bedoeld by kon. besluit van 3 Aug. 1379 (Staatsblad No. 148), wenschen te ver- krygen, voor het jaar 1889 zitting zal houden te Wageningen; en zyn benoemd tot lid en voorz. dier commissie dr. W. B. J. Van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwys; tot leden: L. Broekema, directeur der Ryks Land bouwschool te Wageningen; S. Lako, dr. J. Ritsema Bos, G. Reinders en G. E. H. Tutein Nolthenius, leeraren aan de Ryks Landbouw school te Wageningen; R. W. Boer, inspec teur van de beplantingen langs de Rykswegen, te 's-Gravenhage, en W. A. Coolen, te Helvoirt. By de wed. J. R. Van Rossum, te Utrecht, zal binnen eenigen tyd verschynen een bundel .Nieuwe Gedichten" van dr. H. J. A. M. Schaepman. De scbryver wenscht in dezen bundel op te nemen wat, nu hier en daar verstrooid, in een bundel nog eenige belang stelling kan vragen. Alle stukken zyn door hem aan eene nauwkeurige herlezing onder worpen. Het stoomschip „Bromo," van Rotter dam naar Batavia, is 23 Juli te Marseille aangekomende „Noord-Brabant," van Rotter dam naar Java, vertrok 23 Juli van Suez; de „Utrecht," van Java naar Rotterdam, is 22 Juli Sagres gepasseerd; de „Prinses Wil- helmina," van Batavia naar Amsterdam, is 23 Juli Adeq gepasseerd; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia vertrok van Port Said 24 Julide „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Juli van Southampton. Gromen 8T<1 Nieuws. EeneLeidschekermis zonder regen zou een witte raaf zyn. Het hemelwater schynt er nu eenmaal zoo by te behooren, en het ontbrak dan ook gisteravond niet. Het viel zelfs by stroomen neer, zoodat het in het voortduren der kermisvreugde op straat geene geringe stoornis teweegbracht. Velen spoedden zich naar huis en bleven thuis, of begaven zich naar eene andere gelegenheid onder dak. Zeker is, dat het lang3 kramen ea tenten verder heel stil bleef. Tegenspoed werd ook ln andere opzichten ondervonden. Het Hollandsche Operagezel schap, regelrecht uit de Noordelijke provin ciën herwaarts gekomen, zou zyno eerste voorstelling, „Catharina en Lambert," geven. De zangers, zangeressen en leden van het orkest waren present, maar de benoodigde kostumes ontbraken. Die waren nog onderweg men zeide te Zwolle. Goede raad was duur. Een kort besluit diende genomen I De voor-, stelling ging niet door. Nu zal hedenavond genoemde opera worden uitgevoerd. De „Fi- delio" vervalt daardoor. Inmiddels liggen de photographieën der hoofdpersonen in hunne verschillende rollen geëtaleerd by de heeren Blankenberg en Somerwil. Gelukkiger waren de hoeren Van Lier. Daar had de aangekondigde voorstelling van „Het geheim van een Huurrytuig" plaats voor eene vry goed bezette tent. Dit was grocten- deels begrypeiyk. De titel van het stuk alleen was reeds pakkend genoegwat beter prikkel voor de nieuwsgierigheid dat het geheim zinnig woord „gehiem". Maar een titel alleen scheen dor directie Officieel© Kennisifeyinjfeii. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter algemcene kennis dat op lieden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier z\jn ter hand gesteld het kohier wegens de personeele belasting en dat van het patentrecht, beiden van wijk V, dienst 1889/90, en executoir verklaard den ÜOsten en 22sten Juli 11., en herinnert voorts do bolanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op don bij de wet bepaalden voet te voldoen. L ei d e n De Burgemeester voornoemd, 24 Juli 1889. DE KANTEB. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 18 - 22 Juni, en de „Deli-Crt." van 19 22 Juni. Eerste Kamer. Vergadering van Woens dag 24 Juli. Het wetsontwerp tot verlen ging van den diensttyd voor de ingelyfden by do militie te land der lichting 1884 en voor de ingelyfden by de zeemilitie der lich ting 1885 werd aangenomen met 25 tegen 8 stemmen. De heeren Van Weideren Rengers, Fransen Van de Putte, Alberda Van Ekenstein en Van Royen bestreden het wetsontwerp. "Wan neer de buitengewone omstandigheden, welke de Grondwet voor een langer in dienst hou den der militie vordert, nu reeds drie jaren aanwezig zyn, waarom laten de defensie- voorstellen dan nog steeds op zich wachten De heer Fransen Van de Putte achtte het niet indienen van die voorstellen zelfs een verzuim, waarvoor de Regeering de verant- woordelykheid draagt. Door de verschillende sprekers werd aangedrongen op eene nadere toezegging wanneer men de indiening van de defensie-voorstellen kan verwachten. De heer De Bruyn verdedigde het ontwerp. Verwerping daarvan keurde hy af, want daar door neemt men een gedeelte der verantwoor delykheid van de schouders der Regeering en laadt die op de Kamer. De minister van oorlog betoogde de nood- ■zakelykheid van het ontwerp in afwachting der defensie voorstellen. Deze kunnen echter in dit zittingjaar niet meer worden ingediend, doch kunnen in het begin van het volgende zittingjaar worden te gemoet gezien. Voorts werden heden nog een drietal kleine wetsontwerpen zonder hoofdelyke stemming aangenomen, de huishoudelyke raming dor Kamer werd behandeld en daarna is de vergade- r.ng gescheiden om, buitengewone omstandig- i) Op het Dalmatische plateau, niet ver van de Montenegrynscho grens, liggen sedert overouden tyd twee dorpjes, welke even dicht by elkaar als verwijderd van elkaar zyn ge legen dicht by elkaar, omdat zy slechts ge scheiden zyn door eene diepe kloofvorwyderd, omdat de kloof nergens overbrugd is, zoodat men, den langs do helling kronkelenden weg af- en opwaarts gaande, minstens twee uren noodig heeft, om van het eene dorp, Bratinje, in het andere, Mladoska, te komen. Tydens de Venetiaansche republiek ruischte hier het woud, dat zoo lang masten leverde voor de schepen der trotsche zeekoningin, totdat van de donkere met wouden bedekte bergen een kaal, woest gebergte geworden was. Thans brandt de zon op deze kale rotsen, waarop geen boom meer groeithier en daar ontwaart men eenig gras en mos, en de dor pen met hunne door den tyd zwart gemaakte muren gelyken oasen in de woe3tyn. Aan den voet der rotsen breidt zich rui- schend de blauwe Adria enz. De eerste familie in Bratinje was die der Valentak; in Mladoska daarentegen gold de heden buiten rekening gelaten, niet vóór 26 Aug. weder byeen te komen. Men verzekert dat het door de heeren dr. Kopposchaar, scheikundige, en Van der Vegt, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, aan Burg. en Weths. van 's-Gra venhage gezonden rapport omtrent een onder zoek naar de verontreiniging van het badwater te Scheveningen tydens hot spuien, tot de conclusie komt, dat het spuien niet schadelijk is voor de badplaats. De commissie van voorbereiding omtrent de schoolwet komt aanstaanden Vrydag byeen tot het overwegen van het regeeringsantwooid over dit voorstel. Ten behoeve van den prins en de prinses Von Wied met gevolg zyn te Domburg tegen half Augustus appartementen gehuurd in villa „Marina" en voor de koningin van Rumenië is gehuurd de villa „Duinoord." Beroepen zyn: te De Vuursche, ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar; te Katwyk aan Zee, ds. D. J. Karres, te Bruinisse; te '8 Gravendeel, ds. J. Van Walsem, te Hendrik- Ido Ambacht; te Westmaas, ds. H. J. Hul scher, te Reeuwyk. In een der lokalen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zyn Woensdag avond de leden der anti-revolutionaire party en gisteren die der katholieke party byeen geweest. Zyn wy wel ingelicht, dan zyn de anti liberale Kamerleden van oordeel, dat de onderwyswet in Augustus moet behandeld worden. (Fad) De heeren De Roy van Zuidewyn, voor zitter, en jhr. mr. Van Reenen, secretaris der Algemeeno Rekenkamer, zyn door den keizer van Japan respectieveiyk benoemd tot com mandeur en ridder van de orde van de Ry- zende Zon. De gemeenteraad van Gouda benoemde gisteren het onderwyzend personeel aan het in September e. k. te openen gymnasium, en weltot rector dr. J. H. Slothouder, conrec tor aan het gymnasium te Gorkum; tot conrector dr. L. A. Kespor, laatstelyk con rector aan het progymnasium te Gouda; tot eersten leeraar in de oude talen en verwante vakken dr. R. A. M. Stavenisse de Brauw, laatstelyk leeraar aan het progymnasium te Gouda; tot tweeden leeraar in do oude talen en verwante vakken de heer R. IC. Boekmeyer, doctorandus in de klassieke letteren en tyde- lyk leeraar aan het gymnasium te Gronin gen. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde den heer M. J. Van Dugteren, in de Fransche taal den heer H. W. Bonte, in de Hoogduitsche taal den heer Th. G G. familie Dragolitsj als hoofd der kleine ge meente. Tusschen haar bestond een oude haat, welke reeds uit den tyd der Venotianon en der Fransche heerschappy onder Napoleon I dateerde. Herhaaldelyk had de bloedwraak, de heilige wet der Dalmatische bergbewoners, een offer geëischt. Thans heerschte er sedert jaren een grimmige haat, welke echter by de waakzaamheid der Oostenryksche gendar men elke bloedige botsing meer gedwongen dan vrywillig vermeed. Zoo gebeurde het in den zomer van 1861, dat Anaklet Dragolitsj, door zyn zoon Spala- tin vergezeld, om voedsel voor zyno dieren te zoeken, zyne kudde over den Koningsberg dreef en daar Chytron Valentak ontmoette. Eenigen tyd graasden de geiten en scha pen der beide vyanden gescheiden, als deel den zy in de gevoelens van hunne eigenaars, toen twee groote rammen elkaar aanvielen, en hun verwoede stryd had den twist der beide mannen ten gevolge. Beiden waren echte Dalmatiërs, reusachtig groot en daarby mager en gespierd. Chytron's kaal hoofd onderscheidde zich door een paar diepliggende, scherpe oogon, onder zware, gryze wenkbrauwen, terwijl Anaklet op een afstand door zyne witte lokken en zyne lange snor kenbaar was. Deze ridders in boorenkleeren waren er ver boven verheven met ruwe slagen of onver- hoedsche messteken te vechten. Nadat zy eenige verbitterde woorden gewisseld hadden, wierpen beiden hunne mantels af, trokken hunne sabels uit den gordel en vielen elkaar met een soort oorlogskreet aan. Terwyi dit geschiedde, was Spalatin, de zoon van Dragolitsj, ongeveer tweehonderd pas van zyn vader verwyderd. Toen hy toe gesneld was, lag Anaklet stervende op den grond, torwyl Chytron .Valentak verdwe nen was. Den derden dag na het tweegevecht der beide familiehoofden verzamelden zich alle bloedverwanten van Dragolitsj in het huis van den doode, en nadat men dozen plechtig ter aarde besteld had, nam Spalatin met evenveel waardigheid als ernst de opperste leidiBg zyner familie op zich. Deze bestond evenwel nog slechts uit hem en zijne zuster Zorka, die uit het klooster te Ragusa, waar zy door de nonnen grootgebracht werd, voor de begrafenis van haren vader overgeko men was. „Maar wie zal den dood van vader wre ken?" vroeg zy, voordat zy in de haven de boot besteeg, welke haar naar Ragusa terug bracht. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vui 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174- Grootore lottere neer plsstemimto. Toor het ij»- ceaeeeren baiton de eted wordt 0.10 berekend. „"Wie?" antwoordde Spalatin dof. „Niemand anders dan ikgy zult weldra vanmy hooren." En inderdaad, toen Chytron Valentak op zekeren dag 's avonds laat met het geweer op den rug langs den afgrond ging, die de beide dorpen scheidde, met het voornemen om sabeldieren te schieten, werd hy plotseling van den overkant aangeroepen. „Wie is daar?" vroeg hy. „Ik ben het, Spalatin Dragolitsj." Nu bestond er geen twyfel meer. „Ik verwacht u," sprak Chytron. „Hebt gy geen geweer by u?" „Ja." „Kan het over de kloof schieten?" „Wees niet bevreesd!" „Dan willen wy drie tellen en dan schieten 1" Spaiatin naderde den afgrond en maakte zich gereed. Chytron deed hetzelfde. Deze begon te tellen: „Eén twee drie!" Beide schoten vielen tegelyk, en beide vyanden stonden overeindvervolgens riep Cbytron de heilige Maagd aan, wankelde en viel voorover in de verschrikkelyke diepte. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1