Parjjs ontvangen bericht, is iü het .Journal Offlciel' van 11 dezer een besluit opgenomen, houdende vaststel'jng van scheepsrechten, die in de haven *,an Boulogne s/Mer zullen ge heven worr^6n Men zie daaromtrent de Staatscourant van 17 juli. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Juli van Southampton de .Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 16 Juli te Padang. Z. H. heeft aan A. C. Stork, op zijn verzoek, met ingang van 30 dezer, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Oud-Beierland; jhr. A. E. H. Van Rijckevorsel van Kessel, bur gemeester der gemeente Schaijk, benoemd tot burgemeester der gemeente Herpen, met be paling dat deze betrekkingen gelijktijdig door hem zullen worden waargenomen; goed gekeurd dat de burgemeester van Aarlander veen, de heer A. P. Zaalberg, is benoemd tot tijdelijk secretaris dier gemeente. Gemengd Nleuws. Is er gedurende eenigeweken met smachtend verlangen uitgezien naar een milden regen, in de laatste dagen, vooral Zondag, gisteravond en heden, werd het dor stige aardrijk zeer overvloedig gedrenkt. Thans wordt er dan ook weer vurig naar droogte verlangd en is het aardrijk r.iet meer dorstig. Een der .buitjes" van gisteravond verraste hen, die op „Zomerzorg," in de koelte, had den genoten van de schoone muziek, even na het verlaten van dien lusthof. Zij, en inzon derheid de dames, in zomerkleedy, vluchtten in trams,) welke dra geheel gevuld waren, of in winkels. Gelukkig degenen, die heden geen pleizier- uitstapje deden 1 Met deelneming dachten w(j o. m. aan de leden der afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die hedenmorgen te zeven uren van hier mot eene stoomboot uit de Havon vertrokken om een uitstapje te maken naar Aalsmeer. Wat moet er van zulk een uitstapje en van andere tochtjes geworden zyn bij zulk weder, bij zulk een overvloedig en gestadig neerdalenden regen I Misschien zullen enkele bladen dan ook w I vermelden dat „ouden van dagen" nog nooit zulk een regen zagen en gevoelden (op 17 Juli). Wij ontvingen nog: Van K. K. f I en van 19 Leidsche scholieren ƒ1,11 voor de weduwe van den vermoorden ar beider te Stompwijk, welke bedragen doer ons aan de commiesie zijn toegezonden. De p,rijswinners van den Zondag gehouden wielerwedstrijd op den weg van Marssum naar Franeker, de heeren Del Baere, van de Leidsche Studenten V. C. ,De Rad draaier," en Korthals Altes, van de Delftsche Studenten Y. C., hebben gelijk nader in de .Leeuw. Crt." gemeld wordt den afstand (50 kilometer) respectievelijk afgelegd in 2 u. 5 min. en 2 u. 7 min. Op het verzoek van het tram- personeel te Amsterdam, aan dedirectie gedaan, om een vrijen dag, is afwijzend beschikt. De luchtbailonnenmaker A. D. Smit te Amsterdam heeft een nieuwen, grooten ballon vervaardigd, genaamd ,De Nederlan den", waarmee h(j zal deelnemen aan een luchtvaartwedstrijd te Parijs. Men had te Amsterdam op vele bovenhuizen, eer de laatste regens weder een weinig watertoevoer hebben gebracht, in zóó langen tijd geen duinwater gezien, dat men niet meer wist of do kranen open of toe waren. Dit had voor een paar bewoners van een huis aan eene der zijstraten aan de Weesperzijde Zondag zeer onaangename ge volgen. De bewoner van het benedenhuis is uit de stad, en die van het bovenhuis was Zondag-ochtend voor een dag uitgegaan. Het gansche perceel was dus onbewaakt. Nu stond in het bovenhuis de duinwaterkraan in de keuken open, wat niet bespeurd was, om dat er geen water was. In den loop van den Zondag steeg echter de drukking; het water stroomde allengs rijkelijk uit de kraan; de gootsteen was verstopt of kon de rijkelijke gaven der Duinwater-maatschappij niet ver werken, en het water zocht zijn weg eerst door het bovenhuis, daarna naar het beneden huis, waar het door de plafonds en langs de behangsels liep, alsof er boren een brand werd gebluscht. Terwijl van het benedenhuis de sleutel aan een der buren in bewaring was gegeven, bleef het bovenhuis gesloten, en kon men de onheilbrengende kraan niet sluiten, eer een wakker man zich door een dakvenster den toegang had verschaft. De waterschade in het benedenhuis is aanzien lijk. Amst Te Deventer viel Maandag-avond, omstreeks elf uren, de stoker van eene by de haven liggende sleepboot in den IJsel. De val werd door eenige voorbygaande per sonen gehoord, die echter, omdat zy niets konden zien, geene hulp konden verleenen. Op hun geroep om hulp, roeide de turf schipper H., van Deventer, met zyn bootje naar hen toe, aan wien zy het gebeurde verhaalden. Toen hy over de rivier roeide, vond hy daar den drenkeling nog. Hy had het geluk hem van een anders wissen dood te redden. Gisternamiddag woedde, door het springen van een petroleumtoestel, te Tilburg een hevige brand in het hoeden- en petten magazyn van den heer J. De Bont. Het huis brandde geheel uit. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd by de Londensche maatschappy de .Imperial." Het blusschen werd vooral belemmerd door ge brek aan water. Vyf spuiten gaven hare waterstralen uit kuilen en putten op bet brandende huis, dat echter dikwyis met een straal modder begoten werd. Wegens eene 1 andverpachting ontstond gisteren tusschen den herbergier M. onder Meerloo en diens beide stiefzonen zulk een hevige twist, dat laatstgenoemden hun stiefvader hebben doodgeslagen. De justitie uit Roermond stelt thans een onderzoek in. Uit Parys meldt men ons, dat aan de inzending van het Ned. Rundveestam boek een eere prys is toegekend voor de schoonste verzameling, welke op de tentoon stelling aanwezig was. Verder dat aan eene Hollandsche koe, inge zonden door den heer C. Michiels te Antwerpen, de hoogste onderscheiding is toegekend in concurrentie met alle rassen uit alle landen, die op de tentoonstelling hebben ingezon den. (77. d. D.) Men meldt uit Steenwyk, dd. 16 JuliHedenochtend, te ongeveer 7 uren, nadat het des nachts af en toe geonweerd had, werd het weer zóó bar, dat menigeen beangst werd. Onophoudeiyk was do bliksem aan den hemel, vergezeld van spoedig volgende don derslagen, zwaren hagelslag en geweldigen regen. In vele woningen dreef men als het ware on er zyn ingezetenen, die door den aard hunner affaire beteekenende schade hebben beloopen. De vele hagel, welke zich in goten enz. samenpakte, deden verstopping en alhr wegen lekkage ontstaan. Onder en na de bui zag men velen druk in de weer om het water vóór of achter uit hunne woningen te dry ven of den hagel te verwyderen, welke één en meer voeten hoog tusschen de daken lag op gestapeld. Buiten de stad moeten de veld vruchten nogal geleden hebben; bessen zyn van de bosschen gehageld of geregend, boo- nen zyn geknakt, agurken en komkommers waren losgohageld en spoelden van de kamp naar de poelen op den openbaren weg. Het plantsoen om de wallen moet er ook niet heelhuids zpn afgekomeD. Van ongelukken, door den bliksem veroorzaakt, heeft men echter nog niets vernomen. Door den heer Hirtz (Amerikaan) gelogeerd in het „Bybelholel" te Amsterdam, is by de politie aangifte gedaan van dief stal te zpnen nadeele van een taschje, waarin twee kredietbrieven, tot een bedrag van 1000 pd. st. 12,000), een gouden dameshorloge, quitantiên en eenig Amerikaansch geld. Daar van een en ander bytyds werd kennis gegeven aan de bankiers, waar de krediet brieven betaalbaar zyn, zal de dief by zyne daad niet veel garen spinnen. (VI. Blad.) Een kovige wervelstorm heeft Zondag Princetown in Ohio geteisterd, waar door groote schade werd aangericht, 30 hui zen vernield werden en, naar men vreest, tusschen de <0 en 50 menschen het leveü hebben verloren. Een veertienjarige herders knaap, Merlet genaamd, heeft in den omtrek van Vannes (Frankryk) een vyf-jarig meisje vermoord. Hy is gevat en heeft alles bekend. Een jeugdige Germaan, zyn Hei- math ontvlucht om aan den militairen dienst te ontkomen, had zyn bivouac opgeslagen by een landbouwer te Westerbroek, die, met het lot van den jongen man bewogen, hem als arbeider in zyn dienst nam. Die goedhartigheid van den landbouwer werd met wederliefde door den Duitscher beantwoord, maar in min der gowenschten zin. Hy toch maakte lang zamerhand het hof aan de dochter des huizes, welke genegenheid wederkeerig was. Geheime samenkomsten en liefdesavonturen hadden plaats en er werd reeds over trouwplannen gesproken, totdat de ouders der schoone de zaak ontdekten en natuuriyk van eene echt verbintenis met den arbeider niets wilden weten. Goede raad was nu duur, want van elkander afzien, neen, dat konden de verliefden niet. Eindelyk dan ontvluchtten zy de vorige week de ouderlyke woning, begaven zich naar Engeland •n lieten zich daar in den echtelyken staat op nemen. Hoogst gelukkig keerde het jonge paar naar Groningen terug. Men was van plan een klein huwelyksreisje te doen, maar dat geluk was van korten duur. Aan al de illusiën werd door de Groningsche politie de bodem ingeslagen. Zy toch, die niets vergeet, arres teerde gisteren den gelukkigen jonkman en bewerkte al terstond weder eene tydelyke echt scheiding, want onze Duitscher had nog veer tien dagen gevangenisstraf te goed, waartoe hy door de rechtbank te Groningen in Maart 1887 wegens verduistering werd veroordeeld. Thans zit hy achter slot en grendel en heeft nu de gelegenheid om over het genot der witte broodsweken na te denken. (Oron. Grt.) Een attaché v a n d e P r u i s i 8 c h e legatie te München, luitenant Blumenthal, heeft zich met eene revolver doodgeschoten. De redenen van den zelfmoord zyn onbekend. Lady Acton, weduwe van den onlangs gestorven baron Acton, heeft zich in de- Tegernsee verdronken. Zy logeerde by graaf Drechsel. Lady Acton is de zuster van den Duitscher. gezant te Washington. Men denkt dat zy niet wel by het hoofd was. In Mysore heeftdeinspecteur Sanderson eene kudde van honderd wilde olifanten gevangen. De gemeenteraad van Leipzig heeft besloten tot den bouw eener overdekte markt, welke 1,801,847 Mark zal kosten. De beroemde Fransche inge nieur Eiffel heeft in torenbouw zyn wederga gevonden in den persoon van den heer Cré- bas, broodbakker in de Steentilstraat, te Gro ningen, die op zeer aardige wijze een Eiffel- toren gefabriceerd heeft van wittebroodsdeeg. Het ineenzetten en vooral het bakken van zulk een wittebroodstoren gaat met veel moeite gepaard. De heer Crébas heeft echter in dezen getoond een meester in zyn vak te zyn. (P. G. Ï>M Eene vrouw, die by de groote overstrooming te Johnstown (Ver. St.) haar man en twee kinderen verloor, heeft dezer dagen haar doodgewaand jongste kind terug gevonden. Het kind werd in zyne wieg op dryvende planken gevonden, door medelydende menschen opgenomen en eindelyk tentoon gesteld in het Casino-museum te Pittsburg, waar de beroofde moeder tot hare onuitspre- kelyke vreugde haar lieveling terugvond. In d e g e van g en i s t e B r n n z y 250 gevangenen in opstand gekomen, daar zy verlangen dat één hunner in vryheid zou worden gesteld. Met groote moeite gelukte het den directeur met behulp van de politie het oproer bytyds te bedwingen. Het gerecht te Flensburg heeft veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf don directeur van een dagblad, dat in die stad verschynt onder, den naam van „Avis" en dat het Deensche nationale element in noor- deiyk Sleeswyk handhaaft. Die directeur was er van beschuldigd aan alle bladen, die hém steunen in dien stryd, een artikel te hebben gezonden, dat beloedigende uitdrukkingen voor vier Pruisische beambten inhield. Drie der medewerkers van den directeur zyn tot zware boeten veroordeeld. Een oproer ter wille van een stier. Men meldt uit Oran aan het .Petit Journal" dat, wegens de weigering der stedeiyke regeering om vergunning te geven tot het dooden van een stier in de arena, een waar oproer is losgebarsten. De twee duizend toeschouwers hebben alles, wat breek baar was, gebroken, en alles, wat losgerukt kon worden, losgerukt. Er ontstonden eene hevige paniek en oen verward gedrang. Ge wapende macht vermocht niet tegen het geweld der woestaards. Zelfs des avonds was men nog bezig met de vernieling van de kampplaats. Er zyn veel personen gewond. De pachters op de landgoede'ren van lord Fife, den aanstaanden echtgenoot van prinses Louise, dochter van den prins van Wales, hadden het voornemen opgevat hun landheer, by zyDe bruiloft, een geschenk to geven. De Schotsche edelman heeft echter dit aanbod, hoewel het hem zeer getroffen had, van de hand gewezen, op grond dat de tegenwoordige tijden niet toelaten, dat de pachters hunne inkomsten voor iets anders dan het strikt noodige gebruiken. Volgens telegram uit Nieuw- York, is het stoomschip .Mars," van Nieuw- York naar Curasao, op een rif gestrand en door de bemanning verlaten. Op Cuba werd vóór eenigen tyd een jong meisje, dat tot eene ryke familie behoorde, ingescheept. Zy was erg ziek en wilde in Spanje, haar vaderland, gaan sterven. Zy had, volgens de geneesheeren, nog 2 of 3 dagen te leven. Om nu te beletten dat zy in zeo zou begraven worden, had men alles, wat voor balseming noodig was, aan boord mee genomen, alsook eene prachtige kist om er het lyk in te sluiten. Maar de zeelucht bracht zulke rasse ver betering in den toestand van het meisje, dat, toen het schip in de haven van Santander aanlegde, zy geheel hersteld was. Terwyl zy in het hotel, waar zy was afgestapt, met veel eetlust het ontbyt gebruikte, zagen de bedien den der douanen met verwondering de prach tige lijkkist aan wal brengen, die voor haar was gereedgemaakt. Voor de eerste maal is in Penn- sylvanié eene vrouw opgehangen, Sarah Jane Whiteling, van Philadelphia, die in minder dan drie maanden tyds haren man en twee kinderen vergeven had om het geld machtig te worden, waarvoor zy hun leven ver zekerd had. Te Berlyn is de eerste wiel- raddroschke in gebruik genomen. Het rytuig bestaat uit een wielrad, hetwelk door twee menschen wordt getrapt met een achterstel, waarop eene zitplaats voor twee personen is aangebracht. De proefrit is uitstekend gelukt. Man. ,Wat, ƒ850 aan de mo diste! Waar moet dat heen!?" Vrouw. .Naar Ems, lieve!" INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur 1 Het zy my vergund uwe welwillende mede werking in te roepen, ten einde de aandacht onzer landgenooten te vestigen op het navol gende Het aantal behoeftige Nederlanders, die te Parys verblyf houden, neemt dagelyks toe. Om verschillende redenen is Parys eene plaats, die meer dan eenige andere in Europa de vreemdelingen aantrekt, en, éénmaal hier ge vestigd, besluit men slechts ten noode om naar het vaderland terug te keeren. Die terugkeer gaat trouwens gepaard met groote bezwaren. Tal van gezinnen toch, sedert 20, 30 en meer jaren hier gevestigd, en die door achteruitgang van zaken, gebrek aan werk, ziokte of ouderdom in de onmogelykbeid zyn om ii hun onderhoud te voorzien, worden door de Fransche administratie van welda digheid afgewezen, als zynde vreemdelingen. Geene betrekkingen meer in Nederland hebbende, zouden zy, by eventueelen terug keer, geheel ten laste vallen van de gemeente, en van daar de moeilykheid om tot de terug reis te besluiten, ook al worden de noodige middelen daartoe door weldadige landgenooten byeengebracht. Zoo lang het er op -aankomt die or.gelukkigen te voorzien van hetgeen strikt noodig is voor bun onderhoud, werden daartoe door de Nederlandsche Vereeniging van Woldadigheid en door sommige Neder landers te Parys eenige giften bestemd, doch, wanneer die behoeftigen door ziekte aange tast worden, die hunne opname in een hospi taal noodig maakt, is de geldelyke hulp niet voldoende, en staan zy aan de grootste ellende bloot, wanneer zy, door eene slepende ziekte aangetast, die opname niet kunnen verkrygen. De oprichting van een Nederlandsch hospi taal te Parys zou daarom niet alleen eene zeer gewenschte, doch ook zeer nuttige zaak zyn. Een uiterst geschikt terrein, dat, wat ligging betreft, door geneeskundigen byzonder wordt aanbevolen, is daartoe gevonden. Zoo wel voor den aankoop van dat terrein als voor den bouw en de inrichting van het ziekenhuis zyn van hier uit reeds eenige toe zeggingen gedaan, doch zonder medewerking onzer weldadige landgenooten in Nederland zie ik geene mogelykheid de zaak tot een gewenscht einde te brengen. Voor een en ander toch is benoodigd eene som van 150,000 gulden en 15,000 gulden 'sjaars. Ter vermyding van onnoodige onkosten, zal het hospitaal paviljoensgewyze gebouwd

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2