N°. 9000. Zaterdag Juni, A0. 1889. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 Jnni. Feuilleton. De kracht der liefde. LEIDSCH i§§ DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor hot in- casseeren buiten de stad wordt J 0.10 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden, per 3 maanden1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Noinmers0.05. Aan de universiteit alhier zyn de volgende examens afgelegddoor den heer M. De Haas het cand.-examen in de wis- en natuurkunde door de heeren Th. W. M. Van Oudheusden en J. Bake het cand.-examen in de rechten; door de heeren P. Goldenberg en D. Van Eek het doet.-examen in de rechten; door de heeren G. H. Blanken en H. J. Van Paaschen het eerste natuurkundig examen; door den heer C. H. Gantvoort het propaedeutisch examen in de wis- en natuurkunde. In plaats van den heer L. Kruit, die, met het oog op de studie, zijn ontslag heeft genomen, zijn aan de Christelijke school op de Hooigracht alhier twee onderwijzers be noemd, nl. de heeren A. Stafleu en J. Ver woerd. De laatste, thans nog werkzaam aan de Singelschoul onder Leiderdorp, zal primo September zyne nieuwe betrekking aanvaarden. De heer E. Eisma, te Bennekom, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.-Geref. (doleerende) gemeente alhier. Mohamed Hassan Khan, „Etamed el Sultané" (vertrouweling der Regeering), die dezer dagen, in gezelschap van prof. De Goeje, een bezoek aan Leiden bracht, minister voor de pers en oppereeremoniemeester van den Schach van Perzië, heeft onlangs een Arabisch- Perzisch Woordenboek vervaardigd, dat door de firma Brill alhier zal worden gedrukt en uitgegeven. De bekende criticus en componist, de kapelmeester J. G. H. Mann alhier, schrijft in „Caecilia" van den loden dezer o. a.: „Mej. Dikema behaalde als soliste op 't concert alhier veel en klimmend succes en terecht! Zij gaf, zoowel in de „Hymne van Mendelssohn" als in de liederen den inhoud der woorden op juiste en muzikale wijze in haren zang terug. Telkens als ik haar hoor, geraak ik onder de bekoring van den klank harer tonen. Van de liederen voldeden mij vooral de eenvoudig juist gezongen „Pasto rella" van Haydn; het teedere „Zuleikha" van De Lange en de toegift: Het looze molenarinnetje van Verhulst, dat zij ook juist en zonder overdrijving zong." De doleerenden te Voorburg, die sedert een geruimen tijd in eene schuur godsdienst oefeningen hielden, hebben in de Voorhof straat een gebouw aangekocht, dat voor kerk zal worden ingericht. De godsdienstoefeningen worden thans door predikanten van elders geleid, doch het plan bestaat, om, zoodra de kerk in gebruik is genomen, over te gaan tot het uitbrengen van een beroep voor een vasten predikant. Novelle van A. Godin. Uit het Duitsch. Slot.) Met langzame schreden wandelde Meta door de kleine paden, welke de graven van elkan der scheidden. Ieder graf was met een dik kleed van sneeuw bedekt, dat, hoog opgesto ven, een gewelf scheen te vormen, waaruit kleine dorre pijntakjes staken, welke er ter beschutting op gelegd waren. Kruisen en monumenten teekenden zich spookachtig in den dikken nevel, welke zóó dik was, dat men op eenige schreden afstands niets kon onderscheiden. Met gebogen hoofd ging Meta, zonder stil te staan, recht op haar doel af; zy kende maar al te goed den weg. Zy had zelve dat plekje uitgekozen, waar haar dier bare echtgenoot zou rusten, door don met klimop begroeiden muur beschut, dicht by den treuresch, die naast de bron stond, wier murmelende alleenspraak haar als een vrien- delyken groet in de ooren klonk. Reeds hoorde zy haar geklater. Langzaam hief zy het hoofd op en stond plotseling als verlamd. Met wyd opengespalkte oogen bleef Zondag 23 Juni a. s. hoopt ds. Kuilman, van Delft, zyne intrede te Heemstede te doen 's namiddags te 2 uren, na eerst 's voormid dags te 10 uren bevestigd te zyn door ds. O. Schriecke, van Zandvoort. De collecte ter aanmoediging van het fonds voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in de gemeente Voorhout ƒ11.04 opgebracht. Door B. en Ws. van Delft zyn op de voordracht geplaatst voor de betrekking van directeur der H. B.-School aldaar, de heeren J. Brals te Assen, J. H. A. Van Ravenhorst te 's-Hertogenbosch, en M. J. Dugteren te Gouda. Tegen tien uren gistermorgen reed de Schach van Perzië te Amsterdam naar het Centraal-station, van waar een extra-trein hem naar Haarlem bracht met generaal Ver spyck, den ordonnance officier VanTuyllVan Serooskerken en klein gevolg. De burgemeester geleidde den vorst tot het station. Te Haarlem werd Z. M. om halfelf door den commissaris des Konings, het gemeente bestuur en militaire autoriteiten ontvangen. Eene compagnie infanterie bewees militaire eer. In negen rytuigen van J. Van den Berg, voor en achter een peleton huzaren, reden de hooge personen tusschen eene dichte men- schenmassa naar het stadhuis, waar het stedolyk museum van schilderyen en oud heden bezichtigd werd. Natuurlyk werden de schilderyen van Frans Hals en Van der Helst beschouwd, evenals de verzameling Costeriana. De burgemeester bood den Schach een album aan met photo- graphieën naar schilderyen van Hals en een exemplaar der Grondwet, by Enschedé met zeer fijne letter gedrukt. Do kunst van Hals had blijkbaar voor den Perzischen Vorst wei nig aantrekkelyks. Die reeksen van koppen spraken niet tot zyn gemoed. Maar andere, zooals het tafereel van Seleucus, die zich het oog laat uitsteken, trokken geheel zyne aan dacht; „c'est tres bier. fait", zeide hy, enhy informeerde wanneer dat geschilderd was. Daarop werd de stadsbibliotheek bezichtigd, waar de archivaris, mr. Enschedé, een atlas van Blau met platen van Persepolis den Schach voorlegde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Groote Kerk, waar door den organist, den heer W. Ezerman, het orgel werd bespeeld. Daarna begaf men zich naar de beide museums in het Paviljoen. In het koloniaal museum was de Schach eerst recht in zyn element. Alles trok zijne aandacht en werd met groote belangstelling bezichtigd. De Schach kreeg zy staan. Over het versch gedolven en daar juist dichtgemaakt graf lag eene vrouw ge strekt. Onstuimig moest zy zich over de rondom het graf geworpen kluiten zand heb ben neergeworpen, welke op de vertreden sneeuw lagen, want haar zwart kleed was met slyk bespat. Hare kap was haar van het hoofd gegleden, dat op hare armen rustte, welke over het graf uitgestrekt lagen hare donkere vlechten hingen los over hare schouders, welke door het hevige snikken zich krampachtig bewogen. Een oogenblik staarde Meta, stom van verbazing, naar de vreemde vrouw; toen nam haar bleek gelaat eene strenge uitdrukking aan; met opgeheven hoofd naderde zy den grafheuvel en zeide langzaam en koud „Maak plaats!" De weenende vrouw schrikte en stond plotseling uit hare gebogen houding op. Knie lend, met hare handen tegen hare borst ge drukt, zag zy als waanzinnig de weduwe van den man aan, wiens dood zy zoo hartstochte- ïyk beweende. Een donkere blos, welke even spoedig voor bleekheid plaats maakte, vloog over haar voorhoofd en hare wangen. Zonder den halfwaanzinnigen blik van Meta te wen den, stamelde zy: „Vergeving." op een oogenblik biykbaar dorst en dronk, als een gewoon sterveling, uit een gewoon glas, gewoon water. In alle museums schreef de Schach zyn naam in de boeken voor bezoekers. Na afloop van die bezoeken werd den Schach en zyn gevolg door den burgemeester in de buiten-sociëteit „Trou moet Blycken" een déjeuner-dinatoire aangeboden. Over het terras begaf de Schach zich daar heen langs eene schare dames, die zich „en haie" hadden opgesteld en den vorst werd voorgesteld als „guide d'honneur d'Harlem." Onderscheiden burgerlyke en militaire antori- teiten waren genoodigd mee aan te zitten. In het geheel waren 36 personen om de tafel vereenigd. Voor deze gelegenheid was het inwendige van het gebouw der buiten-sociëteit keurig versierd, de vloer bedekt met Perzische klee- den, de binnendeuren gemaskeerd door por- tiöres en het buffet door tropische planten. Ook langs de wanden waren planten geplaatst Buiten was een laan van laurierboomen aangelegd. Boven het buffet was eene tropee aange bracht in de Perzische kleuren, wit en groen, oranje en de nationale Nederlandsche kleuren. Op de tropee het Perzische wapen op een schild en onder de tropee een perk van tropi sche planten, waarin het borstbeeld van onzen koning Willem. In het perk, buiten het ge bouw, wapperde de Perzische vlag op standaard. De muziek van 't geineentelyk muziekcorps deed zich tydens hot dejeuner hooren. De Schach deed zich, na hot gebruik van een paar glazen rooden wyn, ook champagne toedienen en was steeds druk in gesprek met den Commissaris des Konings, generaal Ver- spjjck en den burgemeester. O. a. verklaarde hy, dat hy elders schitterend en indrukwek kend, maar nergens hartelyker dan in Neder land ontvangen was. Door een commissaris des Konings, den heer Schorer, werd de eerste dronk in het Fransch gewyd aan den Schach. De heer Schorer herinnerde aan de banden van vriend schap reeds van vroeger tusschen Nederland en Perzië. Met een kort woord bedankte de Schach staande werd de vorst aangehoord en een driemaal aangeheven hoezee volgde op diens woorden. Een tweede toost werd door den burgemeester uitgesproken. Deze bedankte voor de eer, aan Haarlem bewezen, en dronk, op den bloei van het Perzisch ryk. De Schach dankte ook dezen spreker. De Schach betuigde aan den heer Jacobi van het „Hotel Funckler" persoonlijk zyne groote tevredenheid over het keurig menu. Om kwart voor tweeën was het dejeuner afgeloopen. De eerste blik op haar doodsbleek gelaat deed Meta's verontwaardiging eenigszins ver minderen. Zy keek minder streng. Na een oogenblik, dat beiden eene eeuwigheid toe scheen, boog Meta zich voorover, nam uit haren krans een groen takje, en bood het, zonder een woord te spreken, achteruittredend, de weenende vrouw aan, die in tranen uit brak. Zonder het te wagen een woord te uiten, stond zy met moeite op, drukte het takje tegen hare oogen, en ging met wan kelende schreden heen. Op hetzelfde oogen blik verdween zy in den dikken nevel. Meta lei den klimopkrans aan het hoofden eind van het graf, dat al haar levensgeluk, al haar leed omsloot. Onbeweeglyk knielde zy er naast en bad. Toen zy eenige minuten later naar de kapel terugkeerde, kwam hare moeder, die op haar gewacht had, haar tegen. De roode wangen, de vreemde glans in hare oogen, verschrik ten de oude vrouw. Smartelyk riep zy uit: „O kind, het was te veel voor u!" Meta sloeg beide armen om haren hals. „Moeder, moeder, ik ben toch gelukkig; zyn laatsten blik heb ik mogen opvangen, en ik behoud zyn kind Nu begon een rytoer door de omstreken: door de Spanjaards- en Schoutjeslaan, langs Elswoud naar Overveen en van daar naar Haarlem terug. Aan de grens der gemeente wachtte het eskorte huzaren, dat den hoogen gast naar het huis van den commissaris des Konings aan de Nieuwe Gracht begeleidde. Uit de handen van freule Schorer nam de Schach by hot binnentreden een fraaien ruiker aan. Hy vertoefde ongeveer 20 minuten in het huis van den heer Schorer, waarop hy te 3 uren per extra trein in den salonwagen des Konings naar de hoofdstad terugkeerde. Aan het station bood de photograaf Rotte veel den Schach eene photographie aan van het Haarlemsche station, genomen op het oogenblik, dat de Schach des morgens daar werd verwelkomd. Aan het voornemen om gisteren nog het Ryksmuseum te bezoeken, gaf de Schach geen gevolg. Z. M. reed van het station naar het Amstel-Hotel. Te vyf uren schreed hy, met een optocht van een tiental personen, naar de badkamer. De Schach werd in de hoofdstad gister avond in den circus-Carré ontvangen als een Prins. Hy kwam te kwart vóór negenen en trad in de loge, in klein tenue, met den burgemeester en generaal Verspyck in civiel. Het publiek stond op en juichte den vorst toe. Staando hoorde do Schach do volkslie deren aan, en toen hy naar boven keek, naar de massa op de amphitheatersgowyze hoo- gere rangen, barstte daar een waar gejuich los. Met de hand aan de muts, het militaire saluut, dankte de Schach en de voorstelling ging voort. Het was weder een hoogst aangename avond voor don Schach, die zich andermaal by uitstek vermaakte, niet karig was met toejuichingen en de voorstelling tot het einde by woonde. In de pauze, noodig om den witten plan ken grond voor het „Carnaval op hot IJs" te leggen, deelde de groot-vizier den directeur Carré mede, dat de Schach hem had benoemd tot ridder in de orde van den Leeuw en de Zon. De heer Carré mocht den Schach per- soonlyk dankzeggen voor dit blyk zyner tevredenheid. Tevens heeft de Schach benoemd lot ridder- grootkruis in de orde van den Leeuw en de Zon mr. G. Yan Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, generaal Verspyck en den schout-bij nacht Cramer. Mevr. Van Tieohovon ontving van den Schach ten geschenke een ring van luikooizen, met diamanten omzet. Heden te 11 uren kwam de Schach te Rotterdam, doch zyn verblyf aldaar was slechts van korten duur. O a. werd een be zoek gebracht aan de handelsinrichtingen aan de overzyde der Maas. Den Schach en zyn gevolg zou een dejeuner ten huize van den burgemeester worden aangeboden en ten slotte zou een rytoer door de stad worden gemaakt. De Schach arrivoorde des middags per Rynspoor van 3 uur 15 min. in de residentie. Hedenochtend vroeg wapperde reeds van den Haagschen toren de Nederlandsche drie kleur naast de Perzische vlagde Leeuw en de Zon op een wit veld, omzoomd door breede groene randen. Na afloop van het diner ten Hove, wordt de Schach hedenavond met gevolg te Sche- veningen in het Kurhaus verwacht-, waar, in dat geval, het Philbarmomsch orkest Z. M. mot het Perzisch volkslied zal ontvangen. Eene afgesloten ruimte zal in de zaal worden gere serveerd. Toebereidselen zyn gemaakt om ter eere van den hoogen bezoeker nog een luis- terryk vuurwerk af te steken, terwyi de ruimten aan land- en zeezyde van het Kur haus Bengaalsch zullen worden verlicht. Nader is bepaald dat de Schach morgen de reis van Amsterdam naar Antwerpen niet

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1