A*. 1889. N°. 9016. Donderdag 11 Ju I§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 Juli. v AGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenL/0. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofticieele Kenuisgevin^en. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder bunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeno kennis dat door hen vergunning is verleend aan P. H. LEUSVELT en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene s m e- d e r ij in het perceel St.-Jorissleeg No. 14. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Juli 18S9. E. EIST, Secretai'is. Voor het admissie examen aan de hoogere burgerschool voor jongens alhier hebben zich 49 adspiranten aangemeld. De officier van gezondheid 2de klasse J. J. Rinkel, thans gedetacheerd by hot kolo rdaal werfdepot, wordt, met ingang van 8 Augustus a. s., gedetacheerd by hot militair hospitaal te Leiden, en by het koloniaal werf depot vervangen door den officier van gezondh. 2de kl. R. C. K. Ilken, van het 4de reg. inf. De leden van den gemeenteraad, die te Katwyk moeten aftreden, zyn de hoeren E. Kraay, D. Meerburg en N. Haasnoot. Aanstaanden Zondag, 14 Juli, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des namiddags te twee uren, terwyl alsdan als voorganger zal optreden de weleerw. heer W. Klercq, predikant te Koudekerk. Tot gemeente-secretaris van Goudswaard is benoemd de heer A. H. Zahn, burgemeester. Over de wetsontwerpen van den heer Soijffardt en van de Regeering betreffende de -verlenging van den militairen diensttyd is het eindverslag uitgebracht Uit Apeldoorn wordt aan het „Hbl." van 9 Juli gemold: H. M. de Koningin en H. K. H. prinses TVilhelmina bezochten hedennamiddag gedu rende ruim een half uur de Koningsschool, vergezeld door den dionstdoenden kamerheer baron Taets Van Amerongen, eene der hof dames en de gouvernante der Prinses. Op de door het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van kunsten en wetenschappen uitgeschreven prysvraag„eene geneeskundige plaatsbeschryving van eene stad in Nederland met ten minste 10,000 inwoners, is onder de spreuk„Festina lente causa fac omnia mente" eene geneeskundige plaatsbeschryving van Venloo ingekomen, waarvan, na opening van het naambriefje, de heer H. B. J. Van Ryn, apotheker aldaar, de schryver bleek te zijn. In de eerstvolgende vorgadering van dat ge nootschap zal aan hem de daarvoor bestemde onderscheiding worden uitgereikt, welke aan dat schryven is toegekend. Onzen landgenoot den heer Van Hove is door de jury voor beeldhouwkunst op de Parysche tentoonstelling eene medaille 3de klasse toegekend. Voor etskunst verkreeg de heer Witsen eene eervolle vermelding. Naar het „Vad." verneemt, hebben de heer Moor en mevrouw Scheepers zich voor het volgend seizoen verbonden aan het ge- zeischap van den Kleinen Schouwburg te Rotterdam, directie Faassen. Naar men verneemt, worden ter reede Tessel eonige Engelsche oorlogsschepen ver wacht, tydens de eerstdaags te houden ge- combineorde manoeuvres van zoo- en land macht. Het „Centraal Blad" voor Israëlieten in Nederland verneemt uit Paramaribo dat de Gouverneur jhr. mr. M. A. De Savornin Loh- man op do koloniale begrooting van Suriname eene som van ƒ6000 heeft gebracht, tot het benoemen van een opperrabbyn in Suriname. Gisteren is te Maastricht na eene korte ongesteldheid overleden de heer A. J. Brevet, hoofdingenieur van den waterstaat, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was algemeen geacht en bemind. Aan het door de commissie van inspectie over de Ivoninklyke Militaire Academie aan den Koning uitgebracht verslag, wordt het volgende ontleend Hetgeen door de Commissie met betrokking tot het gedrag der cadetten en de onder het cadettencorps heerschende krygstucht werd waargenomen, maakte op haar geen onver deeld gunstigen indruk. Veelvuldige straffen moesten worden opgelegd wegens overtreding tegen de orde in de lessen. By de inspectie kwam de tenue der cadet ten, alsmedo de,toestand van het ledergoed niet onberispelyk voor. Naar de meening der Commissie had daar aan meer zorg kunnen en moeten worden gewijd. De Commissie kan zich, ook op grond van eigen waarneming, volkomen vereenigen mot de meening over de slechte werking van de eerste afdoeling der krygsschool. Zy meent dan ook den wensch te moeten uitspreken dat zóódanige maatregelen mogen worden getroffen, dat aan den thans bo- staanden toestand zoodra mogelyk een einde kome. Naar de meening dor Commissie verdient het aanbeveling de leerstof in te krimpen, ten bate van de zoozeer door haar noodig geachte repetitiën van het geleerde. De Commissie verkreeg den indruk dat de verschillende practische oefeningen over het algemeen goed geleid en door de cadetten met lust en opgewektheid gevolgd worden. De Tentoonstellino. We zotten onze wandeling op de tentoon stelling voort en staan nu dadelyk voor de inzending der firma Sanders Co. Waarom eerst nu? Omdat zo zoo weinig in het oog springt? Integendeel 1 Maar elk zijne beurt. De fraaie collectie toilet- en huishoudzeepen. door de Konink. Stoomzeepfabriek geëtaleerd, doet haar wederom alle eer aan. Mon vindt er van de kleinste, doch kostbaarste stukjes tot de monstervazen, welke aan echt marmer zouden doen denken, wegens de natuurlyke naboot sing. Welriekendheid en schoonerangschikking gaan hier hand aan handterwyl eene machine voortdurend in beweging wordt gehouden tot afdeeling en, desverkiezende, ook uitreiking, tegen luttelon prys, van kleine „souvenirs" van de tentoonstelling. Wat zou deze, nu ze aangevat is op eene wyze, welke de stoutste verwachting over treft, echter zyn zonder een paviljoen 1 Welnu, ook dat ontbreekt niet. De heer Clemens Reinke (aan wien het decoratief gedeelte van het ge- heele lokaal was toevertrouwd) van de firma Gebrs. Reinke stelt in het middelgedeelte oen achthoekig paviljoen ten toon. Do vier ingan gen zyn aan den buitenkant door fraaie por tieres op verschillende manieren gedecoreerd, terwyl de overige vier zyden van binnen als ramen met stóres, rideaux en overgordynen zyn „behandeld", om eene technische uitdruk king te bezigen. Het geheel ziet er keurig uit; er heerscht harmonie in wat er iseene rustige rust, welke byna tot rustnemon zou nooden, niet het minst de twee fauteuils, welke reeds twee jaren ln gebruik zyn, nu door den eigenaar gaarne voor enkele dagen werden afgestaan en wegens hunne degelykheid nog volkomen op den naam van nieuw aanspraak blijken te kunnen maken. Evenals deze fauteuils zyn in het paviljoen verder tentoongesteld smaak volle divans, gestoffeerde stoelen enz. Als de catalogus het niet uitdrukkelijk vermeldde, dat deze voorwerpen allen ten huize van genoemde firma zyn ontworpen en vervaardigd, hadden we niet gedacht dat Leiden ook op dit gebied reeds op dusdanige manier met het buitenland kon eoncurreeron. Velen zullen zeer zeker nu ook door deze inzending er van teruggehouden worden om hunne toevlucht tot het buiten land te nemen, ten einde hunne salons van antieke of moderne, kunstig bewerkte voor werpen te voorzien. Aan het einde van het linksche zijpad verheft zich hoog tegen don wand eeno éta lage, welker voorwerpen zich, om hunne niet sprekende kleuren, niet byzonder tot eene schitterende uitstalling leenen. Daarom moot do gave om net en doelmatig te étaleeron hier in byzondere mate hebben voorgezeten. Wy bedoelen de belangwekkende inzending touwwerk der firma Engels en Van den Bergh. Men ziet or den geheelen loop der bewerking van het touw, van de ruwe hennep tot de fijnste strengen touw en da vele andore touwwerken, welker namen op inhetoogloo- poude rood- en witkleurige étiquetten ver meld worden. Alles ziet er solide uitde goede qualiteit zal dan ook wel in het gebruik blykon. Met smaak i3 ook gerangschikt de inzen ding der Stedelyke Werkinrichting met hare lin nen en jute-artikelen van verschillende quali- teiten en breedten, koedekken, linnen en katoenen zakkon, jassen, kokostapyten, van de overkapping afhangende gangloopers, ma- nilla-tapyten, haren- en kokosmatten. Alge heels aandacht trekt de verscheidenheid van het gebied, waarop deze zoo nuttige instel ling, al te weinig als zoodanig bekend, werk zaam is. De Stedelyke Werkinrichting is opgericht in 1852. Directeur is de heer A. J. Binnendyk en de opgenomenen zyn a. Hoofden van gezinnen met of zonder hunne vrouwen of kinderen. Ongehuwdon boven de 23 jaar. c. Gehuwde vrouwen zonder man, met of zonder kinderen, indien een bewys wordt ge geven, dat de man afwezig is door gevange nisstraf, wegens ziekte, of wel, dat hy zyne vrouw heeft verlaten. (7. Gescheiden vrouwen on weduwen met of zonder kinderen. Zy, die drie dagen in eene week zyn opge nomen, mogen 's Zondags komen eten. Deze nuttige inrichting bezorgt velen be- hooftigen brood. Do workzaamhodon bestaan uit loonwerk en eigen fabrikaat. 1. Loonwerk is het work, dat tegen beta ling der arbeidsloonen voor anderen wordt verricht. 2. Eigen fabrikaat zyn de goederen, welke voor eigen rekening worden gemaakt en verkocht. Hot loonwerk bestaat uit: koffie-, erwten en boonen lezenhaarpluizonzakken ver stellen en alle andere voorkomende werk zaamheden. Het eigen fabrikaat istouwpluizen (breeuw- werk) het wevon van kokos- en manilla- tapyi voor kamerkleeden en gangloopers, voorts behangsellinnen, zoutzakkonlinnen, dweilen, koedekken, onderkleedon en verschillende em ballage, vaikensharen- en kokosmatten, hem den en witte katoenen jassen, linnen, katoenen en gonjezakken. Do veikoop geschiedt aan fabrikanten, win keliers en particulieren, zoowel in het groot als klein. Wy danken deze medodeeling aan den catalogus. Vervolg in het Eerste Blad.) Gemengd N ienws. To Nieuwkoop worden gister- nacht te halfóén de bewoners uit den slaap gewekt door het luiden der brandklok. Inde Niouwveensc.be laan was, door eene onbekende oorzaak, op hot erf van den landbouwer v. L., in eene schuur brand uitgebroken, welke spoe dig het woonhuis en de hooibergen aantastte. Niettegenstaande de pogingen der brandweer, kon slechts weinig van den inboedel gered worden. Het hooi, dat niet verzekerd was, is nog steeds brandende. Te Woerden zal op Woensdag 21 Augustus vanwege de afdeeling Woerden PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de atad wordt 0.10 berokend. der Holl. Maatschappy van Landbouw eene harddravery plaats hebben van paardon van zessen klaar, benevens een steekspolwedstryd of ringryden. Voor de betrekking van hoofd van eene der openbare lagere scholen te Dordrecht hebben zich niet minder dan 199 sollicitanten aangemeld. Naar de „N. R. C." verneemt, zyn in Deli (Sumatra) op de tabaksplantages „Arendsburg" verschillende wilde dieren ge vangen, als: tygers, slangen, wilde katten, een beer, enz., ten behoeve van de Rottor- damsche Diergaarde. Een deel er van is reeds op weg en kan spoedig worden ver wacht. Die dieren zyn op Sumatra in groote hoe veelheid aanwezig, doch niet gemakkelyk levend te bemachtigen. Volgens bericht uit St.-Etienne is in de mynen van Villeboeuf eene werk staking uitgebroken onder de werklieden, die 's morgens in de schacht waren gedaald. Op eene vergadering van matro zen en stokers te Liverpool is met 584 tegen 40 stemmen besloten, de werkstaking voort te zetten. Een groot deel van de stad Bakersfield, in Californië, is door brand ver nield. Do schade wordt op 1,000,000 dollars geschat. Men vreest dat de Afrika-reiziger, dr. Zintgraff, die oen ontdekkingstocht naar het binnenland van Cameron had ondernomen, is omgekomen, daar reeds verscheidene maan den lang geene tyding van hem ontvangen is. De commissie tot onderzoek naar de oorzaken van de ramp te Johnstown heeft de eigenaars van het Conemaugh meer, dat het onheil veroorzaakte, daarvoor verant- woordeiyk verklaard. In do provincie Badakshan, in Afghanistan, is een opstand uitgebroken, welke echter, naar men gelooft, met weinig moeite door den emir zal worden onderdrukt. To Duluth, in Minnesota, heb- ben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Een aantal werkstakende arbeideis heeft de politie aangevallen en in het gevecht, dat toen ontstond, werden twee hunner gedood en aan beide zyden vele personen gewond. In Bombay hebben groote over- stroomingon plaats gehad, waardoor de ge meenschap op den spoorweg tusschen Hirok en Rindli waarschynlyk voor verscheidene maanden gestremd zal zyn. Volgens nadere berichten aan- gaande het spoorwegongeluk by Miinchen, bestond do sneltrein uit 2 locomotieven en 24 wagens. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand liep de trein op oen dood spoor, waarop 3 wagens stonden. De beide locomo tieven vielen omver in het zand. De beambten, die uit den trein sprongen, bleven ongedeerd. Achter den voorsten goederenwagen volgde eer per5onenrytuig en daarna eon goederen wagen, welke laatste opgeheven werd en daarna over de geheele lengte in den perso nenwagen drong. Deze werd geheel vernield en van de 19 reizigers, die zich daarin be vonden, werden 8 dadelijk gedood, en stierf een ander nog denzelfden dag aan de be komen wonden, terwyl men vreest dat een tiende eveneens zal bezwyken. Verscheidene der in 't gasthuis te Münchon verpleegde gewonden toonen kenteekenen van ruggemerg- schudding. Behalve dezo voorste personenwagen, bleven alle anderen, ten gevolge van de voortreffelyke werking der romtoestelleD, in het spoor en onbeschadigd. Men kan zich eenigszins voorstellen, schryft een correspondent, welk eene verschrikkelyke uitwerking de botsing had, als men bedenkt, dat het geheele bovengedeelte van den per sonenwagen vernield werd. In eene ruimte van enkele kub. meters worden de bestand-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5