D. E. E. Wolterbeek Uallor, gepensionneerd kapitein ter zee, eenigo, eveneens in de Sts.-Crt. omschreven teekeningen in kleuren uit het begin van deze eeuw, voorstellende stadsgezichten uit Japan. En van den heer H. P. Kelder een aantal voorwerpen, afkomstig van Afrika's Westkust. Aan de schenkers is de dank der regee ring betuigd. Hedenmiddag ontvingen we per Fransche mail de Bataviasche bladen van 21 25, alsmede de „Deli Crt." van 22 25 Mei. Gedurende de tweede helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden Marie Be Groot, Alfen aan den Rijn; mej. M. De Haan, A. Muller, mej. M. Yan der Merk, mej. E. A. Borders, A. Van der Zande, Amsterdam; Martha Costima, P. Brands, H. M. Roman, mej. W. Agema, 's-Gravenhage; J. De Vormer, Haarlemmermeer; Verstralen, Heemstede; J. J. Koene, 's-Hertogenbosch Broekhuizen, Leiden; T. Van den Heuvel, Rotterdam; J. Kwik, niet vermeld. Briof- kaarton: W. Muller, C. M. L. Couw, Amster dam; Teljeur, 's Gravenhage; Wed. J. Tijssen, Haarlemmej. M. Eisele, RotterdamRade maker, Utrecht; E. Van Drjjen, T.J.Simons, M. II Tjjssen, niet vermeld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Veendam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag namiddag om 5.55 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Door den gemeenteraad van Leeuwarden zijn benoemdtot leorares in de Fransche taal en letterkunde aan de middelbare school voor meisjes, mej. M. J. Canu te Leiden(definitief) tot leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde on in de aardrijkskunde dr. R. C. Boer, ton vorigen jare voor één jaar aangesteld. Gedep. Staten hebben Provinciale Staten voorgesteld aan de gemeente Leiderdorp, ten behoeve van het leggen eener klinkerbe strating op den Lagen Rijndijk, over eene lengte van ongeveer 1250 M. en wel van af de Koningsbrug tot ongeveer 110 M. ten Oosten van de Pothuisbrug, een subsidie te verleenen uit de Provinciale fondsen „ten be drage van '/2 der kosten, geraamd op f 12000, tot een maximum van f 6000. De jongelieden, gisteren uit de Trans vaal te 's Hage aangekomen, zullen eerst daags naar het gymnasium te Doetinchem vertrekken om hunne studiön voort te zetten. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 26 Juni Dover; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 25 Juni van Genua; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Juni van Southamptonde „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, is 25 Juni te Padang aangekomende „Zuid- Holland," van Batavia naar Rotterdam, is 24 Juni te Suez aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 28 dezer niet plaats hebben. Bjj koninklijk besluit zijn benoemdtot lid en voorzitter der commissie, die gedurende één jaar, met ingang van 1 Aug. 1889, be last zal zijn met het afnemen van de prac- tische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 Dec. 1878 (Staats blad No. 222), dr. R. S. Tjaden Modderman, hoogleeraar te Groningentot lid en secretaris dr. H. G. De Zaaijer, apotheker te Groningen tot leden, dr. P. De Boer en dr. P. C. Plugge, hoogleeraren te Groningen; tot plaatsvervan gende leden, dr. J. W. Gunning, hoogleeraar te Amsterdamdr. W. F. R. Suringar en dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraren te Leiden; dr. F. J. P. Van Calker, heogl. te Groningen. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het 1ste regiment huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. C. H. Van der Mersch, van het 3de regiment huzaren; bij het 2de regiment huzaren, tot eersten luit., de tweede luit. J. Staats Boonen, van het corps. Met ingang van 1 Juli 1889 bonoemd tot commies der posterijen van de 4de klasse C. Willinck, thans surnumerair der posterijen; en zijn, met ingang van 1 Juli 1889, be vorderd: tot hoofdcommies der posterijen C. M. Hennequin, J. A. Teljer en J. Hoefhamer, thans 1ste kl.tot commies der posterijen lste kl. H. A. Hoxel, thans 2de kl.; tot id. 2de kl. J. Schadée, thans 3de kl.; en tot id. 3de kl. D. J. G. Belmer, thans 4de kl. Gemengd Nieuws. Voor de wed. te Stompwyk is nog in dank aan ons Bureel ontvangen Van V. P. f 2.50; N. N. f 2; in de bus f 0.57'/2; totaal f 37 57'/,. Door de „Leidsche Zwem club" wordt een nationale en onderlinge zwem wedstrijd in de bad- en zweminrichting „Rhynzigt" uitgeschreven tegen Zondag 14 Juli a. s., te halféén. Tal van prijzen zijn uitgeloofd voor snelzwemmen op den buik, snelzwemmen op den rug, duiken en water- spelen. Na afloop van den wedstryd bestaat voor de deelnemers daaraan de gelegenheid aan te zitten aan een gemeenschappelyken maaltijd. Vermelding verdient zeer zeker het volgende geval; en gij, Nederlandsche vaders en moeders, verblijdt u, dat de tegen woordige jongelingschap toch niet zoo traag en lauw is, als wel altjjd gezegd wordt. Heden toch hebben twee onzer stadgenooten, loden van het Leidsche Studentencorps, berucht door hunne onverschilligheid op het gebied van alles wat betrekking heeft op „Sport", op schitterende wijze hunne betichters be schaamd. Zy toch namen de weddingschap aan om 10 uur te loopen, zonder één oogen- blik te rusten. Dinsdag dan, 's nachts te half- twaalf, vertrokken de twee koene reizigers; hunno wandeling zou zün van Leiden naar Zwammerdam en terug. Uitgeleide werd hun gedaan door eene menigte belangstellenden, die niet konden nalaten de beide nachtwan delaars te bespotten. Dezen hielden zich zeker van de overwinning; tien uren loopen, hiel den genen voor onmogeiyk. Doch ziet, heden morgen om halftien kwamen de twee perso nen in quaestie aan den horzizon opdagen; geene vermoeienis was op hun gelaat te lezen integendeel, een sieriyke glimlach speelde om hunne lippen, een daverend hoezeel liet zich hoorenmet warme handdrukken en welge meende gelukwenschen werden de beide toeristen ontvangen. Maandag is nog van Katwpk aan Zee ter haringvisschery vertrokken „KW. 37", van den reedor N. Parlevliet. Gisteren zyn afgevaren„KW. 30", reeder P. Haasnoot Nz.„KW. 26" en „KW. 67", beiden van den reeder P. Haasnoot Pz.; „KW. 68", reedery J. Van Holst en Co.; „KW. 41" en „KW. 76 beiden van de Naam- looze Vennootschap Reedory Katwyk aan Zee „KW 27", reeder P. Haasnoot Pz. en „KW. 24", van den reeder Ph. Hoek. In 't geheol zyn nu in zee ter haringvis schery 1 logger en 20 bomschepen. Uit Haarlemmermeer wordt gemeld dat door de heeren Sanders c. s. aan de leden van do tramcommissie het volgende plan ter inzage is gezonden. Een locaalspoor van Haarlem langs Spaarn- wouderweg in den Haarlemr»ermeerpolder naar Sloten en verder naar de Overtoom, met een zytak in den Haarlemmermeer naar Hoofd dorp en van daar eene tramverbinding met Aalsmeer. Kan de commissie zich mot dat plan ver eenigen, dan zal terstond concessie aange vraagd worden. Het 6jarig zoontje van P. Wil- derom, by Halfweg, dat Zondag jl. eene sigaar te rooken kreeg, is door het vallen van vuur van die sigaar zóódanig verbrand, dat het in levensgevaar verkeert. Niet minder dan 350 manden krieken werden gisteravond te Rotterdam aangebracht per stoomboot „Oude Maa3 III", allen voor Engeland bestemd. Gistermiddag te ongeveer vier uren had onder Kaatsheuvel het volgende ongeluk plaats. Een negenjarig meisje kwam uit een zystraatje geloopen op het oogenblik, dat de stoomtram passeerde, met het onge lukkig gevolg, dat het kind onder den bagage wagen terechtkwam, die achter de machine volgde. Het kind bleef op de plaats dood. Als een mer k w a ardig sta a 11je van hetgeen de daling in den marktprys van een handelsartikel beteekent, verdient zeker vermelding, zegt het „Hbl.", dat de waarde van den wereldvoorraad van koffie gisteren circa 56 millioen gulden minder was dan veertien dagen geleden. Ten bewjjze d a t d e S c h a c h v a n Perziö, die zich thans in België bevindt, met genoegen aan zyn verbiyf te Amsterdam terugdenkt, kan het telegram strekken, dat de burgemeester aldaar gisteren namens den vorst van den grootvizier uit Antwerpen mocht ontvangen. Daarin wordt op den har- teiyksten toon de verzekering gegeven, dat Z. M. de beste herinnering van Amsterdam heeft behouden. Te Koevorden ontstond gisteren brand in de Sallandsche straat, die in weinige oogenblikken zeven perceelen, door acht huisge zinnen bewoond, vernielde. De gebouwen zeiven waren tegen brandschade verzekerd, de inboedels slechts ten deele. Men meldt aan de N. R. C.uit Groningen Het gerucht, dat hier de ronde deed, als zoude in den laten avond van Zaterdag jl. iemand in het café „Eendracht" gruweiyk verwond zyn, wordt bevestigd. Dit café is eene der verzamelplaatsen van sociaal-democraten, die dan ook op den be- wusten avond aldaar in groot getal aanwezig waren. Onder hen was een zekere N., die afvallig van de leer werd en door de anderen daarover hard werd gevallen. Ten slotte werd N. met groot lawaai van de trap gedrongen, van welk oogenblik de socialist M. M. gebruik maakte om hem met een mes eene vreeseiyke wonde over het aangezicht toe te brengen. N. zal voor zyn geheele leven verminkt zyn. BUITENLAND. FrankrJ|lt De Kamer van Afgevaardigden beraad slaagde gisteren langdurig omtrent een ver zoek van den heer Laguerre om de regeering te interpelleeren over de verkrachting der parlementaire voorrechten naar aanleiding van het proces te Angoulême. Op een gegeven oogenblik schold de heer Lejeune, lid der rechtorzyde, den heer Madier de Monljan voor „Canaille", waarop de ge heele linkerzyde oprees en er een groot tumult ontstond. Het gekyf werd tusschen den heer Lejeune en andere leden voortgezet en dit werd zelfs zóó heftig, dat de kamerboden de twistenden moesten scheiden. De heer Lejeune erkende, zich van eene on parlementaire uitdrukking bediend te hebben. Daarop weerklonk uit het centrum de kreet „gö zyt een lafaard!" en het gevolg was weder een heftig tumult. De heer Lejeune betuigde zyn leedwezen over de door hem gebezigde uitdrukking, doch dit nam niet weg dat de censuur op hem werd toegepast, met tydeiyk verbod om de zittingen by te wonen. De heer Lejeune verwyderde zich daarop. De bovenvermelde interpellatie van den heer Laguerre werd daarop uitgesteld tot na de behandeling van het budget. Dit besluit werd genomen met 302 tegen 231 stemmen. Oostenr^Hong.-Monnrc hle. Graaf Kalnoky gaf gisteren in het Huis van Afgevaardigden een overzicht van den toestand in het buitenland. Hy zeide o. a. dat de vrede geen gevaar loopt, ondanks den onzekeren staat van zaken. De bewering dat de nieuwe regeering van Rumenië eene vyandige houding jegens Oos- tenryk-Hongarye heeft aangenomen, is onge grond. Bratiano is evenmin een vriend van Oostenryk, als Catarghi een vriend van Rus land. Men moet aan de jonge Balkanstaten eenige vryheid van handelen laten. De onderstelling, dat Servië zal volharden by de tegenwoordige opwinding en werkelyk zal trachten de droombeelden te verwezenly- ken, welke zich in den laatsten tyd hebben opgedaan, zou ongerechtvaardigd zyn. Oostenryk-Hongarye moet het beginsel hand haven, zich niet met de inwendige aangele genheden der Balkanstaten te bemoeienhet moet dit doen met kalm overleg en in het gevoel van zyne macht, en daarom liever met toegevendheid en welwillendheid oordeelen. Servië is niet in het bezit van eene stryd- macht om aanvallend te handelen, maar toch zouden wy ons moeten verzetten tegen po gingen, om van Servië het broeinest te maken van kuiperyen, welke zich den omkeer van den staat van zaken ten doel stellen. De ware reden voor een algemeen gevoel van ongerustheid ligt in de ontevredenheid, welke by eenige natiën heerscht met den tegen- woordigen staat van het Europeesche volken recht, en in de stelselmatige opwinding der volkshartstochten. Alle vorsten zyn vast besloten het verbre ken van den vrede te verhinderen, en dezelfde geest bezielt al de regeeringen, die bekend zpn met den ontzaglyken omvang der tegen woordige oorlogen. In elk geval zal niet op Oostenryk-Hongarye de verantwoordelykheid ruston, indien de vrede mocht bedreigd worden. Oostenryk-Hongarye staat in volkomen ver standhouding met zpne bondgenooten en zal alles doen wat mogeiyk is om den vrede te behouden. De betrekkingen met Duitschland worden voortdurend inniger, en die met Italië zyn daarmede geheel overeenkomstig. „Ik houd my overtuigd", zeide graaf Kal noky ton slotte, „dat de tegenwoordige be weging in Italië langzamerhand aan betee- kenis zal verliezen. Italië is voor ons een even zekere bondgenoot, als wy voor Italië. Wy zullen niet zonder steun bly ven, daar de mogendheden eensgezind met ons zyn in het beoordeelen van den toestand, en onze rechten in het Oosten mede willen handhaven. „Met alle Staten, ook met Rusland, onder houdt Oostenryk-Hongarye vriendschappelyke betrekkingen." Z-witserlancI. Te Zurich is de gedenkdag gevierd van den slag by Murten. Duizenden toeschouwers waren op de been, toen een aantal vereenigingen in optocht door de straten trok en met toejuichin gen werd de rede van den geesteiyke Wiss- mann begroet, waarin o. a. de woorden voor kwamen „Wy willen liever sterven dan de schande te ondergaan dat vreemdelingen zich bemoeien met onze zaken." Het feest, dat geleid werd door den burge meester Waldmann, had geheel den vorm van eene staatkundige betooging. De Bondsraad zal aan de Kamers voor schotkredieten vragen voor de aanschaffing van oorlogsmateriëel. De wet tot instelling van den post van procureur-generaal der Republiek is door den Nationalen Raad met algemeene stemmen aan genomen. In 1890 zal te Genève een groote inter nationale muziekwedstryd worden gehouden. Servië. De koning van Belgrado vertrekt heden naar Krajugevatz, in gezelschap van de re genten Protitch en Bellimar-kovitch en van al de ministers. Officiëele rapporten, in staatkundige krin gen te Belgrado ontvangen, melden dat wan- ordeiykheden zyn ontstaan in het Sandjak Novi-Bazar, in Bosnië. De prefect van Novi- Bazar zou verjaagd zyn en op verschillende punten vormen zich benden. De Turken heb ben troepen afgezonden, die de benden ver volgen. Alle Serviërs, die in Novi Bazar ver biyf houden, zyn in hechtenis genomen. De „Daily News" weigert geloof te hechten aan het bericht van het binnentrekken dor Turken in Novi-Bazar, omdat dit Sandjak, hoewel door de Oostenrykers bezet, toch onder Turksch beheer is gebleven. Telegrammen. BERLIJN, 25 Juni. De keizer en de kei zerin zyn gisteravond naar Stuttgart vertrok ken, om deel te nemen aan de feestelykbeden aldaar ter herdenking van den dag, waarop koning Karei vóór 25 jaren de regeering over Wurtemberg aanvaardde. STUTTGART, 25 Juni. Na de parade, waar over de keizer zich zeer tevreden toonde, werd een gala-diner gehouden, waarby de koning een toost instelde op het keizerlpk paar en de aanwezige vorsten. De keizer antwoordde met een barteiyken gelukwensch aan zyne om hem vereenigde bloedverwanten en noemde het een groot voorrecht dat het Duitsche volk in voor- en tegenspoed met zpne vorsten innig verbonden is. Hy dronk de gezondheid van den koning, die daarop oen toost uitbracht op de legers der hier vertegenwoordigde souvereinen en voorna- meiyk op het Wurtembergsche leger. ST.-PETERSBURG, 25 Juni. De Russische gezant by het Nederlandsche hof, graaf Kap- nist, is heden naar het buitenland vertrokken. WEENEN, 25 Juni. De „Wiener Presse" zegt dat de troonrede geen enkelen volzin bevat, waarin eene bedreiging ligt opgesloten. Zy heeft een vredelievenden zin voor allen, die de handhaving van den vrede wenschen. PARIJS, 25 Juni. Volgens de nieuwste hier ontvangen tydingen uit Tonking, ver overde de commandant Baudart op den vierden en den vfjfden Mei in de nabyheid van Mon- trai drie kleine forten van de opstandelingen. De Franschen hadden een verlies van drie dooden en elf gewonden. BERLUN, 25 Juni. In stryd met de mede- deelingen van de „Köln. Ztg.", die heden beweert dat alle nieuwstydingen, in omloop gebracht betreffende het aanstaande bezoek van den czaar te Beriyn, zonder grond zyn, kan thans bevestigd worden dat het bezoek te Beriyn vaststaat. Alleen is de datum nog

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2