te lezen, welke gfclioel stukgeslagen werd; hyzelf bekwaöi letsel. Te Vrpbland is een achtjarig dochtertje van zekeren v. d. M. in de schut» kolk gevallen en verdronken. Op „den Anklaar", onder Apel- doorn, is de hoeve van den landbouwer F. D., met den gohealen inboedel, eene prooi der vlammen gewordon. Alles was verzekerd. De heer P. Stikkel, secretaris der gemeente Tessel, heeft by de voltrekking van het 1200ste huwelijk, hetwelk doorhem ingeschreven werd, aan het 1200ste paar, dat in den echt werd verbonden, een fraai geschenk vereerd. Volgens opgave van „Bureau Veritas'' z\jn in de maand Mei 1889 veron gelukt 52 zeilschepen, waaronder 3 vermisten, als: van Duitschland 1, Amerika 12, Enge land 18, Oostenrijk 1, Spanje 1, Frankrijk 3, Italië 4, Noorwegen 10, Portugal 1, Zweden 1. Door stranding verongelukten 23 zeil schepen, door aanvariug 9, door brand 1, gezonken z\jn 6r 7, verlaten 4 en afgekeurd 5. In dezelfde maand verongelukten 18 stoom schepen, als: van Engeland 14, Amerika 1, Chili 1, Italië 2. Door stranding veronge lukten 11 stoomschepen, door aanvaring 6, terwijl er 1 gezonken is. De achterste wagen van den snel trein, welke dezer dagen van Mainz naar Mannheim op weg was, geraakte los en sloeg om. Drie dames en vier kinderen, die zich in het rijtuig bevonden, werden gewond, maar konden, nadat spoedig geneeskundige hulp ver leend was, des avonds reeds de reis naar Baden-Baden voortzetten. De spinner ij van Masson, te Ma- romme, by Rouaan, is door brand vernield. Uit St.-Etienne wordt gemeld dat gisteren tweemaal eene ontploffing heeft plaats gehad in do mijn Verhilleux, behoorende aan de steenkolenmaatschappij van St.-Etienne, toen 300 werklieden zich in de gangen be vonden. Reeds zyn vele lijken te voorschijn gebracht. Het aantal geredden is tot dusver zeer gering, doch verdere bijzonderheden ont breken. De vuurwerkfabriek van den heer Ruggieri, te Aubervilliers, nabij Parijs, waar een groote voorraad vuurwerk lag, is in de lucht gesprongen. Toen de brandweer op de plaats des onheils aankwam, vond zy niets meer dan een bouwval. Er waren in het ver woeste deel der fabriek 18 personen aan het werk, waarvan 6 lijken gevonden zijn. Men vreest dat de 12 anderen ook zyn omgekomen. Een treurig ongeval heeft plaats gehad op het te Munster onder leiding van prof. Künig staande agricultuur-chemisch proef station. By de distillatie-bewerking van ether sprong de retort; vier personen bekwamen kwetsuron. De assistenten dr. Fricke en dr. Bömer werden ernstig aan de oogen verwond. Op den Norfolk- and Western spoorweg in de Yereenigde Staten is ten ge volge van hot wegspoelen van een stuk dyk naby Liberty (Virginia) een trein ontspoord. De locomotief en verscheidene wagens vielen ter zyde van den weg in de diepte. Vijf per sonen, voor het meerendeel troinbeambten, werden gedood en een aantal gewond. Eenige rijtuigen geraakten in brand, waardoor nog een aantal monsehen ernstige brandwonden bekwam. Volgens bericht uit Liberty zou den niet minder dan 40 personen het leven verloren hebben. Dr. John Mc. Inerney, van Nieuw- York, die, naar men vreesde, door het Clan- na-gael genootschap vermoord was, is terecht. Hy had alleen voor eenigen tyd de stad verlaten. Te Durango, in California, heeft een groote brand gewoed, waardoor 8 blokken huizen, meest kantoren, 3 kerken en ver scheidene woonhuizen vernield werden. De schade wordt op 300,000 dollar begroot. KOLONIËN. BATAVIA, 26-31 Mei. (Nederlandsche Mail.) Een particulier telegram van de „Java- Bode" uit Soerabaia, dd. 28 dezer, meldt het volgende: „By hot marine établissement zyn groote onregelmatigheden in geldzaken ontdekt. De officier van justitie is nog met het onderzoek bezig, doch reeds moet een tekort van f 5000 vaststaan en werd een klerk ontslagen. Men vermoedt dat vele personen by deze zaak zyn betrokken." Qyer höt gevecht, den 8sten Mei te Edi geleverd, schrijft de Atjeh-correspondent van de „Loc." nog het volgendo: Op den 8sten Mei jl. Werd op pl. 2000 M. van de benting tegen den vijand opgerukt door de geheele expeditionnaire macht. De 4de compagnie (Europeanen) van het 3de bat. marcheerde aan het hoofd. De vyand, weder in de kuilen, liet den troep stil naderen en toen de voorste sectie tusschen de kuilen kwam, werd zy plotseling met den klewang dcor den vyand geattaqueerd (pl. m. 12 Atjehers). Er kwam eene zoodanige paniek in dien troep, dat zy hun aanvoerder, den lsten luit. Gaade, met den Eur. korporaal Schordell, die met den vyand handgemeen raakte, in den steek liet. Beiden hebben zich dapper verdedigd tegen 's vyands aanval, in de hoop dat de sectie terug zou komen en dat de compagnie hun ter hulp zou snellen; Gaade sloeg met zjjne sabel zes Atjehers dood; ook Schordell deed wonderen van dapperheid, doch beideu hebben zich, helaastegen de overmacht niet staande kunnen houden en stierven den helden dood. De paniek was zóó hevig, dat de 4de compagnie niet vooruit te krijgen was; de commandant dier compagnie, vooruitgaande om haar een goed voorbeeld te geven, kreeg van eene Atjesche schoone een klap met een patjol op het achterhoofd, dat hy duizelde. De compagnie retireerde. Toen kwam eene Ambonneesche compagnie opdagen. De vijand kreeg versterking en viel met een honderd man die Ambonneesche compagnie aan met den klewang. Nu kwamen de Atjehers van eene slechte kermis thuis. De aanval word flink afgeslagen, 80 dooden van hen bleven op de plaats, en de door hen gegraven kui len en loopgraven werden met hunne lyken gevuld. Honderden Atjehers kwamen nu met den klewang in de hand van alle kanten opzetten. Het 3de bataljon formeerde een carré en schoot de aanvallenden neer. De vyand liet op dien dag 200 dooden liggen en koos het hazenpad. Wy hadden een ver lies van 4 dooden en acht gewonden, en 4 geweren, vermoedelijk van de dooden of gewonden. Van den civielen en militairen Gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden is het volgende telegram ontvangen, aangeboden te Padang 27 Mei: „Rust Edi hersteld; tweede compagnie 25 dezer terug, vierde en eerste compagnie, ar tillerie en genietroepen volgen, derde com pagnie met cavalerie blijft voorloopig." Men meldt dat de president van het Hooggerechtshof mr. J. Sibenius Trip, van plan is spoedig 's lands dienst met pensioen te verlaten. Civlol Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Nederland, wegene ziekte, aan den ads.-rcs. van Blora (Rembang) J. Knebel. Bon oom d: Tot griffier van den landraad: to Bodjonegoro (Rembang), P. G. Ungerer; te Bandoeng, C. J. H. Van Eg6raat. Tot resident: van Madioon, H. H. Doüker Curtius; van Madura, W. J. Lublink Weddik. Tot directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus to Soerabaia, de leeraar in do wis- en natuurkunde aan die school dr. Th. J. Van BuureD. Aan de hoogere burgorechool met vijfjarigon cursus te Soerabaia, tot leeraar in de moderne talon: speciaal voor de Duitsche taal- en letterkunde, M. Wiessing spociaal voor de Franscho taal- en letterkunde, A. Wijngaard. Tot predikant bij do Protestantsche go- meento te Pasoeroeon, de predikant te Makasser (Celebis en onderb.) J. C. Knuttel; te Makasser, de benoomdo predikant bij do Protestantsche gemeente in Nod.-Indié J. C. Yh. Bussing De Vrios. Tot ass.res. van Anjer de ass -res. van Taaikmalaja J. J. Donner; tot assures, van Tasikmalaja do ats.-res. ran Anjer B. Th. W. Van Hasselt. G o a t o 1 dVoor den t-rjd van zes maanden, ter beaoh. van den dir. der burg. op. werken de ambte naar op non-act. C. J. Van Vossen, laatst, chef der 4do afd. van de expl. der westorl. van do staatsep. op Java. Voor hoogstens één jaar, ter besch. van den gouv. van Sumatra's westkust, do ambtenaar op wachtgeld M. Pille, laatst, secretaris en boekh. Lij het vendukaDtoor to Soerabaia. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens 15 jaren onafgebroken dienst iu Ned.-Indie, aan den lsten luit. der inf. W. N. Scbeib. Ontslagen: Mot ingaüg van 3 Juni 1889, op verzoek, eervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens vol- braebton dienst.ijd, met behoud van recht op pensioen, de majoor-intendant bij de mil. adm. P. M. E. Soeters. Bovordord: Bij den mil. gèneesk. dionat: tot dirig. mil. apotheker late kl., de dir. mil. apotheker 2do kl., H. Rolff; tot dirig. mil. apotheker 2do kl., do mil. apotheker 3de kl. J. Heringa. Tot offic. van gez. lsto kl. bij den mil. geneesk. dienst, do offio. van gez. 2de kl. J. C. Koruelissen. Departement va> H-arlne. Benoemd: Tot 2den bewaarder b\j de marine-magazijnen te Soerabaia de bootsman A. J. Rokus. Overgeplaatst: De luit. tor zee lsto kl. W. Th. Do Boog uit de rolle van Zr. Ms. korvot „Gedeh" in die van Zr. Ms. stoomschip „Onrust" en hem opgedragen do dienst van oudsten officier aan boord Yan laatstgenoemden bodem. BUITENLAND. Frankryk. In de gisteren gehouden zitting der Kamer vau Afgevaardigden betwistte de heer La- ferrière aan het bureau der Kamer het recht, hern te ondervragen omtrent de medede6ling van stukken, door hem gedaan in zyne hoe danigheid als rapporteur der commissie van enquête. Als gevolg dezer rede kwamen heftige in cidenten voor en werden verschillende afge vaardigden tot de orde geroepen. De heer Baudry d'Asson wilde zich op den heer Rouvier werpen, doch werd door do Kamerboden tegengehouden. De heer Sevestre stormde op de leden der linkerzijde los, doch ook hem werden hand tastelijkheden belet. De heer Rouvier verweet den heer Lafer- nère, in zijn rapport te concludeeren tot eene transactie, welke hij verwerpt. De linkerzyde belette daarop den hoer Laferrière aan het woord te komen. Nadat de discussie nog eenigen tyd op deze wyze was voortgezet, werd zij gesloten ver klaard. Duitaoliland. De Wurtembergeche Staatscourant ontkent, gelyk men weet, dat by de feesten te Stutt gart onaangenaamheden zyn voorgevallen. Ziehier wat er volgons de bladen gebeurd is. Aan een feestmaal weigerde een jong Russisch kapitein, toen een dronk op het Duitsche leger werd uitgebracht, zyn glas te ledigen. „Ik ken geen Duitsch leger", zeide hjj tot zyn huurman; „ik ken hier enkel een Wurtembergsch leger.". De aangesprokene stond toen met zyne makkers op van tafel en zeide„Dan zult gy het Duitsche leger leeren kennen." Eenige oogenblikken later verlieten ook de Rus en een zyner vrienden de zaal. Het hoofd der Russische militaire deputatie trachtte het ge schil te schikken door er op te wüzen, dat zyn landgenoot de taal niet voldoende mach tig was. Belffia. Do rechtbank te Brussel heeft uitspraak ge daan in het eerste proces om schadevergoe ding, dat tegen den Staat is ingesteld wegens de bekeude spoorwegramp te Groenendael. De heer Klepper, een bakker te Brussel, wiens vrouw en kind daarby waren gedood, bad 100,000 fr. schadevergoeding geëischt. De rechtbank erkende de verantwoordelykheid van den Staat, maar achtte de gevraagde som overdreven en stond den eischer slechts 40,000 fr. toe. Nog andere soortgelyke eischen zyn by de rechtbank hangende. Dezer dagen is te Parys een der bekendste Belgische verzamelingen van schilderyen, die van graaf d'Oultremont, onder den hamer ge komen. Zy bestond slechts uit twaalf stuks, maar bracht 220,S00 fr. op. O. a. werd voor een vrouweportret van Rembrandt 75,000 fr., voor een mansportret van FranB Hals 20,100 fr., voor een mansportret van Rembrandt 45,000 fr. besteed enz. De veiling duurde nauwelyks 20 minuten. Groot-Brltanniil De Schach van Perzië hield gistermorgen in Guildhall te Londen eene schitterende receptie, welke door een talryk publiek uit de eerste kringen werd bezocht. In antwoord op een adres, dat hem werd aangeboden, betuigde de Schach zyne groote hoogachting en vriendschap voor Engeland en sprak by de hoop uit dat zijn bezoek het begin zou wezen van een nieuw tydperk, in de verhouding van Engeland en Perzië. Lord Salisbury zeide tevens, by gelegenheid van het den Schach op Guildhall aangeboden feestmaal, dat Engeland aan Perzië kracht en voorspoed wenscht. Engeland beoogt slechts verovering op het gebied van nyverheid en handel; en hierin ligt het belang, niet van eene enkele natie, maar van de geheele wereld. Oovtenr^Houg.-Monarchle, In het rapport der commissie voor de bui- tenlandsche aangelegenheden uit de Hongaar- sche delegatie wordt ingenomenheid betuigd met de troonrede, en in warme bewoordingen gesproken over het bondgenootschap met Duitschland en Italië. De commissie geeft verder hare belangstelling te kennen in de ontwikkeling van Bulgarye, waar, naar zy hoopt, weldra de moeilykheden zullen worden overwonnen, welke aan de bevestiging en versterking zyner staatkundige instellingen alsnog in den weg staan. Servië, zegt de commissie, heoft insgelyks recht op de vrye beschikking over zichzelf, mits het zekere vormen in acht neme, waartoe elke Staat, ter wille van do rust zyner naburen, ver plicht is. In het rapport wordt volle vertrouwen in de toekomst geuit. Met betrekking tot Bosnië en do Herze- gowina verklaarde de minister Kallay, dat deze door Oostenryk bezette provinciën in economisch opzicht goed vooruitgaan. Omtrent het feest van Kossowa merkte hy op, dat de verjaardag van den veldslag, in de nabyheid dier plaats geleverd, sedert eeuwen in de orthodoxe kerken van Bosnië wordt herdacht. De czaar Lazarus wordt er als een martelaar geëerd. Het feest is dit jaar op de gewone wyze gevierd en er be stond geene roden hoegenaamd om wanor- dolykheden te duchtende overheden be hoefden niet tusschenbeide te komen, want alles geschiedde in de volmaaktste orde. Te Sarajewo betuigde een der sprekers zelf zyn dank uit naam van Servië voor de verleende bescherming en vryheid. Graaf Apponyi betuigde zyne ingenomenheid met de flinke politiek der regeering. De begrootingscommissie der Oostenryksche delegatie heeft zonder beraadslaging het bui tengewone militaire budget voor de bezette provinciën goedgekeurd, en een aanvang ge maakt met de buitengewone begrooting voor het leger. De minister van oorlog gaf eenige ophelderingen, gelyk aan die in de Hongaar- sche delegatie. Van Pesth vertrokken den 2den Juli in twee extra-treinen ongeveer 850 aanhan gers der Hongaarsche oppositie over Turyn naar Parys. Te Turyn zou de oude Kossuth op eene toespraak van Polonyi antwoorden. Ook ging gisteren een Hongaarsche „onpoli tieke" extra-trein met 450 passagiers naar Prankryks hoofdstad. - De hofraad Weilen, redacteur van het door wylen kroonprins Rudolf uitgegeven werk „Oostenryk-Hongarye in woord en beeld," voorzitter van de Journalisten vereeniging en der Auteursvoreeniging „Concordia," is gis terochtend te Weenen ten gevolge eener ope ratie gestorven. Weilen werd in 1830 geboren en heeft een groot aantal drama's geschreven, die wei aan- vankeiyk in het Burgtheater opgevoerd wer den, maar den auteur geen naam als schryver hebben doen erlangen. Daarentegen speelde zyn persoon in het geestelyk leven der Oos tenryksche keizerstad eene hoogst invloed- ryke rol. Telegrammen. CHRISTIANIA, 3 Juli. Keizer Wilhelm zal Stavanger, Bergen en Drontheim bezoeken, en de regeering heeft den burgerlyken en militairen overheden aangeschreven, zich ter beschikking van den keizer te stellen. STAVANGER, 3 Juli. Keizer Wilhelm is hedenmorgen te halftwaalf hier aangekomen met het jacht „Hohenzollern" en het advies jacht „Greif." WEENEN, 4 Juli. De begrootingscommissie uit de Oostenryksche Delegatie heeft zonder beraadslaging de buitengewone begrooting voor het leger in Bosnië goedgekeurd en is daarna overgegaan tot de behandeling van de supplementaire kredieten van den minister van oorlog. De eerste 21 paragrafen der be grooting werden terstond aangenomen. KAAPSTAD, 4 Juli. Uit Pretoria wordt ger meld dat de Volksraad hot defensief verbond tusschen de Transvaal en den Oranje-Vrystaat heeft goedgekeurd. CHRISTIANIA, 4 Juli. Het Storthing is zonder troonrede gesloten. ST.-ÉTIENNE, 4 Juli. Tot dusver zyn IC doode en 10 gewonde werklieden opgedolven. Het aantal der slachtoffers wordt op min stens 200 geschat. PESTH, 4 Juli. De oogst van de tarwe is middelmatig, wat de hoedanigheid betreft. De hoeveelheid is beneden het middelmatige, daar het koren overal ineen is gekrompen. Op vele plaatsen zal de uitvoer ternauwer nood de helft bedragen van den uitvoer van het vorige jaar. De opbrengst van de rogge on de gerst is even gering. LONDEN, 4 Juli. Lord Lytton, de Engelsche gezant te Parys, is hersteld en zal Donderdag naar Parys terugkeeren om zyn ambt weer te aanvaarden. De „Standard" ontvangt berichten uit Rome en Madrid, welke bevestigen dat de Paus voornemens is zich in Spanje metter woon te vestigen. LONDEN, 4 Juli. De „Daily Chronicle" geeft eene juistere lezing van de berichten, welke de Engelsche bladen uit Delagoa ontvangen. Er is geen enkel schot op den machinist gelost, maar men dreigde alleen dit te zullen

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2