ff8. 9022. 3L> oiicles-cl lï jl@ %Juil. A°. 1389. •lt Kommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 Jnli. Feuilleton. Tussehen leven en dood. feze (Ccurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§qzi- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PE.IJ3 DEZEB COUBANT: Toor Leiden per S maanden.....f 1.10. Franco per postB 1.40. A£tonderljjke Nommera0.05. Ter vervulling van de vacatures, den lsteu September a. s. zullende ontstaan in den gemeenteraad door de aftreding van negen leden, zijn ingeleverd 1562 stembiljetten, waarvan er heden door het stembureel van onwaarde werden verklaard 27, zoodat het aantal geldige stemmen 1535 en de volstrekte meerderheid 768 bedroeg. Uitgebracht werden op de volgende heeren, als candidaten der liberalen en als aftredende leden J. A. Van Hamel943 stemmen. J. J. Hasselbach944 Mr. H. Van der Hoeven 751 H. C. Juta963 L. G. Le Poole967 Dr. W. N. Du Eieu 948 A. L. De Sturler919 Mr. F. Was969 P. Zillesen921 Verder werden uitgebracht op de volgende heeren, als nieuw gestelde candidaten J. A. Bots (R.-Kath.)416 st. H. A. L. Van Campen (R.-Kath.) 405 J. L. Creyghton (R.-Kath.) 99 J. H. Donner (A.-R.)496 F. Van Dorp (A.-R. en Kath.). 478 J. J. Groen (A.-R. en K.) 485 P. J. Van Hoekon (A.-R. en K.) 685 Mr. L. M. J. H. Kerstens (R.-Kath.) 431 F. J. Los (A.-R. en K.)498 W. F. Van Wijk (A.-R. en K.) 529 Herkozen zfln dus, als hebbende de vol strekte meerderheid verkregen, de heeren Van Hamel, Hasselbach, Juta, Le Poole, Hu Rleu, De Sturler, Was en Zillesen. Berstemming moet er plaats hebben tussehen de heeren Van der Hoeven en Van Hoeken. Nog waren uitgebracht op den heer J. Filippo Hz. 78 en eene massa stemmen op verschil lende personen. De Commissie voor de Bewaarscholen acht het wenschelijk dat eenige veranderin gen worden gebracht in de Verordening op de openbare bewaarscholen van 13 Mei 1869. Zy heeft uit dien hoofde eene gewyzigde Verordening ontworpen, welke met eene Memorie van Toelichting aan den gemeente raad wordt overgelegd. Onder mededeeling dat zij zich met het ontwerp kunnen vereenigen, geven B. en Ws. den Raad in overweging tot de vaststelling van de gewijzigde Verordening over te gaan. De bedoelde veranderingen komen in hoofd zaak neer op: lo. De regeling der vacantiën; Uit het Duitsch. Door JOHANNA. Slot.) Vlug en vaardig zocht hy zjjn ge reedschap te zamen; hy kon zijn hoekmaat vinden en was blijde, dat de opzichter, aan wlen hjj het voor den middag geleend had, het hem teruggaf. Beiden wisselden eenige woorden. De op zichter scheen echter niet veel tyd te heb ben; h(j wilde het middaguur, nadat ook zyn maaltijd was afgeloopen, nog aan een anderen gang besteden en nu besteeg de metse laar voorzichtig de sporten van eene smalle ladder, welke op dunne, van losse planken aamengevoegden vloer, stond, en naar het dak voerde. Met een beslieten zwaai hief hy zich eindelyk tot de dakbalken op en zweefde dus tussehen hemel en aarde. Hoe klein schenen de menschen daar be neden; zy leken wel mieren, en dan stond hy vandaag nog zooveel hooger dan gisteren hy zag hoe alles beneden op de straat door 2o. de aanneming en het ontslag der leerlin gen3o. de bepalingen omtrent kinderen, in wier woning eene besmettelyke ziekte heerscht. lo. De ervaring heeft geleerd, dat het wenscheiyk is verband te houden met de vacantiën op de openbare lagere scholen der 3de en 4de klasse. Wanneer deze scholen stilstaan, is het moeiiyk de kleintjes op de bewaarschool te krygende menschen houden hen dan liever thuis. Het feit moge bevreem ding wekken, het blyft niettemin een feit. Bovendien is het moeilyk, om niet te zeggen ondoeniyk, in de bewaarschool taraeiyk onge stoord te werken, wanneer daarbuiten in de onmiddellyke nabyheid van het gebouw eene menigte kinderen, die vacantie hebben, zich luidruchtig spelende vermaakt. Daar komt by, dat, niet zooals vroeger, de vacantiën der bedoelde scholen door den gemeenteraad, maar door de gezamenlyke hoofden, onder goed keuring van twee autoriteiten, geregeld worden. Een en ander maakt het wenscheiyk, dat de bestaande bepaling worde vervangen door: „De vacantiën worden door Burg. en Weth., na de Commissie der Bewaarscholen gehoord te hebben, geregeld." 2o. De aanneming van nieuwe leerlingen elke maand te doen plaats hebben is, wederom blykens de vorkregen ervaring, aan bezwaar onderhevig. In de laatste jaren zyn de open plaatsen spoedig aangevuld, soms reeds dade- ïyk nadat de kinderen, die den leeftyd van zes jaren bereikt hebben, tot de lagere scholen zyn overgegaan. Dit jaar b. v. waren op 1 Mei alle plaatsen bezet. Zullen nu in de maanden Juni, Juli, Augustus en Sep tember nieuwe leerlingen toegelaten worden, dan moeten maatregelen worden genomen om de noodige ruimte te zoeken. Het i6 zeer de vraag, of die gevonden zal worden; maar al mocht men hierin slagen, toch zouden er aan de uitbreiding der lokalen bolangryke uitgaven zyn verbonden; een be zwaar, dat de Commissie voor de Bewaar scholen voor als nog hooger stelt dan dat een kind van drie jaren eerst enkele maanden na het bereiken van dien leeftyd op de Be waarschool komt. Dit laatste is thans nog geene verkorting, maar slechts eene ver schuiving van den leertydimmers, evenveel maanden als het kind na den 3den ver jaardag op de bewaarschool komt, evenveel maanden mag het er na den 6den verjaardag blyven. Op dezen grond beveelt de Commissie aan, dat de tyd van aanneming en ontslag onge veer geiyk valle met dien der lagere scholen van de 3 Jo en 4de klasse. Voor die kinderen, welke naar do openbare scholen der 2de kl. gaan, acht de Commissie geene byzondere be palingen noodig; evenmin voor de kinderen, elkander woelde, golvend zich op en neer bewoog; plotseling overviel hem een gevoel van duizeligheid. Wat was het toch verschrikkeiyk warm 11 Hy sloeg zyn arm om den balk. Misschien was hot beter de gevaarlyke plaats te ver laten. Hy draaide zich, niet zonder moeite, om naar de andere zyde, om dan weder naar beneden te klimmen, keek om, daar, kon dat waar zyn? Droomde hy? Neen, hy zag het maar al te duideiyk het was de gestalte van den opzichter, die daar beneden bezig scheen zou hy misschien naar boven willen klimmen om hem te helpen, had hy wellicht zyne duizeligheid bemerkt. ...7 Toch, neen, hy zag hoe de opzichter de onderste ladder een weinig op zy trok, zoodat haar ééne poot in de lucht zweefde. Hy zag het met ontzettende duidelykheid, want nu overviel hem eene huiveringkramp achtig klemde hy zich aan het hout en nu beproefde de verrader daar beneden nog eene li'st; hy trad voorzichtig op de eerste sport om hare draagkracht te beproeven Welk een doodsangst.de nagels zyner die eene byzondere school zullen bezoeken. De Commissie brengt hen onder de uitzonde ringen en merkt verder op dat het de bedoeling ia ook tusschentyds nieuwe leerlingen te plaat sen, wanneer er voldoende ruimte is. 3o. Na de invoering der wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134) vervallen, naar de Com missie meent, de bepalingen der Gemeente verordening, voor zooverre deze dezelfde onderwerpen regelen, in dit geval de bepalingen omtrent de inenting en de besmettelyke ziekten. Nu de wet heeft uitgemaakt, welke ziekten besmettelyk zyn, veroorlooft de Commissie zich de vryheid eene bepaling omtrent het weren van kinderen, die aan kinkhoest ïyden, aan te bevelen. Indien dit weren niet noodig ware om besmetting te voorkomen wat zeker niet is uitgemaakt dan is het nog noodig om de stoornis weg te nemen, die een enkele aan dien hoest ïydende leerling in de school veroorzaakt. Overigens is de gemeenteraad bevoegd ge bleven dit onderwerp te regelen krachtens artikel 29 der aangehaalde wet, luidende als volgtProvinciale- en Gemeentebesturen behouden de bevoegdheid tot het vaststellen van reglementen of verordeningen tot voor koming, wering of beteugeling van besmette lyke ziekten, voor zoover zy niet in stryd zyn met de bepalingen dezer wet. De off. van gez. 2de kl. dr. Boonacker, van het garnizoens-hospitaal te Leiden, wordt van zyne detacheering by het 2de reg. inf. te Maastricht ontheven en vervangen door den off. van gez. 2de kl. J. P. Suyling, van 'het garnizoenshospitaal te Utrecht. Do 1ste luit. D. L. Hoogkamer, van het 6de reg. inf., thans gedetacheerd by het 2dè reg. veld artillerie, wordt op 1 September a. s. op zyn verzoek overgeplaatst by het 4de reg. infanterie. Voor de Ned.-Herv. gemeente te Zoe- terwoude zal a. s. Zondag namiddag te twee uren optreden ds. Keers, van Hazerswoude. Door de Staatscommissie, belast met het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet op het H. O., is nog het getuigschrift B uitgereikt aan den heer E. J. Beukers. Één candidaat voor getuigschrift A werd, na voortgezet examen, afgewezen. By de Regeering moet het voornemen bjstaan te trachten de oude vesting Grave uit hare afzondering te verlossen, en wel door d;n aanleg van eene stoomtram langs den schoonen Ryksweg in de richting van 's-Her- togenbosch, aansluitende by de Gele Hoeve, gemeente Rosmalen, aan de stoomtram Den Bosch Helmond. Men gelooft over het algemeen dat dit denk beeld zeer practisch zou zyn, niet alleen voor vingeren schenen in klauwen veranderd, die diepe teekenen in de harde balken groeven doch plotseling klonk van beneden een wilde kreet, die spookachtig door de muren werd teruggekaatstnog zag hy hoe daar beneden, door een plotselingen schrik overweldigd, de gestalte wankelde en bliksemsnel een oogen- blik later in de diepte stprtte. Men wierp den man, die, met starren blik de armen om den balk geklemd, zich door den yskouden dood aangegrepen waande, touwen toe, men gaf hem eene andere ladder aan, en eindelyk gelukte het, den reeds ver loren gewaande op de been te helpen. Sidderend over al zyne leden, stond hy daar. ,Is hy dood?" vroeg de metselaar. Een dof gemompeld was het antwoord. ,Is hy dood?" ,Dood?" vroeg hy weder, en weer bleef ieder stom.verslagen. Daar vloog hem eene gedachte door het hoofd. Hy rukte zich opeens los van diegenen, die hem wilden ondersteunen; hy was wear sterkhy snelde de.ladders af, en wilde den man zien, die hem in liet verderf wilde storten PRIJS DER ADVERTENTIE*!: Tin 16 regele 1.06. Iedore regel moer 0.17$. Grootcre letter* naar plaatsruimte. "1 oor het in- c&eseeren buiten de stad wordt J 0.10 berekend. Grave, maar ook voor de ontwikkeling van de tusschengelegen plaatsen, welke daardoor in verbinding zouden komen met den water weg op Rotterdam, hetgeen aan de belangryke ny verheid dier streken zeer ten goede zou komen. (E.v.h.Z.) Naar de ,Haarl. Crt." verneemt, wordt de kostschool voor jongeheeren van den heer Wullings, te Sleeuwyk, by Gorkum, wegens gebrek aan ruimte, met de vacantie a. s. over gebracht naar eene ruime villa met fi aai bosch en uitgestrekten tuin te Loosdrecht, by Hil versum, die geheel naar de eischen, wolke men tegenwoordig aan eene kostschool stellen mag, is ingericht. De Regeering heeft aan de gemeente Weststellingwerf eene buitengewone subsidie van f 5000 voor het onderwys verleend. Hier door heeft de hoofdelyke omslag eene verla ging van 1 pet. kunnen ondergaan, zoodat nu van het belastbaar inkomen 11 in plaats van 12 pet. moet worden betaald. In het Hotel Kurzaal te Zandvoort zyn afgestapt prins Ludwig Windichgraetz met familie en gevolg en gravin Mannsfeld, beiden uit Weenen. Zy, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van assistent by de van Rykswege op te richten landbouw proefstations, worden uitgenoodigd zich vóór 1 Aug. a. s. by gezegeld adres te wenden tot het departement van waterstaat, handel en nyverheid, met opgaaf van naam, voor namen, woonplaats en leeftyd en overlegging van zoodanige bescheiden, welke tot aanbe veling kunnen strekken. Aan de betrekking zal vermoedelyk eene jaarwedde van f 1200, benevens eenige emolumenten, verbonden zyn. De heer F. W. Deutman van Zwolle, pensionnaire in de schilderkunst van Z. M. den Koning, heeft den eersten prys behaald in de schilderklasse aan de Koninklijke Aca demie te Antwerpen. De bekroonde is reeds by herhaling met eerste pryzen aan deze Academie begiftigd. De gemeenteraad van Nymegen heeft het plan tot uitbreiding van de bekende wandelplaats ,Het Valkhof" aldaar, goedge keurd en f 12.000 daarvoor toegestaan. De heer K. Dekema, arts te Utrecht, is door de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat- schappy tot geneesheer in haren dienst be- noomd. In de volgende maand zal hy zich naar de plaats zyner bestemming begeven. Door het steeds toenemen van het aantal lyders in het gesticht Voorburg, onder Vucht, (thans ongeveer 700) heeft het college be sloten, eene oproeping te doen voor een vierden geneetheer. Blykens by den minister van buiten- landsche zaken van 's Konings gezant te Weder wilde men hem met geweld terug houden vergeefs! Hy snelde de donkere poort door, naar de binnenplaats. Wat zag hy daar? Hy drukte wild de hand tegen het hoofd, balde zyne vuisten en drukte die tegen zyne oogen het was zyne vrouw, zyne vrouw, die daar naast een dooden man knielde, die hem had willen vermoorden. Hy hoorde dat het hare stem wasterwyi de andere feannen en vrouwen er als ver- twyfeld omheen stonden, klonk haar aagst- kreet: ,Open uwe oogen, o, open uwe oogen o, dat ik u in het verderf moest storten, o, dat ik de oorzaak van uw dood moest zyn.... Doch, gilde zy jammervolik wil ook sterven 1" Niet in staat zich langer te bedwingen, naderde de metselaar; met zyne rechtesband trok hy een mes uit den zak. „Valschel echtbreekster 1" Opeens zweeg hy; wat las hy in die doffe oogen? Wat wilde die hartverscheurende blik zeggen 1 Was het waanzin? Hy liet het mes zinken!

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1