N°. 9006 Zaterdag; SO Juni. A0. 1889. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 Juni. Feuilleton. Manoeuvre met hindernissen. LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. A&onderlgke Nommors0.06. PRIJS DER ADVERTSNTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter ;emeene kennis dat op heden aan den ontvanger er Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld et kohier der personeele belasting wijk III, ienst 1889/90, executoir verklaard den 26sten Juni en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne erplichting om hunnen aanslag op den bij de wet be- iaalden voet te voldoen. Lei de n 8 Juni 1889. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. loogerc Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en "Wethouders der gemeente Leiden rengen bij deze ter kennis van belanghebbenden lat het toelatingsexamen voor de Hoogere Bur- erschool voor meisjes zal aanvangen op J r ij d a g 12 Juli a.s., des morgens te negen uren, n het echoollokaal aan de Garenmarkt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Juni 1889. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer k. Lens, geb. to Semarang, bevorderd tot loctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„De rechtstoestand n Ned.-Indië van vereenigingen, in Nederland ils rechtspersoon erkend." Aan dezelfde universiteit is met goed ge volg het candidaats examen in de rechten ifgelegd door den heer N. A. Tonckens. Naar aanleiding van het gouden huwe lijksfeest, dat de heer en mevrouw Beuth vieren, terwijl den geachten bruigom zelf bovendien het voorrecht ton deel valt zijn 50-jarig voorzangerschap bij de Israëlietische gemeente te herdenken, doen zyne buurtgenooten op Kaiserstraat en Rapenburg in beide feesten van hunne belangstelling blijken door het uitsteken der vadorlandsche driekleur van hunne woningen. Maar ook op andore wyze mocht het echt paar ondervinden dat dit dubbelfeest, en dus ook dat der kerkelijke bediening, geenszins onopgemerkt voorbijging. Namens het kerkbestuur werden heden- namiddag om vijf uren eerst de fami ieleden en daarna bot jubileerend paar van de woning op de Kaiserstraat met rijtuigen afgehaald, om vervolgens, naast hot kerkgebouw, naai de vergaderkamer van het kerkbestuur te worden goloid, waar ze feestelijk werden ontvangen. Het waardige echtpaar werd er door jonge meisjes met bloemen bestrooid, terwijl het ook fraaie bouquetten werden aangeboden. In eene toepasselijke aanspraak wees de thesaurier der gemeente op de vele diensten, welke de jubi laris als voorzangor gedurende eene halve eeuw aan de kerk had bewezen, en ten bewijze dat die diensten ook hoogelyk werden gewaar deerd, was het hem aangenaam den jubilaris namens de gemeenteleden een zichtbaar blijk daarvan aan te bieden, namelijk een zilveren beker met inscriptie, vermeldende de jaartal len en de opdracht. Die beker is een waar kunststuk uit de bekende fabriek van gouden en zilveren werken der heeren Van Kempen Zonen te Voorschoten. Dat de jubilaris voor een en ander zeer gevoelig en er zeer door getroffen was, be hoeft hier ternauwernood herinnerd; maar wol dient nog van de eigenaardigheid melding gemaakt, dat de aanbieding van den eerewijn geschiedde met denzelfden zilveren beker, welke den heer A. I. Fonteyn door het kerk bestuur was geschonken, toen deze 50 jaren als koster aan de kerk verbonden was. De plechtigheid had, wegens de beperkte ruimte, slechts in beperkten kring plaats; doch hedenavond om halfzeven, als dit num mer ter perse gaat, zal het gouden feest des heeren R. M. B9uth in de openbare godsdienst oefening worden herdacht in de smaakvol met groen en bloemen versierde Synagoge, waar eveneens van den govol de vlag, evenals van aangrenzende woningen, is ontrold. Bij deze gelegenheid zal de eerwaarde hoer B. Kalf, familielid en voorzanger der Israëlietische gemeente te Amsterdam, met den jubilaris gedeeltelijk de taak van voor zanger waarnemen. Nadat het stafmuziekcorps van het vierde regiment een viertal soirées op „Musis Sacrum" had gegeven, kwam gisteravond de bourt aan de kapel van onze dd. schutterij, onder leiding van den heer A. Van Leeuwen. Door de gunstige omstandigheden, waarin het eerstgenoemde corps verkeert, zou het onbillijk genoemd kunnen worden, wanneer het optredon van beide muziekgezelschappen naar denzelfden maatstaf werd beoordeeld. Maar ook zonder dit, kan de indruk van het concert, dat de schutterijmuziek gisteravond gaf, een bevredigende worden genoemd. Het streven bleek om niet altjjd heel lichte muziek te geven, maar ook die van meer degeljjken, meer ernstigen aard ten gehoore to brengen, zonder al te gevaarlijke klippen te ontmoeten. Dat het publiek, hetwelk in den beginne niet groot was, maar langzamerhand talrijker werd, dit op prijs stelde, getuigde de b(jval, aan menig nommer geschonken, waarvan er vier door den directeur voor harmonie waren bewerkt. Mocht ook alles niet even „gevuld" zijn geweest, het geheel voldeed en wees op voor uitgang. En dit beteekent voor de volgende avond-uitvoeringen veel. Van beteokenis was ook dit, dat Damares picolo-solo: „Le concert dans le feuillage", voorgedragen door den zoon van den kapel meester, met bijzondere aandacht werd aan gehoord en heel lang werd toegejuicht. Hot corps hield zich ditmaal streng aan het programma en gaf niets tos, zoodat ook een anders gebruikelijke marsch, als de leden met hunne dames den tuin verlaten, achterwege bleef. Daardoor werd het concert nu juist geen gez jlliger tint gegeven. Bij de door het departement van kolo niën te Amsterdam gehouden aanbesteding werd o. a. gegund de levering van 1100 M. donkerblauw grein aan de firma P. Clos en Leembruggen, te Leiden, voor ƒ1078; van 400 wollen dekens aan „de Leidsche Deken- fibriek" (directeur de heer W. B. De Vos), te Leiden, voor 860. De officier van gezondheid J. Van Gelder, van ziine detacheering uit West Indië terug gekeerd, is werkzaam gesteld bij het militair hospitaal te Leiden. Ter voortgezette uitvoering van het besluit der Prov. Staten, tot verbetering van de water- gemeenschap tusschen Rijn en Schie, z;jn zoo deelen Gedeputeerden aan de Staten mede voor de onteigening de staten van waar deering, voor zooveel aangaat do perceelen onder Zoeterwoude, Stompwijk, Veur, Voor burg en Rijswijk vastgesteld, en in overeen stemming daarmede reeds onderscheidene per ceelen onder Zoeterwoude aangekocht. De ontwerpslaten voor de gemeenten Vrijenban, Hof-van-Delft en Delft worden spoedig van de deskundigen te gemoet gezien. Voorts zijn de grondboringen, ten behoeve der kunstwerken, ten einde gebracht. De aard van den ondergrond bleek daaruit zeer ver schillend te zijn. De hoofdafmetingen en situatiën der kunst werken zijn allen ontworpen en voorloopig vastgesteld. Die kunstwerkon zijnlo. de draai brug met keersluis in den Hoogen Rijndijk of Rijksweg nabij Leiden; 2o. d9 Wouteren- brug; 3o. de drie bruggen onder Voorburg; 4o. de jaagbrug nabij „Hoekeuburg", ter ver vanging van de Nieuwe Tolbrug, die komt te vervallen5o. de Hoornbrug6o. de draai brug over de coupure bezuiden de Brassers kade; 7o. de Koopoortsbrug te Delft; 8o. de draaibrug bij de Oostpoort te Delft, en 9o. de draaibrug bjj de Rotterdamsche poort te Delft. Voor eerstgenoemd werk zijn op de hoofdafmetingen en situatiën reeds de in stemming van het Rijk, van dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland en van het ge meentebestuur van Leiden verkregen, zoodat men zich met de uitwerking bezig houdt. Die, welke de werken, sub 5o. en 6o. ver meld, betreffen, zijn, als deel uitmakende van den Rijksweg, thans bij het Rijk in onder zoek, terwijl de hoofdafmetingen en situatiën der werken sub 3 - 9, benevens de ontworpen tot kadeverlegging tusschen den Loidschen- dam en de Schie, wogens de aanraking met de boezem- en kadebelangen van Delfland, aan het oordeel van dijkgraaf en hoogheem raden van dat hoogheemraadschap onder worpen zijn. De vrijzinnige Kiesvereeniging te Ouds hoorn heeft voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing de heeren L. Piek en C. Van Wieringen, aftredende loden, candidaat gesteld. De collecte voor den gewapenden dienst heeft te Oudshoorn opgebracht 32.38. De heer Ch. Bombeeck Pelgrims, consul van Japan te Brussel, is te 's-Hage aange komen en afgestapt aan het „Hotel Paulez." Zooals men weet, besloten Prov. Staten tegen de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij eene rechtsvordering in te stellen tot betaling van do kosten der opruiming van de onvol tooide brugwerken in de Zijl. Van den landsadvocaat mr. W. Thorbocke, die in deze voor de provincie het geding zal voeren, is nu bericht ontvangen dat de schrif telijke instructie der zaak is afgeloopon en de pleidooien, welke eerst zouden aanvangen op 30 April jl., ton gevolge oener ongesteld heid van den raadsman der Spoorwegmaat schappij, zUn uitgesteld tot 10 September. Op de agenda voor de zomervergadering der Staten van Zuid-Holland zijn nog ge bracht: lo. een adres van A. Kaptyn, te Gouda, om subsidie voor een stoomtramweg tusschen Gouda en Schoonhovon2o. een nader adres van den Raad der gemeente Schoonhoven, in verband met de aanvrage om verhooging van hot provinciaal subsidie ten behoeve van den aanleg van een spoor weg tusschen Gouda en Schoonhoven, van 127,500 tot ƒ325,000, welk bedrag nog ontbreekt aan het benoodigde kapitaal van 700,000. Volgens besluit van de algemeene ver gadering der Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam, zal op de Zaterdagen 13 Juli, 27 Juli en 10 Augustus geene notee ring van fondsen worden opgemaakt en geene prijscourant worden uitgegeven. EENE Humoristische schets van H. Rudolphi. 5) Uit het Duitsch. „Sergeant hm de straf behoeft niet genoteerd. Ik heb verder over dien man geon klagen. Het is anders eene vervelende geschie denis! Als Zijne Majesteit het maar niet heeft opgemerkt." Z(jne Majesteit had er niets van gezien. Eerst nadat het corps het punt, waar de keizer post had gevat, voorbij was getrokken, was Meyers edele kunst van verstellen aan den dag gekomen! Koenraad schikte zich in het onvermijdelijke. De sergeant had hem het verzachtende van het vonnis, het niet aanteekenen der straf, reeds in het oor ge fluisterd, en Koenraad koesterde slechts nog den éénen wensch om zoo mogelijk ongezien in het „schilderhuisje" of in het „hok" van den nachtwacht of met welke benamingen de kapitein zulk een oord pok mocht bestem pelen, te geraken. Die wensch werd spoedig vervuld; Koenraad kwam in zjjn kwartier aan, verkleedde zich, at een weinig en meldde aich by den sergeant aan. Eer hij heenging: „Meyer, hier is die drom melsche broek terug; doe er mee wat ge wilt! Maar breng ze my nooit meer onder de oogen, en als er iemand naar mij vraagt, zeg dan dat ik als ordonnance afgecomman- deord ben. Een kwartier later zit Koenraad in het schilderhuisje opgesloten, dat, behalve de smalle houten bank, geenerlei gemak aan biedt. Twee kogelronde openingen, zoo groot als eene vuist, dienen tot venstors en bevor- doren de ventilatie. Koenraad begint zich weldra in het be 8pottelijke van zijn toestand te schikken. Do geur van eene echto Havana, die hjj, rechts en links rondziende, voorzichtig heeft aange stoken, doet hem het verdriet en de gewaar wordingen van liefde en teleurstelling ver geten, welke hij sedert gisteren had onder vondenlangzamerhand begon hjj meer en meer in eene vreedzame, kalme stemming te geraken, toen hy opeens op den straat weg oen gezelschap heeren en dames in zomertoilet zag aankomen. Waarlyk, het is de blondine! Koenraad trok, toen het gezelschap naderby kwam, het hoofd terug, want by wilde vol strekt niet dat men hem bemerken zou; terwyl hy, door de kykgaten heen, het ge- heele gezelschap kon opnemen. Nu zyn zy dicht by het schilderhuisje. Koenraad hoort den smid de vraag opwerpen, of de vrywiiliger, die gisteren zyne broek zoo had bemorst, ook in de „val" zou geraakt zyn. De blondine houdt styf en strak staande, dat men zulk een fijn heertje, een toekom stig luitenant, zoo streng niet zou straffen. Hot goede zieltje had een hoogen dunk van haren cavalier, en gevoelde behoefte hem te zien en zich te overtuigen, dat hem geen byzonder onheil overkomen was. Koenraad keek nu eens door het eene, dan door het andere kykgat, en bewonderde opnieuw de prachtige vlechten van de slanke blondine. Hy werd toch wel een beetje droefgeestig by de gedachte, dat hy hier moest zitten brommen, terwyl daar ginds bevalligheid, vroolykheid en liefde al hare gratie ten toon spreidden en men van hem als van een vriend sprak. Koenraad slaakt een diepen zucht; hy haalt „Seumes voetreis naar Syrië" voor den dag, dat hy in den zak van zyn wapenrok had en dwaalt in zyne verbeelding door berg en dal, door woud en veld, tot plotseling de sleutel in het slot van zyne enge cel omdraait, en men hem de vryheid teruggeeft. Den volgenden morgen moet het corps by het aanbreken van den dag in orde geschaard staap^ want men heeft tien mylen af te leg gen, eer men de voor het regiment bestemde plaats van „rendez-vous" bereikt heeft. Koenraad is sterk en nog jongtot nu toe hebben de vermoeienissen der manoeuvres wei nig invloed op hem gehad, en nooit had hy de hulp van zyne wapenbroeders of van zyn oppasser in stilte ingeroepen en steeds alles in zyn ransel meegesleept, wat tot een groo- ten marsch behoort, en al hetgeen zyne be zorgde moeder nog in den vorm van kousen, hand- en zakdoeken er by had gevoegd. Alles samen genomen, had hij minstens 16 pönd in zyn ransel mee te sleepen. Gedurende de laatste dagen der manoeuvres waren boven dien nog 250 patronen uitgereikt, welke, in blikken bussen geborgen, al het overige nog in zwaarte overtroffen, zoodat het Koenraad in het geheel niet bevreemt, zyn oppasser te hooren steunen van vermoeienis; meer dan eens hoort hy de klacht: „Ik zou werkelyk den marsch niet medemaken, als hot niet om u was!" Nu, Meyer was dan ook geen reus, wat gestalte en krachten betrof. {Slot volgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1