N°. 9007. Maandag 1 Jixli. A". 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Juni. Feuilleton. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 meenden1.10. Fnneo per post7..'.. 1.40. ▲ficonderltfke Nomnen.s 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regels/1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere letters neer pleateruimte. Voor het in- ceeseeren buiten de sted wordt 0.10 berekend. De Rynlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Mei 11. tusschen Leidon en Katwijk 28,323 personen, met eene opbrengst van 4401.06'/,; het goederenvervoer en diversen bracht 385.64'/, op; totaal ƒ4786.71. Van af 1 Januari tot en met uit0. Mei 1889 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 111,666, met eene opbrengst van 16,453.96'/,; het goede renvervoer en diversen bracht 1794.43'/, op, totaal ƒ182,48.40, zijnde por dagkilometer ƒ12.59'/,. De minister van waterstaat, handel en nijverheid brengt ter algemeene kennis dat by de Koninkiyke besluiten van 24 Mei 1889 (Staatsblad Nos. 67 en 68) het port der brieven en verdere stukken, die gewisseld worden tusschen het Kyk en zjjhe koloniën en bezit tingen in Oost- en West Indië, nader is ge regeld en vastgesteld aldus: A. By verzending langs den rechtstreekschen zeewegvoor brieven op 10 cent gefrankeerd en 20 cent ongefrankeerd voor elk gewicht van 15 gram of gedeelte van 15 gram, voor briefkaarten onveranderd; voor papieren en bescheiden, gedrukte stukken en monsters op 2 cent, voor elk gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram, met een minimum" van 10 cent voor de papieren en bescheiden en van 5 cent voor de monsters. B. By verzending anders dan langs den rechtstreekschen zeewegvoor brieven en briefkaarten onveranderd voor papieren en bescheiden, gedrukte stukken en monsters op 3 cent voor elk gewicht van 50 gram of ge deelte van 50 gram, met een minimum van 15 cent wat de papieren en bescheiden en van 5 cent wat de monsters betreft. De bovenvermelde portverminderingen zijn voor de verzendingen uit Nederland te rekenen van 1 Juli aanstaande van kracht. De gemeenteraad van Delft heeft benoemd tot directeur der Hoogere Burgerschool den heer J. Brals, te Assen. Tevens werd de heer G. J. Van de Well, tydeiyk leeraar in de reken-, stel- en meet kunde aan die school, voorgoed aangesteld. Nog werd besloten om het voorstel van B. en Ws. ter herziening van de inkomsten belasting een jaar te verdagen, daar de ver ordening eerst 2 jaren in werking is en men dus nog geen alleszins juist oordeel kan vel len over de doeltreffendheid van deze ver ordening. Gistermorgen te tien uren zy'n de hoofden der prov. bureelen van statistiek aan het departement van binnenlandsche zaken te 's-Hage byeengekomen, om, onder leiding van mr. baron Van Lynden, referendaris aan dat departement-, het ontwerp-plan der Regee ring voor de regeling van de zevende tien jarige volkstelling te behandelen. Daarby waren mede tegenwoordig de heeren mr. Beaujon, directeur van het Statistisch Insti-, tuut, Struve en Bekaar, de deskundigen voor de samenstelling der nyverheidsstatistiek, in verband met de regeling der beroepstelling, en mr. Snyder Van Wissekerke, referendaris aan het departement van justitie, in verband met te behandelen recht6quaestiën en nog een tweetal ambtenaren van het eerstgenoemd departement. De heer M. H. Van 't Kruys, organist in de Groote kerk te Rotterdam, heeft eene uitnoodiging ontvangen om te San-Jago de Compostella, Spanje, een in aanbouw zynd groot kerkorgel (van 88 registers) te komen keuren, het by de inwyding te bespelen en by die gelegenheid een orgel-concert te geven. De minister van oorlog heeft aan de Postduiven-vereeniging „La Grande Vitesse" te Tilburg voor hare jongste wedvlucht op Parys, waaraan 60 duiven hebben deelge nomen, eene verguldzilveren, eene zilveren en eene bronzen medaille geschonken. Door burgemeester en wethouders van Amsterdam is voor het studiejaar 1889/90 tot rector-magnificus der gemoentelyke uni versiteit aldaar benoemd dr. P. D. Chantepie de la Saussaye. Naar men uit Berlpn meldt, zal prins Albert van Pruisen, regent van Brunswyk, tegen de helft van Augustus met zy'n gezin eenige weken te Scheveningen komen door brengen. Op verzoek van den minister van ma rine heeft zpn ambtgenoot van binnenland sche zaken, door tusschenkomst van de com missarissen des Konings, de gemeentebesturen uitgenoodigd, de aanwerving van jeugdig scheepsvolk by 's lands vloot zooveel mogeiyk te bevorderen, en aan de voorwaarden van in- diensttreden meer algemeene bekendheid te geven. Daartoe zpn aan die besturen cir culaires gezonden, ten einde die mede ter kennis te brengen van de hoofden der voor naamste scholen voor openbaar lager on- derwys. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 28 Juni is, met ingang van 1 Juli 1889, aan G. Scheltema Fz., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent in het ziekenhuis aan de Ryks- universiteit te Groningen, en is, voor het tyd- vak van 1 Juli tot en met 31 Dec. 1889, in die betrekking benoemd W. Hettema. By het departement van buitenlandsche zaken is van den consul generaal in Zwitser land het navolgende nader bericht betreffende den gezondheidstoestand daar te lande inge komen. Week van 9 tot 15 Juni. Van typhus werd in de stad Bazel aangifte gedaan van 104 gevallen en van 3 sterfgeval len in Zurich en buitengemeenten van 3 ge vallen zonder sterfgevallen. Het roodvonk is in het kanton Schaffhau- sen aan het afnemener werden slechts 5 nieuwe gevallen aangegeven, terwyl er geon sterfgeval plaats vond. In de stad Zürich en buitengemeenten kwa men van roodvonk 55 nieuwe gevallen voor en 2 gevallen van sterfte, en in Bazel 20 nieuwe gevallen zonder sterfgeval. (Sts.-Crt.) Z. M. heeft den kolonel J. W. Boellaard, commandant van het 7de regt. inf., op pen sioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op 2100 'sjaars. Benoemd by het wapen der inf. by het 7de regt., tot kolonel en commandant van het corps, den luit.-kol. R. T. Muschart, van den generalen staf. Den heer G. J. Wychgel, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de klasse by het personeel van don genees kundigen dienst van het leger in Nederlandsch- Indiö. Gemengd N lenw s. Het gerechtshof to 's-Hage heeft gisteren bevestigd de vonnissen der Hiddel- burgsche rechtbank in zakelo. een visscher en koopman te Aagtekerke, tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld wegens het val- schelyk aangeven dat zyne schuit en horloge waren gestolen2o. een dykwerker te West- Kapelle, wegens wederspannigheid en diefstal van gereedschappen uit een te Koudekerke gestrand Engelsch schip tot 3 maanden ver oordeeld in laatstgenoemde zaak na te voren het verzoek van den verdediger, om een nieuw onderzoek te gelasten, te hebben afgewezen. Voorts werd vernietigd het vonnis der Rotterdamscho rechtbank, waarby twee koop lieden van rechtsvervolging zyn ontslagen, die aan eene juffrouw te Schiedam linnen verkochten, dat later bleek van minder qua- liteit en minder hoeveelheid te zijn dan waarvoor 't verkocht werd. De beklaagden Het eerewoord van een eenvoudig solflaat. 2) Slechts door een dal onderbroken, strekt het zich landwaarts uit en nadert al meer en meer het oostelyk gebergte. De hellingen van beide bergketenen sluiten ten slotte aan elkander en een hooge top in het westelyk gebergte komt, voor het oog althans, zóó dicht by den Goudberg, dat de inlanders deze beide bergon als een echtpaar beschouwen en hun den naam van Slawah-agam en Slawah-inongdo mannelyke en de vrouwe- lyke Slawah gegeven hebben. Dit echtpaar heeft één kind; het is de groote Atjeh rivier, welke deze landstreek doorsnydt en daar haren oorsprong neemt. Het tusschen beide geberg ten gelegen land is Groot-Atjeh of beter Atjeh-proper. Yoormaals was deze landstreek een inham van de zee, doch het vruchtbaarmakende slib, dat door de Atjeh-rivier en tal van neven riviertjes van de bergen naar de vlakte werd afgevoerd, heeft zich op den voormaligen zee bodem neergelegd en eene vruchtbare allu viale vlakte dqen ontstaan. Toen wy in het begin van 1875 te Long- battah-Mesdjid, een onzer uitersto voorposten in de Zuiderlinie, verblyf hielden, hadden wy in den West-Moesson veel last en ongemak van den, door de menigvuldige regens, doorweek ten kleibodem, waardoor binnen de benting groote modderpoelen ontstonden, die zeer zekerlyk niet bevorderlyk voor de gezondheid waren. De kapitein Koch, destyds onze com mandant aldaar, liet toen de geheele binnen ruimte der versterking met eene decimeter hooge zandlaag bedekken. Dit zand werd verkregen door buiten de versterking putten te graven en nadat do workers de ongeveer 1.3 Meter dikke kleilaag hadden weggegraven, vonden wy een zand bodem, vermengd met zeeschelpen, en wel van dezelfde soort als die, welke te Oleh leh, dagelyks aan het strand, in ongelooflyke hoeveelheid worden aangespoeld; een duide- lyk bewys voorzeker, dat deze streek vroeger een golf-vormige inham van de zee was, welke door de verweerings producten en het slib, van het omringende gebergte afgevoerd, in eeno vruchtbare vlakte werd herschapen. Als wy nu de rivier opvaron, zien wij, ongeveer een uur landwaarts in, eene groote grasvlakte; aan het einde daarvan naar de westzyde ligt de hoofdplaats der Atjehsche sultans, thans evenwel door de krachtige en dichte vegetatie nog geheet aan het oog onttrokken. Deze sterkte was het object, dat moest bereikt worden; wanneer het Neder- landsche leger eenmaal binnen die muren was, zou men den sultan wel tot onderwer ping en tot erkenning van onze souvereini- teit kunnen dwingen. Den 8sten April werden de landingstroepen, onder bedekking van het geschut der marine, ontscheept en den 9den eene verkenning naar het binnenland gedaan. De sobere topographi- sche gegevens en de geringe kennis van de sterkte, den aard en den goest der bevolking dwongen den opperbevelhebber met bedacht zaamheid te handelen. Men volgt een voet pad, dat naar den kraton leidt, doch het eenige resultaat van deze verkenning was, dat men toen voor het eerst den naam hoorde noemen van den grooten Mesdjid dis door de verkenningstroepen tot op ongeveer 1200 passen afstand genaderd werd en waarvan men alleen het atappen (5) (strooien) dak te zien kreeg en een reusachtige wariengien, welke in hare nabyheïd zyne breode takken uitbreidde. In den namiddag van denzelfden dag be sloot de opperbevelhebber om den volgenden morgen met het meorendeel der troepen, die zyn nu wegens oplichting tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het Dordrechtsche vonnis in zake twee collega's van bovengenoemde kooplieden, van wier mooie voorspiegelingen twee vrouwen- te Sliedrecht de dupe werden, is wegens een vormgebrek vernietigd, doch aan de be klaagden dezelfde gevangenisstraf opgelegd als waartoe zy veroordeeld waren, nl. voo den tyd van 6 maanden. In de Warmoezierstra at te 's-Hage kreeg een twaalfjarig kind eene kan met kokende koffie over het hoofd, waardoor het zware brandwonden kreeg. De kwaadwilligheid van een knaap heeft te 's-Hage een ongeluk veroorzaakt. In de Laan van Roos en Doorn joeg een jongen een paard op, dat even te voren door den hoefsmid was beslagen en nu door den geleider, die op het beest gezeten was, naar stal werd gebracht. De viervoeter schrikte, ging op zyne achterste pooten staan en vlei, den beryder op den grond werpende. Toen het paard zich wederom had opgericht, ont ving de man een slag met de pooten tegen den enkel, waardoor dit gedeelte van den voet zwaar gekneusd werd. Tegen den jongen, die de oorzaak was van dit ongeval, is proces verbaal opgemaakt. Gisteravond ontstond te A m- sterdam plotseling, door onbekende oorzaak, brand in de broodbakkery van perceel 188 in de G.-Flinck8traat. De brandweer bluschte in zeer korten tyd het vuur. De bakkery, hot woonvertrek en de winkel zyn uitgebrand. Persoonlyke ongelukken hebben niet plaats gehad. Men schryft uit Bennekom: By deurwaarders exploot zyn eenigo bewoners van huisjes alhier, toebehoorende aan de Herv. diaconie, die vroeger onderstand genoten en geon huur behoefden te betalen, doch thans zich hebben aangesloten by de doleerende party, gedagvaard om op heden voor de arr.- rechtbank te Arnhem te verschynen, ten einde te vernemen, wanneer zy hunno woningen moeten verlaten. By den landbouwer Seinhorst op de „Walz", naby Gendringen, ontstond een hevige brand. De inwoners hadden geen tyd om al het vee te redden, zoodat 13 var kens om het leven kwamen. Al het reeds ingehaalde hooi werd mede eene prooi der vlammen. Oorzaak nog onbekend. Donderdag-avond, omstreeks 9 uren, is ten Noordoosten van Schiermonnikoog, op grooten afstand van de kU3t, gestrand aan het strand gebivouakeerd waren, naar het binnenland op te rukken. Door den Chineeschen gids Khoé Tjüen Gie geleid, volgde de kolonne aanvankelyk de binnenhelling der lage duinenreeks, doch moest daarna een strandmeer of Kocwala overtrek ken, we'ke meeren hier op dezelfde wyze als aan de Zuidkust van Frankryk en aan de oostzyde der Po-vlakte ontstaan en daarom dan ook algemeen met den naam lagune wor den aangeduid. Men kon zich nu een denkbeeld vormen van de moeilijkheden en bezwaren, waarmede onze troepen, in de Indische oor logen, dikwyls te kampen hebben. Vier en eon half uur waren er noodig om de troepen do overzyde van dat strar.dmeer te doon be reiken. Tot aan de enkels waadde men over een afstand van 300 Meter door den modder hier stiet men op een crosiedal, door het vloedwater gevormd, dat 20 M. breed en niet doorwaadbaar was. Mesdjid of Maadjid beteekent „plaats der neder- b inging", bedehuis. In onze koloniën spreekt men gewoonlijk van een miseigit; de eoldaten verbasteren dit woord tot „muskiet". 2) Atap beteokent eenvoudig dalrfjedekking. Men noemt evenwel een atappen dak ton zoodanig, dat van plantaardige materialen vervaardigd is. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9