N°. 9012 Zaterdag Juli. A°. 1889, Leiden, 5 Juli. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. B anknoten-papier. LEIDSCS PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leidon per 3 maanden.,?T.'. 1.10. Franco per posta 1.40. Afkonderljjke Nommors0.05. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd De heer C. Roest, geb. te Zwolle, tot doctor in de staatswetenschap met academisch proef schrift, get.„Opmerkingen naar aanleiding van de wet, houdende bepalingen omtrent den doortocht en het vervoer van landverhuizers"; dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap met „Stellingen"; de heer A. E. Bles, geb. te 's-Gravenhage, tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get. :}„De locai Government Act. 1888. Schets van het Engelsche Graaf- schapsbestuur" en de heer W. B. R. Van Weideren Rengers, geb. te Oenkerk (Friesland), tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Do artikelen 24 en 26 der Grondwet." Aan dezelfde universiteit ishet voorbereidend examen in d9 geneeskunde met gunstig ge volg afgelegd door den heer K. Van der Slooten. Bp gelegenhoid van den 483ten verjaardag van Prinses Maria der Nederlanden, gemalin van den Prins Von Wied, wapperde heden van de openbare gebouwen alhier de vader- landsc-he driekleur. Tevens werd door de alhier in garnizoen liggende wapens der infanterie, veld-artillerie en cavalerie des middags om één uur op het Schuttersveld eene groote parade gehouden, welke gecommandeerd werd door den majoor Hofstede, terwijl de troepen werden geïnspec teerd door den kolonel Alings, beidon der infanterie. Deze plechtigheid, wqlke ook word mede gemaakt door de nieuwe miliciens, duurde ditmaal langer dan anders en bood, vooral toen het derde défilé door de artillerie in vollen draf werd uitgevoerd, een prachtig militair schouwspel. In den omtrek on langs den weg, welken de stoet passeerde, had zich eene vry groote menigte verzameld. Men is thans druk in de weer met het in orde brengen der gedurende de volgende week in het gymnastieklokaal alhier te houden, tentoonstelling. Ontbraken er hedenmiddag nog enkele in zendingen, vele exposanten daarentegen schit terden er reeds met de voortbrengselen van den door hen uitgeoefend wordenden tak van nijverheid. Het goheel belooft inderdaad zeer belang wekkend te zullen worden en een zoowel voor stadgenoot als voor vreemdeling gunstig PRIJS DER ADVERTENTIEN: V.n 16 regole 1.05. Iedero roge! meer 0.17). Grootore lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. getuigenis van de Leidsche industrie af te Meldden we een paar dagen geleden dat het lokaal gereed was om de inzendingon te ontvangon, thans verkrijgt men de overtui ging dat hot weldra ook op een bezoek van een talrijk publiek zal kunnen aanspraak maken. Hoewel we ons in den laatsten tijd niet meer in het zoele zomerweder van eerst mogen verheugen en het o. a. gisteravond in don tuin van „Musis Sacrum" zelfs eenigs- zins koel kon genoemd worden, was de op komst der leden met hunne dames toch zeer groot: een bewys, dat het muziekcorps der dd. schutterij het eerste concert zich op me9r belangstelling mag beroemen. Andermaal toonde de kapel des heeren Van Leeuwen haar dan ook te verdienen. Het reeds in een vorig nommer vermelde programma liep op bevredigende wjjze van stapel en elk nommer werd meer of minder langdurig toe gejuicht. Zeer verdienstelijk zelfs mocht de uitvoering genoemd worden van de ouverture „Zampa ou la Fiancée de Marbre", van Hérold, en niet minder aandacht trok mede Van Leeuwens groote fantajsie naar Gounods opera „Faust", torwpl ook in Verdi's fantaisie „II Trovatore" byzonder goede oogenblïkken voorkwamen, ofschoon enkele gedeelten daarentegen de krachten blykbaar wel wat te boven gingen. Het is altijd gevaarlijk, wanneer men zich- zelven wil gaan overschatten. Intusschen gaf dit concert over 't geheel weder zeer veel goeds te waardeoren. Toen de leden den tuin verlieten, werden ze nog maals op een opwekkenden marsch onthaald, De R.-K. kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier heeft besloten, met overgroots moerderheid van stemmen, zich te onthouden van het stellen van candidaten voor de a. s. veikiezing van negen leden van den ge meenteraad. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Amsterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk heden avond om 10 uren bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelpk op het adres vermeld te worden. De Engelsche mail met berichten uit Indië wordt morgenochtond alhier verwacht. Het Ryks Ethuographisch Museum alhier heeft van de heeren G. L. Goedhart, P. Molenaar en F. A. Ebbingo Vubben eenige geschenken ontvangen, waarvan de beschrij ving voorkomt in de Staatscourant van 4 Juli. Den schenkers is de dank der Regee ring betuigd. Zondag a. s., des avonds te zes uren, zal voor de Ned.-Herv. gemeeate te Zoeterwoude optreden ds. A. J. Ruys, pred. te Oegstgeest. In laatstgenoemde gemeente zal die predi kant alleen des morgens preeken en dus aldaar verder op dien dag geen dienst zyn. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft gistermiddag de plannen goedgekeurd tot het bouwen van drie openbare scholen, welke te zamen ongeveer ƒ100,000 zullen kosten, nl. voor den bouw eener bewaarschool met 3 bovenwoningen aan den Schiedamschen Singel, eener bewaarschool aan de Oranjeboomstraat op Feienoord en van eene gymnastiekschool aan de 'St.-Janstraat. In zake de adressen van twee typography scho vereenigingen, van de sigarenmakers en de sociaal-democraten, om op kosten der ge meente bekwame werklieden naar de Parysche tentoonstelling te zenden, hiold de Raad zich aan het afwijzend praeadvies van B. en Ws., op grond dat zulk eene zaak meor op den weg ligt van heeren patroons en nyvorheids- voreenigingen dan op dien der gemeente. Aan het slot der Raadszitting werden ver scheidene strafvorderingen herzien en gewy- zigd. O. a. is in de verordening op de openbare reinheid thans de bepaling opgenomen, dat het houden van een verzameling van most of andere stankverspreidende stoffen in het bebouwde gedeelte der gemeente verboden is. De voorzitter deelde mede dat in de vol gende raadszitting de quaestie der grensrege ling zal worden behandeld. By beschikking van den minister van marine zyn, met ingang van 1 September a. s., benoemd lot adelborst 3do klasse voor don zeedienst by hot Koninltlyk Instituut voor de Marine te Willemsoord, de jonge liedon, zooals die hieronder in volgorde naar de rangschikking hunner kundigheden ver meld zynC. J. P. Zaalborg, E. P. Wester- veld, F. A. Smit Kleme, J. J. M. Baart, A. D. Muller, F. E. J. Heringa, A. W. Boeke, H. G. Rambonnet, F. B. Klaverweiden, J. H. Tours, J. Arendsen de Wolff, L. J. Quant, K. Zeevon, A. Waller, M. C. Koning, R. T. Nu8Chart, P. A. Arrions, P. A. Van Rees, A. M. C. F. Kroon en P. H. Gallé. De directeur van do inrichting tot vor- pleging van lyders aan vallende ziekte te Haarlem, heeft van N. N., te H., eene gift ontvangen, groot 5000, yoor genoemd go- sticht. De Staatscourant van 4 Juli behelst de wet van 23 Juni 1889, houdende be palingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel. De algemeens vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring zal plaats hebben op Zondag 14 dezer te Utrecht. Een diner en een rytoer zullen den dag besluiten. By de infanterie is een nieuw model kapotjas ingevoerd. Aan de rugnadeu daarvan zyn taillehaken bevestigd, waartusschen de patroontasch komt te hangen. De knoopsgaten in de slippen zyn vervangen door lederen lussen, welke op marsch worden opgeslagen om de taille-hakeD. De heer Th. De Ridder, directeur van het postkantoor te Winterswyk, heeft met 1 Oct. a. s. als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd. Het stoomschip „Obdam" vertrok 4 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Marie," van Batavia naar Amster dam, passeerde 4 Juli Dungeness; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Juli van Genua; de „Zaandam," van do Plata Rivier naar Amsterdam, arri veerde 4 Juli te Havre; de „Borneo," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Juli van Aden; de „Oranje Nassau" vertrok 29 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Frederik Hendrik" is 29 Juni van Amsterdam te Paramaribo aangokomen en arriveerde 4 Juli van daar to Demarara. Gemengd Nieuw*. De brug over den Nieuwen Ryn by de Waterstoog alhier was sedert eenige dagon voor het verkeer geheel gesloten en zou dat, blykens officiëelo aankondiging, bly- ven gedurende eeno maand. Daar menigeen nog huivert om over de nood-Karnomelksbrug te gaan, werd do passage op de Hoogewoerd in de laatste dagen zeer gering, waarmede gepaard ging dat de neringdoenden, aldaar woonachtig, ön geen succes van hunne dik- wyls bezienswaardige uitstallingen hadden èn minder bezoek in hunne winkels ontvingen. De gevolgen daarvan waren natuurlyk merk baar in de beurzen. Ten einde do Hoogewoerd weder voor velen bereikbaar te maken, werd den neringdoenden aldaar beloofd dat er eene pont zou varen van den Nieuwen Ryn naar de poort, naast perceel 42 op de Hoogewoerd, het z. g. Hekkesteegje, vice versa. Dat voor nemen kwam echter niet tot uitvoering; daarentegen kwam men tot oen ander mid del ter verbetering van den toestand. i. „Ik heu nog iets voor u!" zeide myn prin cipaal, toen do gebruikelyke Maandag confe rentie afgeloopen was en myne collega's en ik zyn bureau wilden verlaten. Ik bleef dus achter en de principaal verklaarde mij„Gy hebt u in den laatsten tyd zeer ingespannen, en ik heb u daarom eene opdracht toegedacht, welke zeer gemakkolyk en aangenaam, maar toch zeer gewichtig is. Gy moet eene betrek king van particulier secretaris aanvaarden." „Ik ben u zeer dankbaar," antwoordde ik, „als u my wat gelegenheid om uit te rusten wilt verschaffen." „Gy kent Birkonwald?" Ik antwoordde bevestigend. De plaats, welke ongeveer acht myien van onze stad verwydord lag, was my niet onbekend. „Daar," ging myn principaal voort, „is eene papierfabriek, welke den heer Römer toebe hoort. By dezen heer Römer zult gy voor den schyn iie betrekking van particulier secretaris aanvaarden en dat wel roeds mor gen. Het betreft - tdekking eener zaak, welke met de Russische roebelvervalschingen samenhangt. In genoemde fabriek wordt namolyk plantenvezelpapier voor banknoten vervaardigd. Er is eeno verdenking, dat van dit papier op onverklaarbare wyze moer ge fabriceerd wordt dan de nauwkeurige controle aangeeft, en dat dit papier in handen komt van vervalschers, die er roebels op drukken. De Russische politie-beambten, die zich hier ophouden, beweren dat het spoor naar Birken wald leidt, en hebben oriZ9 regeering om hulp gevraagd. Onze ministor heeft deze bereidwil lig toegezegd. Bovendien is er den heer Romer zeiven ook veel aan gelegen, evon- tueele onregelmatigheden te ontdekken, omdat het vertrouwen onzer regeering, die by hem het plantenvezelpapier laat vervaardigen, daardoor geschokt wordt. Hy heeft zelf voor gesteld, een politie-ambtenaar in zyne fabriek aan te stellen, onder voorwendsel voor parti culier secretaris te fungeeren. Gy hebt eenige weken tyd. Ga zeer voorzichtig te werk, maar tracht in elk geval iets te bereiken. Het is dringend rioodzakolyk, dat paal en perk worde gesteld aan deze vervalschingen, want, zooal3 gy weet, circuleert ook in ons land een groot aantal Russische banknoten. Vertrek nog van avond of op zyn laatst morgenvroeg. Ik wensch u geluk 1 Doe uw best en bedenk, dat het minste, wat er voor u opzit, eene Stanislaus- orde is, als het u gelukt, iets te ontdekken." Vier en twintig uren later stelde ik my aan den heer Römer in diens bureau voor. De oude heer was verheugd, my te zien, en zeide my, dat hom er oneindig veel aan ge legen was, achter het. geheim te komen, dat in zyne fabriek bestaan moest; want hy zou inderdaad het vertrouwen der regoering moe ten verliezen, indien het mogeiyk was, dat hoeveelheden banknoten-papier ongecontro leerd de fabriek verlieten. Ook was het ge vaar immers groot, dat ook Duitseh papier geld op dat papier nagedrukt werd. De fabriek van den hoer Römer lag iets buiten het kleine stadje Birkenwald. In hare nabyheid was eene kleine kolonie ontstaan. De heer Römer had een aantal hilisjes laten bouwen, welke tot woningen dienden der arbeiders, voor zoover dezen niet in de stad zelve woonden. Bovendien stond in de naby heid der fabriek een vrij groot, zeer élégant huis, waarin de beambten woonden. Ik sprak met den heer Römer af, dat ik den naam Steinau dragon en in zyn particu lier bureau werken zou. Als particulier secre taris kon ik zoowel in het kantoor der fabriek als in de fabrieksgebouwen komen, zonder dat dit bevreemding wekte. De heer Römer driep den portier, die myn koffer nam en my naar het huis voor de beambten bracht, waar twee kamera, op de tweede verdieping, voor my in orde gebracht waren. Ik aanvaardde terstond myne betrek king en werd door den heer Römer aan de heeren op het kantoor voorgesteld als zyn nieuwe particuliere secretaris, dien hy geën gageerd had om in de vele zaken, die geene betrekking hadden op de papierfabriek, hulp te hebben. Natuurlyk zou ik mij ook om de papier fabriek hebben te bekommeren, en den heeren werd verzocht, my in den eersten tyd behulp zaam te zyn, om op do hoogte der zaak te komen. Ik leerde in de eersto plaats in don kassier een ouden, waardigen heer konnen, een schoolvriend van den heer Römer, met wien hy op vertrouwelyken voet stond. Voorts waren daar twee boekhouders, bejaarde lie den, en vervolgons twaalf jongere mannen, die als correspondenten, reizigers onz. fun geerden, en die gedeelteiyk voorgoed, ge- doeltelyk tydelyk, op het kantoor werkzaam waren. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1