N°. 8997. Woensdag 19 Juni. A0. 1889. <§eze Courant wordt dagelijks, mst uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. lit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Premie Leidsch Dagblad. Leiden, 18 Juni. De kracht der liefde. LEIDSCI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per S maanden1.10. Franoo per post1-40. Aftonderljjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regols ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootoro lettors naar plaatsruimte. Voor hei in- caasceren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Er is nog een klein getal exemplaren voorhanden van KKLLUR'S „Van Hals" en „Een Zomer In het Zuiden", welke morgen, "Woensdag, op vertoon van den bon en tegen betaling van 50 cents zullen worden afgeleverd. „Een Zomer In het boorden" is uitverkocht. DE UITGEVER. Aan den gemeenteraad worden door B. en Ws. overgelegd verzoeken van J. J. Dijkstra, mevr. Van Deursen geb. Proper, mevr. Hulshoff geb. Siddré en J. A. L. De Stoppelaar, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor zonen, leerlingen der Hoogere Burgerschool voor Jongens, wegens vestiging in of in de buurt van deze gemeente en wat de tweede adressante betreft, mede voor lager onderwijs. Bedoelde leerlingen hebben zich in het laatst van de maand Mei voor de school aan gemeld, terwjjl zij, na ingesteld onderzoek, eerst definitief op 1 Juni jl. tot de school zijn toegolaten. Daar zij het onderwijs van den loopenden cursus slechts gedurende zes weken zullen genieten en hunne ouders eerst onlangs in deze gemeente of in de buurt dezer gemeente gevestigd zijn, komt het B. en Ws. voor, dat er termen bestaan om gunstig op de ver zoeken, te beschikken. B. en Ws. geven mitsdien in overweging: lo. aan adressanten vrijstelling te ver- leenen van de betaling van schoolgeld voor hunne zonen, leerlingen der Hoogere Burger school voor Jongens, over de eerste drie kwar talen van den cursus 1888/89 en alzoo voor eiken leerling tot een bedrag van f 45 2o. afwijzend te beschikken op het verzoek van de wed. Van Deursen, om terugbetaling van schoolgeld, lager onderwijs, op grond dat zij zich niet in de gemeente Leiden, maar in Oegstgeest heeft gevestigd. Ten aanzien van een desbetreffend verzoek van de wed. P. Woudenberg, stellen B. en Ws. voor aan adressante, wegens vesti ging in de gemeente met 1 Mei jl., terugbe taling te verleenen van schoolgeld, lager onderwijs, voor twee kinderen, leerlingen van de Leerschool, over de maand April, tot een bedrag van f2. Tevens geven B. en Ws. in overweging aan P. J. W. Van der Hart tot wederopzeg- gens vergunning te verleenen om het riool van de slachtplaats op de Pieterskerkgracht No. 8 te verbinden met het gemeenteriool aldaar, onder de door de commissie van fabri cage voorgostelde voorwaarden. Door het hoofdbestuur der Loidsche Maatschappij van Weldadigheid is aan den gemeenteraad het verzoek gericht tot het brengen van eenige veranderingen in de loka len van het voormalig Caecilia-Gasthuis, haar in gebruik gegeven voor de afdeeling „Arbeid". Zich met het rapport der comm. v. fabr. ver- oenigonde, geven B. en Ws. in overweging hen tot de voorgostelde veranderingen, waar van de kosten z(jn geraamd op f 750, te machtigen, zullende later een voorstel tot verhooging van het betrekkelijk artikel der begrooting worden ingediend. Naar het inzien van B. en Ws. bestaan er alleszins tormen om alle kosten van verbou wing voor rekening der gemeente te nemen mot het oog op het groot belang, dat de ge meente heeft bij den blooi der hier bedoelde instelling. Zoo word blijkens het jongste ver slag over het jaar 1887/88 een bedrag van f 27,793.04' aan arbeidsloon uitgekeerd en aan 50 70 kleermakers, 70 80 naaisters en aan 80 breisters werk verschaft. De gevraagde veranderingou in de lokalen van het Caecilia-Gasthuis bestaan in het weg breken van eene trap en van een privaat, waartegen by de commissie van fabricage geen bezwaar bestaat, omdat het privaat onnoodig is, in geene verbinding staat mot de buitenlucht en oen z9er hinderlijken stank ver spreidt, de trap naar de verdieping door de verbouwing ton dienste der Ambachtsschool buiten gobruik is geraakt, terwyl trap en privaat ook kunnen gemist worden ingeval voor de verpleging van lyders aan besmette lijke ziekten de lokalen dienst zouden moeten doen, omdat in de onmiddellyke nabytieid twee privaten en eene trap aanwezig zyn. In de vergadering van den gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 Juni a. s., des namiddags te twee uren, zullen nog behandeld worden: de rekening, dienst 1888, van de Stodelyke Gasfabriek, en het verslag omtrent de Stedelyke Gasfabriek over het jaar 1888. Onze stad werd heden bezocht door Zyne Excellentie „le ministro de la Presse" van den Schach van Perzië. De hoogleeraar De Goeje strekte hem tot gids en bezocht mot hem o. a. de inrichting der boekdrukkers-firma Brill, den Burcht en meer bezienswaardige zaken. Tevens maakten ay in een open landauer een rytoer in en om de stad, ook langs het Van-dor-Werf-park. De Perzische waardigheidsbekleeder was gedeeltelyk in nationale kleeding, met de hooge zwarte muts op. Zpne Excellentie gebruikte in hot „Hotel Vorhaaff" (J. A. Smulders) een déjeuner- dinatoire. Aan de universiteit alhier is het can- didaats-examen in de geneeskunde afgelegd door don heer P. Wieringa. Yan een paar torens (Raadhuis en Academie), van de gevels van openbare ge bouwen en enkele particuliere woningen wap perde heden alhier de nationale driekleur, ter herdenking van den beslissenden slag by Waterloo. Dr. Ph. J. Hoedemaker, predikant te Nieuwland (cl. Sneek), heeft voor het beroep naar de Ned.-Herv. gomeente alhier bedankt. De bpzondere bewaarschool van mejuf frouw Omvlee, welke nu ruim twee jaar in het gebouw der Christeiyke Jongelings-ver- eeniging gevestigd is goweest, wordt, volgens achterstaande advertentie, overgeplaatst naar de Hooigracht. De inrichting der school ver dient alleszins aanbeveling, en wy wonschen der hoofdonderwyzeres volgaarne het ver trouwen der ouders toe! Don lsten Juli a. s. zal het vyf en twintig jaren geleden zyn dat onze stadge noot de heer H. Van Leeuwen werd aange steld als stadsuurwerkmaker. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de alphabetische naamlpst van alle personen, die, overeenkomstig de Wet van den llden April 1827, aan de loting voor de schutteiy moeten deelnemen, ter inzage van do belang hebbenden zal liggen ter secretarie dezer ge meente, van den 18den tot en met den 27sten Juni a. s. (de Zondag uitgezonderd), des voor middags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van het Raadhuis, en welop Vrydag 28 Juni, 's voor middags te negen uren; terwpl zy, die na de laatstvoorgaande inschru'ving zich binnen doze gemeente metterwoon hebben gevestigd, tot eene naloting worden opgeroopen, mode op Vrydag 28 Juni, 's namiddags te één uur. Ieder ingeschrevene zal by een biljet wor den opgeroepen, om tot de loting ter voor schreven plaatse op te komen, op den dag en het uur, hierboven vermeld. Zy, die ver hinderd mochten worden zeiven tot de loting op te komen, kunnen zich door een gemach tigde doen vertegenwoordigen, of, geen gemach tigde verschynende, zal de lotiDg geschieden door een der leden van de commissie uit het gemeentebestuur. Tevens wordt den belanghebbenden ver wittigd, dat by de genoemde loting aanteeke- ning zal worden gehouden van de redenen tot vry'stelling, die de ingeschrevenen ver- meenen, krachtens het 3de art. der Wet, te kunnen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige redenen tot vrystelling meenen te hebben, van belang is, door persoonlyke opkomst of, by volstrekte beletselen, door het zenden van een met hunne omstandig heden wel bekenden gemachtigde, de loting niet te verzuimen. Degenen, die mochten vermeenon aanspraak op vrystelling te kunnen maken, zoowel als zy, die zich in den dienst willen doen ver vangen, moeten de bewyzen, daartoe vereischt, overleggen en, in het laatste geval, de per- Bonen, met wie zy van nommer willen ver wisselen, kenbaar maken aan de commissie, op Vrydag 5 Juli a. s., des voormiddags tus- schen 9 en 12 uren, op het Raadhuis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel zulks by de loting niet mocht zyn geschied. Op do reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring der personen, door wie men verlangt zich te doen ver vangen, zal nader door de commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. De commissie van officieren der zee- en landmacht, onder voorzitterschap van mr. P. Verloren van Themaat, advocaat-fiscaal by het Hoog Militair Gerechtshof, benoemd om de door prof. IJ. Van der Hoeven te Leiden vervaardigde ontwerpen van een wet boek van militair strafrecht en daarby be- hoorende wetten te onderzoeken, heeft hare vergaderingen te Utrecht voorloopig gestaakt, daar het onderzoek dier stukken thans is afgeloopen. De samenstelling van het verslag aan de Regeering zal nog enkele weken eischen. Daarna zullen de stukken openbaar gemaakt worden. By het a. s. bezoek van den Schach van Perzië aan de residentie zullen de vol gende militaire eerbewijzen worden gegeven by aankomst 51 en by vertrek 50 saluut schoten; aan het station van den Holland- schen spoorweg zal eene compagnie grena diers, onder bevel van den kapitein Van Tienhoven, met het regimentsvaandel en de Novelle van A. Godin. Uit het Duitsch. 7) „Zyt ge niet bang voor de kou?" vroeg hy. Zy lachte. „Breng uw paard onder dak ik zal gauw het theewater aan de kook maken." De kapitein schudde het hoofd. „Ik wilde u slechts eenige oogenblikken zienik moet dadelijk weer naar huis. 't Is Kerstavond!" zeide hy. Toen hij, na vluchtig in het rond te heb ben gezien, het paard in eene schuur had gebracht, waarin het tuingereedschap gebor gen werd, wipte de jonge vrouw in huis, en wierp zich eensklaps met eene veranderd treurige uitdrukking op haar gelaat in een der stoelen, welke by het haardvuur stonden. De gast volgde haar op den voet; nauwelyks was hy binnen, of hy bleef staan en riep in verrukking: „Ge zyt inderdaad betooverend Het was geen ongegrond complimenthare geheele houding, geheel haar persoon had iets vreemds en betooverends. De donkere vlecht, welke op haar voorover gebogen hoofd lag, dat bleeke gelaat, die kersroode lippen, de witte handen, die in haren schoot rustten, vormden een aangonaam contrast met het enge kleed van zwart laken on met de los over de schouders geworpen purperen sjaal, en de roode kousen der tegen het haardyzer steunende voetjes, welke in een keurig schoeisel staken. Do heldere vlammen, welke uit de geheel en al doorgloeide blokken hout opstegen, voltooiden door hare flikkering het fantastische van het schoone beeld. „Leg uw mantel af," zeide zy, zonder hem aan te zien. Hy wierp zyne overjas op een stoel, nam uit een der zakken, uit het fijne papier, waarin zy luchtig gewikkeld geweest was, eene roode roos en legde die op hare over elkaar ge kruiste handen. „In tyden, lang verleen, was het aan iederen ridder veroorloofd, de kleuren van zyne jonk vrouw te dragen," zeide hy. „Tegenwoordig moet hy zich tevreden stellen ze te raden. Toen de jonge vrouw hare oogen ophief, ont moette zy zyne vurige, byna verterende blik ken. De officier wierp zich met eene vortrou- welykheid, welke weet wat zy durft wagen, in een stoel tegenover haar. Beiden zwegen en zagen elkander aan, alsof zy elkaar reeds lang verteld hadden, wat zy sedert weken verlangd hadden aan elkaar te zeggen. Zy nam de roos in hare hand en vroeg lang zaam: „Dus zyt ge inderdaad nog nooit hier geweest?" Zyne blikken doorvlogen de kleine ruimte, een achthoekig, tot gebruik in herfst- en koele lente-dagen ingericht paviljoen. Dikke tapyten, zware gordynen, gemakkelyko zetels gaven aan het geheel iets gezelligs, weelde rigs en schemerachtigs; men vergat geheel en al in een tuinhuisje te zyn. Op eene tafel voor don divan stond een theeblad en eene élégante, met steekpalmen gevulde vaas. „Vroeger vond men u in het slot of in de kiosk, Lóonie", zeide de officier; „eer ik in Bedorf kwam wonen, was ik er dikwyls als gast." „Ik houd veel van deze kamer," zeide Léonie. Als ik wat al to druk bezoek heb, zoek ik hier myno toevlucht. Dezen namid dag was het waarlyk in het kasteel ook stil spookachtig stil. En ook heeft men daar altoos het gezicht op dennen, en van die hoo rnen houd ik niet. „Gy hebt dus geene liefiyke herinneringen aan Kerstavond?" „Liefiyke herinneringen! Waar zou ik die dan ook vinden?" Hy bracht hare hand aan zyne lippen. Ik weet heelenal niets van uwe herinneringen, Léoniemag ik er misschien niets van weten Naar ik meen, zyt gy vroeger niet heel ge lukkig geweest gy, wie toch voorzoker het grootste geluk der vrouw, de liefde, in ruime mate is aangeboden." Hare donkere oogen schoten vuur. „Liefde Ja, dat, wat men zoo noemt, is my tot ver velens toe ten deel gevallen." Plotseling hield zy met spreken op en vervolgde toen harts- tochtelyk: „Ik zou zoo gaarne zelve willen beminnen zelve willen beminnen." Hare oogen op de vlammen gevestigd, begon zy weder van ongelukkig huwelyk, eene een zame kindsheid te verhalen, en hoe akelig eenzaam zy nu was; zy was vry als een vogel ja, vry als een vogel, doch zoo alleen! zy had niemand op aarde! Dit alles werd in korte, afgebroken zinnen verhaald, tot opeens twee armen om haar worden ge slagen en haar heftig drukten. De man, die aan hare voeten geknield lag, zag haar met vurige blikken aan. „Vry zyt ge, Lóonie; ge heel vry, maar alleen zyt gy niet!" Hare donkere oogen openden zich wyd. Op hare lippen voelde zy een brandenden kus. „Max, Max, ik heb u lief!" (.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1