N°. 9Ö19. Maandag 15 Juli. A0. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§onen feestdagen, uitgegeven. Bit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Kikeriki. F'euilleton. „Poste Restante". Leiden, 13 Juli. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJB DEZEB COURANT: Toot Lelden per 8 meenden.1.10. Tranco per poet1.40. AAonderlgk© Nommere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yen 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters neer plaatsruimte. Yoor hot in casseer» buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 42 van Kikeriki. Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid. Slechts zelden is Leiden in de Julimaand getuige van zooveel arbeid en noeste vlijt; slechts zelden kan deze veste in dit gedeelte van het jaar bogen op zulk eene werkkracht als gedurende de afgeloopen week ontwik keld is. fy Er zijn stellingen verdedigd en weerspro ken men heeft den weg gezocht, welke leidt tot de bevordering der industrie, tot volks welvaart; men heeft ten dien einde beraad slaagd, langer en korter redevoeringen gehou den en laten wjj hopen dat het doel door het hier gehouden congres der Maatschappij van Nijverheid ten volle werd bereikt. Na zooveel arbeid en inspanning moest uitspanning natuurlijk volgen. De dag van gisteren v as geheel daaraan gewyd. B Reeds des mogens to tien uren stond een zevental rijtuigen voor de sociëteit „Ami- citia" geschaard, welke weldra den njjveren "bezoekers in kennis zouden brengen met de Bchoone omstreken en daarin gelegen rjjke kasteelen onzer Sleutelstad. Voort ging het langs de Vink en het Haagscho ^Schouw den weg op naar de Hofstad, tot bij iet sierlijke landgoed „de Pauw", het eigen dom van den Prins Von Wied. Daar bezich tigde men, onder geleide van den mededoel- zamen bode Overmeer, de prachtige tuinen, de uitheemsche, hier te lande zeldzame ge wassenmen betrad met hem de kleine scha duwrijke en romantische paadjes van „Raap horst", men beklom den Seringenberg en ver lustigde zich in het prachtig vergezicht, dat de natuur daar aanbiedt, en men verliet deze ■plaats, echter niet zonder de belofte gegeven te hebben, spoedig weder te keeren. Thans was de beurt aan het goed van den heer Van der Oudermeulen, die eveneens wel ■(villend dit voor de Nijverheids-mannen had opengesteldzij bewonderden daar de prachtige kassen, met tropische gewassen en heesters Uit het Fransch van P. ZACCONE. door JOHANNA. :,Slot.) gevuld. Zjj brachten hulde aan de talrijke voortbrengselen van het bloemenrjjk, welke hier in zulk eene bonte verscheidenheid het oog boeiden, en verder ging het door de tui nen van den heer Steengracht van Duiven voorde naar de „Wykerbrug", waar een copieus dejeuner ruimschoots in staat was aan de prikkelingen van de maag te bevredigen, waarna men over Den Haag door het Bosch den terugtocht aanvaardde. Des avonds waren vele leden wederom ver- eenigd in de buitensociëteit van „Amicitia", by deze gelegenheid feestelyk A giorno ver licht, om daar het afscheid te nemen der afgevaardigden van de verschillende departe menten, welke hedenmorgen naar hunne ver schillende haardsteden zyn teruggekeerd, om daar de lang ontbeerde rust te vinden. Nog levendig herinneren wy ons do woor den, door onzen burgervader by het onlangs hier gehouden medisch en natuurkundig congres gesproken. Leiden heeft immer be kend gestaan voor de gastvrijheid, welke het zyn bezoekers verleent. Die woorden zyn weder op schitterende wyze gestaafd geworden. Leiden heeft ander maal bewezen dat het zyne gasten weet te ontvangen op eene wyze, Neerlands Atheen waardig; het heeft getoond dat, al is onze veste geene stad van genoegens (óók door het hoofd dezer gemeente gezegd), zy echter die genoegens in het leven weet te roepen, dat zy na harde inspanning genoeglyke ont spanning weet te gevenkortomonze Sleutel stad heeft ook ditmaal getoond eene vroolyke, gezellige, by uitstek goede gastvrouw te zyn. En de gasten, zy zullen allen, zonder eene enkele uitzondering, deze bewering willen onderschry vendoor allen hebben wy de ont vangst, hier genoten, hooren roemen; van velen hebben wy de opdracht ontvangen in onze kolommen hunnen dank over te brengen. Gaarne natuurlyk voldoen wy by dezen aan dit vereerend verzoek. Aan ons, inwoners van Leiden, echter de beurt om een woord van dank en tevens een woord van hulde te brengen aan het Leidsche Departement der Maatschappy van Nyverheid, dat op zulk eene schitterende wyze de eer onzer veste heeft weten hoog te houden. Aan dit departement zy ten slotte ook onze persoonlyke dank gebracht voor de wel willendheid, voor de gastvryheid, ook aan onze redactie bewezen. Na afgelegd examen der leerlingen van de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst al hier, hebben de volgende bevorderingen plaats gehad: Piano. Tot de 2de klasseM. Meetor, P. B. Pommée, F. Bol, I. Cbarbon, J. C. Felix, M. M. Fontein, J. C. Blankenberg, J. Fockema Andrea?, N. Bol, C. A. Viseer en P. Bol. Tot de Sde klaeso: J. Dijkman, W. M. A. Do Goeje, J. Do Groot, E. J. J. Schuyt Van Castricura, B. Van Campën, D. Mulder, C. M. Van Dissel, J. C. Blote, H. Van der Hoeven, H. G. Martin en P. Van der Kamp. Tot do 4de klasso: P. Mulder, G. Bender, M. Van Nes, C. Darling, P. A. Van der Burg, E. Dücker, S. I. Tounis, A. A. J. M. v. Voorthuyzen, C. M. Heog, A. Sleyser, B. Meeker on A. Bronkhortt. Voorwaardelijk: F. Salberg en I,. Grivel. Tot de 5do klasse: A. D. H. Fockcma Andrea?, J. H. Zaayer, J. Fonteyn, H. Blankenberg. G. C. Kooyker, A. H. De Bruyn Kops, J. J. W. Mattbes, A. A. H. Visser, A. J. W. Dubois, M. Dubois, M. Prins, C. M. Parmentier, A. M. Jentink en C. G. Mamgay. Voorwaardelijk: M. Lantsius en F. S. W. Tar- mentier. Tot de 6de klasse: J. M. Hooiberg, W. C. Do Voogt, C. M. W. Zillesen, W. H. P. Brüggeman, G. A. E. Oort, J, D. Do Stoppelaar, E. Van Dam, J. D. G. Frank cn G. Fockema Andrea?. Tot do 7de klassoJ. L. Boekwijt, J. Van der Wolk, C. Brüggoman, J. Van der Hoeven, 8. B. Crommclin, A. C. Vreede, N. Vicweg, C. De Graaff, E. C. A. Touteuboofd, C. V. Bos, A. Van Leeuwen en J. J. Van Ameron. Tot de 8ste klasse: M. Ridderhof, A. M. Zaayer, C. C. E. A- Jaeger, H. C. Ten Brink, H. G. Van Doesburgh, C. Sijtsma, J. E. Maingay, J. H. Backer en J. S. Matthes. Tot do Solo-klasso: J. Schouten, E. Couvée cn B. A. J. Koopmans v. Boekeren. Viool. Tot do 2de klasse: A. W. Van Mannekus, A. Parmentier, P. Brommer, A. Van Rhijn, J. G. Groenewoud, L. Ck. Bol en G. H. De Gooje. VoorwaardelijkA. Roolofs Heyermane. Tot do 3de klasse: F. Meeter on H. K. OfTerhaue. Voorwaardelijk: I. B. Do Koning. Tot do 4de klasse: G. E. Dücker, A. Tielcman, A. R ppard, It. Kern en J. P. L. Hagen. Tot de 5de klasse: H. C. Moorburg, M. I. E.Bos, C. B- Duyster, J. D. Blankenberg, A. G. Botkwijten N. J. Brouwer. Voorwaardelijk: F. De Wilde. Tot de 6de klasse: J. Vos, A. Kuhneman, J. J. Van Ainerom en C. V. Bos. Tot de 7de klasse: J. P. C. Van Diesel. Tot de 8ste klasse: J. W. Do Goeje, C. Cb. De Loos, W. A. Kuonen, G. G. y. d. Hooven en W. A- Vermaas. Violoncel. Tot de 2de klaeso: L. H. A. Crom- melin. Tot de 3de klaeso: W. C. Brouwer. Tot de 8ste klasse: F. C. Van Geer en M. Steflfelaar. Theorie. Tot de 2de klaeso: A. M. Zaayer, M. Prins en J. Van der Wolk. Tot do 3de klasse: E. Dnmont, C. M. De Haas, A. De Loos, J. E. Maingay en Pb. Hoogenstraaten. Tot do 4do klasse: A. Van Leeuwen. Tot de 5de klasse: J. Oudshoorn, J. Schouten, M. W. Jaeger, H. A. Ten Brink, J. E. Boekwijt, M. Ridderhof, D. Van Tbiel, C. Sijtsma, C. V. Bos, J. Fonteyn en H. I. Van Leeuwen. Van de Elémontairklasse tot de lsto Koorzang- Een vaag vermoeden rees in hem op, dat er een geheim schuilde achter den brief; hy nam zich voor om er de eerste de beste maal onderzoek naar te doen want beetgenomen wilde hy niet wezen. Op een Zondagmorgen om acht uren ver scheen Zimmermqpn weer; dien dag was er niemand in den corridor. Volgens gewoonte, klopte hy zacht aan bet beschot, en na eenige oogenblikken wach- tens, stak by het hoofd naar voren, om door het loketje te spreken. Robert hield zich gereed. „"Wie is daar?" vroeg hy, eenigszins knorrig. Het gelaat van den man met de trompet werd door een droevig glimlachje overtogen. „Ik ben het! Weet gy Meinherr" antwoordde hy; „ik kom kyken." „Er is niets voor u." „Niels?.... maar Meinherr.... herkent gy my dan niet? Ik ben Zimmermann." „Ah, dat zie ik." „Is het mogelyk, dat" „Er is wel een brief van Schwalbach," viel Robert hem in de rede; „doch daar gy de vorigen geweigerd hebt, is het onnoodig u dezen te laten zien." Een doodelyk bleek bedekte op dit ant woord het gelaat van den Elzasser. Zyne lippen trokken zich krampachtig samen en zyne blauwe oogen vulden zich met groote tranen. Robert was op het punt hem den brief te laten zien; toch hield hy zich goed. „Dus wilt gy my den brief niet toonen? vroeg Zimmermann smeekend. „Waartoe zou dat dienen?" „Ik zou hem alleen maar oven willen be kyken." „Kom, ik wil er niet meer van hooren en heb ook geen tyd meer; gy zult hem toch weer teruggeven," hernam Robert en wilde het loketje sluiten; opeens echter hoorde hy een hartverscheurend snikkende arme muzi kant stond, in een hoek gedrongen, met zyn hoofd op beide handen geleund, hevig te weenen. „Wel! wel, wat is er?" riep Robert, die zich naar hem spoedde; „wat scheelt er aan? wat betoekent dit alles?" Zimmermann hief het hoofd op en deed zijn best om te glimlachen, door zyne tranen heen, welke zyne holle wangen bevochtigden. „Vergeef my!" prevelde hy. „Ik kon my niet langer goodhouden. Ik geef er niet meer om, en wil u liever de geheels waarheid zeg- klaase: O. J. Mulder, G. J. CortB, W. Van der Horst, O. A. Visser, M. Meeter, B. Winckel, H. Spieeker, A. Parmentier, L. H. A. Crommc-lie, A. Van Manne- kuB, L. Van Graeatek, G. IV. Van Grasstek, A. B. Van Grasstek, G. A. De Roeter, P. B. Pommée en J. G. Groenewoud. Tot de 2de Koorzangklaese: A. C. Gcerts, C. M. Hartevelt, A. Van Der Heide, S. I. Teunia, B. Rinkea Borger, C. Rinkes Borger, M. M. Fontein, J. C. Felix, A. Van Leeuwen, J. Dijkman, C. Verboom Soumain, A. M. He Goejo, C. G. He Loos, C. He Bidder, M. Lantsius, A. Van Lith, A. Corts, W. Piik, J. P. L. Hagen, P. Mulder, C. H. Felix, C. H. Hagen, C. H. Ho Goeje, P. M. Scbrenders, W. F. Koppeschaar, P. Van der Kamp, A. Bappard, H. Van der Hoeven en J. Van Mannekus. Tot de Elementair SolozangklasseL. W. Van Mannekus, F. S. W. Parmentier en C. Parmentier. De uitslag der overgangsexamens aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes alhier is als volgt lste klasse 41 leerlingen; onvoorw. bevor derd 30; voorw. 7. 2de klasse 29 leerlingenonvoorw. bevor derd 21voorw. 3. 3de klasse 20 leerlingen: onvoorw. bevor derd 14; voorw. 5. 4de klasse 15 leerlingen; onvoorw. bevor derd 14; voorw. 1. Voor het admissie-examen hadden zich aan gemeld 16 candidaten voor de lste klasse, ea 1 voor de 2do; allen werden toegelaten. Blykens eene in dit nommer voorkomende aankondiging zal de tentoonstelling van Leid sche Nyverheid, in het gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht, nog geopend zyn op Zondag en Maandag. Voor hen, die, om welke reden dan ook, er nog geen bezoek aan konden brengen, wordt het dus tyd, deze belangwekkende expositie, welke door stadgenoot en vreem deling zoo hoogeiyk geroemd wordt, te gaan bezichtigen. De toegangsprys is thans zeer gering gesteld. De opbrengst van het vervoer over den spoorweg Leidon Woerden in do vorige maand was als volgt: reizigers (16,662) f 8,461.53, bagage (19 ton) f 127.19, bestel-, yl- en vracht goederen (1649 ton) 1,988.35, levende dieren en rytuigen f 317.15; diverse ontvangsten 15.— totale opbrengst f 10,909.22. Totale- opbrengst van af 1 Mei 1889 f 22,340.10. Als Raadsleden treden te Lisse af de heeren J. Riggel en R. Huyg, bouwlieden, dio beiden weder in aanmerking komen, ter- wyi voor de derde vacature, ontstaan door het vertrek van jhr. S. Gock'inga, als candi- daat wordt genoemd de heer G. Van der Mey, bloemist. gen, ziet geIk ben van Schwalbach Ik heb myn dorp moeten verlaten, omdat wy anders van honger gestorven zonden zyn, myne arme, lieve Geerte en ik. Gy kent Geerte niet, nietwaar? Wel, zy is een goed en handig meisje van Schwalbach; zy was zeventien, toen ik haar huwde, en ik was twee en-twin tig dat is nu omtrent negen jaar geleden." Gedurende eenige jaren waren wy zeer ge lukkig, wel is waar juist niet ryk, maar ik spoel zeer goed, en men vroeg my links en rechts om op de feesten te komen spelen. Ik verdiende op deze wyze den kost voor vrouw en kinderen, maar onze kleine familie vermeerderde ieder jaar, nu eens met een kleinen jongen, dan weer met een klein meisje. Ach, als gy ze eens zien kondt, de lieve engelen! De meisjes vooral! Geerte houdt meer van de jongens maar ik! Doch ik verveel u niet, hoop ik, en ik ben ook haast klaar met myne vertelling.Wy had den dus vyf mondjes open te houden en mijne verdiensten waren niet meer toereikend; Geerte wilde nu in hot geheel niet meer mede etenzy liet altoos haar aandeel voor my en de kinderen. Toen ik dat bemerkte, weende ik den geheelen nacht en den volgenden mor gen was myn besluit genomen. Het was met mof.iijjic Parys te bereiken, doch wel om Schwalbach te verlaten 1 Geerto met meer te zien, myne lieve kleinen niet meer te omhel- zon!.... en dan, eenmaal gescheiden, hoe zou ik van hen kunnen hooren. De gelegen heden zyn zoo schaarsch en het port is zoo hoogl Dus moesten wy er wel een middeltje op verzinnen. Waarschyniyk hebt gy wel opgemerkt dat het adres altoos zeven regels telt, ieder in verschillend handschrift. Ieder lid der familie schryft er een regel van, van de grootste tot de kleinste. Op deze wyze kan ik zien dat al het kleine volkje wèl is en aan my denkt. Het is dus niet noodig den brief open te doen o, ik weet wel dat myne Geerte altoos en altoos aan my denkt en zy niet noodig heeft haar gehechtheid en trouw onder woorden te brengen. Dat is alles, Meinherr; heb, ik bid het u, medelyden met een armen vader, die niemand zoozeer bemint als zyne vrouw on kinderen 1" Robert deed, wat ieder in zyne plaats zou gedaan hebben; hy gaf den armen muzikant den brief, waarvan het opschrift zooveel inhield, en gedurende den geheelen winter van 1847 kon Zimmermann, zonder iets te betalen, tyding van zyne talryke familie ont vangen. En wat gebeurde er den volgenden dag? Zimmermann bracht my eene serenade op zijne trompet. Jawel, de arme drommel wist my geen grooter blyk zuner dankbaarheid te geven, dan door, vlak onder myn raam, eene populaire romance te spelen!

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1