hare duin waterslang, welko zy van het com missariaat onmiddellijk met den slangenwagen had aangebracht naar de Mooi-Japiksteeg, waar zich eene brandkraan bevindt, aan welke de slang werd verbonden. Verder waren wel dra aanwezig de spuiten 1, 7 en 5, waarvan de beide laatstgenoemden geen water behoef den te geven; wel spuit No. 1, wier slang langs eene andere trap naar boven werd ge leid dan de slang van de brandkraan. Ver scheidene studenten, in het bijzonder dr v Giffen, die droog en blank b -neer doch er do perceel mi binfièfigagaa». -orr at en zwart *eéf Uit tê Voorschijn kwam, ,erleenden ook krachtdadig hulp. Door een en ander was de brand te vier uren gehe bedwongen. Heden werd door a p0i,(je en rooimeesters een nader ondeizo ingesteld. Tot dien tijd wag voortdurend een politie agent in b jjUjs om toe te zien dat alles bleef zoo bet was en tevens voor do veilig heid jer bovenbewoners. Dat niet alleen het voortdurende "prachtige zomerweder voordeelig werkt op planten, maar ook op de talrijke insecten, het ongedierte enz. enz., zal menig wandelend persoon gisteren ondervonden hebben. Op een goed oogenblik voelde en zag men nu op gezicht en handen, dan op de kleeren, alte- maalkleine spinnekopjes! 'tWas of de lucht er vol van was, want zoo had men het eene spinnekopjo niet tusschen duim en wijsvinger vermorzeld, of weldra bespeurde men een ander exemplaar! En het gebeurde niet zelden dat de eene wandelaar aan den anderen de vraag deed: „Hebt ge ook zooveel last van die spinnekopjes? Hedenmorgen, zoo schreef men ons dezen ochtend uit Katwijk aan Zee, zullen weer ter haringvisscheri] vertrekken „KW. 54," schipper J. De Hollander; „KW. 55," schipper H. De Jong, beiden van den reeder N. Haasnoot Nz., en „KW. 33," schip per IJsbr. Plokker, van den reeder N. Par- le vliet. Nog acht schuiten worden op laag water getrokken om vannacht te kunnen varen. Op twee schuiten na, heeft de vloot te Noordwijk aan Zee de versche vis- schery geëindigd. Ter haringvisscheri) ver trokken 1 schuit van den reeder E. Smit en 1 van den roeder P. Van Duin. Zondag 23 dezer hield de pos t- duiven vereeniging „De Ooievaar", te 's Hage, eene prijsvlucht met oude duiven uit Straats burg; afstand 450 K. M. Door de goede zorgon van de postduiven vereeniging „Columbia", aldaar, werden de duiven des morgens ten 6 uren in vrijheid gesteld. Hare aankomst was als volgt, van de heeren J. J. G. Van den Berg, te 2 u. 39 m. 13 s. Roosmalen Nepveu te 2 u. 42 min. 45 sec.; J. J. G. Van den Berg te 2 u. 49 m. 13 s. G. J. Wilthagen te 2 u. 55 min. 9 sec.; F. H. M. Pontier te 3. u. 9 m. 6 8.; J. J. G. Van den Berg te 3 u. 15 m. 43 sec.; J. J. Frénay te 3 u. 28 m. 21 sec.; Nesle te 3 u. 29 m. 41 s.J. J. G. Van den Berg (2 stuks) te 3 u. 35 min. 13 sec.G. Henri SiJtboff (te Leiden) te 3 u. 49 m.; -Roosmale Nepveu te 4 u. 15 min. De voor deze vlucht uitgeloofde prijzen, n.l. 1 verguld zilv., en 2 zilveren 2 bronzen medailles, benevens 1 diploma, werden in volg orde behaald door de duiven van de heeren Van den Berg, Roosmale Nepveu, Wielhagen, Pontier, Frénay en Nesle. Bovendien behaalde de heer Nepveu nog een prjjs een kunst voorwerp voor eene serie van twee aange wezen duiven. Naar de „H. C." verneemt, is door den Koning aan den heer A. C. Balabréga kwijtschelding van de straf verleend, waartoe hij b(J vonnis van den kantonrechter te Haarlem dd. 8 Mei 18S9 was veroordeeld, wegens het dragen van verboden vuurwapenen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de kerkelijke pro cedure te Waarder. Het classicaal bestuur van Gouda had ten vorigon jare gevorderd dat kerkvoogden te Waarder zouden veroor deeld worden om het kerkgebouw en de catechisatiekamer beschikbaar te stellen voor de godsdienstoefeningen en het godsdienston derwijs, door do ringpredikanten en den con sulent te houden. De rechtbank te Utrecht oordeelde b(J haar vonnis van Juni 1888 het classicaal bestuur bevoegd om op te treden doende wat des korkeraads te Waarder isook verklaarde z(J de gedaagde kerkvoogden verplicht om het kerkgebouw beschikbaar te stellen voor de godsdienstoefening. Maar ten aanzien van de Consistoriekamer nam zy aan, dat die ver- plichting niet bestond, en de 4ngeslfeia8 vor dering achtte zy biet-ohtvr a^Hjk-, Op grond at de veipliehting van kerkvoogden ten tijde er agvaarding wel j6St0nd, maar het oögen- 1 111 n «TAMM..11: blik harer vervuil* tt olvu" _,)g nog niet gekomen was. Het classics' vonnis, en appel'- ai bestuur appelleerde van het ook de doleerenöe kerkvoogden eerden, voor zooveel het classicaal bestuur .as bevoegd verklaard om als kerkeraad op te treden. Het gerechtshof heeft nu het vonnis der rechtbank bevestigd voor zooveel het classi caal béstuur bevoegd was verklaard, maar het vernietigd voor zoover de vordering was ontzegd of niet-ontvankelijk geoordeeld. Mits dien is de vordering van het classicaal bestuur volledig toegewezen, en zijn de kerkvoogden veroordeeld, kerkgebouw en consistoriekamer beschikbaar te stellen, alsmede om alle ge leden schade te vergoeden, terwijl zy in hun privé in de kosten zyn veroordeeld. Men mag nu verwachten, dat ook te Waar der de orde spoedig weer hersteld zal zyn. Naar men verneemt, is te Am sterdam de plaats ontdekt, waar de medailles, gestolen ten huize van den heer Krelage te Haarlem, zich bevonden. Zy waren reeds ge smolten, en de alzoo verkregen klomp metaal bevond zich reeds in de derde hand. Verder meldt men dat de eerste opkooper, die de meJailles zou gesmolten hebben, gevankelijk naar het huis van bewaring te Haarlem is overgebracht. Uit Amsterdam wordt gemeld dat een goud smid aldaar, die van een hem onbekend per soon voor f 800 had gekocht aan gouden en zilveren penningen, van den diefstal bij de firma Krelage te Haarlem afkomstig, welke voorwerpen door hem terstond in den smelt kroes waren gedaan, is in bewaring genomen. Het geldt hier een aantal van 15 gouden en 94 zilveren medailles. Op de steenfabriek van den heer C. Mynlieff in Barwoutswaarder, waar Vrij dag middag een brand ontstond, welke byna don geheelen nacht voortduurde, met het ge volg dat de kap en de stookhuizen van een oven, benevens eene party turf werden in de asch gelegd, werd Zaterdag-morgen het twaalf jarig zoontje van den onderbaas onder een instortenden muur bedolven; het kind bleef dadelijk dood. Uit Zevenaar wordt geschreven: Te Babberik, by de grenzen, liep een kind van den landbouwer R. op de spoorbaan. Juist kwam de sneltrein aande machinist, remde, maar tevergeefs. Do machine wierp het meisje om en de geheele trein ging over haar heen, doch als door een wonder bleef zy geheel ongedeerd. Door de Tilburgsche politie is een valsche gulden in beslag genomen. Hy is uit lood vervaardigd, met het jaartal 1865 en een gobrekkig randschrift. By de op 22 Juni te Tilburg ge houden loting voor de dd. schutterij gaf een der lotelingen als reden van vrijstelling op.... eksteroogen. Goedig beloofde de burgemeester voor een likdoornsnyder te zullen zorgen. Omtrent den hovigen brand, welke te Parijs gewoed heeft in de maga zijnen du Vieux Chéne, kan nog gemeld wor den dat hij eerst des avonds geheel was ge- bluscht. Personen kwamen er met bij om het leven. De schade wordt begroot op 200,000 fr. Het is de vierde maal dat er in dit gebouw brand heeft gewoed. De eerste drie branden hebben plaats gehad in 1849, in 1854 en in 1887. Nu z()n de magazijnen totaal ver nield. Te Nogentle-Robron, in Frankrijk, hoeft het zóó hevig geregend, dat de spoor- weggemeenscbap eenige uren gestromd was en het lagere deel der stad overstroomd werd. Te La Ferté-Bernard stond ruim 3 voet water in de straten en de steenen brug van Corbionne, nabjj Conté sur-Huine, werd weggespoeld. In den Atlantisch en Oceaan z(Jn verscheidene ijsbergen drijvende gevon den, tusschen 47 en 48 graden O. L. en op pl. m. 44 graden NB. Het schijnt dat toch eindelijk met den aanleg van den spoorweg van Peking naar Hankow een begin zal worden gemaakt. Do Chineesche regeering heeft althans be stellingen met dat doel gedaan. Na langdurige beraadslaging heeft de jury in zake' het spoorwegongeluk by Armagh, in Ierland, zos spoorwegbeambten aan „manslag" schuldig verklaard. De „Presse" meldt dat, op uit- noodiging van den vorst van Montenegro, het Servische regentschap zich zal doen vertegen woordigen bij het llUWelyk van de prinses Militza. Uit Hirschberg (in Silezië) wordt gemeld dat te Marklissa by het aanbreken van den dag het oostelijk gedeelte der markt geheel is afgebrand. KOLONIËN. BATAVIA, 18 - 20 Mei. (Engelsche Mail.) Van den militairen commandant te Edi (Atjeh) is het volgend telegraphisch bericht ontvangen, gedagteekend 15 dezer: „Colonne rukte 10, 12 en 15 dezer in ver schillende richtingen uit zender vijand te ontmoeten." De heeren C. L. Brautigam en Y. Meeter, wonende te Buitenzorg, hebben met goed gevolg het groot notaris examen afgelegd. De heer H. P. Van Heukelom, hoofd agent alhier der N.-I. Handelsbank, is in den afgeloopen nacht te Soekaboemie aan lever ziekte overleden. Van hem kan met volle recht worden getuigd dat hy was een goed mensch en een kundig handelsman. Steeds heeft hy zyn eigen belang gesteld beneden de belangen van anderen, die aan zijne zorgen waren toevertrouwd, en voor het grootste doel is het aan zijne geestkracht en kennis van zaken te danken, dat de N.-I. Handels bank in de crisis van 1884 is staande ge bleven. (J.-B.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende boscliikkingen genomen: Civiel Oepartement. Verleend: Een 2-jarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, met ingang van 3 Juni 1889, aan het lid der algemeene rekenkamer A. Mijer. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit 'a lands dienst, do verificateur der 2de U. bij do in- en uit voerrechten en accynzen F. W. Rappardop verzoek, eervol uit 's lands dienst, met ingang van 8 Juni 1889, de ontvanger der in- en uitvoorrechten en accijnzen te Tadang W. A. Pfefferkorn. Bij den landraad te Modan (Oostkust van Sumatra) eervol, wegens vertrek, als lid H. A. Hijmans Van Anrooij. Onder nadere goedkeuring des Konings, op ver zoek, ec-rvol uit 's lands dienst, met ingaDg van 5 Jali 1889, het lid van den Raad van Nederl.-Indië L. J. J. Michielsen, onder voorwaarde nochtans, dat hij, ingeval alsdan zijn opvolger nog niet mocht zijn aangewezen, als lid van den Raad van Nod-Indië werkzaam zal blyven totdat bedoelde aanwijzing zal hebben plaats gehad Eervol uit 'a hnda dienst, wegens volbrachten dienst tijd, ing:.ande met den dag, waarop bij zijne betrek king aan zijn opvolger zal overgeven, de secretaris der residentie Ktawang W. F. Betz. Benoemd: Bijwyze van tijdelijken maatregel tot inspecteur toegevoegd ajn den directeur van biunen- landscli bestuur voor do aangelegenheden, belioorondo tot den werkkring van den hoofd-inspecteur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat «'aarmedo in verband staat, de controleurs der 1ste klasse bij het binncnlaDdscli bestuur op Java en Madura a la suite F. A. Licftinck en F. Fokkens Jr.; tot ontvangor der in- en uitvoerrechten en accynzeu te Paaang, de ontvanger te Cheribon A. O. P. Van Raemsdonktot griffier van de landraden te Pame- kasan en Sampang (Madura) de gewezen klerk ter griffie van den landraad te Poerwodadi (Semarang) W. C. F. Krijgsman. Tot lid: H. C. Van den Honert, administrateur der Deli-Maatschappij, en O. E. K. Riochelman, inspecteur der AmsterdamDeli-Compagnie. B e n o o m dTot secretaris der res. Krawang, tovens vendumeester aldaar, G. Busselaar. T ij del ij k werkzaam gesteld: Als hulp- onderwyzeres Tj. A. P. Hoorweg. Benoemd: Tot hulponderwijzeres, M. A. Sproo- ten; tot onderwijzeres 3do kl. H. Van Braam en S. Ritsma. Geplaatst: Aan de openb.lagere meisjesschool te Salatiga (Semarang) Tj. A. P. Hoorweg. Als hulp onderwijzer: aan de openbare lste lagere school tö Djokd akarta H. Van Braam; aan de openbare lagere school te Banjoemas S. Ritsma. Bepaald: Dat op de bezittingen buiten Java en Madura de controleur der 2de klasse A. G. -Valet te te Djambi geplaatst en belast blyft met de betrekking van politiek agent Aldaar. Toegevoegd: Aan den ads.-res. voor de politie te Palembang, de waarnemend adspirant-controleur L. F. J. Rijckmaus; aan den ads.-res. van Lomatang Oeleo, Ilir, Kikim en de Paeoemahlanden, de adspi rant-controleur Cli. F. Borel. Oepartement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indio, aan den kapt. der inf. H. C. Verniers van der Loeflf. Bevorderd: Tot off. van gez. lste kl. bij den milit. geneesk. dienst, de off. van gez. der 2de kl. J. F. Tuleners. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit Zr. Ms. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met bohoud van recht op pens oen, de maj. der inf. J. M. Juda en de dirigeerende mil. apotheker lste kl. J. A. R. Erkelens. Eervol als militair commandant van Colebes, Menado en Timor, do luit.-kol. der iDf. J. C. Schmidt. IcDoomd: Tot militair commandant van Celebes, Menado en Timor, de maj. der inf. W. A. Schneidor. Departement van Marine. V e rl o o n d: Een 2-jarig vorlof naar Nederland, wogens ziekte, aan den lsten bewaarder by do marine-mogazynen te Soerabaia H. C. Jeneen. Bonocmd: Tot lsten bewaarder van do marine- magazijnen C. L. J. E. Holman; tot 2den bewaarder C. Punt. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, do vaste werkman-kotelmaker bij de fabriek voor d« marine en het stoomwezen te Soerabaia L. Van Halving. Geveild© perceel e n- Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg, op Zaterdag 22 Juni, ten overstaan van den notaris mr. C. H. P. Kla- verwyden: Het -winkelhuis en erf, aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat, naby de Bakkersteeg, No. 267, kooper J. F. Boekhoud, voor 3150. BUITENLAND, Dnltcohland. In een officieus opstel over het geschil met Zwitserland, zegt de „Nordd. Allg. Zeitung" o. a.„De gevolgen der storing onzer betrek kingen met Zwitserland zullen vooral voor Zuid-Duitschland bezwaren ten gevolge heb ben." Hieruit zou men moeten opmaken, dat werkelijk nog verscherpende maatregelen omtrent het verkeer aan de grenzen te wach ten z(jn. De keizer heeft den kunstschilder Koch opgedragen eene schilderij te maken van het oogenblik, waarop h(j als kroonprins de 2de brigade van de garde te voet, waarvan hij kolonel was, voor zyn vader, keizer Frederik, voerde (op 18 Mei 1888). Dit was de eenige keer, waarop keizer Frederik Pruisische troepen inspecteerde. Te Dortmund hebben nogmaals bespre kingen plaats gehad tusschen den Pruisischen afgevaardigde dr. Hammacher en de deputatie der mijnwerkers, Bunte, Schroder en Siegel, waarbij verscheidene bezwaren uit den weg werden geruimd. Prinses Louise Sophie van Sleeswyk- Holstoin is Zaterdag te Berlijn plechtstatig ontvangen als bruid van prins Leopold van Pruisen. De huwelijksinzegening zal heden- namiddag plaats hebben in het paleis te Berlijn. De overste Kind van de Batanga-expeditie is Zaterdag middag op eene stoomboot van Woermann te Hamburg behouden aangekomen. Hij denkt binnenkort naar Afrika terug te keeren. Belgis. Eene depeche uit Buenos-Ayres, door den Belgischen consul aldaar aan den heer Goe- mare, redacteur van den „Pr(5curseur" ge zonden, meldt het overlijden van den heer Jules Ratinckx, die door de Antwerpsche afdeeling van de Vereeniging der Belgische pers naar de Argentynsche republiek was gezonden, om ter plaatse een onderzoek in te stellen in verband met de landverhuizing van honderden Belgen naar dat land. De heer Ratinckx is aan eene longontsteking over leden. De opzichter Monier, verdacht van be trokken te zjjn by den moord op de mar kiezin Du Chasteleer, te Moubaix, (België), is thans definitief in hechtenis genomen. De Schach heeft Zaterdag België's grond gebied betreden. Aan het station Esschen wachtten de heer Dolez en de luitenant- generaal Baudoux der Perzen vorst op, die weldra Z. M. welkom heetten uit naam van België's koning. De trein zette den tocht naar Antwerpen voort, nadat de Nederland- sehe heeren, die den Schach vergezeld had den, waren uitgestapt om naar Den Haag terug te keeren. De Schach zeide o. a. tot den luitenant- generaal Jolly, toen hy te Antwerpen was aangekomen„Het Nederlandsche volk en het Belgische volk gelijken veel op elkander de landen zyn byna broeders, voor wie het goed zou zyn vereenigd te wezen." Aan het station was eene groote, luidruch tige menigte byeen, aangetrokken door de militaire parade ter eere van den Schach. Het was prachtig, zonnig weder. De muziek speelde het eerst het Perzische volkslied. Langs den weg, door den Schach en zijn gevolg en door Antwerpens autoriteiten te nemen, stonden militairen. De Schach toonde zich zeer weetgierig. Het volk juichte hem toe, dames wuifden met hare zakdoeken. Voor het koninklijk paleis, welks deuren zich voor den Pers der Perzen openden, was eveneens eene ontzaglijke menigte samengestroomd. Des avonds was er illuminatie te Antwerpen. Gisterochtend beschouwde de Schach te halftwaalf de processie van do Notre Dame. Men kan zich begrijpen dat tal van nieuwsgie rigen voor het koninklijk paleis stonden, wachtende op de komst van Z. M. Nassr- ed-din op het balkon. Te kwart over elven verscheen by, met zwarte overjas en schit terende van edele steenen. De processie duurde een goed halfuur. De zonneschijn verhoogde den glans der banieren. Z. M. en de Perzen, die by hem hoorden, zagen met verwondering en bewondering neder op het voor hen buitengewone aangrijpende tooneel. De Schach zal zich morgen- of Woensdag-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2