N°. 9019 Maandag IS Juli. A1889. Leiden, 13 Juli. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Tusschen leven en dood. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandenf 1.10. Franco por poet1X0. Afleonderljjko Nomraere0.05. By het admissie-examen tot de Hoogere Burgerschool voor jongens alhier was het aantal caudidaten voor de 1ste kl. 43. Toegelaten werdenH. S. De Eoode, D. Jaeger, R. A. Ephraïm, F, Salberg, H. "W. Land, P. A. Yan der Burg, Emma Koppe- schaar, F. X. J. Sanders, J. F. Van Bins- bergen, A. H. A. Leget, E. F. Suringar, J. "W. Arriëns, G. G. Van Weel, C. Verhoeven, P, M. Schreuders, W. J. Arriëns, J. Schoen makers, F. A. J. Hoppe, G. Voute, W. Itt- mann, A. Bloem, A. Tieleman, C. B. Duyster, W. A. De Sturler, A. Hartevelt, J. Steffelaar, N. Van Rossen, J. S. Scholten, J. P. Jeltes, J. M. Van Valkenburg en H. C. Meerburg. Voorwaardelijk werden toegelaten, wegens onvoldoende kennis in één vakHelena Blankenberg, J. P. Van Loon en E. L. Vervoort. Afgewezen werden 9 candidaten. Voor de tweede klasse hadden zich aan gemeld twee -candidaten, die beiden werden afgewezen. Tydens de a. s. Leidsche kermis, welke den 22sten dezer begint, zullen door het Hollandsche 'Opera-gezelschap in het schouw burggebouw op de Oudo Vest, evenals ver leden jaar, weder eenige voorstellingen worden gegeven. Opgevoeod zullen worden de opera's „Fi- delio," „De Hugenoten," „Traviata," alsmede „Catharina en Lambert," de laatste van onzen landgenoot 'C. Van der Linden, tevens orkest directeur van het gezelschap, onder wiens leiding de uitvoeringen zullen plaats hebben. Uit eene in dit mmmer voorkomende advertentie blykt dat van dit gezelschap, hetwelk hetzelfde is als dat zich dezen winter met zooveel succes hier ter stede deed hooren, als solisten zullen optreden de dames van Ophemert Schwencke, M. Albers-Jahn, De Clermont, 6n de heeren E. Van de Rerck- hoven, Henri Albers, Johan Schmier, Rerickx en Poons, alsmede de heer en mevrouw Orelio, die de hoofdpartijen in „Catharina en Lambert" hebben de heer Orelio bovendien ook in de „Fidelio" als Pizarro en in de „Hugenoten" de party vatï graaf van Revers. In eerstgenoemde dezer drie opera's vervult de heer Schmier de rol van den tamboer majoor. Het gezelschap van den heer De Groot doet dus veel goeds verwachten. Overigens treft de kermis het dit jaar weer niet byzonder: ze valt andermaal samen met die te Utrecht. Het voornaamste, dat hier zal komen, be- staat uit de schouwburgtent des heeren Van Lier, op de Doezastraathet Gagliostro-theater van Chambly en de bekende tent van de we duwe Spriet, beiden op de Lammerenmarkt; het spel van De la Fioure met gedresseerde honden, apen en geiten op de Beestenmarkt. Verder tal van panorama's, schiettenten, wa felen-, poffertjes- en oliebollenkramen, over ..verschillende straten verdeeld, zooals Nieuwe Beestenmarkt, Turfmarkt, Boom-, Bloem- en Aalmarkt; speelgoed-, galanterie-, byouterie-, handschoenen- en andere kramen op Visch- markt en Nieuwen Ryn; en voor de lief hebbers van draaienop de Lammerenmarkt vier draaimolens, een scheepjes draaimolen met stoom, evenals twee dito vélocipède-tenten aldaar Op de voordracht voor onderwyzeres aan de openbare school 1ste soort, voor meisjes, te Amersfoort, zyn geplaatst de dames S. H. E. Prins, te LeidenM. E. Bezemer, te Oosterbeek, en C. A_ Fischer, te Leiden. Reeds is melding gemaakt van eene voorgenomen waterleiding in de duinen tus schen Katwyk en Noordwyk. Thans kan worden medegedeeld dat die planoen al een vasten vorm hebben aangenomen, en dat door de keeren H. G. Van Sillevoldt, -civiel-inge- nieur, en J. J. Van Hoeken, wethouder, beiden te Oegstgeest, cone9ssie is aangevraagd voor den aanleg en de -exploitatie. zy wenschen water te leveren in de ge meenten Noordwigk, Rynsburg, 'Oegstgeest, Zoeterwoude en Leiderdorp. Van ie gemeente- bestaren vragen ojj eene toelage van 1000 tot het maken van een avant-projet, welke som verloren zal ujjn, indien de onderneming niet tot stand komt. De statistiek heeft duidelpk aangetoond, dat overal, waar waterleidingen werden aan gelegd, de sterfte is verminderd en, hoewel het waar is dat ia de omgeving van Leiden het eterfto-cyfer beneden het normale daalt, wordt die streek in tyden van epidemieën zeer ongelijk bedreigd. Zoo stierven in 1866 aan cholera: te'Rynsburg 139 personen of 1 op 14 inwoners „Leiderdorp 59 34 Zoeterwoude 37 7S Oegstgeest 20 „116 „Noordwyk 4 „821 De Leidsche Duinwatermaatschappy heeft den heer Van Hoeken, die met den heer Van Sillevoldt de aanvraag heeft gedaan tot aan leg van bedoelde nieuwe waterleiding, doen weten dat ze hem de leverantie van water opzegt! (Vbg.) Door de liberale kiesvereeniging te Zwam- merdam zyn tot candidaten voor den gemeen teraad met algemeeno stemmen benoemd de aftredende loden de heeren J. De Bruün (Lib.) en J. Heemskerk (Kath.) Provinciale Staten van Zuid-Holland. Zitting van Yrydag. (Vervolg.) Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer A. W. Schip pers. Zy werden onderzocht en goedgekeurd. De heer Schippers legde in handen des voor zitters de by de Wet gevorderde eeden af en nam zitting. Voorts was ingekomen een adres van de gemeente Leiderdorp, waarin wordt opgeko men tegen de door de Commissie uit de Staten voorgestelde voorwaarde, om subsidie te verleenen voor den aanleg van een klin kerweg naar de grens van de gemeente Koudekerk, mits de gemeente Leiderdorp zich verbinde tot eon voortdurend onderhoud van dat gedeelte weg. Aan de orde kwam o. a. de voordracht tot het verleenen van subsidie in de kosten van bestrating van een gedeelte van den Lagen Ryndyk. De -commissie stelde voor aan Leiderdorp een srabsidie vara f 6000 toe te Staan, met by voeging by de voorwaarden, door Ged. Sta ten gesteld, vara die tot voortdurend onder houd ook van een gedeelte weg tot Koudekerk. Do 'heer De te Bassecour Caan, lid van Ged. Staten, bestreed namens dat ooilego de byvoeging van <43 voorwaarde, door de com missie voorgesteld, omdat daardoor de go- heele zaak in gevaar zou kunnen worden gebracht Het gedeelte weg, dat hier bedoeld wordt, ■is lang zoo slecht niet. Primitief waren B. en "Ws. van Leiderdorp voornemens ook dat deel van den weg in onderhoud te nemen, maar sy vonden groot verzet by de bestaande onderhoudsplichtigen. Indien de voorwaarde nu werd aangenomen, dan versterkt men deze taatsten in hun verset tegen het gemeente bestuur van Leiderdorp en in de tweede plaats zou daardoor van verbetering van den gehee- len weg, die vry gevaariyk is, waarschyniyk vooreerst niets komen. Spr. stelde namens Ged. Staten eon amendement voor op de conclusie der commissie om die voorwazrde te doen vervallen. De heer Kerstens handhaafde, namens de commissie, de voorgestelde voorwaarde in het belang van eene verbetering van den weg in quaestie, die niet bevredigend kan genoemd PRIJS DER ADVERTENTIE!!": Vzn 16 regola 1.05. Iedero regel meer/0.174. Groetcre letters na&r plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. worden. De op te leggen voorwaarde zou de onderhoudsplichtigen in hun verzet niet ver sterken. Do heer Vaillant betoogde, dat, waar de provincie zich f 6000 getroost voor het onder houd van een gedeelte van den weg, Leiderdorp de zorg voor den geheelen weg behoorde op zich te nemen, in verband waarmede de com missie de voorwaarde wenscht gesteld te zien. Z. i. is het een algemeen belang dat de weg in zyn geheel tot aan Koudekerk behoor- lyk worde onderhouden. De heer Hoogeveen hoopte dat de portiëele verbetering van den weg hun, die tot het onderhoud van het verdere gedeelte verplicht zpn, zou aansporen tot verbetering van dien weg over te gaan en meende met den heer Caan dat de aan Leiderdorp op te leggen voor waarde de onderhoudsplichtigen in hun verzet zou versterken, waardoor dat wegsgedeelte in slechten toestand zou blijven. De heer Duynstee was mede van oordeel dat het verkeerd zou zyn de gemeente Lei derdorp van de verplichting tot onderhoud te ontheffen. Hy gelooft dat do gemeente Leiderdorp door het handhaven der voorwaarde van de commissie juist sterker zal worden tegenover onwillige hoefslagplichtigen. De heer Korteweg herinnerde er aan, dat steeds subsidie werd verleend tot wegsver- betering, daar, waar vooral het algemeen be lang daarin betrokken was. By het toekennen van dit subsidio is dit evenzeer het geval, doch de provincie dient gewaarborgd te zyn dat ook in het onderhoud van den verbeterden weg, waarvoor zy subsidie heeft gegeven, behoor]yk wordt voorzien. Na replieken van de heeren de la Basse cour Caan, en Kerstens is het amendement van den heer Caan met 49 tegen 19 stemmen verworpen. De conclusie van het rapport werd ver volgens onveranderd aangenomen. Op de vraag in de afdeeling of geen be perkte Zondagsdienst by de bediening van de sluis aan den Leidschendam zou zyn in te voeren, antwoordde de heer Goekoop dat de Zondagsdienst by de sluis niet zóó druk is, om daarvoor eene ongewenschte beperking van de vaart op Zondag in te stellen, daar de schippers alleen des Zondags door de sluis gaan, daartoe door de omstandighedon ge dwongen. Overigens wenschen de beambten de tegenwoordige regeling, waarby het per soneel zóó is verdeeld, dat 't oen vryen dag heeft, ja zelfs de dienstdoende sluiswachters nog over vrye uren kunnen beschikken. Uit het Duitsch. Door JOHANNA. 1) De Julizon scheen in vollen gloed op de naakte straten der hoofdstad; zy wierp hare stralen ook op een hoog, élégant gebouw, dat door zijn schoonen, monumentalen vorm aller blikken tot zich trok. Twee volle jaren zyn er verloopen sedert men begon hier het fondament te leggenin dit jaar zal het werk eindelyk klaarkomen en er een paleis worden onthuld, zóó schoon, als er in deze streken zelden wordt gevon den. Het is by halftwaalf voor den middag; op de stellingen, ladders en gangen heersch- ten, niettegenstaande de hitte en het nade rend middaguur, nog veel drukte en beweging. Terwyi beneden op do straat iedereen zich verblydt, ten minste een oogenblik in de schaduw te kunnen uitrusten, arbeiden de metselaars hier, en de timmerlieden daarginds in hot zweet huns aangezichts in den vollen gloed der zon. Hijgend en blazend vervolgen de steendra gers hun gevaariyken weg; sport voor sport stygen zy, met den zwaren last op den schou der, voorwaarts, den blik omhoog gericht; reeds lang hebben zy vergoten dat iedere stap de laatste kan zyn, en dat één mistred hen in de diepte kan storten voorwaarts gaat het; altoos voorwaarts! Zoo ging alles rustig en geregeld zyn gang; de aannemer, die over het bouwen het opzicht hield en de werkzaamheden regelde van met selaars en timmerlieden, zat, in de schaduw van een hoogen muur, do bedryvigheid gade te slaan. Het was een jonge man van in de dertig jaar; zyn frisch, jeugdig gelaat was door een donkeren, vollen baard omgeven, on zijne fiere blik deod zpn nederig beroep niet raden. Bovendien getuigde zyne houding van eene grooto ingenomenheid met zichzelven; voorzeker droegen zyne schoone gestalte en lichaamskracht daartoe by. Langzaam kruipen de uren voort, en telkens wordt ook de op zichter onrustigerherhaalde malen ziet men hem zyn horloge uit den zak halen en naar den wijzer kyken en altoos dwaalt zyn blik naar den bre9dgeschoudorden metselaar, die daarginder met zpn truweel, door zyne kame raden geholpen, de steenen in elkander voegt. Welke aantrekkeiykheid lag er in de ruwe trekken van den bedaarden, vlytigen arbeider? Wat kon wel zoo de aandacht van den op zichter trekken? Diens blik blyft echter onver poosd op den man gevestigdhet scbynt zelfs of hp door eene zeldzame onrust wordt aan gegrepen, als deze zich omkeert en hem toe vallig aanziet; doch hy weet zich te bedwin gen, en zyne vingeren, welke zich zenuwachtig heen en weer bewogen, laten eindelyk de gekrulde snorren los, want het lang ge- wensclite uur heeft eindelyk geslagenhet is twaalf urenvan de torens en kerken der nabuurschap dreunen de langzame slagen der klok. Een langgerekt gefluit kondigt het mid daguur aan; het knarsen van de grooto katrol len, de slagen der hamers en het geraas, dat het ledigen van den bak des steendragers veroorzaakt, verstommen. Ieder haalt verlicht en verruimd adem, en ieder daalt langzaam naar beneden, want op de binnenplaats wachten de vrouwon en de meisjes met het middageten dikwyis het eenigste maal in den geheelen dag en na het eten kan men nog zoo heerlyk even samen keu velen de band, die familie-loden voroenigt en die door zooveel omstandigheden dreigt vor- broken te worden, wordt er des te inniger door. Het gebouw is nu geheel verlatenalleen de aannemer staat nog boven op de derde verdieping, en de metselaar, dien hy daareven zoo onverpoosd aanstaarde, staat naast hem; „dus blyft het afgesproken," hoordo men hem zeggen; „ik wilde gaarne dit gedeelte van het werk aan iemand van ondervinding toe vertrouwen zooals ik reeds zeide, moeten de kanten van het dak uitgemeten worden, en daar gy ook als timmerman gewerkt hebt, zal het u niet moeilyk vallen en boven dien," dit zeggend wendde hy de oogen zywaarts naar don kant der straat „het is in het geheel niet gevaarlyk als men geen last van duizeligheid heeft." „O, dat heb ik nooit." Men kan op het gelaat van den eerlyken man de vreugde lezen. Hoe heerlyk dat men juist aan hem den gewichtigen arbeid, waarvan zooveel af hangt, toevertrouwt, waardoor hy' zyne kunde kan toonen! Hy bemerkt niet, dat de aannemer, die zich weer van hem afgewend hoeft, zich met moeite goedhoudt, zyne lippen zich trotsch krullen, hoe er een trek van vergenoegen op zijn gelaat zichtbaar wordt; hy hoort het niet, hoe hy fluistert „Eindelyk, eindelyk!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5