N°. 8021 Woensdao; 17 «Jixli. A°. 1889. §62e (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Juli. Feuilleton. Tnsschen leven en dood. LEIDSCI T) A (TOT, A D. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1,40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Hennisgeyinffen. De Burgemeester dor gemeente Leiden brengt ter algemeene kennis dat op beden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld bet kohier van de personeele belasting van wijk IV en het kohier van het patentrecht ran wpk III, dienst 1889/90, executoir verklaard den 13den Juli 11. en herinnert voorts do belanghebbenden aan hunne ver plichting om hunnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 16 Juli 1889. DE KANTER. Naar aanleiding yan het indertijd aan dr. W. G. C. Bijvanck, met ingang van 1 Sep tember 1889, verleend eervol ontslag als leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde lan het gymnasium alhier, bieden curatoren len gemeenteraad eene lijst van sollicitanten tan, die zich, ten gevolge van twee in ver scheidene dagbladen geplaatste oproepingen, aanmeldden, benevens de door hen overge- egde stukken. Een der sollicitanten, de heer Branbergen, heeft zijne sollicitatie inge- ;rokken. Na rijpe overweging en op grond van be rouwbare inlichtingen, achten curatoren, in iverleg met den rector van het gymnasium, len heer K. Wieringa, leeraar aan het gym- tasium te Gorkum, in alle opzichten het neest aanbevelenswaardig. Ook de inspecteur der gymnasia kan zich liermede volkomen vereenigen. Ten einde aan eene door den inspecteur, ïaar aanleiding eener letterlijke opvatting tan art. 17 1 der wet op het Hooger Onder- vijs, gemaakte opmerking gevolg te geven, toegen curatoren b(j den naam van den lollicitant, aan wien zij de voorkeur geven, log een tweeden. Mitsdien hebben zij de eer den Raad de involgende aanbevelingslijst van benoembaren -oor de open te vallen betrekking aan te bieden lo. K. Wieringa, leeraar aan het gymnasium e Gorkum, en 2o. J. F. Niermeyer, onder- vijzer aan de Rijksnormaalschool te Hoorn. B. en Ws. geven den gemeenteraad in overweging aan Johanna Maria Van Wijk, eduwe Yeldhuyzen, eervol ontslag te ver eenen als Stads-Vroedvrouw met ingang van Augustus a. s. Zjj doet dit verzoek, omdat het na meer an 60-jarigen dienst haar thans op haar 5ste levensjaar onmogelijk is, de aan hare letrekking verbonden plichten behoorlijk waar e nemen. Wat het verzoek betreft om eene perso- toelage gedurende de weinige jaren, S. welke haar nog te leven overblijven, stellen B. en Ws. voor daarop afwijzend te beschikken, ook op grond dat sedert eenige jaren de pensionneering van gemeente ambtenaren is geregeld en de adressante indertijd niet tot het pensioenfonds is toegetreden. Met den aanvang van den halfjaarcursus October 1889-April 1890 wordt in de school 3de kl. No. 4, eene nieuwe eerste klasse ge vormd, welke vermoedelijk tusschen de 40 en 50 leerlingen zal tellen. Het getal leerlingen, thans bedragende 402, verdeeld over 9 klassen, waarvan ééne ge splitst, zal dan de 450 naderen, hetgeen de vermeerdering van het onderwijzend personeel, thans bestaande uit 8 onderwijzers en 2 on derwijzeressen, met ééne derde onderwijzeres noodzakelijk maakt. B. en Ws. geven den gemeenteraad mits dien in overweging tot de benoeming van eene derde onderwijzeres aan de school 3de kl. No. 4 over te gaan, terwijl daarvoor de volgende voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondissement» schoolopziener, wordt aangeboden: lo. rnej. H. M. Van der Heyde, onderwijzeres te Hoorn; 2o. mej. A. Lem, en 3o. mej. G. Zindel, beiden onderwijzeressen alhier. Met 1 September a. s. vervalt het Rijkssubsidie ad 5000 per jaar, dat tot dus verre verstrekt werd aan de Vereeniging tot opleiding van bewaarschoolhouderessen alhier. Het Bestuur dier Vereeniging heeft, blij kens overgelegd schrijven van 1 Juli jl., on verwijld de noodige maatregelen genomen, ten einde zooveel mogelijk in het daardoor ontstaan belangrijk tekort te voorzien en daaronder behoort ook de aanvrage om eene tijdelijke toelage van 1000 per jaar uit de gemeentekas. Tot dusverre genoot de Vereeniging geen subsidie van de gemeente; wel komt jaar lijks een bedrag van ƒ1200 voor op den post der begrooting: Kosten der bewaarscholen, onder de rubriek „onderwijs aan de hulp onderwijzeressen en kweekelingen" en wordt dit bedrag aan de Vereeniging uitgekeerd, doch daarvoor geniet het onderwijzend per soneel van de openbare en bijzondere be waarscholen het benoodigd onderwijs aan de Kweekschool. Deze bijdrage moet alzoo worden aange merkt als een schoolgeld, dat voor bedoeld onderwijzend personeel door de gemeente aan de Kweekschool voor bewaarschoolhouderessen als vergoeding voor verstrekte diensten wordt betaald. Zooals B. en Ws. meermalen in de gele genheid waren op te merken, komt hun het behoud van de hier bedoelde, zoo heilzaam werkende instelling ook voor onze gemeente van het groot6te belang voor en achten zjj het alleszins gerechtvaardigd, dat ook aan deze Vereeniging, evenals ten aanzien van andere instellingen van algemeen nut het geval is, eene tegemoetkoming in de kosten uit de gemeentekas worde verleend. Zy aarzelen alzoo niet om gunstig op het verzoek te adviseeren, en geven den gemeente raad in overweging aan de Vereeniging tot opleiding van bewaarschoolhouderessen alhier tot wederopzeggens een subsidie van f 1000 per jaar toe te kenen, aanvangende met het jaar 1890. By de heden alhier gehouden verkie zing van negen leden voor den gemeente raad werden ingeleverd a. h. Ie bureel (StadhuiB) van de 733 k. 494 b. 2e (Burcht) 773 496 3e (Mare) 864 572 In het geheel dus van de 2370 k. 1562 b. In hun gebouw op het Rapenburg alhier vierden do leden der St.-Jozefsgezellen-Veree- niging gisteravond het eerste jaarfeest der Btichting dier Vereeniging. By dit feest waren nu niet enkel de leden, maar ook hunne dames in grooten getale tegenwoordig. Nadat het „Vereenigingslied" en de „Feest zang" gezongen waren, bracht de pianist der Vereeniging een schoonen piano-solo„Le ré veil du Dion", ten gehoore, waarmede hjj luide toejuichingen verwierf. Daarna werd door den voorzitter, den weleerw. heer Ch. Lohmeyer, het verslag der Vereeniging over het afge- loopen jaar uitgebracht, gevolgd door het zingen door de Liedertafel van een paar zang nummers, onder leiding van den heer B. J. De Goey. Verder werd vóór de pauze opgevoerd het blijspel „Piet Twaalfoog, de stalknecht, of De mislukte erfenis," welk bljjspel zeer den lach lust der aanwezige opwekte; een woord van waardeerin gmag hierbij list onthouden worden aan hem, die in dat stuk de hoofd rol vervulde. Na de pauze gaf de Liedertafel nog een paar zangnummers ten beste, gevolgd door eene viool-voordracht met piano-begeleiding, „Scène de Ballet", van De Bériot. De daarop aan de orde zijnde komische voordracht „Kermistableau" wekte de hilari teit nog meer op dan het blijspel, vanwege Uit het Duitsch. Door JOHANNA. Wel had hij eenmaal dezen hartstocht be treden, met alle kracht zich tegen de booze [edachte verzet en voor de verleidende stem stjn oor gesloten, welke hem aanraadde, de trouw, die hij sedert jaren heimelijk had be- nind, en nu een ander, een eenvoudig metse- aar, toebehoorde, nog altoos als het middel- lunt van zijne wenschen te beschouwen. Maar toen h(j bemerkte, dat hy haar niet tnverschillig wïs, en hij beproefde de oude tanden weder te vernieuwen, was hjj redde- oos in don maalstroom van een verboden tartstocht medegesleept geworden. Gedurende e laatste weken hadden zy elkander dikwijls het geheim ontmoet, ongezien, door nie- aand beluisterd, en op eene vreemde plaats Iemand vermoedde dat deze vlijtige en onbe- ispelybe jonge vrouw, die met liefderijke org het eenvoudige huishouden bestuurde, ie dag aan dag op het middaguur met bijl en haast haren man zyn middagmaal bracht, aar de lokstem der verleiding zou kunnen listeren. De volgende dag brak aan, en langzamer hand werd het weder druk en levendig op de bouwplaats. Ieder ging aan zijn gewonen arbeid. Maar toch hoe vreemd, iemand ontbrak er nog, de opzichter. Immer was hjj nog de eerste geweestmaar heden?? Eindelijk kwam hjj buiten adem aanzijne trekken verriedon eene zenuwachtige onrust; de donkere kringen onder zijne oogen en de geheels houding van den man getuigden van eene geweldige overspanning en opge wondenheid. Maar niemand lette er meer op, toen hjj, als immer, ieder zyn werk aanwees, en spoe dig was de arbeid weder in vollen gang. Het was een bijzonder heete dag; het scheen velen toe, alsof het middaguur nim mer komen zoui Eindelijk sloeg het twaalf uren en de werklieden konden zich na de vermoeienis van hun arbeid, eenige oogen- blikken aan den slaap overgeven; ook gind sche metselaar, die, evenals gisteren, ook heden het laatst de stelling verliet, begaf zich eindelijk, nadat hjj den opzichter over het werk aan den dakrand geraadpleegd had, naar beneden om zijn maal te gebruiken. Beneden, tusschen de palen en balken, welke een beschuttend dak vormden, stond zjjne vrouw; de verfrisschende spijs, welke zij hem bereid had, smaakte hem bijzonder. Maar waarom roeide zijzelve heden niets van het eten aan? Zjj zeide dat zjj geen honger had. Hij vroeg haar of zy ziek was, dat zij er zoo bleek uitzag. Z(] schudde haastig het hoofd; de hitte was zoo buitengewoon en opeens dronk zjj in groote teugen eene kruik koud water uit. Dus at hy heden alleen den schotel leeg, en zjj zat daar beneden, stom, in de bran dende kitte te beven en te rillen. Het maal was afgeloopenhjj reikte haar de hand tot afscheid en zag dat hare lippen zich bewogen. Wilde zij hem iets mededee len en wat? Hij keerde zich om, om heen te gaan, en bij iederen tred, welken hy by het opstijgen der ladder deed, voelde zij het bloed in hare aderen stollen. Eindelijk was hij boven. Hjj keek om en hield de hand voor de oogen, om de zonne stralen af te keeren. Rondom hem op de stelling was alles stil hjj wilde nog een weinig rusten, doch daar er geen zweem van schaduw was, welke hem tegen de zonnestralen beschutte, besloot hjj heden de weinige minuten, welke hem nog van zijne rusturen overbleven, aan den arbeid te besteden. (Slot volgt.) de verschillende melodieën van straatmuziek en refreinen, door onderscheidene instrumenten voortgebracht, eene nabootsing van de muziek eener groep kermisreizigers. Ten slotte bracht de president zyn dank aan allen, die zich bereid hadden verklaard om den leden met dames, hunne ouders en andere bloedverwanten zulk een genotvollen avond te verschaffen. Inzonderheid wijdde hij eenige woorden van dank aan het bestuur der Vereeniging voor de goede zorgen, tot het welslagen van het feest genomen. Hy noodigde allen uit een Nederlandsch volks lied aan te heffen. Met het „Wien Neerlandsch Bloed" op de lippen en met tevredenheid in het hart verliet men de zaal. Het feest, dat hedenavond wordt gegeven en hetzelfde karakter draagt als het gevierde, is alleen toegankelijk voor donateurs en hunne dames. De gepensionneerde 1ste luit. Hoogkamer is benoemd tot administrateur van het gar- nizoenskleeding-magazjjn te Leiden. By de plaats gehad hebbende aanbe steding van 30,000 hectoliter gaskolen, ten behoeve der Stedelyke Gasfabriek te Gouda, zyn ingekomen de volgende aanbiedingen Kamp en Hollender, te RuhrortEwald (Duitsche) a f 0.728/,0 per hectoliter schip franco wal, en 87.50 per waggon. W. Hoven Zoon, te Rotterdam: New- Pelton (Engelsche) a f per hectoliter schip franco wal. B. Hagedoorn Zoon, te Amsterdam Holmsido (Engelsche) a f 0.597:/loo per hecto liter schip franco wal. P. H. Hoos Zoon, te Leiden: Holmside a f 0.628'/ioo per hectoliter schip franco wal. Do levering is gegund aan de heeren P. H. Hoos Zoon te Leiden voor ingeschreven soort en prys. De gisteren te 's-Gravenhage gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de Naamlooze Vennoot schap „IJselstoomtramweg-Maatschappy" welke de vorige week by gemis aan leden niet kon worden gehouden werd, behalve door het bestuur, door slechts enkele aan deelhouders bygewoond. Reeds dadelyk ontspon zich eene vry warme woordenwisseling tusschen den leider der vergadering, mr. S. Katz, en een der aandeelhouders uit Rotterdam, over de wyze, waarop deze, en ook de vorige vergadering, waren byeengeroepen. De statuten schryven dienaangaande voor; „De oproeping tot eene algemeene vergade ring geschiedt ten minste in twee te 's-Gra venhage uitkomende dagbladon, en verder in zoodanige, als door commissarissen zullen worden aangewezen." De oproeping nu was geschied in het „Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage" en in „Het Vaderland." Na eenig debat gaf de voorzitter de ver zekering, dat op de klacht zal golet worden. Door den voorzitter werd medegedeold, dat naar aanleiding van den toestand der Maat- scbappy, directeur en commissarissen een onderzoek hebben ingesteld, wat in het belang der Maatschappy kan g6daan worden. Eene commissie is benoemd om, in vereeniging met deskundigen, na te gaan en te overleggen naar hetgeen in het hert belang der IJsel stoomtramweg-Maatschappy wenscheiyk is, en in eene volgende vergadering zullen de uitkomsten van dat onderzoek en de maat regelen, welke men wenscheljjk acht, worden medegedeeld. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de reeds plaats gehad hebbende verkoop van de stoomtramlyn Utrecht Yreeswyk aan de reedery-vereeniging „Utrecht." De opbrengst zal ten deole gebruikt worden tot amortisatie van schuld der Maatschappij. Voorts werden goedgekeurd de voorgestelde wijzigingen in de statuten, o. m. dat het

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1