De heer C. G. Los te Rotterdam ie be noemd tot onderwyzer aan eene bijzondere school voor jongens te Goada. Men meldt uit Goudswaard, dd. 26 Juni Onze nieuwbenoemde burgemeester, de heer A. H. Zahn, uit Leiden, hield alhier heden zijn intocht. Aan de grenzen der gemeente Piershil door eenige ruiters opgewacht, werd by in een rijtuig, omgeven door eene feest vierende menigte, naar de raadzaal geleid, alwaar hy werd geïnstalleerd. Tot laat in den avond duurde hier, zoowel als te Piershil, het gejuich langs de straten. Het stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob", van Batavia naar Amsterdam, pas- seerd) 28 Juni Dungeness; de „Prins van O.-anje", van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 29 Juni Kaap Rocca; de „Semarang" is 27 Juni van Rotterdam te Batavia aan gekomen; de Leerdam" vertrok 26 Juni van La Plata naar Rotterdam. Gemengd Nieuws. Is het zelfs voor den vakman uiterst moeiiyk de margarine van zuivere natuurboter te onderscheiden, dan ligt het voor de hand dat de leek er volstrekt geen oordeel over vellen kan. Voor dezen is het echter van groot belang te weten, dat hier ter stede inrichtingen bestaan, waar zuivere natuurboter wordt gemaakt, zonder by menging van eenig surrogaat. Wy kunnen als zoodanig noemen de melk inrichting van de stoombroodfabriek „De Ver- eeniging", aan het Levendaal, toebehoorende aan de firma Koole, Nicola Co. De melkinrichting zelve is gelegen aan de Geeregracht, waarvan zy door haar smaakvol, modern geveltje een sieraad uitmaakt. Onlangs geheel herbouwd, is het inwendige zeer doel matig en geheel overeenkomstig de eischen des tyds ingericht. In die verbouwing vinden we aanleiding hier de aandacht op deze in richting te vestigen. De melkafrooming geschiedt door centrifu gen, systeem Burmeister en Wain, terwyl de melkinrichting zoowel als de daaraan gren zende broodfabriek electrisch worden verlicht. Een flinke yskast is aangebracht om de boter goed koel te houden. Wy zagen er blokken Noordsch ys in, van niet minder dan 120 a 140, ja zelfs van 162 kilogrammen, wat op den oningewyde, vooral in deze warme dagen, een eigenaardigen indruk maakt. De producten, met name boter en kaas, werlen op de jongste tentoonstelling te Brus sel met de zilveren medaille bekroond. Belang- stel'enden kunnen wy aanraden eens een kykje te gaan nemen, hetgeen de directie, op aanvrage, zeker niet zal weigeren. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 1464 zwembaden door hoeren en 150 door dames. De temperatuur van het water 4s 22° Celsius. Sinds eenige jaren staat Leiden op een eigenaardigen voet met hare omgeving. Leiden wil uitbreiding van grondgebied ten koste der omliggende gemeenten en, hoewel de plannen reeds van 1884 dagteekenen, moet een voorstel het eerste stadium nog intreden. wolke aan een door stangen verbonden ketting bingsn, verdeelden de onderofficieren een heer- lyken maaltyd, n. I. erwten met spek, het lievelingsgerecht van iedoren wakkeren soldaat, die den velddienst bemint. Koenraad had verlof bekomen om in de wachtkamer iets te gebruiken. Hy is dan ook niet zuinig met de laatste penningen, welke 14] nog na de manoeuvres heeft overgehou den. Spoedig wordt er weer bevel gegeven, den ransel op den rug te nemen en zich in gelederen te scharen. Eene lange ry waggons staat gereed om hot regiment naar huis te vervoeren. De trein komt behooriyk des avonds om zes uren aan het station der garnizoensstad aan. Eene tal- ryke massa menschen begroet de wederkee renden met een luid: „Hoera!" De verschillende compagnieën verzamelen zich in weinige minuten. Het muziekcorps plaatst zich aan het hoofd, en onder de schette rende tonen van een vrooiyken marsch zet zich het regiment in beweging, door eene dichte groep menschen omringd, waarin jong en oud, ryk en arm vooruitdringen en gedrongen worden. Het regiment houdt halt op de groote paradeplaats. De compagnieën krygen verlof om naar de kazerne terug te keeren. Koenraad's kapitein geeft het commando aan den jongsten luitenant over en geeft hem een wenk, by hem te komen. Vrijwilliger, gy behoeft niet mede naar de Die buitengemeenten toonen duideiyk, dat zy met dergelyke plannen niet gediend zyn, en maakten zich den tyd ten nutte om er- beteringen aan te brengen. Zoo bouwde Zoeterwoude eene school, Oegst- geest ontwierp er plannen voor, lag strait- wegen in nieuwe wyken, Leiderdorp bouwt een vaste politie- en brandweerpost en hand- werkschool, die tevens voor een succursaal van het raadhuis bestemd scbynt. Gasverlich ting wordt overal uitgebreid, de aanleg van duinwater bevorderd, elooten allerwegen go- dempt of overkluisd en het bouwen door byna overeenkomende verordeningen onderworpen aan een regel, die eene gelykelyke uitbreiding mogeiyk maakt. Bestaande paden en nieuwe straten kregen naambordjes ten gerieve vrn het publiek. Wel zpn die omwonenden nog in sommige opzichten van Leidsche instellingen afhanke- ïyk, doch particulieren beginnen zich te weren om hierin verandering Je brengen. Zy willen beginnen een ziekenfonds op te richten en uit de circulaire, die tot dit doel is verspreid, blgkt, dat de gemeentebesturen de onderne ming steunen, want zy willen de opricbtings kosten dekken. Thans vernemen wy (zooals reeds met een enkel woord werd gemeld) dat er besprekin gen worden gevoerd om eene eigen waterlei ding tot stand te brengen, die, uitgaande van Noordwjjk, langs Rynsburg en Oegstgeest om Leiden zou heengaan, Zoeterwoude en Hazers woude aan de ééne zyde, Leiderdorp en Koude kerk aan de andere zyde van den Run zen bedienen. Al komen die plannen misschien niet tot uitvoering, er blykt een streven te bestaan naar losmaking van Leiden,om in vereenigiaig met elkander meer en meer op eigen wiekon te gaan dryven. Te Leiden doet zich het verschynsel voor dat flinke huizen in het midden van de stad leegstaan, waarvan de be woo era naar buiten in de nieuwe huizen trekken. Elders is het verlan gen om zich naar Leiden of omgeving te ver plaatsen niet sterk, want ia de vier gemeenten overtrof het aantal gevestigde personen dat der vertrokkenen in 188S slechts 35vandaar het verschynsel, dat er zooveel huizen leeg staan. Vry algemeen is men wel overtuigd, dat verandering van grenzen voor alle betrokken gemeenten verhooging van belasting ten ge volgo zou hebben. Wy gelooven dat er nog heel wat water door den Ryn zal moeten loopen véór deze quaestie is opgelost. Ze is ingewikkelder dan men oppervlakkig meent, en daaruit verklaart zich het dralen van Gedeputeerde Staten in het doen van eenig voorstel. (Vbg.) Woensdag, 26 Juni, is van Kat- wyk ter haringvisschery vertrokken „KW. 44", schipper J. Groen, van den reeder L. Parlevliet; Donderdag, 27 Juni „KW. 58", schipper H. Van der Plas, reeder N. Haasnoot Nz., en heden „KW. 70," schipper Jb. Haas noot, reeder J. Schoonenberg. Uit Boskoop wordt gemeld: Door den burgemeester dezer gemeente, den heer kazerne te gaangü zult over eenige oogen blikken verlof bekomen, naar huis te keeren. Het verheugt my, dat gü u gedurende de manoeuvres goed hebt gehouden en geen oogenblik geluierd hebthet ongeluk met de witte broqk zullen wy dus maar vergeten! Rechtsom, marsch! Koenraad meldt zich „present" by den luitenant en verzoekt vergunning den oppas ser zyne bagage over te geven. Meyer, die geene permissie had afgewacht om zyne afdeeling te verlaten, nam het goed in ontvangst en verdween. Koenraad snelde nu naar huis; na weinige minuten lag hy in de armen van zyne hem hartelyk welkom heetende moeder. „Maar Koenraad," zeide deze, „gy hebt in geen vier dagen geschrevenanders kreeg ik byna iederen dag eene briefkaart!" Hoe hebt gy het gemaakt sedert het laatste bericht, dat ik van u ontving? Zeer goed, moedertje, voortreffeiykAlleen, die witte broek, nu ja moedertje, g'j vergeeft het my, dat ik die niet weer meebrengik heb haar den oppasser als sou venir geschonken. Zy kwam wel is waar nog in tyds aan. Doch moedertjelater die bessennatvlek Toen hy haar alles verhaald had, zeide zy „Koenraad, gy zyt een goede jongen, doch denk niet meer aan de blondine met de lange vlechten, want die was van alles de schuld." H. Le Coultre, werd gistermiddag, by gele genheid der kermis, aan alle schoolgaande kinderen uit de gemeente eene kindervoor stelling aangeboden in de tent, salon des variétés, van de wed. Bakker. Meer dan 300 kinderen namen er deel aan en werden door het Boskoopsche fanfarecorps van de openbare scholen afgehaald en met muziek naar de tent geleid. (xY. E. C) De man, die, verdacht van te Stompwyk een moord te hebben bedreven, dezer dagen voorloopig uit hechtenis werd ontslagen, is niet de beklaagde Taselaar (de Haagsche visscher, die een boerenzoon moet hebben doodgestoken), doch degene, die ver dacht wordt een herbergier te Stompwyk naar het leven te hebben gestaan. Het slachtoffer van zpn aanslag is wèl zwaar gewond, doch niet overleden. Even over negenen weerklonk hedenochtend op den Loosduinscben weg bp Den Haag een hevige knal en onmiddellpk daarna stegen dikke rookwolken in het lucht ruim. Eene hoeveelheid salmoniak, in de ver- nisstokerp van den heer Dobbe in de Mackay- straat nabp het kruispunt van de Holland- sche en Westlandsche stoomtrams was ontploft. De vlammen sloegen dadelpk inet ontembaar geweld naar btaiten, wierpen een paar mannen, die juist voor het huis ston den, omver en verschroeiden hun haar en aangezicht. De politie van het posthuis aan de Loos- duinsche brag snelde op het eerste alarm met een slangenwagen toei doch vermocht nagenoeg niets, daar ondanks den verhoog den druk de waterleiding slechts een zwak straaltje voortbracht. Gelpk met den haspel wagen snelde ook de brandspuit van de gas fabriek toe, doch richtte ook weinig uit, hoe wel zy het eerste water gaf. Toen de Ojpperbrandmeester, de heer Bëdenz, te 9'/4 uur op het terrein kwam, werd eerst geregeld met de blussching begonnen, doch de vlammen, welke zoo rykeiyk voedsel vonden, waren met de zwakke krachten niet te be teugelen en tastten reeds het tegenoverliggende huis aan. Tien minuten voor halftien verschenen de stoomspuit en die van het regiment grena diers en jagers. Door bijzondere vlugheid onderscheidde zich de militaire spuitbediening. In een oogwenk, hoogstens twee minuten, gaf de spuit van de grenadiers water en de pppgast, rap op het dak van een perceel aan de achterzpde van het brandende huis ge klommen, tastte de vlammen van daar aan. Na in twintig minuten stoom opgemaakt te hebben, begon de stoomspuit met twee stralen te werken en toen was het vuur spoedig bedwongen. Nog verschillende bluschmiddelen waren inmiddels op het terrein verschenen, doch be hoefden voor het meerendeel niet in gebruik te worden genomen. Verschillende autoriteiten waren tegenwoor dig onder hen ook de commandant der brand weer. Ongeveer te tien uren was men het vuur geheel meester. Het pand is geheel uit gebrand. Van de omliggende perceelen waren vele glasruiten gesprongen. Het tegenoverlig gende huis, hoewel aan den gevel zeer be schadigd, bleef gespaard. Een jongmensch van goeden huize (landgenoot), die hedenmiddag te Sche- veningen een bad in zee wilde nemen, werd, eren nadat hy uit het badkoetsje in het water was getreden, door een toeval ge troffen, ten gevolge waarvan hy voorover op den bodem viel. Niettegenstaande oogenblik- keiyk hulp werd verleend, gaf hy nagenoeg onmiddellpk den geest. Toch werden gedu rende geruimen tyd door den badarts, dr. Francken, alle middelen aangewend om de levensgeesten op te wekken, maar tevergeefs. Gistermorgen werd ten huize van de dames Willink, woonachtig op „Linden- hoeve", te Bennebroek, vermist een gouden dames horloge. Dadeiyk had men vermoeden dat hieraan schuldig waren drie opgeschoten knapen, die even te voren stoffers te koop hadden aangeboden. Daar zy den weg naar Haarlem waren opgegaan, werd de veldwach ter geroepen, die met de dienstbode, die hen te woord had gestaan, hen per rytuig is nage reisd en daardoor het geluk heeft gehad een der knapen aan te houden in de Acegang te Haarlem, terwyl de twee anderen op de vlucht zyn gegaan. Het horloge hadden zy reeds verkocht by den horlogemaker W. in de Groote Houtstraat. De aangehoudene is genaamd Pieter Loedwing, oud 17 jaren, woonachtig te 's-Hage. Te Olst brak Donderdag-middag een hevig onweder los. Ongeveer te 7 uren kwam er tusschen Wy'e en Olst een hevige wind op, vergezeld van geweldige regen- en hagelbuien. Er vielen als het ware stukken ijs uit de lucht. Yrydag-ochtend vond men nog hagelkorrels op den weg. Aan sommige boomen en aan den te veld staanden oogst is groote schade toegebracht. Het „Handelsblad" deelt mede dat het, ter bevordering der Zondagsrust, van 1 Juli af des Maandags ochtends niet meer zal verschpnen. De „N. Rotterdamscho Cou rant" zal, insgelyks om aan het personeel een wekelykscben rustdag te verzekeren, na 1 Juli des Zondags avonds niet meer uitkomen. Eenige buren en vrienden in de Lange Raamstraat te Haarlem hebben vóór het huis get. No. 12 eene poort van groen met gemaakte bloemen en eene verlichting a giorno aangebracht ter eere van bet gouden echtpaar Joseph Marcus Hangjas, geboren te Tes8el 17 Maart 1817 en Judith De Jong, ge boren te Haarlem 8 October 1813. De oudjes mogen zich nog in eene goede gezondheid verheugen. Van alle huizen in genoemde straat wappert bovendien de vaderlandsche vlag. (ff. G Op de vraag: „wat moet men doen om by onweder niet getroffen te worden?" woïdt door de „Noordbrabander" het volgende antwoord gegeven In de eerste plaat» kan gezegd worden dat het geheel nutteloos ia de ramen en deurwi te sluitenhet openstaan daarvan levert vol strekt geen gevaar op. Wel het opstygeo van eens dikke kolom rook uit den schoorsteen; bluach dus uw vuur mit, tenzy gy vuur 3teokt zonder rook. Ga niet by den schoorsteen staan, ook niet by gaeren of koperen geieed- schappenby het overspringen van den bliksem van het eene voorwerp op het andere, zon hy door uw lichaam kunnen gaan en u dooden of verlammen. Is men geheel door metalen voorwerpen omringd, dan is men veilig, dus ook in een ygeren ledikant; ook in eene kleerenkast, waar wollen kleederen hangen, of gedekt met eene wollen daken. Men is dan n). afge sloten door stoffen, welke de electridteit niet geleiden. Liefst ga men midden in de kamer staan, zoover mogelijk van schoorsteenen en muren af en legge yzeren en koperen voor werpen, welke men by zich draagt, van zich af. Tot zoover de voorzorgen voor binnens huis, welke voornameiyk voor het platteland gelden, want de woningen in de steden wor den zelden door den bliksem getroffen. Buitenshuis heeft men er op te letten, dat gevaar oplevert: het dragen van metalen voorwerpen, de vlakte, de onmiddellyke naby- heid vaQ boomen, huizen of water. Men ver- wydere zich dus zooveel mogeiyk daarvan. Metalen voorwerpen legge men eenige meters van zich af en vlye zich languit op den grond neder. Steek vooral uw regenscherm niet op. Laat u liever natregenen of zet het op een loopen als gy de eene of andere beschutting binnen uw bereik ziet. Hard loopen is niet gevaarlyk. Ten huize van mej. Hegge—Rem mers in de Heerestraat te Groningen ontstond gistermiddag brand op eene bovenslaapkamer. De brandweer, die met twee slangen water gaf, wist het vuur tot dit ééne vertrek te doen bepalen. Niettemin is de schade vry aanzienlyk, met name voor de winkeljuffrouw en de dienstbode, wier goederen eene prooi der vlammen werden en niet verzekerd waren. Dinsdagochtend is in het Hötel- Dieu te Pargs het hypnotisme met uitmuntend gevolg toegepast by eene allerpyniykste ope ratie op een jong meisje door den heelmeester Tillaux, in tegenwoordigheid van verschei dene geneesheeren en een groot aantal stu denten. In haar bed in hypnotischen staat gebracht, kwam zy geheel alleen de zaal binnen, legde zich op de tafel en bleef zoo lang de operatie duurde vrooiyk praten met den geneesheer, die haar had gehypnotiseerd. In haar bed teruggebracht en wakker ge maakt, vernam zy met de uiterste verbazing dat alles afgeloopen was. Het curieuste is, dat zyzelve verlangd had gechloroformeerd* te worden. In het by Dresden gelegen dorp Costa zpn 120 personen zwaar ziek geworden door het gebruik van vleesch eener zieke koe. Eenigen hunner zyn reeds onder hevige pynen bezweken. De „Daily News" ontvangt be- vestiging van het bericht dat de crisis in den wynhandel te Oporto ten einde is. De eischen der vrachtvaarders zyn door de regee ring ingewilligd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2