N#. 9003. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Juli. Feuilleton. Dinsdag 2 JTiili. A". IS89. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per poet1.40. AfconderLgke Nommera0.06. Heden zjjn aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer M. B. H. Salomonson, geb. te Stad- Almeloo, met academisch proefschrift, get.: „De strafbepalingen der jachtwet", en de heer J. J. Neuman de Loos, geb. te Botter dam, met academisch proefschrift, get.: „De eedsoplegging by voorwaardeiyk eindvonnis." Naar aanleiding van de in handen van B. en Ws. gestelde adressen van de Afdeeling Leiden van het Nederlandsche Werklieden verbond „Patrimonium" en van den Kerke- raad der Christelyke Gereformeerde gemeente alhier, waarby eene afschaffing van de kermis in overweging wordt gegeven, deelen B. en Ws. den gemeenteraad in de eerste plaats mede dat van eene afschaffing van de kermis in dit jaar in geen geval sprake zou kunnen wezen, omdat steeds geruimen tyd te voren, nl. in het laatst van hot vorig en in den aanvang van het loopend jaar, standplaatsen worden uitgegeven en door de belangheb benden de verschuldigde marktgolden worden gestort. Wat nu de zaak zelve betreft, zyn B. en Ws. nog steeds de overtuiging toegedaan, meermalen reeds vroeger door het Gemeente bestuur uitgesproken, dat in deze gemeente, alwaar de gelegenheden voor eene aangename ontspanning en afleiding voor de minder ge goede klasse niet talryk zyn, de kermis aan eene werkelyke behoefte voldoet en hare afschaffing alzoo een nadeeligen invloed zoude uitoefenen. Tot dusverre wordt dan ook van de Leidsche kermis zoowel door de ingezetenen als door de bewoners van omliggende ge- moenten een druk gebruik gemaakt, terwyl daaraan voor vele neringdoenden niet onbe- langryke verdiensten gepaard gaan, die, by afschaffing, vermoedelyk aan andere ge meenten ten deel zouden vallen. Niet te ontkennen valt dat somwyien van het kermisgenot eenig misbruik wordt ge maakt, doch met groote waarschynlykheid kan worden aangenomen dat de afschaffing der kermis geen waarborg zoude opleveren tegen het voorkomen van dusdanige hande lingen. Uit den aard der zaak geeft de kermis, evenals by alle festiviteiten in het algemeen, alwaar veel volk by elkander komt het geval is, wel eens aanleiding tot conflicten, doch het is B. en Ws. een genoegen te kunnen constateeren dat de ondervinding heeft geleerd dat de kermis geene ernstige ongeregeldheden ten gevolge heeft. In de jaren toch van 1880 tot en met 1885 en 1888 behoefde gedurende de kermisweek geen enkel proces verbaal te worden opgemaakt ter zake van verwondingen of ernstige vecht- partyen. Dit geschiedde slechts eenmaal in de kermisweek van 1886 en 1887, wat een uiterst gering aantal is, berekend van een tydvak van 9 jaren. B. en Ws. meenen alzoo den Baad ten ernstigste te moeten ontraden tot eene af schaffing van de kermis te besluiten, waar voor thans geenerlei aanleiding bestaat en waartoe eerst zoude behooren te worden over gegaan, wanneer blyken mocht dat het publiek van deze wijze van feestviering niet meer gediend is. Thans kan niet gezegd worden dat, voor deze gemeente althans, dit echt nationaal volksfeest heeft uitgediend. B. en Ws geven, op grond van een en ander, in overweging aan adressanten te kennen te geven dat er geene termen bestaan om, inge volge hun verzoek, tot afschaffing van de kermis over te gaan. B. en Ws. leggen aan den gemeenteraad over de verzoeken van den heer L. J. A. Braakenburg en Dr. W. De Jong, om be noemd te worden tot stads-genees- en heel kundige ter vervulling van de vacature, ont staan ten gevolge van het aan dr. W. Butgers van der Loeff mot ingang van 1 Juli ver leend eervol ontslag, met voorstel om thans tot eene benoeming van een stads-genees- en heelkundige over te gaan. Vermits by de benoeming van den heer G. M. Kruimel by' raadsbesluit van 5 Augustus 1S86 is bepaald dat de benoemde voorloopig alleen wordt belast mot geneeskundige prak- tyk op eene jaarwedde van f 450 en dat hem zoodra eene der betrekkingen van stads-heel- kundige mocht openvallen, mede do heel kundige praktyk zal worden opgedragen en de jaarwedde alsdan zal bedragen f 800, be hoort thans aan den heer Kruimel voornoemd ook de heelkundige praktyk te worden opge dragen en diens jaarwedde te worden vast gesteld op f 800. Op dien grond stellen B. Ws. in de tweede plaats voor by de thans aanhangige benoe ming daaraan gelyke voorwaarde te verbinden als by het boven aangebracht raadsbesluit van 5 Augustus 1886 is bepaald. B. en Ws. geven in overweging den ge meente apotheker E. Jesse Ez. wederom voor don tyd van drie jaren in zyne betrekking te continueerenalsmede om aan H. Van Zoe- Het eerewoord van een eenvoudig soldaat. 3) De noodbrug was door het slyk van de bemoddorde schoenen der Europeanen en AmboneSBChe soldaten spoedig onbegaanbaar voor de artillerie, zoodat het materieel uit elkander moest genomen worden en men al schuivende man voor man achter elkander den overkant bereikte. De trek- en draagpaarden werden ontzadeld, terwyl deze dieren al zwem mende naar de overzyde werden gebracht. Om 9 uren marcheerde de voorhoede in zuidelyke richting verder en bereikte de ge- heele kolonne, sterk: 110 officieren, 2100 onderofficieren en minderen, 650 bedienden en koelies, 4 stukken geschut (houwitsers) en vier mortieren met bediening, manschap pen en geleiders van paarden, eindelyk een sawah (rystveld), waar de oogst pas gesne den en dat dus droog was. Van den vyand was tot dat tijdstip geen spoor te bekennen, doch toen men den marsch vervolgde, vertoonden zich, op 300 a 500 Meter van de voorhoede verwyderd, enkele met lans en klewang gewapende Atjehors, die zich by de nadering der troepen sntl terugtrokken. De hoofdrichting werd nu genomen op den Missigit, omdat, volgens den gids, de kraton in de nabijheid van dezen tempel gelegen was en het vlakke rystveld bovendien een uitmuntend terrein voor den opmarsch der troepen aanbood. De voorhoede had reeds een grafheuvel beklommen, omtrent 300 Meter van den westelyken muur van het gebouw gelegen, die zich byzonder eigende tot het doen eener verkenning; de muur der moskee was van hier duidelyk zichtbaar en verhief zich, naar schatting, tot eene hoogte van 2.5 M., doch geen enkel Atjeher werd gezien en algemeen dacht men dan ook dat het go- bouw niet door den vyand bezet was en niet verdedigd zou worden. Terwyl men nog op dien grafheuvel bezig is het terrein te overzien en te verkennen, vertoont er zich plotseling een hoofd boven den tempel-muur en byna op hetzelfde oogen- blik opent de vyand het vuur, dat ons, door den verren afstand, waardoor de meeste kogels over de hoofden der soldaten gingon, dón doode bezorgde. Dat salvo maakte een einde aan de span ning, waarin men de laatste uren verkeerd had; de onzekerheid was nu aan onze zyde len en aan J. W. Boekwyt vergunning te verleenen tot het leggen van eene brug respec- tievelyk over de Bynsburgersingelsloot en over de Wittesingelsloot, onder de door de com missie van fabricage voorgestelde voorwaarden. Tevens stellen zy voor aan D. Meyer, wegens vestiging in de gemeente in Mei, terugbetaling te verleenen van schoolgeld, lager onderwys, voor een kind, leerling der Jongensschool 2de klasse, en voor twee kinderen, leerlingen van de Leerschool, over de maand April, tot een gezameniyk bedrag van f 3. Verder geven zy in overweging aan A. De Vroede c. s. op hun verzoek tot demping van een gedeelte der Wittesingelsloot, te kennen te geven dat bezwaar bostaat vergunning te verleenen tot de gevraagde gedeeltelyke dem ping, doch dat hun verzoek in nadere over weging zal worden genomen, wanneer gelyk verzoek mocht worden ingediend door de eige naars van do overige tusschen de twee dwars- 6looton gelegen perceelen. De commissie van fabricage bericht op het adres van de afdeeling de beide Katwy- ken en omstreken van de Voreeniging ter Bevordering van de Nederlandsche Visschery, om over te gaan tot de oprichting eener over dekte Vischmarkt, dat in het archief der commissio berust de teekening van een plan, dat een twintigtal jaren geleden daarvoor is ontworpen en waarvan de kosten waren ge raamd op f 25,000, maar waaraan geene uit voering gegeven zynde, toch eene verbetering der markt heeft plaats gehad, door het ver vangen der houten banken door drie van hardsteen op yzeren stoelen en eene behoor lijke bestrating. Toch is de aanvoer van zeevisch sedert dien tyd niot toegenomen, maar in de behoefte voor de mindere standen voorzien door eone tweede markt te stichten op de Gedempte Voldersgracht, ten einde de straatventery te beperken, tot eene meer voegzame gelegen heid, waarvan dan ook byna dagelijks ge bruik wordt gemaakt. Eenige vischwinkels zyn ontstaan, ten einde door dien handel eenigermate te voorzien in de behoefto aan versche zeevisch voor meergogoeden, maar de opbrengst der marktgelden bleef toch ge ring, over 1888 bedragende niot meer dan f 146.60. Byaldien de gemeenteraad evenwel mocht besluiten tot het stichten van eene overdekte markt, is de commissie bereid het overgelegde vroegere plan te herzien. Met de commissie van fabricage zyn B. en Ws. echter van oordeel dat er geene termen voorby, en men kon er op rekenen dat de vyand zyn heiligdom tot het uiterste zou verdedigen. Met de meeste énergie werden thans maat regelen getroffen om de sterkte in onze han den te krygen. Men bevond zich met de hoofdmacht tegen over de westzyde van het gebouw, doch nu moesten ook de noorder- en zuiderface ver kend worden, waartoe voor elke zyde een peloton werd aangewezen. Alsof er gesn vyand te duchten was, marcheerde het rech- terpeloton met bet „geweer over" rechts uit de flank in den looppas, af, blykbaar verheugd dat men, na zes uren op de been te zyn go- weest, zonder iets verricht te hebben, einde lyk eens in het gevecht zou komen, Op het oogenbhk, dat de voorste manschappen een boschje naderden, dat op hun weg gelegen was, viel er een zwaar schot en stormde een twintigtal Atjehers, met lans en klewang ge wapend, op onze soldaten los, die in geheel onslagvaardigen toestand waren, waardoor eene paniek ontstond en een gedeelte terug week. Een gedeelte slechts, want, zonder weifeling, namen een elftal, onder wie de lste luitenant Bernhard, Lodewijk, Rudolph De Sturler en de sergeant I. M. E. Braskamp, den ongelukkigen stryd aan. In enkele secon PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 Gnootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot in- caeeeeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. bestaan om over te gaan tot de oprichting van eene overdekte vischmarkt, zoodat zy in overweging geven om afwyzend op het ver zoek te beschikken. De commissie van financiën heeft de suppletoire staten van begrooting en de staten van af- en overschryving, dienst 1888, van het B.-C. Wees- en Oudeliedenhuis en het B.-C. Armbestuur onderzocht. Vermits dat onderzoek tot geene bedenkin gen aanleiding heeft gegeven, stelt zy voor die staten goed te keuren. Dezelfde commissie bericht dat het onderzoek van den staat van af- en overschryving en den suppletoiren staat van begrooting, dienst 1888, van het Heilige Geest- of Arme- Wees- en Kinderhuis ook tot geene bedenkingen heeft geleid, zoodat zy in overweging geeft ook die beide staten goed te keuren. Aan den gemeenteraad wordt overgelegd een rapport van de commissie van fabricage omtrent noodige herstellingen aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, de Hoofdwacht, den gemetselden wal langs de Mare en de brug voor hot voormalig Raamland buiten de Utrechtsche brug, waarvan de gezamenlyke kosten wordeu geraamd op f 1200. B. en Ws. geven in overweging hun tot de voorgestelde werken te machtigen, zullende later, zoo noodig, een voorstel worden inge diend tot verhooging van de betrekkelyke artikelen der begrooting voor dit jaar. Na overleg met de commissie van fabricage, geven B. en Ws. tevens in overweging aan M. G. en W. Splinter den grond der gedempte sloot langs den Haarlemmertrekvaart, gren zende aan de perceelen sectie A. No. 2700 en 2701 onder de gemeente Leiderdorp, ter grootte van 55 centiaren, tot wederopzeggens in gebruik te geven, mits do grond' tot tuin wordo aangelegd, behoorlyk door een yzeren hok van den weg worde gescheiden onder toezicht van den gemeente-architect en de grond niet worde bebouwd, zoomede tegen betaling van eone jaarlyksche recognitie van 3'/2 cent per centiare. Wederom mag een der knechts van den heer A. W. Sythoff alhier den dag herdenken, waarop hy 25 jaren geleden by genoemden patroon in dienst kwam. Thans is het de binder B. C. Nicolaf, werkzaam op de aan de boek- en courantdrukkery behoorende boskbindery. Gedurende die reeks van jaren heeft hy zich steeds door getrouwe, eerlyke, yverige plichtsbetrachting onderscheiden, en zich aller vriendschap weten te verwerven. Ten bewyze hoezeer dit wordt gewaardeerd, den werden zy omringd door de Atjehers, die, onder het uitstooten van hunne oorlogskreten hoe-hoehoehoe! en Allah-il-allah I zich met ware doodsverachting op hen wierpen. E9n ooggetuige, de tegenwoordige majoor van hot Oost-Indische leger J. F. D. Bruinsma, die als adjudant van majoor Cavaljé, dit gevecht op slechts 70 Meter afstands aanschouwde, deelt ons daarvan nog de volgende byzonder- heden mede De sergeant Braskamp kreeg al dadelyk een flinken klewanghouw boven don enkel van den linkervoet en viel neder. Daarop met moeite opstaande, zag hy, op enkele passen van zich, den luitenant De Sturler, wiens sabel, blykbaar niet bestand tegen de uit muntende klingen, waarvan de klewangs vervaardigd zyn, kromgeslagen was en die reeds een houw in de rechterzyde, even boven de heup, ontvangen had, zyne revolver trek ken en op de hem omringende Atjehers schieten. Sergeant Braskamp wil, hoewel gewond en byna niet meer in staat te loopen, zyn luitenant te hulp komen, doch alvorens hy hem bereikt heeft, wordt hyzelf weder aangevallen en ontvangt lanssteken in den linkerarm en do linkerhand en een klewang- houw over de liakerdy. (Wordt vervolgd.) DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1