N9. -f >®26. Dinsdag £23 «Juli. A°. 1883. feze (gcurant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. •it .nonmtcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 22 Juli. Feuilleton. DONKERE UREN. LEIDSCH |Si DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: JcoTiL«iden per 3 maandenf 1.10. iVrasco per post1.40. Alïtotókclijke Nommors0.05. ■Door ril. J. Visser, onder Leiderdorp, is <de eigendom verzocht van den grond aan den .Maresingel, krachtens Raadsbesluit van 19 Juni .187S in erfpaaht uitgegeven aan P. M. Wan Leeuwen. By bodoeld besluit is aan de wed. C. D. JL. Bahler vergund het .dempen op bare kosten wan een gedeelte vac het paardenwed aan •den singel .tusschen de Heeren- en Marepoor- tan,'ter grootte van 20 centiaren en het innemen ■ez verheelon van dien grand aan haar perceel •Sectie ANa. 1878, tegen eene grondrente van 1 'sjaars, afkoopkaar tegen het 25- vouiig bedrag, .onder verplichting tot het be hoorlek afscheiden van den grond met een ijzeren hekweik in voege ais Waarneven staat ten genoege der .commissie van fabricage en aan P. li. Van Leeuwen vergand het dempen op zyne kosten van een gedeelte van het paardenwed, ter grootte van 78 centiaren en het innemen en verheelen van das grond aan zy'n perceei Sectie A No. 1751, benevens een daaraangrenaend deei, groot 42 centiaren, van de ongenummerde w.egen, tegen eene grond rente van ƒ2, afkoopbaar tegen het 25-voudig ibedrag, onder verplichting tot het bohooriyk afscheiden van den graad met eene ronde af- isnyding aan den hoek dsor yzeren hekwerk, itea genoege van de commissie voornoemd, lararyl tevens aan de beide vergunningen de Scaling is verbonden dat.op den aan te vullen ,48 iia te nemen grond niet worde gebouwd eir óeze niet worde gebruikt tot uitoefening van «eoig bedryf of nering., ten einde to voorkomen in de eerste plaats dat de rooilyn van den Singel wellicht zoude worden ver broken en vervolgens dat een gedeelte van bedoeld terrein worde aangewend voor het zetten van gelagen als anderszins. Evenmin als by de commissie van fabricage, bestaan by B, en Ws. bezwaren tegen den gevraagden afkoop der recognitie en den afstand in eigendom van den bedoelden grond, welke reeds by het bovenaangehaald Raads besluit van 19 Juni 1873 aan den openbaren dienst is onttrokken, zoodat zy in overweging geven aan den adressant H. J. Visser, die in de rechten is getreden van P. M. Van Leeuwen voornoemd, den bedoelden grond, ter grootte van 120 centiaren, in eigendom af te staan tegen betaling van een koopprys van ƒ50 en van de kosten van overdracht en onder bepaling dat de grond behoorlyk worde afgescheiden van den Singel met eene Naar het Duitsch van EUGEN SCHMITT. 6) Zyne eerste gewaarwording was een ge voel van schrik geweest, maar dit bleek on gegrond. Het vuur was reeds lang uit, geene glimmende vonk meer voorhanden. Toen greep een gevoel van afkeer van zichzelven hem aan. Deze vrouw had hom bemind! Hoe moest zy zich gekweld hebben, voordat zy het tot dezen laatsten, wanhopigen stap had kunnen brengenHad hy haar niet gedwongen te doen, wat zy gedaan had? Wie droeg dus de schuld? Hy, hy alleen! Maar ééne zaak werd hem duideiyk: hy moest deze kamer, deze stad verlaten. Hy ging naar de deur en keerde terug; hy nam een stuk papier en schreef daarop de woor den: „Ik weet, wat gy wildet doen. Ik ga!" Het briefje legde hy op het bed in de kamer en toen verliet hy de stad en liep op goed geluk af, zoo lang zyne beenen hom wilden dragen. ronde afsnyding aan den hoek door een yzeren hekwerk, ten genoege van de commissie van fabricage, dat de grond niet worde bebouwd en niet worde gebruikt tot uitoefening van eenig bediyf of nering. De noodzakeiykheid van het ruimen van het stadsriool op de Hooigracht, sedert ruim 35 jaren niet geschied, deed aanvan- keiyk vermoeden, dat zulks op dezelfde wyze als vroeger kou plaats hebben, maar al spoedig bleek dat de omvang grooter zou worden cn meer handenarbeid voreischte by het uitmalen, ten einde in het belang der openbare ge zondheid spoediger gereed te zyn. Daartoe werd noodig het maken van vele gaten in de straat, en het gewelf met omkastingen en het bergen van materialen voor de ver nieuwing van de talryke spruiten, welke in het riool uitloopen. De kosten voor het eerste gedeelte, van den Nieuwen Ryn tot de Öroenestee?, zyn reeds geklommen tot 920, behalve van de materialen, die van het tweede gedeelte (Oude Ryn tot Groenesteeg) worden geraamd op 1500, te zamen derhalve 2400, met welk cyfer het artikel „Pompen en Riolen," op de gemeente begrooting voor dit jaar moet worden verhoogd. Ook de toestand van de stadsriolen in do Hoeren- en Nieuwstegen is van dien aard, dat zy van gemeentewege voorziening vereischen in het belang der openbare reinheid en ge zondheid voor de bewoners van die buurt. Daartoe wordt vereischt het doortrekken van het riool in de Heeronsteeg tot het Steen- schuur en van die steeg door de Salomon- steeg In de Nieuwsteog, «vwiaoo near hot Steenschuur, waardoor tevens te gemoet ge komen zou worden aan de jarenlang bestaande bezwaren voor de perceelen, welke uitloozen in de Arkegracht, ook een riool met verschil lende vertakkingen, dat vroeger open was en later bebouwd werd. De kosten van die verbetering worden ge raamd op 1600, waarmede de post van art. 94 der begrooting zou moeten worden ver hoogd, hetgeen de commissie van fabricage de vryheid neemt voor te stellen. Overtuigd van de dringende noodzakeiyk heid van de voorgestelde werken in het be lang van de openbare gezondheid, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging hun de voreischte machtiging daartoe te verleenen, zullende te zyner tijd een voorstel tf>t ver hooging van het betrekkolyk artikel der be grooting worden ingediend. By besluit van den minister van finan ciën is henoemd tot deurwaarder der direcle belastingen te Leiden, de heer A. J. Witmaus Op een afstand van de straat, waar men- schen gaan, zit een man, die woent, tranen van berouw, tranen van afschuw van zich zelven, nadat hy tot inkeer is gekomen. De goddelyke vonk in hem is niet alleen ont waakt, zy is eene reusachtige vlam geworden in het hart van dezen man, dien schaamte en berouw dreigen te dooden. III. Twee jaren zyn verstreken, twee jaren van boetedoening en berouw. Het is weer een herfstdag en juffrouw Marie zit met haar naaiwerk voor het venster, als er gebeld wordt. Telkens als de bel gaat, schrikt zy; een onbeschryfiyk gevoel van hoop en angst maakt zich van haar meester; van hoop, dat haar echtgenoot buiten moge staan, van hoop, dat hy nog eens tot haar moge terug- keeren, en van angst, dat hy hem in de oogen moet zien, zy, die hem naar het leven gestaan had. In die twee jaren had de arme, ge kwelde vrouw telkens weer tevergeefs by hot overgaan der bel geschrikt, en toch greep Abzn., thans te Leiden, buiten-gemeenten, ter- wyl voor Leiden, buiten-gemeenten, is benoemd di heer H. M. E. P. Maertens, thans te Leiden. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 6 hectoliters, waren de pryzen: ƒ42, ƒ21.50, 4.40 en ƒ2.20. De Nederlandsche mail met berichten uit Indiö wordt morgonochtend alhier verwacht. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Warmond, waarby ie bepaald, dat de kermis aldaar voortaan zal aanvangen den eersten Zondag der maand September, des namiddags te vier uren, en zal eindigen op Maandag der daaropvolgende week, des nachts te twaalf uren. Te Delft overleed, op 67 jarigen leeftyd, de heer P. W. Braat, een man, in zaken van ny verheid hier te lande zeer bekend. De ge meente verliest in den heer Braat een op velerlei gebied zeer verdiensteiyk man. Staats-examen tot toelating aan de Uni versiteit. 3de groep 18 tot 20 Juli. Candi- daten voor het getuigschrift voor godgeleerd heid enz. 8. Toegelaten 5, namelijk de heeren J. C. L. 14. Van Gils, F. I. J. Janssen, J. H. G. Jorritsma, H. Pauluasen en W. J. M. Ummels. Candidaten voor het getuigschrift voor ge neeskunde enz. 8. Toegelaten 3, namelyk de heeren A. J. J. Janssen, H. A. Huysmans en H. J. Verhagen. Nader verneemt men dat niet alle depots der afdeeling Zee- en Landmacht van „Eigen Hulp" zyn opgeheven. Eenige dezer depots bl^von bootanrv. Zy nyn onhol opgobovon irx garnizoensplaatsen, waar zy door de geringe deelneming weinig of geen winst aan de afdeeling opleveren. Naar de „Dordr. Crt." verneemt, bestaat by den heer De Geer van Jutfaas, wegens hoogen leeftyd, het voornemen zyn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Van de 20ste ploeg adsp. cadetten is van de 12 opgekomenen 1 geneeskundig afgekeurd. Aan een reeds meermalen uitgesproken wensch om voor don landbouw crediet-instel lingen in het aanzyn te roepen, zal, naar het „Utr. Dgbl." verneemt, binnenkort worden tegemoetgekomen. Menmeldt namelyk dat de oprichting eener Nederlandsche Landbouw- bank in wording is, welke haar hoofdzetel te Utrecht zou hebben en in alle provinciën zou werkzaam zyn. Hooggeplaatste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarby betrokken zyn. By beschikking van den minister van binnenl. zaken van 20 dezer, zyn benoemd haar ook dezen keer weer hoop en vrees aan. Zy snelde naar beneden en opende de deur, en wat zy zoo lang gehoopt had, dat zy echter niet durfde gelooven, was verwe- zenlykt: daar buiten voor de deur stond haar man. Zy slaakte geen kreet, zy zonk niet be wusteloos in elkaar, zy opende hem slechts de deur eu liet hem binnenkomen, zonder een woord te spreken, evenals hy stom binnen trad. Zy ging hem voor naar de kamer; hy volgde. Een oogenblik nog stonden zy zwygond tegenover elkaar; toen viel zy voor hem op de knieën en riep: „Kunt gy my vergeven, wat ik gedaan heb? Wilt gy aan myn be rouw gelooven? Wilt gy my mogelyk maken, te boet on, wat ik aan u misdeed?" De teruggekeerde weendehy beurde zyne vrouw op en zeide„Ik heb u niets te ver geven; gy hebt veel eerder my te vergeven Ik zou niet eens lot u zyn gekomen, indien ik niet geweten had, dat ik daartoe een recht bezat, dat ik myzolf heb verworven; gy ziet my voor uverbeterd, gejpd. Na een ver- schrikkelyken, langen stryd heb ik de dui velen, die my beheerschten, onderdrukt; ik PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J Grootere letters naar plaateroimto. 1 oor hot in- caseceron buiten de stad wordt 0.10 berekend. in de commissie, benoemd by beschikking van II Juni jl. en belast met het afnemen der examens in de Hoogduiteche taal, tot lid R. Dykstra, leeraar aan de tweede hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Amster dam, thans plaatsvervangend lid, en tot plaats vervangend lid J. C. Knoest, leeraar aan het gymnasium te Rotterdam. Het stoomschip „Oranje-Nassau" heeft 20 Juli de reis van Dover naar Amsterdam voortgezet; de „Gouv. Gen. 's Jac.b," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Juli van Genua; de „Prins Fredorik," van Batavia naar Amsterdam, is 20 Juli te Genua aangekomen en heeft den volgenden dag de reis voortgezet. Z. M. heeft aan F. K. J. Russel, op zyn verzoek, met ingang van 15 September 1889, eervol ontslag verleend als notaris te Geleen. Aan G. O. Dupont, te Breda, op zyn ver zoek, toestemming verleend tot het aanvaar den van de kerkelyke bediening van pre dikant by de Waalsch Hervormde gemeente te Breda. Met ingang van 1 Augustus 1889bevor derd tot hoofdingenieur van 'sRyks water staat 1ste kl. W. J. S. J. Blom, thans hoofd ingenieur 2de klasse; benoemd tot id. 2de kl. P. W. Van der Sleyden, thans ingenieur lste kl.; bevorderd tot ingenieur van's Ryks waterstaat lste kl. P. H. Kemper, thans 2do kl.tot id. 2de kl. J. G. Ermerins, thans 3de kl., eu tot id. 3de kl. A. B. Marinkelle, thans adspirant ingenieur. Met ingang van 1 Aug. 1889 benoemd tot commies der posteryen 4de kl. W. Bruyn Pzn. J- v.... wyu, -1erairs der posteryen, en, met ingang van 1 Oct. 1889, bevorderd tot commies der posteryen 3de kl.- W. G. A. Pels Rycken en J. Waale Jr., thans 4de kl. Benoemd tot commies bij de registratie en domeinen te Middelburg den heer D. Van den Hurk, surnumerair aldaar. Gemengd Nieawa Heden is het de laatste dag dat de honden moeten gemuilkorfd loopen. Te beginnen met morgen behoeven zy alzoo geen muilkorf meer te dragen. De Leidsche kermis is heden- morgen begonnen. Het weder was, zooals wel meer met dat feest, niet byzonder zomer- achtig. Dit laatste nam evenwel niet weg dat de draaimolens, met druk bezeten leeuwen, paarden en sleetjes, reeds vroegtydig rond draaiden en dat menigeen zich reeds des morgens ging overtuigen van de dingen, die gekomen of nog komende waren. sta weer voor u, dat ik u vragen kanWilt gy het nog eenmaal met mij beproeven? Kunt gy vergeven?" Gebroken was de ysrlng, welke zich om het hart van Marie gelegd had, verbroken waren eensklaps de boeien, welke zy tot dusver onzichtbaar had gedragen zy gevoelde zich verlost van den ban, die op haar gerust had, van het bewustzyn der schuld, dat haar kwelde. Met vreugdetranen wierp zy zich aan de borst van haren man; hare kussen zeiden hem, hoe lief zy hem had, en zy had willen sterven van geluk, toen hy haar aan zyn hart drukte en kuste, evenals in de tyden van geluk. Eindelyk maakt zy zich uit zyne armen los; zy herinnert zich thans hare plichten als huisvrouw. „Gy zult vermoeid zyn en honger hebben", zeide ze, „en ik vergat, welk een feestdag het heden voor ons is." (Slot vo'gt.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1