N°. 9007. Maandag: X Juli. A0. 1889. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 29 Juni. Feuilleton. LEIDSCH DAUBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. France por poet1.40. Afeondorlgke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootcre lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- caeeceren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennïsgeviiiffon. Inkomstenbelasting 1889. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat met 30 Juni a. e. de eerste termijn vervalt Inkomstenbelasting en dat alzoo op 1 Juli a. s. minstens één zevende gedeelte van den aanslag moot zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DE KANTER, Burgemeester. 29 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij doze ter algemeene kennis dat de passage over de Gansoordsbrug, liggende over den Nieuwen Rijn, bij de Watersteeg, van 1 Juli a. s. af, gedurende eei e maand voor rij- en voertuigen en voetgangers zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 29 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 4dcn Juli 1889. De godsdienstoefening by' gelegenheid van het gouden feest van den heer Raphael Mar cus Beuth als voorzanger by de Israëlietische gemeente alhier was gisteravond bijzonder plechtig en werd druk bezocht. Eene talryke schare was opgekomen en de versieringen van groen en bloemen aan arke, tribune en pilaren voldeden zeer goed. Ze waren eenvoudig, niet overdadig, maar net. Op twee schilden prjjkten in Hebreeuwsche, gulden letters do jaartallen van de komst van den jubilaris als voorzanger by de ge meente en de datum van heden. Met een gebed door den jubilaris voor den Koning en Zr. Ms. Huis werd de oefening aangevangen vóór de arke, welke voor deze buitengewone gelegenheid, onder hoogere goedkeuring, geopend mocht zijn. Daarna werd de dienst, welke ditmaal uit gebreider dan gewoonlijk was, voortgezet door den heer B. Kalf, zwager van den jubi laris en voorzanger bij de Israëlietische ge meente te Amsterdam, echter ook onder mede werking van den heer Beuth zeiven, voor wien de leiding van den geheelen dienst dit maal begrijpelijkerwijze te zwaar viel. Na afloop daarvan, te ruim acht uren, wachtte den jubilaris met zijne echtgenoote bij de terugkomst in hunne woning eene voor hen hoogst aangename, treffende verrassing. De kinderen, behuwd- en kleinkinderen boden hun namelijk als huldeblijk aan de photo- graphieön in medaillons van dit gouden echt paar, omgeven door de medaillons der 34 nog levende kinderen, behuwd- en kleinkinderen, alles vervat in eene zeldzaam groote, kostbare lijst, terwijl boven en onder die afbeeldingen in gulden letters eene flink uitgevoerde op dracht niet ontbreekt. Ofschoon ons toen reeds bekend was dat deze aanbieding zou plaats hebben, achtten we het natuurlijk te onbescheiden om daar van al melding te maken in ons vorig nommer, dat verscheen nog vóór dat deze plechtigheid plaats had. De godsdienstige viering werd heden in de ochtend-predikatie voortgezet. Na de vervulling van het eerste gedeelte van den gewonen dienst in het andermaal goed gevulde kerkgebouw, trad als spreker op de heer M. J. Van Wezel, leeraar bjj de Israëlietische gemeente. In eene doorwrochte rede sloeg hjj een terug blik op de laatste 50 jaren, welke voor den jubilaris en de gemeente zoo gewichtig waren, wees hjj op de diensten, door den heer Beuth bewezen; op de achting, welke hy genoot;het lief en leed, dat in die halve eeuw ook zyn deel was gewordenhoe hy, die reeds zoo velen heeft zien weggaan, echter nog altyd de waardige voorzanger van vroeger is, hoeveel reden er dus voor hem bestaat om den Hemel voor de vele zegeningen te danken en hoe allen niet het minst spreker zelf, die in deze woning Gods al 33 jaren achter, naast en vóór den jubilaris heeft gestaan hem op dezen dag geluk en een nog langdurigen werkkring toewenschen. Beuth is door al zyne gemeentenaren geëerd en bemind, en dat heeft hij aan zichzelven, aan zyne-pdelaardige hoedanigheden te danken. Dat God hem nog lang spare, voor zyne talrijke familie, voor de gemeente, voor zyne .vele vrienden 1 Door deze zoo van innige hartelijkheid ge tuigende toespraak zichtbaar aangedaan, zelfs tot tranen toe geroerd, betuigde de jubilaris met een warmen handdruk den redenaar zyn dank, waarna hy ook van vele andere zyden dergelyke blyken van instemming ontving. Zeer zeker heeft de heer Beuth in deze dagen meer dan ooit mogen ondervinden hoe zeer zyne werkzaamheid op verschillend ge bied wordt gewaardeerd en hoezeer ook door ons hem de beste wenschen voor de volgende jaren worden toegedacht, evenals door de velen, die niet tot zyne geloofsge- nooten behooren, maar ook reeds door hunne tegenwoordigheid by de kerkelyke vieriög hunne belangstelling toonden. Hedenavond wordt het geheele personeel Het eerewoord van een eenvoudig soldaat. 1) De noordkust van Sumatra is, meer dan ieder ander gedeelte van den Indischen Archi pel, in de laatste jaren het tooneel geweest van hevige gevechten, welke het bloed van een aantal onzer dapperen hebben doen vergieten, waarby onze overwinningen, vooral door het telkens veranderen van regeeringsstelsel, vaak afgewisseld zyn door nederlagen, maar waarbij toch ook, in voorspoed zoowel als in tegen spoed, de dapperheid en krygsdeugd der Nederlanders op heerlyko wyze hebben uitge blonken. Te Atjeh zyn in onze dagen daden vol bracht, die ten volle verdienen vereeuwigd te worden in de geschiedrollen van ons vaderland. Toen, meer dan drie eeuwen geleden, ons voorgeslacht tegen Spanje's koningen den heiligen stryd voor vryheid en onafhankelyk- heid voerde, werd het gedwongen voor zynen, in Europa beperkten handel, nieuwe wegen te zoeken in andere werelddeelen. Stoute zee vaarders zeilden Afrika's zuidhoek om en deden in de Indische wateren de vlag der republiek wapperen. Tot 1870 had de handel van het Westen mot het Oosten plaats langs den weg, door Vasco de Gama aan de Portugeezen gewezen, door Frederik Houtman voor de Nederlanders ontsloten, maar na de opening van het kanaal van Suez volgden de schepen weder in hoofd zaak den weg, langs welken in de middel eeuwen de Oostersche waren West-Europa bereikt hadden. Een blik op de kaart is voldoende om ons te doen zien, dat de Groote Oceaan nu de oceaan van de toekomst zou worden. De Europeesche mogendheden trachten dan ook door veroveringen of het sluiten van tractaten hunnen invloed langs de Stille Zuidzee uitte breiden; Rusland in het Amoergebied, Enge land in Hongkong, Noord-Borneo en Canada, Frankryk door het bezetten van Tonkin, ter- wyl Duitschland zich in den Bismarck-Archi- pol en op de N.-O. Kust van Nieuw-Gumea vestigde en eene vruchtelooze poging deed om op Tap, een der aan Spanje behoorende Carolinen, zyne vlag te hyschen. Toen eenmaal de weg door het Suez-kanaal geopend was, breidden de stoomvaartmaat- schappyen hare vloten uit en nam de handel met het Oosten eene ongekende vlucht. Een groot bezwaar deed zich echter voor by het volgen dier route; ze was op enkele plaatsen der fabriek, van welke de jubilaris de oprich ter is, doch welke thans door zyne zonen wordt beheerd, door het gouden bruidspaar fes3telyk onthaald. De hedennamiddag bekend geworden uitslag van het eind-examen aan het Gym nasium alhier is als volgt: Het getuigschrift voor de faculteiten der rechten, (Jer letteren en wysbegeerte en der godgeleerdheid is verkregen door de leerlingen Ph. S. Van Ronkel, H. Az. Van Oordt en W. Van Geer; het getuigschrift voor de faculteiten der geneoskunde en der wis- en natuurkunde door de leerlingen E. L. Th. Hoogenstraaten, J. Schoemaker, R. J. Van der Heydo, J. W. De Goeje, S. Van der Plas, L. L. M. De Bruyn, W. G. Huet, A. H. Oort, W. C. De Voogt, M. Kievit en F. J. Broers; het getuigschrift voor alle faculteiten door de leerlingen F. H. Gerritsen en B. H. Vos. De leerlingen der 6de klasse, die gedurende hunne gymnasiale loopbaan het grootste ge deelte hunner opleiding te danken hebben aan den rector, zyn dus allen geslaagd. Dr. H. W. Van der Mey zal stellig hierop nog vele jaren met voldoening terug kunnen zien en, naar wy meenen, zal zyn zestiental ge durende hun geheele leven hem voor zijne byzondere groote zorgen en liefderyke toe- wyding dankbaar blyven. Voorts hebben nog de extranel A. Opprel en B. Wolff het getuigschrift erlangd voor de faculteiten der rechten, der letteren en wysbegeerte en der godgeleerdheid, en de beer I. Korswagen, eveneens extraneus, het getuig schrift voor de faculteiten der geneeskunde en wis- en natuurkunde. By den heden op het IJ te Amsterdam gehouden roeiwedstryd, uitgeschreven door de „Koninklyke Nederlandsche Zeil- en Roeiver- eeniging" aldaar, is door de oude-vier en jongc- vier van „Njord," uit Leiden, ieder een prys behaald. Door oude- en jonge-twee daarvan werd niet medegedaan. Te Zoeterwoude moet den 16den Juli a.s. eene verkiezing plaats hebben ter vervulling der plaatsen van de leden, die den 3den September a. s. aftreden. Dit zyn de heeren A Rykaart, A. Voorwinden en J. Schenkeveld. Laatstgenoemde heeft verzocht wegens vèr- gevorderden leeftyd buiten aanmeiking te mogen blyven. In zyne plaats is door de R. C. kiesvereeniging aldaar candidaat gesteld de heer G. Van Leeuwen. onveilig en slecht verlicht. De schepen, welke van Point de-Galle, aan de zuidkust van Ceylon, oostwaarts langs het Noorden van Sumatra, straat Malakka wilden binnenloopen, vonden des nachts geen „vuren" om hun koers te richtenbovendien was het gevaar- lyk op deze kust schipbreuk te lyden, want de Mohammedaansche bevolking beschouwde den zeeroof als „prang sabil", den heiligen oorlog tegon de ongeloovigenze stond als wreedaardig en onmenechelyk bekend, en menig ongelukkige schipbreukeling heeft door de hand der Aljehers den dood gevonden. Aan dien toestand moest een einde komen. Nederland was door zyne uitgebreide bezit tingen in den Indischen Archipel aangewezen om, hetzy door een tractaat, door erkenning van souveroiniteit of door verovering van grondgebied, den gebieder van Atjeh te nood zaken, den zeeroof in zyne staten te verbie den en ons eene strook gronds af te staan, waar wij een vuurtoren konden bouwen. De onderhandelingen met den sultan werden ge opend, maar leidden tot geen resultaat; by wilde ons goene waarborgen voor de toekomst gevenvrees voor inmenging van vreemde mogendheden, aan wie men het protectoraat over Atjeh wilde opdragen, dwong ons boven dien om meer handelend op te treden; hot De gemeenteraad van Warmond l eeft in zyne vergadering van 18 Juni jl. besloten, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, de kermis, in plaats van zooals vroeger, op den eersten Zondag in October, in het vervolg vast te stellen op den eersten Zondag in September, des namiddags te vier uren, en te doen eindigen des Maandags in de daaropvolgende week des nachts te twaalf uren. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Sassenheim 2117 '/2 opgebracht. Benoemd is aan de byzondere school te Delft de heer J. Hemmes, te Aalten. Naar wy vernemen, is tusschen de directie van de „Seinpost" te Scheveningen en d- n heer W. Kes eene overeenkomst gesloten, waar door aldaar door het orkest van het Concert gebouw te Amsterdam, in de volgende maand een concert zal worden gegeven, dat niet onwaarschyniyk door meerdere muziekuitvoe ringen zal worden gevolgd. De Regeering heeft het wetsontwerp, regelende de gevolgen der naturalisatie ten aanzien van de echtgenoote en de minderjarige kinderen van den genaturaliseerde, ingetrokken. Men meldt ons uit 's-Gravenhage, dd. 29 Juni; De heer Bódenz, opperbrandmeester, heeft, naar wy met zekerheid vernemen, zyn ont slag uit zyne betrekking, waarin hy gedurende vele jaren zooveel belangryke diensten aan de gemeente heeft bewezen, niet aangevraagd en is ook niet voornemens dit te doen. Voor de gemeente is het een voordeel dat deze bekwame en yverige ambtenaar zyn post blyft bekleeden. Het uur van byeenkomst van de Tweede Kamer, op Dinsdag 9 Juli a. s., is bepaald op des namiddags te 2 uren. Door den gemeenteraad van Haarlem mermeer is eervol ontslag verleend aan den heer P. C. Bouwmeester als onderwyzer aan de school No. 4, ingaande 16 Juni 1889, alsmede aan den heer A. Vreeken, onder wyzer aan school No. 4, ingaande 1 Augustus 1889, of zoo veel vroeger als zyn opvolger in betrekking kan komen. Benoemd is tot onderwyzer aan de school No. 5, de heer F. H. M. Spruitenburg, in gaande 16 Juli 1889; tot onderwyzer aan school No. 4, de heer J. Fook, onderwyzer te Grauw, ingaande 1 Augustus 1889 of, zoo mogeiyk, vroeger. Eervol ontslag is verleend aan mej. C. A. J. Aarts als onderwyzeres aan de school No. 10, ingaande 25 Augustus 1889. woord was dus aan het kanon om onzen eischen meer klem by te zetten. Wy verplaatsen ons, na deze korte inlei ding, naar de reede van Atjeh, den 6den April 1873, zynde de dag na dien, waarop alle oorlogs- en transportschepen der expeditie waren aangekomen. Wanneer wy nu den blik landwaarts wen den, kunnen wy met een enkelen oogopslag een denkbeeld krygen van den vorm en de uitgestrektheid van Groot-Atjeh. Vóór ons breidt zich een smal strand uit, waarop zich eene lage duinenreeks verheft, en waarvan het blinkend witte zand helder afsteekt tegen de achtergelegen rystvelden, met hunne schakeeringen van lichtgroen tot goudgeel, en het geboomte, waar, onder het dichte lommer, de kampongs der bevolking gelegen zyn. Ter linkerzyde ziet men een laag gebergte, dat zich tot vlak aan zee uitstrekt en aan welks voet het visschersdorp Kroeng- rajah zich vertoont. Landwaarts in zet dat gebergte zich voort tot a^n den Ja-Moerah of Goudberg, die, by den wolkeDloozen hemel, zeer duidelyk zichtbaar is. Wendt men den blik rechts, dan ziet men ook daar een gebergte, dat met eene vry steile helling uit zee opry3t. Dit is echter hooger en kloeker van vormen dan het zooeven vermelde. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5