Hon maakt er ons opmerkzaam op, dat het concert en bal, Vrijdag avond op Zomerzorg gegeven, door heeren officieren alléén aan studenten werden aangeboden. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 6 hectoliters, waren de prijzen: ƒ42, 21.50, ƒ3.40 en 2.20. Het stoomschip „Bromo", van Java naar Rotterdam, is 16 Juni te Marseille aangeko men; de „Conrad", van Batavia naar Amster dam, passeerde 15 Juni Kaap St.-Vincent; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Gibraltar 16 Juni; de Soerabaia" is 15 Juni van Rotterdam te Ba tavia aangekomen; de „Utrecht" is 15 Juni van Batavia naar Rotterdam vertrokken; de „O'odam", van Rotterdam naar Nieuw-York, is 15 Juni Dover gepasseerd. Gemengd Nieuw». Heden is men begonnen met het wegnemen der Karnemelksbrug, welke reeds sedert langen t(jd aan verval van krachten leed en door eene niet hoogere, maar, naar gehoopt wordt, sterkere opvolgster zal ver vangen worden. Eenigen tijd zullen vele voet gangers nu genoodzaakt z(jn de hulpbrug, niet minder hoog boven de wateroppervlakte verheven dan de oude Karnemelksbrug, te bestijgen, te bewandelen en af te dalen. Laatstgenoemde brug mocht menigmaal de eer te beurt vallen gephotographeerd te wor den, zoodat het nageslacht nog middellijk zal kunnen waarnemen hoe ze er eenmaal uit zag. Het zal wel geruimen tijd duren voor dat de nieuw te leggen brug gereed zal zyn. Thans kan men zich afvragen: Waarvan zal men het eerst kunnen genieten, van het gebruik der nieuwe brug of van dat der telefoon? Beijvert menigeen zich inden tegenwoordigen tijd, in de eeuw van stoom en electriciteit, om in den kortst mogelyken tjjd per giek, zeilvaartuig of vélocipède, des winters per schaats, zekeren bepaalden af stand af te leggen, gistermorgen had zulk oen geforceerde tocht te voet plaats. Twee Leidsche heeren hadden eene weddenschap aangegaan, waarbij de een zich verbond van het Noordeindeplein alhier naar Den Haag to loopen in zeven kwartier of 1 u. 45 min. De tocht werd gedaan in 1 u. 33l/i m.De „wandelaar" werd met een rijtuig nagereden. Wellicht zal sommigen de lust wol eens be kruipen om dien tocht te voet in nog korter tijd te doen dan dezo tW9?de Dibbels daartoe noodig had. Dat velen dit doen zyllen. is ongetwijfeld de wensch van alle schoenmakers. Uit Katwijk a an Z e e w o r d t o n s heden gemoldDezen namiddag zullen met hoogwater (om 5 uren) de eerste twee schuiten ter haringvisschery vertrekken. Ze z(jn KW. 36. De Visscher, van den reeder N. Haasnoot N.z. schipper H. Plugen KW. 12. Fierman Eduard, van den reoder F. E. Meerburg, schipper Jak. Haasnoot. Morgen varen weer eenige schuiten af. Zaterdag heeft weer een tiental schuiten de kantvisscherij gestaakt. De zeilwedstrijd van de zeil- en roeivereoniging „Hollandia", te Oudshoorn- Woubrugge, welke Zaterdag op het Brasemer- moer werd gehouden, liep voortreffelijk af. Wij hebben in ons vorig nommer reeds de ifitslagen er van medegedeeld. De Kaap de Goede Hoop, een der eilandjes in den plas, was in een feestterrein her schapen, waar eeno reeks van boeiers, jachten en centre-boards rondom lag vastgemeerd. Yan hier uit maakten zjj hunne tochtjes op het meer, en hier keerden zij weder. Onder die allen maakte een goed figuur de Chineesch getuigde boot van den heer Yalck van War mond; ook de admiraalsvlag van den heer Clignett liet zich niet wachtenterwijl het bestuur der zeilvereeniging „Sneek" mot een sierlijk opgetuigd beurtschip den wedstrijd was komen opluisteren. Te twaalf uren werd op de uiterste punt van de Kaap de Goede Hoop de groote zijden vlag geheschen vóór twee jaar door do dames aan „Hollandia" geschonken ten teeken dat de wedstrijd een aanvang nam. De mededingers waren niet zoo talrijk op gekomen als in vorige jaren en als het geval had kunnen wezen. Immers, de wedstrijd van „Hollandia" is de eerste zeilwedstrijd in het jaar en de niet talrijke deelneming wekte dus eenige teleurstelling. Het weder bleef den geheelen dag uitste kend. Eene frissche koelto uit het noordwesten deed het breedo water van het Brasemermeer flink kabbelen en deed de zeilen der mede dingende vaartuigen zwellen, dat het een lust was om te zien. Talrijke belangstellenden, waarbij vele dames, woonden het oud-Holland- sche sportfeest by. Dat gisteren de roeiwedstrijden mochten worden gehouden, heeft heel wat voeten in do aarde gehad. Niet minder dan vijf requesten werden bij den gemeenteraad ingediend om de wedstrij den op Zondag te verbieden. Toch konden zij gehouden worden, maar ze moesten om vyf uren 's middags afgeloopen zijn en er mocht niet geschoten worden. Met al die moeilijk heden had „Hollandia" vroeger niet te kampen. „Hollandia's" tweede dag was in alle deelen hoogst belangwekkend. De wedstrijden werden gehouden op den Rijn, aan „'sMole- naarsbrug". Precies te twaalf uren begonnen zjj en even vóór het klokje van gehoorzaamheid, vijf uren, waren zij afgeloopen. De faces begonnen met de „jonge twee". Deelnemers waren De Ruyter van Fortuna (Amsterdam), Var iet as delect van Njord (Lei den) en Colibri van Amstel (Amsterdam). De drie mededingers gingen prachtig af en hielden elkaar in 't eerst vrij wel bi), maar allengs won Amstel het van de anderen. Fortuna won het op Njord, zoodat Amstel het eerst aankwam in 17 min. 45 sec. (Lengte der baan 3600 Mr.). Fortuna 17 min. 53 sec. Tusschen beiden was dus ongeveer eeno lengte verschil. De bemanning van Amstel bestond uit de heeren C. J. Vrouwes Jr. en George Jurrjens jr. Het nummer voor Dinrigged wherries" (2400 Mr.) werd bekampt door Lina van Fortuna en Eleonora van Amstel. Amstel won ook in dit nummer op zijn mededinger met ongeveer l'/j lengte, nl. in 13 min. 58 sec., Fortuna 13 min. 59'/, sec. Zeer belangwekkend was het nummer voor de travelling canoes(1200 Mr). Deelnemers Amstel van Amsterdam, Maas van Rotterdam en Laga van Delft. De drie deelnemers gaven elkaar niets toe, hoewel toch spoedig de uitslag beslist scheen. Maas (de heer D. M. De Heer) won spoedig belangrijk en kwam ook 't eerst aan, in 9 minuten. Laga 10 min. 20 sec., Amstel 10 min. 35 sec. Op het nummer voor de oulrigged scullings (seniores) was aller aandacht op 't sterkst gespannen. Men herinnert zich dat de vorige week op het Kagermeer hetzelfde nummer werd geroeid tusschen dezelfde sportsmen, den heer F. Schilling, den kampioen-skiffeur, en den heer George Jurrjens, den bekenden schaatsenrijder. Toen won, met ééne seconde verschil, Jurrjens het op Schilling. Geen won der dat thans de belangstelling in den uitslag zeer groot was. Jammer dat zij werd teleur gesteld. Immers, kort na het afgaan liet Jurrjens de riemen rusten, zoodat Schilling van Fortuna alléén de baan aflegde in 10 min. 49'/,, sec. Na afloop van den wedstrijd teekende de heer Jurrjens by de jury protest aan tegen de wjjze van roeien van den heer Schilling, die, naar hjj zeide, hem in de baan geroeid had. Thans volgde de „oude vier". Er waren drie deelnemers, nl. Njord, Neptunus van Am sterdam en Sirene van Amsterdam. Njord nam al dadelijk de leiding, gevolgd door Nep tunus en Sirene. Njord roeide bewonderens waardig. De st(ji van Neptunus liet te wenschen, maar zeer berispelijk was de wijze, waarop Sirene roeide. Dat laatste werd zeer betreurd. Sirene bleek over uitnemende krachten te be schikken en kwam ook al spoedig voor Nep tunus, maar op Njord kon zjj het toch niet winnen. Njord draaide ook 't eerst en was toen reeds ongeveer twee lengten voor Sirene. Njord bleef dit gunstig verschil handhaven en vergrootte het zelfs, zoodat ton slotte het verschil vier lengten werd. Sirene had op Neptunus l'/2 lengte ongeveer gewonnen. De bekende geestdrift van Njord's vrienden liet zich ook thans niet onbetuigd, vooral niet toen Njord 't eerst aankwam in 15 min. 493/5 sec.; Sirene daarna in 16 min. 8ys sec. De ploeg van Njord bestond uit de heeren H. R. Van Maasdijk, R. De Lint, G. Van Schouwen en W. F. De Vogel; stuurman de heer J. Loopuyt. Aan de „jonge twee" werd door vijf deel nemers medegeroeld. De lengte der baan was, evenals voor de „oude vier", 3600 M., doch, daar het water te smal was om alle vijf in ééne richting te doen gaan, roeiden drie den kant uit naar Koudekerk en twee dien naar Alfon. Deelnemers waren Njord, Nereus, van Amsterdam, Maas, Amstel en Sirene. Van Njord, Nereus en Maas, dio met elkaar roei den, was Njord het eerst voor. Amstel roeide tegen Sirene aan en won het van zjjn mede dinger. Alle vijf gingen prachtig gelijk af. Eerst was de volgorde der drie Njord, Maas, Nereus. Njord draaide ook 't eerst, even daarna gevolgd door Nereus, die zelfs op Ljord won. Doch Njord gaf niets toe en wist zich 't eerst te handhaven. Maas verloor voort durend. Het kruisen der vijf mededingers, die van tegenovergestelde zijden kwamen, ge schiedde prachtig. Amstel had toen een be langrijk verschil op Sirene. Na de tweede boei gaf Nereus hot op. Ook Sirene bleef achter. Ten slotte kwam Njord 't eerst aan in 18 min. 23 sec., met een klein verschil op Amsteldie 6 seconden later kwam. Maas was het dorde. Daverend waren de toejuichingen voor de roeiers van Njord, de heeren C. Broers en Zylker, niet minder dan voor die van Amstel, de heeren C. H. Van Helkeren en F. J. Van der Kolk, die eene prachtige premie hadden behaald. Een der roeiers van Nereus was onwel geworden, anders ware ook zeker deze ploeg een krasse mededinger naar een der prjjzen geworden. Voor de „outrigged scullers" (juniores), 2200 meters, waren vijf mededingersAmstel, Laga, Njord, De Hoop van Amsterdam en Neptunus. Laga scheen het eerst van Njord te willen winnen, doch werd spoedig door een vaartuig aangeroeid, wat hem een belangrijk oponthoud kostte, 't Zelfde geschiedde iets verder met De Hoop. Njord, de heer J. JE. Van Rhede van der Kloot, kwam vóór en legde de baan af in 9 min. 31 sec. Neptunus, die spoedig op Amstel had gewonnen, kwam het tweede aan in 9 min. 36 sec. Door een mis verstand roeide Neptunus door. Aan de „jonge vier" werd deelgenomen door Sirene, Njord en Fortuna. Baan 3600 meters. Alle drie gingen prachtig af, doch Njord kwam spoedig aan het hoofd, gevolgd door Sirene. Njord rooide ook in dit nommer onberispelijk. Sivene, wier ploegen slechts eene goede training behoeven om een der ernstigste mededingers te worden, roeide zeer ongelijk, doch tegelijk zeer krachtig. Fortuna bleef in 't eerst naast Sirene, doch verloor straks wat. Sirene zette door en won zelfs iets op Njord, doch wist dat gunstig verschil niet te handhaven, zoodat Njord op de helft der baan eene kleine lengte vóór was. Fortuna gaf het op de helft der baan op, zoodat de strijd tusschen Njord en Sirene te beslissen bleef. Njord kwam ook het eerst aan in 16 min. 17'/c sec. Sirene 16 min. 49'/- sec. Het slotnummer wekté eveneens veel be langstelling. De strijd van de zesriems gieken stond beslist te worden tusschen Amstel en Sirene (3600 M.). Amstel kwam dadelijk een klein verschil veor, doch Sirene schonk het haren mededingster niet, want zij hield krachtig by. Amstel roeide in goeden st(jl, doch nu en dan niet onberispelijk. De eerste boei werd 't eerst door Amstel genomen, doch alt ijd weer op de hielen, of moeten wij zeggen „op het roer" gevolgd door Sirene. Op de helft was Amstel slechts s/4 lengte ongeveer voor. Door Sirene werd ten slotte de prijs be haald in 16 min. 5 sec. De ploeg bestond uit de heeren F. Aver- kamp, S. Bouwman, Fr. Stiihle, H. Zegger, J. Zegger en B. Bouwman. Hiermede waren de roeiraccs afgeloopen, die door een talrijk publiek, aan beide zijden van den R(jn, werden bijgewoond. Het succes van den dag was voor Njord, die in de vyf nommers, waarin zij mededong, vier prijzen behaalde, doch ook voor Amstel, die zich van hare kranigste zijde had laten zien. De regeling van het feest, dat „Hollandia" tot eer verstrekt, liet niets te wenschen. Trouwens, „Hollandia" verheugde zich in aller medewerking. Het roeifeest van „Hollandia" zal zeker by de leden der deelnemende roeivereenigingen in den lande en by allen, die het by woonden, de beste herinneringen achterlaten. Terwyl Zaterdag avond te Am- sterdam in het Paleis op den Dam alles in de weer was om vertrekken in gereedheid te brengen voor den Schach van Perzié (zelfs militaire hulp werd ingeroepen om een handje te helpen), wist men er in het Amstel Hotel nog niets van eene verandering in de plannen. De bestelling voor woning voor den Schach en beel zyn gevolg bleef, naar het „Hbl." meldt, ook gisteren, Zondag, gehandhaafd; de generaal Nazare Aga had geen tegen bericht ontvangende militaire overheid kwam zich eens informeeren waar de bevolen eere- wacht moest worden geherbergd, en tegeiy- kertyd zei men op het Paleisde Schach komt hier. En die onzekerheid duurde voort, zóó zelfs, dat èn aan het Paleis èn aan het Amstel- Hotel eene militaire eerewacht werd gecom mandeerd. Terwyl op den Dam de laatste hand werd gelegd aan het in orde brengen der vertrekken, maakte de Perzische generaal in het Amstel-Hotel de indeeling der kamers. Ten einde aan alle eischen te voldoen, werd het gedeelte van den vleugel aan de zyde van den Buiten-Amstel voor den Schach en zyn gevolg vry gehouden, eerste, tweede en derde verdieping. Op de eerste liggen de appartementen, waar reeds zoovele vorstelyke personen verbiyf hielden. Te 7 u. 15 m. gisteravond rukte eene com pagnie infanterie met de stafmuziek van het zevende regiment en het vaandel het station van den Rynspoorweg aan de Weesperpoort binnen en schaarde zich op het perron van vortrek, waar by uitzondering de trein zou aankomen. In de wachtkamer eerste klasse kwamen byeende burgemeester in ambtsgewaad met het grootkruislint der Leopoldsorde en de commandeurskruizen van den Nederlandschen Leeuw en van de orde van Waldeck en Pyr- mont, de commissaris des Konings in de provin cie N.-H., eveneens in ambtsgewaad, de bevel voerende generaal in de eersto militaire divisie Den Beer Poortugaal, de schout-by-nacbt directeur en commandant der marine Cramer, de kolonel commandant der schuttery Van Someren Brand, de kolonel-commandant van het garnizoen Bothnia Andre», allen in groot tenue, benevens 's Konings hofmaarschalk baron Constant Rebecque, de consul van Perzië in ambtsgewaad, de vice-consul en eenige andere autoriteiten. Voorts bevond zich aan het station de Perzische gezant te Parys, generaal Nazare Aga, in zwart Perzisch kostuum met de muts van astrakan. Op het voorplein kwamen drie koninklyke en zes particuliere rytuigon. Dat voor den Schach was hot bekende met scharlakenrood bekleede rytuig, dat onze Koning steeds te Amsterdam gebruikt, bespannen met vier paarden, van den bok gereden. Te 7.35 na derde een eskadron cavalerie op het voor plein, dat geheel was vry gehouden, evenals het perron. Te 7 49 reed de trein binnen. Uit een salonwagen - niet die des Konings stapte 't eerst de Schach mot generaal Verspyck, adjudant-generaal des Konings, die met den ordonnans officier baron Van Tuyll van Seroos- kerken den Schach tot Zevenaar was te ge- moet gereisd, en daar aan Zr. Ms. oordeel opnieuw had onderworpen of de Schach in het Paleis da* wel in het Amstel-Hotel zyn intrek wilde nemen. Het antwoord luidde dat Z. M. by zyn eerst besluit volhardde en dat hy, nu onze Koning niet in staat was hem te ontvangen wegens 's Konings gezondheids toestand, niet in het Paleis, maar in het hotel zyn intrek zou nemen. Dit werd naar Amsterdam geseind en zoo kwam men vóór de aankomst te weten dat de Schach zou verbiyven in het hotel, hetgeen niet belette dat aan het Paleis eene eerewacht was op gesteld, en dat te ruim 10 uren de Dam nog vol was met wachtenden. Generaal Nazare Aga stelde de autoriteiter den Schach voor, die velen de hand drukte De muziek, die het Perzische volkslied speelde zweeg tydens het voorstellen, op verzoek var den Schach. In eenvoudige uniform gekleed eene astrakan-muts, met diamanten sieraad ii het midden, op het hoofd, een degen me sierlyk ivoren gevest, en als het „Hbl." goer zag zonder eenige ordeteekenen, wilde Z. M blykbaar door dezen eenvoud te kennen gevei dat, al legde hy zyne waardigheid niet afei werd hem militaire eer bewezen, toch de ge dwongen afwezigheid des Konings zyn bezoel niet van dien strikt officiëelen aard deed z(ji als 't anders zou zyn geweest. Hy gaf, voo de wachtzaal binnen te gaan, zyn verlangei te kennen de eerewacht te inspecteeren, ei recht militair liep hy langs het front der tro( pen, terwyl de muziek het volkslied speeldi Vervolgens defileerde, op verlangen van Z. M de eerewacht, muziek voorop, en eerst daarn maakte de Schach zich gereed te vertrekker In de wachtkamer was geen oponthoud. D stoet vormde zich op het voorplein dadelyl De duizenden buiten het station en in <3 Sarphatistraat betuigden op ondubbelzinnig wyze hunr.e ingenomenheid met dit bezoe van den Oosterschen Vorst aan de sta hunner inwoning, aan de hoofdstad van N derland. Behalve de eerbiedige groeten klor

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2