uitgegeven kapitaal van 1,7 jo,Ï66 zal wor den teruggebracht tot f l.^OO.OOO. De balans voor 18S8 zal dieno\eroenkomstig worden samengesteld. Kiezing mot algemeene stemmen T"„u den heer A. Ptistel tot commissaris, "welke benoeming werd aangenomen, werd de vergadering gesloten. Mr. D. L. De Leao Laguna, laatstelijk kantonrechter in het 3do kanton te Amster dam, is hedon voor den Hoogen Raad be- eedigd als raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam. Te Amsterdam is op 79 jarigen leeftijd overleden mevr. Maria Francisca Bia, weduwe van J. Ed. De Vries, eerder weduwe van Reinier Engelman. In haar tijd had zjj als tooneelspeelster eene zekere vermaardheid. We herinneren ons haar op den Stadsschouw burg en in „Frascati" in de Nes, toen De Vries daar voorstellingen gaf na zijn vertrek van het Leidscheplein, o. a. als Hamlet's moeder in de bewerking van Ducis. Uit het huwelijk met den tooneelspoler Engelman werden drie kinderen geboren, waarvan een, mevr. Albregt Engelman, het tooneel be trad en met eere nog betreedt. Hbl Naar het „Evang. Zondagsblad" meldt, heeft de Regeering bepaald dat, terwijl tot dusver van personeele belasting waren vrij gesteld alle lokalen, voor openbaren eeredienst gebezigd, door een of ander erkend kerk genootschap, voortaan alle, al of niet erkende vereenigingen of vergaderingen die vrijstelling genieten, als de lokalen bestemd zijn voor eeredienst. Het stoomschip „Obdam," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 15 Juli Lizard; do „Prins Frederik," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port Said 15 Juli. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrjjdag 19 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft G. Bakker, burgemeester en secretaris der gemeente Uithuizen, met ingang van 19 Juli 1S89, benoemd tot burgemeester der gemeente Uithuizermeeden. Met ingang van 20 Juli 1889, aan C. J. J. A. Van Teylingen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nieuw en St.-Joosland en van Ritthem. Eervol ontslagen, met ingang van 1 Sep tember 1889, op hun verzoek, J. Brals, als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Assen, en dr. G. Penon, als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Groningen. Mr. E. N. Rahusen, te Amsterdam, opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor zeevisscherijen. Aan L. H. J. J. Mazel, gewezen hoofd ingenieur van den waterstaat, eervol ontslag verleend als commissaris der weduwenpen- sioenfondsen van de corpsen ingenieurs en opzichters van den waterstaat, en als zoodanig benoemd J. F. W. Conrad, inspecteur van den waterstaat. Gemengd Nieuws. Gisternamiddag zijn ter haring- visscherij van Katwijk vertrokken: KW. 6, 7 en 8 van den reeder F. E. Meer burg; KW. 49, reeder D. D. OuwehandKW. 46, reeder L. Parlevliet; KW. 22 en KW. 69, beiden van den reeder D. Weidenaar. Slechts door 3 schuiten wordt nog de kant- visscherjj uitgeoefend. Gisteravond wilde eene „dame" per Holl. Spoor uit Den Haag naar Rotterdam vertrekken en had te dien einde reeds plaats genomen in een waggon 3de klasse, toen eene andere „dame" voor 't portierraam ver scheen en de reizigster op vrij luiden toon sommeerde weder uit te stijgen en daarbij den omstanders allerlei grieven kenbaar maakte tegen do vertrekkende jongedochter, die zij, onder meer, beschuldigde een aan haar, klaagster toebehoorend zeer primitief kleedingstuk te hebben ontstolen. E9n politie-agent werd zelfs door de klaag ster te hulp geroepen. Het vertrek van den trein maakte een einde aan den twist, welke niet weinig de vrooiykheid der omstanders had gaande gemaakt. Te Aalsmeer, aan den Uiterweg, is de bliksem in do school geslagen, zonder brand te veroorzaken. Belangrijke schade is echter aan 't plafond toegebracht. Gelukkig waren er geen kinderen in het lokaal. Iri da .Noorder Logmeer, onder Aalsmeer, is de boerenwoning van den heer S. door brand vernield, mede ten gevolge van het inslaan van, den bliksem. Ook ontlastte zich boven Haarlem een zwaar onweder. Tijdens de bewoners nog te bed lagen, sloeg de bliksem in eene arbeiderswoning in de Essenstraat, waarbij echter geene per soonlijke ongelukken hebben piaats gehad. Twee rijen pannen zijn van het dak en een gat is in den schoorsteen geslagen, terwijl ook een gat in de voordeur werd gevonden, waar door de bliksem zich een uitweg had gebaand. Insgelijks brak boven Breukelen een hevig onweder los, waarbij aan den Zogdyk de veenman T., uit Breukelerveen, werd doodge slagen. Omtrent de ontzettende onweersbuien, welke Zaterdag te Scheveningen woedden, valt nog mede te deelen, dat de bliksem ook is ingeslagen in de remise van de 's-Graven- haagsche Tramwegmaatschappij, doch langs de telefoongeleiding zich een weg baande. Van Zaterdag tot Maandag is aan den regen meter aan 't strand afgetapt 48.2 m. m. regen, waarvan alleen 33.4 op Zaterdag-mid dag tjjdens het onweder. In 't dorp stonden verschillende straten en huizen onder water. In één huisje steeg 't water zóódanig, dat eene zich daarin bevindende kraamvrouw uit het bed in veiligheid moest worden gebracht. Opnieuw ontlastte zich Zondag-ochtend, maar nu minder hevig dan Zaterdag, een onweder boven 's-Gravenhage en ook thans om en bij Scheveningen het sterkst. De bliksem, aangetrokken door een stuk degen, in het artilleriepark bjj de Sprank, sloeg een pari omver en baande zich daarlangs een weg naar den grond, waarin een groot gat geslagen werd. Te 's-Hage sloeg de bliksem bij hot poortje op het binnenhof tusschen het Mauritshuis en het Ministerie van Koloniën ln den grond. Een agent van politie, die zich op weinig passen afstands bevond, werd door den schok tegen den grond geslingerd en kwam er ge lukkig met dezen val af. Bij een eergistermiddag te Tilburg gewoed hebbend onweer sloeg de bliksem met een hevigen slag in de huiskamer van den bakker Van Dijk aldaar, verbrijzelde verschillende huishoudelijke voorwerpen en draaide eenige malen in een cirkel om de vrouw des huizes heen, zonder haar zelfs te deren. Geen der bewoners van het huis bekwam eenig letsel. Do A m s t er d a m s c h e Zwemclub" hoeft verzonden het programma voor de Inter nationale Zwemwedstrijden, op Zondag 10 Augustus a. s. te houden in de Houthaven. De lengte der baan is 600 meter met één keerpunt. De prfis is een gouden eerepenning, de eerste premie een verguld zilveren, de tweede een zilveren met getuigschrift. Den volgenden dag wordt een internationale gekostumeerde zwemwedstrijd gehouden, waar aan uitsluitend liefhebbers mogen meedoen. Er zijn drie afdeelingen met acht nummers, elk met prijs en premiën. De geheimzinnige ontvoering van het meisje te Tilburg, Vrijdag jl., zal waarschijnlijk nimmer voldoende opgehelderd worden. Het meisje is door den schrik eeni- germate krankzinnig geworden, waardoor hit gerechtelijk onderzoek tijdelijk is geschorst. Naar mon zegt, heeft zjj reeds vroeger lichte vlagen van krankzinnigheid gehad, zoodat hot geheele verhaal der ontvoering wellicht een verdichtsel kan blijken. Terwijl een tijdlang te Eindhoven alles rustig was en men van geene straat schenderijen meer hoorde, werden de vorige week bij verschillende ingezetenen wederom ruiten verbrijzeld. Zaterdag nacht werden eene groote spiegelruit en eenige kleinere ruiten ingeworpen, terwijl het zeil, dat over een draaimolen gespannen was, vernield werd. Uit Frankfort aan den Main wordt gemeld dat in de nabijheid van het staticn Goldstein twee jongens, van vijftien en zestien jaren, die bij een onweder onder een appel boom waren gevlucht, door den bliksem werden gedood. Volgens het te Bern verschij nende „Journal Télégraphique," is op den geheelen aardbol het aantal telegraafkantoren in 1888 met 7200 vermeerderd. In een telegram van den 12den dezer uit Philadelphia aan de „Times" wordt het volgende gemeld: „De secretaris van de schatkist heeft ge last dat een aantal Engelsehe landverhuizers, die te Nieuw York z(jn aangekomen met het stoomschip „Obdam", onder een contract met Wrighton C0., te Londen, waarbij hun werk was beloofd in Texas, teruggezonden moesten worden, wegens overtreding van de wet op het sluiten van arbeiders-contracten met vreemdolingen. Alle lieden, die worden over- i gehaald om te emigreeren door de belofte dat zjj werk zullen vinden, zullen terugge zonden worden." Bij de overstrooming te Johns town (Nieuw-York) zijn 14 menschen ver dronken. Zij stonden met 26 anderen op eene brug naar het wassende water te zien, toen plotseling de brug bezweek. De doodstraf, door het Hof van Versailles uitgesproken tegen Lecomte, den landbouwer van Orgeval, die zijne vrouw herhaaldelijk had pogen te vergeven en einde lijk in een wagen op allerverraderlyksto wijze trachtte dood te schieten, is door president Carnot in altoosdurenden dwangarbeid ver anderd. De tjjden, dat Russische edel lieden voor onteerende misdaden, en Russische officieren voor overtredingen der discipline aan den lijve gestraft werden, zijn voorbij, al is dit dan ook nog niet zoo heel lang. Maar lijfstraffen zeiven zijn nog volstrekt niet afgeschaft; ook na de opheffing der lijfeigen schap maakt vooral de landelijke bevolking nog dikwijls kennis met roede of knoet. Dit zal nu echter in de Baltische provinciën, die in beschaving de anderen trouwens vrij wat vooruit zijn, weldra tot de geschiedenis be- hooren. Volgens de Petersburger bladen toch teekende de czaar dezer dagen het besluit, waarin de lijfstraffen in genoemde provinciën werden afgeschaft en zal dit in werking treden bij de invoering van de nieuwe rechts- bedeehng eene verandering ten goede, die men ongetwijfeld ook in Duitschland waar- deeren zal. Volgens berichten uitGraz, duurt de werkstaking der fabriekarbeiders in het district Leoben voort. Wegens het groote aan tal brandbrieven, dat de ingezetenen ontvan gen, heeft de politie buitengewone maatregelen genomen, maar tot dusver is de orde niet gestoord. Te Moiraux, bjj Grenoble, is een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein. Volgens de voorloopige berichten zijn vele personen daarbij gedood en gewond. Behoudens hetstandje bijhet standbeeld van Straatsburg op do Place de la Concorde, is de herdenking van de inne ming der Bastille te Parijs zonder ongeregeld heden afgeloopen. De groote wapenschouwing te Longchamps lokte, ondanks den hevigen regen, eene tal rijke menigte nieuwsgierigen. In het geheel waren ongeveer 35,000 manschappen op het terrein, die onder bevel van generaal Saus sier, den commandant van Parijs, de gewone manoeuvres uitvoerden. Onder luide toejui ching van het talrijke publiek defileerden daama alle troepen voor president Carnot. Bijzonder schitterend was de groote charge der cavalerie. In vollen ren vlogen de ruiters op de tribune van den president los en bleven op het commando van generaal Lardeur op honderd meter afstand van de tribune als één man staan. 's Avonds werd de geheele stad feestelijk verlicht, maar de regen bracht ook nogal stoornis in dit gedeelte van het programma. Alleen in de Champs Elysées brandden toch 27,000 gaspitten. Op alle pleinen werden, als naar gewoonte, openbare bals gehouden, het geen vrijwel slaagde, daar tegen den avond het weer aanmerkelijk ophelderde. Evenals elk jaar, werden door den president der republiek ook nu een groot aantal onder scheidingen en ridderkruisen ter eere van den feestdag uitgedeeld. Het vuistgevecht, hetwelk de Amerikaansche kampioenen Sullivan en Kilrain onlangs bjj Richburg hielden, heeft nog een staartje. De gouverneur van Mississippi, op wiens rechtsgebied het gevecht plaats vond, vaardigde een bevelschrift tot inhechtenis neming van Sullivan uit, doch „Johnnie" ont snapte met een extra-trein naar Mobile en ging van daar noordwaarts, terwijl Kilrain naar St.-Louis vluchtte. De politie wist Sullivan echter in te halen en drong te Nashville de coupé binnen, waarin de bokser zat. Eene poging om hem te boeien mislukte, daar de reus en zijne vrienden weer stand boden, maar de commandant haalde eene revolver voor den dag en dreigde Sul livan, toen deze zich in positie stelde om de agenten te lijf te gaan, onmiddellijk te zullen doodschieten, zoodra hjj één zijner mannen aanraakte. Deze krachtige houding van den agent bracht Sullivan tot rede en zoo gelukte het spoedig de vjjf heeren geboeid weg te brengen. Tevergeefs riep een van Sullivans j vrienden de hulp van het volk tegen de 1 I politie in. Men twijfelde echter dadelijk of men Sullivan kon houden, daar de politie hem arresteerde in een anderen Staat dan dien, welks gouver neur het bevel tot inhechtenisneming uit vaardigde. En werkelijk maakt, volgens de latere berichten, de politie weer vruchteloos jacht op de beide vuistvechters. Sullivan toch, die te Nashville was gevat, werd door de rechters weer vrijgelaten, omdat zy het hou den van eene bokspartij in stryd met da wet geene misdaad achtten, waarvoor uitle vering was bepaald. Zoo ontsnapte Sullivan met zijne vrienden naar Chicago, waar de politie hem tot dusver tevergeefs zoekt. Eene belooning van 100 dollars is uitgeloofd voor hen, die een der beide boksers in handen der politie brengt, want de regeering is vast besloten dergelijke wetsovertredingen voortaan streng te straffen. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren het voorstel goedgekeurd, waarbij een eerste jaarkrediet van 3 millioen fr. voor de verde digingswerken in vjjf oorlogshavens wordt beschikbaar gesteld. De Staatsbegrooting is daarop in haar ge heel aangenomen met 363 tegen 63 stemmen. De minister Krantz diende een wetsontwerp in, waarvoor hp de urgentie en onmiddellijke behandeling vroeg. Het heeft ten doel, een buitengewoon krediet van 58 millioen te be stemmen voor den bouw van pantserschepen en torpedo's. Dit voorstel werd in zjjn geheol aangeno men met 471 tegen 12 stemmen en de zitting daarop tot 9 uren geschorst. Met 273 tegen 151 stemmen werd by de hervatting der zitting aangenomen een voor stel, strekkende om de opbrengst van den verkoop der kroonjuweelen te doen strekken tot de oprichting van de „Caisse des Inva lides du travail." De amnestie-wet werd goedgekeurd in den door den Senaat bepaalden vorm. De voorzitter der Kamer, de heer Meline, las daarop het besluit voor, waarby de zitting werd gesloten verklaard, en uitte daarby de hoop dat de nieuwe verkiezingen zullen strek kon tot bevestiging der republiek. De zitting werd te halfelf opgeheven. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarby verboden wordt dat iemand zich tegelykertyd in meer dan één kiesdistrict voor de Kamer verkiesbaar stelt, met 213 tegen 64 stemmen aangenomen. Ook werd de amnestie-wet in haar geheel goedgekeurd. De minister Krantz deed ook in den Senaat de aanvrage om 58 millioen voor den bouw van schepen. Het voorstel werd naar eene commissie gezonden en de zitting geschorst. De Staatsbegrooting is in haar geheel met 213 tegen 24 stemmen goedgekeurd. Duttaohland, Van goed onderrichte zpde wordt gemeld dat de czaar in do tweede helft van Augustus Beriyn zal bezoeken. Volgens de „Vossische Zeitung" is het nu zeker dat keizer Wilhelm den 25sten Augustus naar Metz zal gaan, ten einde den eersten steen te leggen voor het gedenkteeken, hetwelk daar ter eere van keizer Wilhelm I zal worden opgericht. Men schryft uit Metz aan de Straats- burgsche „Post" dat de bevolking dier stad zich zóó belust toonde om naar Parys te gaan ter viering van den 14den Juli, dat de bil jetten, recht gevende op eene plaats in een der zeven pleiziertreinen, welke liepen op den llden en den 12den Juli, allen, zonder uit zondering, veertien dagen te voren reeds genomen waren. Spanje. Officiéél worden de verontrustende berichten van buitenlandsche bladen over de Spaansche financiën tegengesproken. De betaling van de coupons der Staatsschuld ondervindt geene moeilpkheidde Spaansche Bank is bijna aan de grenzen van hare papier-circulatie geko men, zoodat zy een deel barer verbintenissen in specie afdoet. Noch de toestand van de schatkist, noch die van de Bank rechtvaar digt alzoo de bezorgdheid, welke sommigen ingang willen doen vinden. Telegrammen. MADRID, 15 Juli. In de Kamer wordt de stryd over de politiek der regeering voort- gezet.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2