richtten toeren, welke wei kelyk bewondering verdienden, want oen kaal, ongezellig lokaal te veranderen in die sierlijke, smaakvolle zaal was een toer, waarop zy trotsch konden zyn. Spreker vervolgde zijne rede met een geestig, aardig woord te wyden aan alle artikelen, op die tentoonstelling aanwezig, om ten slotte te eindigen met een dronk te wijden aan Leiden's industrie. Onze burgemeester hoopte het Congres wederom spoedig binnen Leiden's veste te zien plaats hebben; hij riep den aanwezigen daarom geen adieu, maar een au revoir toe. Do heer De Sturler las daarop een tele gram voor van het oude lid van verdienste, van den heer Vrolik, luidende: „Hoogstgo- voelig voor uwe zeer gewaardeerde uitnoodi- ging, betreur ik het, dat mijn hooge leeftijd mij verbiedt die aan te nemenwees verzekerd dat mijne beste wenschen steeds onze waarde Maatschappij en hare departementen bij al hare pogingen tot vermeerdeing van volkswel vaart zullen vergezellen." Ouze burgemeester stelde voor het telegram terstond te beantwoorden met het uitspreken en het den ouden man doen geworden*van den wensch, dat zijn hooge leeftijd nog lange jaren moge gerekt worden. En thans waren de sluizen der welsprekend heid ten volle geopend. Alle toosten, alle spee ches weer te geven, is ons dan ook eene. be paalde onmogelijkheid; er werd nog gedron ken op den voorzitter der Maatschappij, op den secretaris, zoowel der Maatschappij als van dit departement, op het schoone geslacht natuurlijk, op industrie, op werkkracht, op de pers, de koningin der aarde, door den heer Vorhey Van Wyk gehuldigd, en op zoovele andere personen en zaken meer, waarop dan gewoonlijk weer antwoorden volgden. Het is een gezellige disch geweest. Het voorstel van den voorzitter om zich te verplaat sen naar „Musis Sacrum", waar den leden een uitstekend concert wachtte, werd menigmaal beantwoord met het uit volle borst aangehe ven„Wjj gaan nog niet naar huis!" Eindelijk echter moest men dit besluit nemen. Men moest het tehuis „Musis", waar men de komst der feestgenooten al lang had ver beid, met een bezoek vereeren; de trams, welke reeds gereedstonden, brachten de Ny verheids-leden schielijk aan het andore einde van de stad. De muziek verwelkomde hun reeds van uit de verte, terwijl de president de heer Van Reenen hun in hunne onmiddel lijke nabijheid den welkomstgroet bracht. Deze zeide ongeveer het volgende „Geachte eere-voorzitter, bestuurders, direc teuren en afgevaardigden van de N. M. ter bevordering van Nijverheid! Namens het bestuur der vereeniging „M. S." heet ik u harteiyk welkom in ons midden, wel kom aan deze plaats, die hare deuren zoo gaarne openstelt voor mannen, die de grootste belangen der maatschappij voorstaan en die waarachtig behartigen, en zich daarvoor t(jd en moeite getroosten. Mogen de oogenblikken, die ge hier zult doorbrengen, voor u eene aangename verpoozing zijnl Mjjne hoeren I De avond van een langen, werkzamen dag is aangebroken; moge een gulden dageraad gloren, waarvan de gloed zich heilzaam zal verspreiden, een gloed, die zegen zal brengen voor don industrieel, maar niet alleen voor den industrieel en patroon, maar ook zegen zal brengen voor den yverigon Nederlandschen werkman. Hunne belangen worden door u hoog gehouden, en zoo hopen wij, dat uit uwe gehoudene beraadslagingen eene kracht moge uitgaan, die niet alleen welvaart, maar vrede brengt in ons zoo geliefd Nederland, geluk brengt in eiken stand der maatschappij. Wordt die wensch vervuld, dan, mijne heeren, hebt gij niet tevergeefs gear beid en is uw gang naar onze grijze Sleutel stad zeker gelukkig te noemen. Gaarne brengen wij u hulde en drinken met dit glas wijn den bloei der Nedorlandsche Nijverheid 1" De aanbieding van den eerewijn volgde op dezen toost, welke tevens gevolgd werd door fanfares en luide toejuichingen. Spoedig werd hij beantwoord door dr. De Haan, den president van het hoofdbestuur. Hij herinnerde er aan hoe gewichtige bezig heden des daags waren afgebroken geworden om, ingevolge de uitnoodiging, ook naar „Musis" te komen, ten einde er van al de drukte onder de tonen der muziek ontspanning te vinden. Dat dit word gewaardeerd, bleek uit de komst der mannen van Nijverheid. En hoe kon dit ook anders I Overal toch worden zjj te dezer stede even prettig ontvangen, en den vorigen avond waren het zelfs de dames, die met hen tijdens den watertocht naar 's Molenaarsbrug mee feestvierden. Het samen zijn was toen betrekkelijk slechts kort en daarom nam spr. rui deze gelegenheid waar om de gezondheid te drinken van alle Leid- sche dames, die ook hier thans in zoo grooten getale aanwezig warer. Dat ook deze toost luide instemming vond, behoeft geen betoog. Ten slotte wijdde de heer De Sturler, presi dent der Loidsche afdeeling, een dronk aan den bloei der sociëteit „Musis Sacrum", die zich andermaal door zulk eene hartelijke ont vangst had onderscheiden. Langs de veranda van het gebouw waren Chineosche ballons opgehangen, terwijl een verlicht chassinet met kloeke letters het „Hulde aan Nijverheid" vertoonde. De opkomst der leden met hunne dames Wa3 buitengewoon talrijk, en groot was ook het genot, dat hun door de uitvoering van het programma, waarvan menig nommer luide werd toegejuicht, werd aangeboden. De Nijverheids-mannon konden nog slechts van een drietal nommers profiteeren. Tuen ging 't nog naar „Concordia"ook daar speeches, toosten en redevoeringen tot laat in den nacht of vroeg in den morgen en ook deze dag behoort wederom tot het verledeno, maar zal ongetwijfeld by allen eene aange name herinnering achterlaten. Heden werd een rijtoer naar Wassenaar gedaan, ter bezichtiging der parken van Z. H. den Prins Von Wied. Het dejeuner werd aan de Wykerbrug gebruikt. De feestweek wordt van avond met oen concert in de buitensocie teit „Amicitia", besloten. Gemengd Nieuws. Voor de weduwe te Stompwjjk is aan ons bureel nog ontvangen van G. C. ƒ2.00, en op een gezelligen avond gecollec teerd ƒ7.545, welk bedrag door ons aan de commissie is overgemaakt. Voor de arrondissements-recht- bank te 's-Hage zal dezer dagen terecht staan zekere J. H. B., te Leiden, beschul digd van het verkoopen en ten verkoop heb ben van elixer, valscheltjk voorzien van een naam, waarop een ander recht heeft. Men meldt uit Noordwyk aan Zee, dd. 11 Juli: De volgende 5 schuiten vertrok ken ter haringvisscherjj„Johanna Adriana", sch. A. Spaanderman; „Johanna Antonette", sell. J. Plug; „Vrouw Neeltje", sch. C. Van Duin; „Helena Johanna", sch. P. Van Duin, en „Jonge Dirk", sch. A. Smit. Er blijven nog 2 schuiten over. Door het departement van bin- nenlandsche zaken was aangekocht een inkt koker voor 96. Deze hooge prijs gaf der Rekenkamer aanleiding om te vermoeden dat het hier betrof: „aankoop van een voorwerp van kunst", en dat derhalve de uitgaaf moet gekweten worden uit art. 167 van hoofdstuk V. der staatsbegrooting voor 1888, in plaats van uit het artikel (3) voor bureau- en lokaal behoeften, ten laste waarvan de verevening was aangevraagd. Nadat de Rekenkamer dienaangaande inlich ting had verzocht, deelde de minister mede dat de hierbedoelde uitgaaf ten laste van art. 3 moest komen, daar do inktkoker was aan geschaft ten behoeve van zijn kabinet, en dat in deze bestemming ook do reden moest gezocht worden, waarom een „iets" hoo- gere prijs was besteed dan anders voor dergelijke voorwerpen in den regel wordt uit gegeven. (N. R. C.) In de Scheveningsche boschjes, achter het hotel „Promenade", is door de politie gisternamiddag het lijk gevonden van een onbekend manspersoon, die zich door een pistoolschot van het leven had beroofd. Naar de kleeding te oordeelen, is 't een werkman van p. m. 30 jaar. Hp heeft zwart haar, is tenger van postuur en was gekleed met Engelsch leeren broekzijne zwarte kousen waren gemerkt met eene roode B. Gisteravond is b(j de halte Pomp stationlaan van de paardentram op den Nieu wen Scheveningschen weg een bejaard heer, die tijdelijk te 's Gravenhage vertoefde en met zijne dochtor wachtte op do Scheve ningsche tram, verkoerd uitgeweken voor de in tegenovergestelde richting aankomende stoomtram, door de machine gegrepen en terstond gedood. De rechtbank te Haarlem hoeft gisteren Hendrik Visser, die 2 Juli terecht stond wegens de poging tot doodslag op zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, in den nacht van 20 op 21 Mei jl., veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de ruim zes weken, die hij reeds in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Woensdag-avond, om halfzes, ontlastte zich boven Arnhem een kort, maar zwaar onweder. Dit ging vergezeld van een geweldige windhoos, welke van tegenorer- gestelden kant kwam. Deze cycloon stuwde hier en daar het water in den Ryn als een schroef omhoog, ontwortelde boomen, brak een der oudste Canadeesche populieren in het park van „Musis Sacrum," en verder nog verscheidene iepen en kastanjes, daar en in particuliere tuinen. Een hooiwagen werd op den Westervoortschen dyk omvergeworpen, eene melkster werd met haar wagentje in oone sloot geslingerd, een jongen diende den wind tot kaatsbal, huizen werden beschadigd, enz., enz. Een bakkersknecht te Maasland nam Donderdagmorgen eene flesch van de baktafel en zette die gretig aan den mond, meonende bier te zullen drinken. Spoedig merkte hy zjjne vergissing: hy had olie en loog gedronken en dat in betrekkelijk groote hoeveelheid. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen, moet de jongeling nog niet buiten gevaar zijn. In het dorp Grevenbicht (L.) werden eergisteravond by een hevig onweder, ten gevolge van het inslaan van den bliksem, twee huizen, bewoond door den wethouder Schulpen en de wed. Voets, benevens drie aangrenzende schuren en het daarin gebor gens, in weinig tyds in de asch gelegd. Te Valkenswaard (N.-B.) is gis- teravond eene oude vrouw ten huize van haren schoonzoon A. Witters door den bliksem go- dood. Twee kinderen, die in hare nabijheid zaten, kwamen met den schrik vrjj. Tot aanvulling v a n h e t berich t uit Slikkerveer omtrent het daar voorgevallen ongeluk, meldt men nader het volgende: Woensdag-middag was de heer G. Von Lin- dern van Alblasserdam, met z(jn zoon van 16 jaar en een knecht, in zijn boeier „Insulinde" op de rivier aan het zeilen. Omstreeks 5 uren brak er eene donderbui los, welke met zwa ren slagregen en storm gepaard ging. Aan boord scheen men het geraden te achten het zeil te strijken en voor anker de bui af te wachten. Door den buitengewoon zwaren slag regen was voor een oogenblik van het vaartuig, dat even beneden den mond der Lek voor anker lag, niets te zien, en toen de regen e6nigszins verminderde, zag men den boeier, op zijde liggende, afdrijven in de richting van Rotterdam. Oogenblikkelyk. werd van den wal te Slik kerveer hulp geboden; de veerboot „Robert Fulton," tusschen daar en Krimpen a/d Lek varende, was spoedig den omgeslagen boeier op zijde, terwijl verschillende roeibooten met werkvolk der scheepswerven mede ter hulp snelden. Van de opvarenden werd echter geen spoor ontdekt, zoodat deze alle drie bij dit ongeval jammerlijk om het leven kwamen. De boeier is gisteren te Slikkerveer aan den wal gebracht. Alleen het lijk van den zoon is 's nachts opgevisebt. De knecht, P. Kortland, was gehuwd en vader van vijf kinderen. Gisteren zou te Breda het huwe lijk voltrokken worden tusschen een jonk man en eene weduwe, welke laatste haren bruidegom nogal verre in leeftijd overtreft en, naar men zegt, oen groot vermogen moet bezitten. Den dag te voren echter is bedoelde weduwe bjj een vonnis der arrondissements rechtbank onder curateele gesteld, waardoor het voltrekken van het huwelijk is verhin derd geworden. Men schrijft aan de „Haarl. Crt." uit Nieuw-York van 23 Juni het volgende: „Tot innig leedwezen van de over 3000 ingezetenen van Paterson, N. J., geboortig in Holland, vernamen z(j gisteren 27 Juni de treurmare, dat een hunner voormalige land- genooten zijn leven dien morgen aan den beul moest prijsgeven. Het was zekere Tunis Labree, die eenige maanden geleden van Rot terdam, alwaar men zegt dat hy een verdacht huis hield, hierheen kwam, vergezeld van Keetje Van Tintle. Hy vestigde zich te Pater son, Nieuw-Jersey, en huwde Keetje. Hy was echter een leeglooper, deed eigeniyk niets als kostwinner, en zyne vrouw moest met wasschen en ander dagwerk den kost voor beiden winnen. Zy was echter spoedig moede van haren man's ydel leven, en ver huurde zich als dienstmeid. Labreo scheen dit niet te bevallen, berhaaldeiyk deed hy aanzoek by haar, weder by hem terug te koeren, doch tevergeefs. Ten laatste bezocht hij haar eenige weken geleden, en onder hei voorwendsel haar op versnaperingen te ver gasten, lokte hy haar uit hot huis, waar rj diende, en bracht haar toen een messteek toe, Zy vluchtte tot eene harer vriendinnen, doet hy wist ook daar binnenshuis te komen, en opnieuw bracht hy haar messteken toe, dit maal 37 malen, totdat zy bezweek. Hy wist zich uit de voeten te maken, doch werd spoedig 'gevat, gekerkerd en onderging de doodstraf gisterochtend. Een der Hollandsche predikanten, te Pater- son gevestigd, bad met hem op het schavot. Hp zakte op het laatste oogenblik byna ge heel en al in elkander, doch de geestelyfcs sprak hem moed in, en spoedig verliet hy door ophanging het leven op aarde." Hedenavond, Vrydag, zal eene gedeelteiyke maansverduistering, hier te lande voor een groot deel zichtbaar, plaatshebben. Begin der verduistering 8.4, einde 10.25. Aan gezien echter de maan hier te lande eerst te 8.14 opkomt, is het begin der verduistering by ons niet waar te nemen. De eclips is het best te zien te 9.15. Naar de heer Rudolf Falb meldt, valt deze maansverduistering samen met eene groote nadering van de maan tot de aarde, twee factoren, welke in de leer van den invloed der maan op het weer, met betrekking tot aardbevingen en mynongelukken, een voorname rol spelen. Uit theorie en praktyk leidt bjj af, dat deze dag naar alle waarschynlykheid; een critieke dag van den eersten rang zal zyn; een verschil van één of twee dagen acht hy niet onmogolyk. De haven-autoriteiten te Triest hebben officiéél bericht ontvangen, dat aan boord van de te Marseille van Singapore aan gekomen postboot „Caledonia" gedurende do reis twee passagiers aan cholera gestorven zyn. De boot, welke 177 passagiers aan boord j heeft, ligt voor Marseille in quarantaine. Doodslag tc Stompn-yk. Heden werd voor de arrondissements rechtbank te 's-Hago de bekende zaak be handeld van den doodslag welke in den vroegen morgen van den 2den Juni jl. te Stompwyk heeft plaats gegrepen en waardoor de dood is veroorzaakt van een oppassend huisvader, die bovendien de kostwinner was van zyno beide ouders. Vele monschenvrienden, met het lot van de weduwe begaan, hebben reeds pogingen aangewend om althans door finan- tiöelen steun het harde lot van de overge blevenen te verzachten. Het publiek was zéér talryk en het ge rechtszaaltje weer voel te klein om de me nigte belangstellenden te bevatten. De bekl., Taselaar, is een jonge man van 22 jaar, die by 't begin der instructie met on verschilligheid bleef ontkennen, maar, tegen over het lyk van den verslagene gebracht, erkende het feit te hebben bedreven. Hy was in den avond van 1 Juni jl. met een vriend den kant uitgegaan naar Stomp wyk om te visschen. Tegen één a twee urea in den morgen werden zy bekeurd door een veldwachter, doch wyl zy nog een kruisnot by zich haddon, vischten zy door en gingen verder. Tegen den moren, circa vyf uren, bevonden zy zich by de watering de Goo, schuin tegenover het huis van zekeren Vrede, toen op het erf van die woning een oude man kwam aanloopen, die hun toeriep te vertrekken, wyl dat daar zyn vischwater was en zy het hooigras plat trapten. Er vielen hooge woorden. Een jonge man (Vrede genaamdl kwam op den twist toeloopen en kreeg bepaaldelyk hooge woorden met den beklaagde, waarop hy het huis weer binnenging en terugkwam met eene hooivork. In dien tusschentyd waren bekl. en zijn vriend reods op den landweg. Eene worsteling ontstond. De bekl. greep met de linkerhand tusschen de tanden de hooivork vast, haalde met de rechterhand een groot mes met zwart heft, dat hy in den vooravond geleend had van zyn vriend, uit den zak, sloeg het open op de knie en bracht er mee een stoot toe aan zyn tegenparty achter diens linkeroor. Het visum repertum hoeft uitgewezen dat was toegebracht eene steekwonde tusschen achterhoofdsbeen en atlas, met doorsnyding der membrana obturitoria posterior, der arteria vertebualiszoodat do dood door verbloeding veroorzaakt is. De gewonde viel achterover in do armen van zyn vader, die om hulp schreeuwde; zyn zwager en zyne vrouw kwa men op 't geschreeuw af, en na een paar minuten blies hy den laatsten adem uit. Beklaagde en zyn vriend vluchtten snel weg in de richting van den Leidschendam, terwyl

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2