H\ 9010. 3 >on<ler<lag J Juli A0. 1889. <§eze fëcurant wordt dagelijks, mot uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. @it nonrmer bestaat uit TWEE Bladen, Leiden, 3 Juli. 3F"o-o.lllot;o>ELa PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden.ƒ1.10. Franco per poetm 1.40. Afzonderlijke Noznzucrs.0.05. PRIJS DER ADVERTENTI3N: Yin 16 regele 1.05. Iedore regel meer ƒ0.171. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de stad wordt 0.10 berokond. OlHcieele Hennisgeyin^en. e Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter a r meono kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee kohieren van hot patentrecht (schippers, kra mers onz. on koffiehuishouders, tappers enz.,) beide voor den dienst 1889/90, en executoir verklaard den 29sten Juni 11. en herinnert voorts de belanghebben den aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bii de wet bepaalden voet te voldoen. L ei d e nDe Burgemeester voornoemd, 3 Juli 1889. KNAPPERT, Weth. 1. B. Aan de universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegddoor den heer L. R. Van Sloterdyek het cand. examen in de rechten; door de heeren H. Ph. 't Hooft en R. Van Breugel Douglas het doctoraal examen in de rechtswetenschap. Aanstaanden Vrijdag zal, des middags te 12 uren, eene groote parade op het Schut tersveld worden gehouden, ter eere van den 48sten verjaardag van H. K. H. Prinses Marie der Nederlanden, ochtgenoote van den Prins Von Wied. Aan het „Hotel Vorhaaff" (eigenaar de heer J. A. Smulders), alhier, is, mot zijn ge volg, heden afgestapt Zijne Excellentie Samuel JL Thayer, gezant der Vereenigde Staten aan ons Hof, ten einde verschillende merkwaardig heden onzer gemeente te bezichtigen. Naar wij vernemen, is hier ter stede door den heer J. F. Smit opgericht eene Christelijke Burgerzangschool, voor leerlingen boven den leeft yd van acht jaren. Met den oprichter zal de heer A. J. DoornevoM de leiding der nieuwe zangschool op zich nemen. Eerstdaags zal de inschrijving voor leerlingen worden opengesteld. De officier van goz. J. Van Gelder, onlangs van zijne detacheoring in "West-Indië -teruggekeerd, is ingedeeld by het militair hospitaal te Leiden. De Nederlandsche mail wordt heden avond alhier verwacht. Aan het postkantoor Leiden werd ter Rijkspostspaarbank gedurende het tweede kwartaal van 18S9 ingelegd f 37,731.84'/s en terugbetaald 35,645.94. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4760. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd f 1889.72 en terugbetaald 1611.18. Het laatste uitge geven boekje draagt het nummer 139. Aan het kantoor te Noordwyk en het hulp kantoor te Noordwyk aan Zee werd gedurende dien tyd ingelegd f 1484.18 en terugbetaald 1550.25. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 104. De collecte voor den gewapenden dienst heeft in de gemeente Valkenburg opgebracht de som van f 9.42. De uitslag van de dezer dagen bij den artillerie cursus gehouden overgangs-examens is byzonder gunstig geweest. Met uitzondering van één volontair van het 1ste studiejaar, die wegens ziekte liet over- gangs-examen voor het 2de studiejaar niet heeft kunnen afleggen, zullen al de overigen met 1 October in een hooger studiejaar plaats nemen, t. w. Van het 1ste studiejaar de volontairs: Schaap, Verhoeff, Do Klerck, Haanebeek, Boldingh, Hasselman, De Kreuk, Snyders, De Waal Goemans, Jungeling, Dopplor, Eijsten. Van het 2de studiejaar de volontairsOtteris, De Koning, Nicolai, Marx, Schulz, Berkhout, Willems, Pannekoek, Affelen van Saemsfoort, Van Beek, Diekhof, Van Nahutjs, Van der Meer, baron Haersolte Van den Doorn, Van Everdingen, Bernard, Reitsma. Op de algememe begraafplaats te 'e-Hage werd gisteren aan den schoot der aarde toe vertrouwd het stoffelijk overschot van hot jongmensch, dat Zaterdag op zoo treurige wijze by het baden in zee te Schever.mgen hot leven verloor. Aan de groeve, waar zich zeer vele vrien- don en belangstellenden bevonden, onder wie ook de Senaat van het Delfische Studenten corps, werd hulde gebracht aan do nage dachtenis van don jongeling, wiens levens draad zoo plotseling was afgesneden, terwijl zijne kundigheden hem zulk eene schoont, toekomst voorspelden. Do lijkkist was voor het oog verborgen door een schat van levende rozen. Tegen den löden dezer maand wordt te Scheveningen verwacht prins Hohenlohe, uit Dresden. Bij de posteryen zijn verplaatst: de comm'es 1ste klasse P. J. Fabius van het spoorweg-postk. No. 1 naar het postkantoor te Amsterdam; de commies 2de klasse T. J. Monty'n van het postkantoor te Gouda naar dat te Roermond; de id. 2de kl. J. P. W. Caland van het postkantoor te Roermond naar het spoorwegpostkantoor No. 1; de id. 2de kl. J. Schadée van het postkantoor te 's-Hage naar dat te Gouda; de id. 3de kl. D. J. O. Belmer van het postkantoor te Arnhem naar dat te Schiedam; de id. 4de kl. J. Bircken- lianer van het postkantoor te Deventer naar dat te Arnhem; de id. 4de kl. C. Willink van het postkantoor te Voorschoten naar dat te Maastricht, en de surnumerair G. M. Busman van het postkantoor te Groningen naar het post- en telegraafkantoor te Zaltbommel. De afdeeling Utrecht van do vereeniging „Volksonderwijs" hoeft uit hare leden oene commissie benoemd, die zich belast met het geven van inlichtingen en raad aan ouders of voogden, elders woonachtig, die hunne kinderen of pupillen voor onderwijs en opvoeding naar Utrecht c. a. wenschen te zendenterwyl die commissie, zoo zulks begeerd wordt, ook toe zicht op bedoelde kinderen of jongelieden wil houden. Tot leden dier commissie zy'n gekozen de heeren D. De Groot, arrondissements school opziener; L. Gerhardt, directeur der Ryks-nor- maallessen, en J. C. Marx, secretari.3 dor Utrechtsche afdeeling van „Volksonderwijs", allen te Utrecht wonende; de laatste ook als secretaris dezer commissie. Het 25 jarig bestaan dor Pol. School te Delft werd 1 Juli op zeer eenvoudige wy'ze herdacht door het bespelen van het carillon en het uitsteken der vlaggen van gemeente gebouwen en van eenige particuliere huizen. In den namiddag werd do'or de gozamenlyko leorareD, den hoogleeraren Oudemans en Gugel en de leeraren Levoir, Tetar Van Elven en Huot, die sedert de oprichting aan die instel ling werkzaam waren, op Stads-Doelen een diner aangeboden. Namens studenten niet-Ieden van het corps, weid door eene commissie, bestaande uit de hoeren U. Van Faber, A. Adam en D. Heyer, by monde van eerstgenoemde, aan den hoog leeraar E. Gugel nog aangeboden een paar etsen naar Rembrandt, in eikenhouten lyst, benovens oen album met do namen der schenkers. Naar men uit Parys meldt, is aan onzen landgenoot, don heer Jozef Israels, de eere medaille verleend door do jury voor de af deeling voor schoone kunsten ter Parysche tentoonstelling, en aan Mesdag en Jacob Maris elk de eerste medaille. Voorts werden o. a. eere medailles toege kerid aan onzen vroogeren landgenoot Alma Tadema, te Londen, aan de Belgische schil ders CouTtens, Alfred Stevens en Wauters, en aan den Hongaarschen schilder Munkacsy. Zy, die wenschen deel te nomen aan het examen voor opzichter bij den water- slaat en de burgerlijke openbare werken in Nederiandsch-Indiê, dat in September a. s. te 's Gravenhage zal plaats hebben, behooren zich daartoe op gezegeld adres aan te mel den by het departement van koloniën, binnen de maand Juli. Nadere byzonderheden bevat do „St.-Ct." van heden. Het bedrag der jaarlyksche percents- gewyze belooniDg van het ontvangkantoor der directe belastingen en accynzen te Nieuwer Amstel c. a. kan op f 3626 worden gesteld, terwyi daaraan vermoedeiyk eene vergoeding voor bureau kosten van f 2400 'sjaars zal worden verbonden. Gunstig hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie geadviseerd op het verzoek van het Nederlandsch Landbouw Comité, dat de provincie Zuid-Holland tot een bedrag van ƒ3000 waarborge eene inzending van Neder landsch rundvee en paarden op de tentoon stelling, in April 1890 te Buenos-Ayres te houden. De Commissaris des Konings in deze provincie, mr. C. Fock, bood gisteren een gedeelte van de leden der Provinciale Staten een diner aan. De gewone audiëntie van den minister van hinnenlandsche zaken zal op 6 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Leerdam", van de Plata- Rivier naar Rotterdam, vertrok 2 Juli van Montevideo; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, is 3 Juli te Suez aangekomen de „Batavia", van Rottordam naar Java, ver trok 2 Juli van Southampton; de „Bantam", van Batavia naar Amsterdam, voltrok 29 Juni van Colombo. By koninklyk besluit zjjn benoemd: in Zuid Hollandlot dykgraaf van den polder Albrandswaard, J. De Koning; tot id. van de Oost- en West Zomoi landen, gemeente Heinen- oord, C. G. De Kat; in het bestuur van don polder Kraayesto'n, gemeente Sommelsdyk, tot gezworen K. De Graaff Cz., en tot dyk graaf J. B. Mystot heemraad van den Zegen- polder D. Vermaatin het bostuur van de polders Niouw-Bonavoiitura, Mookhoek en Trekdam, tot dykgraaf G. A. Van Driel, en tot heemraden W. R. A. C. graaf Van Rech- teren Limpurg en J. Lagestee; tot heemraad van hot waterschap van Mynsheeronland van Moerkerken, S. Vogelaar Pz.tot id. van den polder de M(jl, A. Van Brugge; tot gezworen van den polder Roxenisse, J. Zaayer Pz.tot dykgraaf van de vereenigde polders het Oude land, Noordland, Ooslonde, de Tillo en Molen polder, onder Oude Tongo, S. E. Anemaet; Het eerewoord van een eenvoudig soldaat. 5) De dooden zijn in de tandoes gelegd en ■worden by den voertroep gebracht; doch in eone draagbaar, waaruit het bloed aan alle zyden droop, is een lichaam zichtbaar, dat aan hoofd, armen en handen een negental breeie, gapende wonden vertoonde. Daar ziet men eene hand, waarvan de vier vingers waren afgekapt, in de hoogte steken; het hoofd, dat mede twee lange, breede wonden had, beweegt zich, het lichaam tracht zich op te richten, een paar donkere oogen be ginnen te schitteren, de mond opent zich en in stede van gekerm en gesteun te vernemen, zooals elkeen verwachtte, klonk den omstanders een luid: Leve de Koning /tegen, welke kreet, herhaaldelijk met luider stemme geuit, alle soldaten in vervoering bracht en hen als uit één mond daarmede deed instemmen onder toevoeging van: leve de dappere Van O ver in eiren (1) Inmiddels zijn de troopen meer en meer de Mis&get genaderdeen verwoede klewang- aanval op do Aiüboneesche soldaten is door dezo dappero inlanders met do bajonet afge wezen, maar de stormcolonnes werden van alle zijden met zóó'n overstelpend geweer vuur begroet, dat het onmogelijk is verder voorwaarts te rukken. De artillerie moet be proeven door haar geschutvuur den aanval voor te bereiden en liet geweervuur tot zwij gen te brongen. De mortieren en houwitsers worden in stelling gebracht, maar het granaat- vuur schijnt weinig uitwerking te hebben; viel er eene granaat binnen de enceinte, dan hoorde en zag men soms de Atjohers weg- loopen, maar als het projectiel gesprongon was, barstte het geweer- en lillavuur weer aan alle kanton los. Daarom zal de luitenant Du Moulin trachten om het gebouw met licht- kogels in brand te schieten. Voor niet-mili- taire lezers willen wij even ophelderen wat een lichtkogel is. Deze bestaat uit oene ronde blikken doos van 13 cM. middellijn en 10 cM. hoogte, met sterk brandende sas gevuld. Alvorens h\j in den Coehoornmortier wordt gedaan, trekt men er oene pleister af, die do sas tegon het vocht moet beveiligen, en nu vertoonen zich vyf brandgaten, welke op de buskruitlading in den vuurmond werden ge legd. Gaat nu het schot af, dan deelt do vlam van het buskruit zich aan do sas mede; de doos valt plat op den bodem neder en er ontstaat eone sterke witlicbtende vlam, welke ongeveer zeven minuten aanhoudt, en de voorwerpen in den omtrek helder verlicht. Gedurende de donkere nachten in den "West moesson hebben deze lichtkogels ons op de uiterste voorposton uitmuntende diensten be wezen on dikwijls het bekruipen en beslui pen onzer posten verhinderd; ook bij nachte lijke overvallingen werden ze vaak gebezigd. Uit alle stukken wordt het vuur geopend en de brandende projectielen slaan door hot dak en vallen binnen het gebouw, waar de Atjehers een vervaarlijk geschreeuw aanhef fen; maar om hen te beletten de lichtkogels te blusschen of door het weipen met zand uit te dooven, laat de artillerie commandant aan houdend met granaten doorvuren. Ieder begrijpt dat het beslissende oogan- blik is aangebroken, het gevecht „staat"; zoo als men dat noemt, van weerszijden rusten de wapens, aller oogen zijn gevestigd op h6t dak van don Missiget, waarboven enkele rookwolkjes zichtbaar werden; zoo nu en dan, wanneer zich een Atjeher vertoont, knalt er een schot, maar knielende en liggende houdingen, zoowel als dekkende voorwerpen worden reeds verlatenallen staren naar het gebouw, waar nu eene donkere roekwolk zichtbaar wordt, welke loodrecht omhoog stijgt. Grooter en donkerder van omvang wordt die rookwolk, terwijl tevens een vreeselijk en ontzettend geschreeuw van den vyand binnen de muren vernomen wordt. De commandant der stormcolonnes begrijpt dat thans het oogenblik gekomen is om de roode vlag met de wassende maan en de gekruiste klewangs van die muren neer te halen en roept met luide stem: Voorwaarts mannenEen donderend hoerastijgt uit de gelederen op, de signaalhoorns schet teren en horhalen hot sein tot den aanval; afmatting, vermoeidheid, uitputting, dit alles wordt vergeten, van alle zijdeD stormen de Hollanders op do muren aan, niettegenstaande do vyand uit do achtergelegen werken een levendig geweervuur onderhoudt. x) Niettegenstaande zync vrccsolijke wonden ia do kloeke, onversaagde Yan Ovormeiren, die tijdens dc zeer pijnlijke samenheehting zijner wonden, waarmede moer dan een uur verliep, nooit een kreet of zucht, doch wol een „Leve de Koning f deed lioorcn, ge heel hersteld. Bet gemis der vier vingers van dc rechter- en eene verlamming van do strekspieren der linkerband doen hem nog horinncrcn aan den lOden April 1873. Van Overmeiren word wegens geheelo ongeschikt heid voor den milituirwi dienst met f 300 'èj&ars gogageerd, vertrok in 1875 naar Nederland en woont thans te Amsterdam. Bij is weduwnaar en in het bezit van vier kinderen. {Slot voigl.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1