Bij G. LOS JAC. KLOOS, ADVERTENT IËN. BOEKBINDER, Raamsteeg No. 19, Ons Belastingstelsel M. te L. hield graaf Kalnoky eeno toespraak, waarin lip den afgevaardigden namens keizer Frans Jozef dank zeide voor hunne toewijding aan et vaderland, welke weer uit de eendrach tige samenwerking der beide delegatiën is ebleken. Graaf Khevenbüller zeide daarna den voor- litter, graaf WindischgrStz, dank voor de bo leidvolle wijze, waarop hij de beraadslagingen ad geleid. De voorzitter dankte de afgevaardigden en e regeering voor hunne medewerking en loot de zitting, waarna de afgevaardigden met geestdrift driemaal: „Leve de Keizer!" riepen. De gouverneur van Opper-Oostenrftk, baron Weber Yon Ebenhoff, is op zjjn verzoek gepensionneerdhij wordt vervangen door den gouverneur van Silezië, graaf Merveldt. Griekonland. De Porto heeft plotseling haren bijzonderen commissaris Djelaleddin-Pacha uit Creta terug geroepen. De toestand op hot eiland laat nog steeds te wenschen over. De officieuze „Presse"en „Deutsche Zeitung" te Weenen wijten de wanorde op Creta aan de besluitelooze staatkunde der Grieksche regeering. Volgens deze bladen heeft Grieken land de ontevredenheid op het eiland aange moedigd en verwachtte men alleen dat de ■ongeregeldheden nog niet vóór het huwelijk van den hertog van Sparta met prinses Sophie van Pruisen zouden uitbreken. De berekenin gen van den ministerpresident Tricoupis werden door de feiten gelogenstraft en nu schijnt het, zegt de „Presse", dat het invloed rijkste deel der bevolking van Creta onafhan kelijk wil zijn, onder Britsch beschermheer schap. De „Presse" ziet in het protectoraat van Engeland over het eiland meer heil dan in de bescherming der Grieksche regeering en ook de openbare meening te Weenen zou zulk eene verandering gunstig gezind zjjn. Spanje. Te Barcelona vielen Donderdag ongeveer ■4000 personen het kantoor der accijnzen aan, wegens het dooden van een sluiker door een der commiezen. De muitelingen pleegden aller lei baldadigden. Een veertiental personen is in hechtenis genomen. In politieke kringen te Madrid zou men gaarne een samengaan op koloniaal gebied van Spanje met Portugal zien, te meer omdat men ducht, dat Portugal geheel onder Duit- schen invloed zal komen. De pers is de tolk van deze gevoelens, welke echter te Oporto met wantrouwen worden epgenomen. Vereenigde Staten. Een weinig stichtelijk tooneel heeft op het Kapitool te Washington plaats gehad, tijdens de zitting eener Senaats-commissie, welke eene zaak betreffende de Indianen-agenten onderzocht. Do heer Chandler zat voor en verlangde een gedeelte van zijn rapport over te lezen, waarop men aanmerkingen gemaakt had. Zjjn ambtgenoot Blackburn, van Ken tucky, kwam er tegen op, twijfel opperende aangaande de waarheidsliefde des voorzitters. „Ik zal rnjj niet laten bang maken door een Kentuckysch blankofficier!" riep de heer Chandler uit. Blackburn, bleek van woede, trad op hem toe en, met de vuist dreigende, schreeuwde hij„Ik kan u niet slaan, lafaard, omdat g(j niet van uw stoel opstaat, maar ik kan u mijne verachting toonen door u bp de ooren te trekken I" Hj) voegde de daad bij het woordwaarop een ander Senaatslid, uit Virginië, opmerkte „Daar de heer Chandler den moed niet heeft om zich te verroeren, maken uwe eer en uwe mannelijkheid het u ton plicht te gaan zitten, mijnheer Blackburn!" De aangesprokene liet zich gezeggen en de beraadslaging werd hervat. Telegrammen. CHRISTIANIA, 12 Juli. Een conservatief kabinet is heden tot stand gekomen, met den heer Stang als voorzitter. BERLIJN, 12 Juli. (IT. C.) De bakkersknechts hebben heden alhier eene algemeene werk staking begonnen. Acht Beriynsche gedelegeerden van het Parijsche socialisten;congres zjjn heden naar Keulen gegaan, van waar zij met 64 andere gedelegeerden over België naar Parijs denken te reizen, om daar 14 dagen te blijven. De keizerin zal dit jaar de groote ma noeuvres bijwonen en daarna met den keizer eene reis langs den Rijn doen. KEULEN, 12 Juli. De „Köln. Ztg." ver neemt uit Parijs uit zeer betrouwbare bron dat voor ongeveer tien dagen den minister van oorlog Wannowski te Vichy uit Peterhof een geschrift van den czaar is geworden, waarvan de inhoud van zooveel gewicht was, dal het niet over de post of met een koerier verzonden werd. Een bloedverwant van Wannowski, een officier der Russische garde, werd met de overbrenging daarvan belast. BRÜNN, 12 Juli. Twintig wolfabrieken zijn weder in vollen gang. In het geheel wordt nu gearbeid door zeven duizend werk lieden. LONDEN, 12 Juli. In regeeringskringen maakt men zich ongerust over de vorming van den bond door do lersche boeren tegen den bond van de landeigenaars, welke laatste gevormd is met het dool de huur der lan derijen te innen desnoods door geweld. Deze bond van pachters neemt eene defensieve houding aande huur moet worden gewei gerd aan elkeen, die lid is van den bond der landeigenaars. De plechtige inwijding van den pachtersbond zal plaats vinden in tegenwoor digheid van al de leden der lersche partjj in het Parlement. Men vreest in regeeringskringen een opnieuw heftig ontbranden van den strijd tegen den aanstaanden winter. PARIJS, 12 Juli. De Kamer van aanklacht van den Senaat zal eerst hedenavond de be slissende redactie van het besluit om de ver volging te doen plaats hebben, tot een einde brengen. Dan zal de hoofdprocureur der repu bliek de akten van aanklacht dadelijk opma ken en Maandag den drie beklaagden beide stukken doen erlangen. Voor de rechtbank der gezworenen werd heden de aanklacht van den hoofdprocureur der republiek Beaurepaire tegen de bladen „Autorité", „Cocarde", „Intransigeant" en „Tour de Paris" behandeld. De bladen „Autorité" en „Tour de Paris" werden niet schuldig geacht; wat betreft de „Intran sigeant", werd de aanklacht als niet toereken baar verklaard, daar Rochefort voortvluchtig is. De „Cocarde" werd schuldig verklaard in een ongeteekend artikel den aanklager bo- leedigd te hebben, hoewel verzachtende om standigheden in aanmerking te nemen waren de uitgever werd veroordeeld tot veertien dagen hechtenis er. 250 fr. geldboete. Dit vonnis wekte in het paleis van justitie veel opzien. De jury bestond uit leden der conservatieve party. By de toegangen tot bel palais Bourbon waren strenge maatregelen genomen om het binnengaan van den heer Laguerre, zoo deze mocht trachten zich toegang te verschaffen, te beletten. In eene vergadering, door de rechterzyde der Kamer van Afgevaardigden gehouden, eindigde baron Mackau zyne toespraak aldus „Tot weerziens op den vooravond van den naderenden dag der victorie, welke de vrucht zal zpn van de onverbreekbare vereeniging aller rechtschapen en bindende elementen tegenover die party, welke streeft naar open- lpke geweldpleging!" LONDEN, 13 Juli. Aan de „Times" wordt uit "Weenen gemeld, dat de militaire raad te Belgrado, onder voorzitterschap van den regent-generaal Protitch, heeft besloten tot de wapening van 30,000 manschappen van de derde lichting der reserve. NEURENBERG, 13 Juli. Gisteravond school den de metselaars, die den arbeid hebben ge staakt, op het Pfavierplein samen. De'politie, ondersteund door afdeelingen cavalerie, dreef de samenscholingen'uiteen en nam 27 perso nen in hechtenis. LEIDEN, 13 Juli. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachtingwind van zuidoost tot zuid. Thermometer-standgisteravond om 8 ureD 20° Celsius 68' Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 19° C. 66.2° F.; 's midd. 12 uren 24° C. 75.2 F.'s namiddags 4 uren 23° C. 73.4° F. De Eerste Kamer is byeengeroepen tegen Maandag 22 Juli, 's avonds te 8 uren. De heer A. J. Kiek, vader van het Israël. Weeshuis te Rotterdam en stichter-regent van het gesticht voor onverzorgde weezon te Maarssen, is begiftigd met de orde van het „Roode Kruis", terwpl hy als eerelid en broe der in dezen Bond is opgenomen, en dat wel, zooals het daarbij behoorende diploma vermeldt, voor humaniteit en toewyding (Humsnité et Dévouement) aan ongelukkigen en weezen." Als hoofdredactrice van „De Hollandsche Lelie," het bekende weekblad voor jonge meisjes, is opgetreden mevrouw S. M. C. Van Wermeskerken Junius (Johanna Van Woude), de schrpfster van „Een Hollandsch Binnenhuisje." Er is te Londen by Percy Lindloy een alleraardigst boekje over ons land verschenen „Walks in Holland". Het is slechts 63 bladen dik, maar in die 63 bladzijden wordt zooveel goeds verteld van de lage landen tusschen de Dollard en de Schelde, en komen zoovele geestige prentjes, echt Hollandsche hoekjes, den indruk van het woord bevestigen en ver sterken, dat geen reislustig lezer daaraan weerstand zal kunnen bieden. Daarenboven kunnen de Engelschen, die over 't algemeen veel aan de traditie hechten, uit dit boekje leeren, dat hunne voorvaderen van de 16de en 17de eeuwen steeds hunne Europeesche reis met Holland begonnen. Zy zullen dus „in den styi" blyven, door dat voorbeeld te volgen. Er is echter nog eene andere reden, waarom de heer Lindley de aandacht zftner landge- nooten op ons land vestigt. Hy vindt ons land zoo by uitstek geschikt om per rpwiel of per roei- en zeilboot te doorkruisen. Hy- zelf maakte een grooten tocht langs onze rivieren en kanalen, en hp raadt zpne collega's van1 de Theems dan ook aan eens op Hol land's strooraen frissche indrukken te gaan zoeken. De sclirpver is een geestdriftige bewonde raar van het schilderachtige schoon van ons land, van onze kunst, van onze oudheden, van onze geestige straatjes en grachten, van onze weiden en plassen, van onze zee en onze luchten, kortom van alles, dat Holland ken schetst, en tot een der bezienswaardigste landen van Europa maakt. Hp heeft daaren boven gebruik gemaakt van een aantal vleiende uitspraken over ons land van lord Chesterfield, Thackeray, Havard en anderen, zoodat onze ooren wel zullen tuiten als het boekje dezer dagen in Engeland gelezen en besproken wordt. Ook op menige Hollandsche salontafel zal het niet misplaatst zpn in de eerste plaats, omdat er keurige plaatjes in voorkomen en in de tweede plaats, omdat de waardeering van den vreemdeling wellicht nog wel eens een Hollander, die op zpn landje smaalt, tot na denken kan brengen. (H61.) Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, is 12 Juli Punta de Guia gepasseerd; de „Soerabaia" is 13 Juli van Batavia naar Rotterdam vertrokken. Muziekprogramma. ZOMERZORG. Dinsdag 16 Juli, to zoveu urOD, onder directio van den beer W. Van dor Linden. Eerste afdeeling: No. 1. Militaire Marsch, Schubert; 2. Ouverture „der Haidoscbacbt", F. Yon Holstoin3. Potpourri a. d. Opor „die Jungfrau von Belleville," Milocker 4. „Timbre d'Argent," Valse do Concert, St. Saëne; 5. „Lo Bouquet", Fantaiflie, F. Dnnckler. Tweede afdcolingNo. 6. Ouverture „Mignon," Thomas; 7. Einleitung zu dor Oper „Loreley," Bruch; 8. a. Meditation adaptce au Ier Prélude deBach, Gounod; b- „Célobre Monnette,Boccherini9. Fantaisio de l'opéra „Raymond," Thomas. ZOETERWOUDE. Overleden; C. C. Kors jd. 20 j. N. Van der Krogt jm. 19 J. A. O. Koek koek jm. 22 j RIJNSBURG. Goborcn: Geertje, D. van Samrel Don Hoyer en Jannotjo Vau V.iet. Johanna Heloaa en Arie, D. en Z. vau Gerrit Bloemendaal en Willc- mijntjo Korenwindor. Albertus, Z. van Jan Van dor Kwaak en Trijntje Van der Mey. Overleden; Anna Sira Do Maro 84 j., wed. van Abraham De Mooy. Aangekomen badgasten te Katwijk. Hotel Zeemat: Mej. M. Thomaa-Kleijn Van do Poll, Renkummej. L. Kloijn Van de Poll, Utrecht. Groot Badhotel: C. A. Schmidt, en M. W. Koch, bei den van Frankfort a/M.mr. W. W. Wichers Wierdama, Franekcr; mevr. Waller, Amsterdam; mevr. de Douairièro Van Oldenbarneveld, Utrecht. Hotel du lïhinJ. Nulier, Berlijn; mej. G. E. J. Van der Wall, Arnhem; mej. D. Sellen, Gendringen. Hotel Pension M. B. Katcheuko, en N. P. Gritseuko, beiden van Parijs; C. Ph. Van Hoek, Njjmegen mej. H. F. Domela Nienwenhnis, Amsterdam. Villa Petronolla: Movr. Th. Dasbach, Botterdam. Bij de Wed. Voojje: O. Jernherg, Dusaeldorf. P. Schuitemaker: Mej. B. Marlet, Rijscnbnrg. P. Van der Bent: D. Van HouweDinge, Leiden. P. A. L. Brinkman: A. Van Meorten, Abkoude. F. Schaap: Mej. J. M. Soots en mej. H. K. Van der Veen, beiden van Amsterdam. UITLOTINGEN. 2pCts. Loten Stad Antwerpen v. 1S87. a fr. 100. Trekking van 10 Juli 1889: S. 54759 No. IS fr. 150,000, 8. 66955 No. 21 fr. 2500 S. 72005 No. 12 fr. 1000; S. 54339 No. 14 en S. f6950 No. 10 elk fr. 500; S. 7239 No. 13, S. 20014 No. 2, S. 24691 Nos. 13 en 23, S. 43514 No. 10. S. 43779 No. 25, S. 46969 No. 2, S. 51062 No. 7, S. 54427 Nos. 10, 17, 20 en 22, S. 54759 No. 8, S. 58433 No. 18, S. 58880 No. 24, S. 63893 No. 9. S. GG955 Nos. 9, 16 on 25 en 8. 72005 No. 24, elk fr. 150. Serieën7239 10711 12719 15481 20614 24691 30056 43514 43779 -14017 46969 48356 50301 51052 54339 54427 54759 56789 58310 58438 58650 58880 63893 65538 66955 67330 en 72005. Allo overige nummers van bovenstaande serieën fr. 110. Betaalbaar 1 Juli 1890. Schiedam, 13 Juli. Moutwijn per HL-, zonder fuat of bel., ƒ9.Jenever 13.Amat. proef 13. a 14.50. In tie Steil. Werklnr. zijn opgenomen DATÜM. DAGEN. Volw. pers. Einde- ren. Totaal. 7 Juli Zondag 89 12 51 8 Maandag. 64 17 81 9 Dinsdag 67 17 84 10 Woensdag 69 17 86 11 n Donderdag 65 17 82 11 Vrijdag 62 15 77 12 - Zaterdag. 63 16 79 Marktberichten. Leiden, 13 Juli. Heden aangevoerd: Tarwe hectoliter. Wintertarwe/"-.— a -.Zomcrtirwo -.a ƒ-.Rogge H. L. Winteirogge ƒ-— a ƒ-. - Zomer,ogge -.a -.Gerat 5 H.L. Zomergerst 4.a 4.75. Chevalier-gerst ƒ5.50 a ƒ6.Haver 5 H. L. Zware Haver ƒ3.50 a ƒ4.—. Liohte Haver ƒ3.a ƒ8.50. Maïs 2 H. L. ƒ6.— a ƒ6.75. Boter: Aanvoer 8370 'tg. lete qnailt. per 1/t vat ƒ48— a 56.2de qualP- por 1/, vat ƒ40.a ƒ46—; late qualit. por kilogr. ƒ1.20 a ƒ1.40; 2de qualit. per ki.ogr. ƒ1.a ƒ1.15. Lange Zwarte Turf 2000dubb.hactol„ ƒ0.22 a ƒ0.25. Heden is het de tweede vacantlcdag der Amsterdamsche Beurs. Daardoor ontbreekt ln dit nummer de Prijs courant der Effecten. Bevallen van een Zoon A. C. VAN WEEREN-Plu. Leiden, 12 Juli 1889. Voorspoedig bevallen van een Zoon Mevr. S. DE VRIES-De Vries. Leiden, 13 Juli 1889. Voor de vele bewpzen van belangstelling en vriendschap, zoowel van hier als elders by gelegenheid van ons 25 jarig Huwelyksfeest ontvangen, betuigen wy onzen innigen dank. D. VAN ZONNEVELD en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt haren innigen dank voor de vele bipken van belangstelling, gedurende de ziekte en by het overlyden van haren geliefden Echtgenoot, den Heer F. HAGEMAN, in leven Mr, Kamerbehanger, ondervonden. Mede namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, "Wed. H. HAGEMAN Houtzaoer. De zaak zal op denzelfden voet worden voortgezet. Voor de vele bewpzen van deelneming, ons betoond by de ziekte en na het overlyden onzer geliefde Zuster en Vriendin ANNA ELISABETH FUCHS-Udink, betuigen wy onzen harteiyken dank. Mej. A. M. C. W. UDINK. Mej. N. HOFSTEDE. Leiden, 13 Juli 1889. Voor de vele en hartelyke bewyzen van deelneming, ondervonden, zoowel van buiten als binnen de stad, by het overlyden onzer geliefde Dochter MARIA, betuigen wy, ook namens onze kinderen, onzen hartelyken dank. G. BROOMANS. J. BROOMANS, geb. Broomans. Leiden, 13 Juli 1889. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt by dezen zjjn harte lyken dank aan allen, zoowel Brandweer als Burgery, voor de krachtdadige hulp, hem by den brand van Zondag 11. verleend. A. M. VAN GELDEREN. Leiden, 12 Juli 1889. Zy, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zyn aan wylen den heer PIETER WALLE, gewoond hebbende te Leiderdorp (Haarlemmerweg 29n.) en aldaar overleden 9 Juli jl., worden verzocht daarvan ten spoedigste opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris J. A. VAN HAMEL, (Steenschuur 3). is VERHUISD naar Kabcljauwsteeg No. 1 (Breestraat), by het Noordeinde. is ter perse omspoedigte verschijnen: door

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 3