BIEREN, Hrïromrij Dc GekiiiieM, Handelsdrukkerij, dl HH. Amateurs. In de Koffiebaal Net en billijk Drukwerk. (PRINCESSE) zuivere Preanger-Koffie. It". 8995. A". 1889. <§626 (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. HOLLANDSOHE blijven steeds de gewaardeerde drank voor het Zomerseizoen. Adres te Amsterdam-Dordrecht. O. DE BINK, INRICHTING VOOR SPECIAAL ADRES VOOR brandt men dagelijks op Duitsche wjjze: Uitmuntende door geur en smaak. NIEUWE RIJN 47. Maandaa IT Juni. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.1.10. Franco per poet1.10. Afzonderlijke Nommere0.01. Naar Argcntlt a f De medewerker van het „Nieuwsblad voor Nederland," de heer C. D. Van Waalwijk, die een onderzoekingstocht maakte naar Argentina, heeft zijne taak bijna ten einde gebracht. In zijn jongsten brief vat hij zijn eindoordeel samen over de vraag óf en voor wie het land verhuizen naar die streken kon worden aan bevolen. Hijzelf verklaart nooit landverhuizer te willen worden, wegens de gehechtheid aan z(jn land, zijne stad en zijne betrekkingen. Hun echter, bij wie deze banden, ten gevolge van een kommervollen en eindoloozen strijd om het bestaan, niet zoo sterk meer trekken, hun, voor wie in het vaderland „niet bezwij ken 's levens hoogste doel schijnt," roept h(j toe met volle gerustheid, met volle overtui ging: Komt naar Argentina! Eene toekomst, waarvan go in Holland niet moogt droomen, staat hier voor u open. Hier is, voor wie werken wil en ook werken kan, want dat behoort er by brood in overvloed, ja, meer dan brood: welvaart,onafhankeiykheidMaar men moet werken kunnen zoowol als willen. Een leeglooper heeft het hier slechter dan by ons en wie geen vak verstaat, i3 niet veel beter af. Voor sjouwen en pakjesdragen mel den zich genoeg inlanders aan en die gaan vóór, omdat zy de taal verstaan. Maar am bachten verstaan zy hier niet en voor het landbouwbedryf schynt de inlander niet veel te deugen. Wie dus een ambacht kent, of zich op den landbouw verstaat, komt hier zeker terecht. Maarwie hier aankomt, moet zyn ge zond verstand niet in Holland hebben achter gelaten. Hy moet niet denken, dat de gebraden patryzen hem hier in den mond vliegen. Lui lekkerland is het hier niet. Vóór alles dient men er op te rekenen, dat men aanvankelyk met moeiiykheden zal hebben te kampen, hoe wel men het den armste mogelyk maakt, om -zonder een cent op zak uit zyn vaderland naar hier te trekken, hier terstond voedsel en onderkomen te vinden, bezitter te worden van eigen land, eigen huis, eigen vee en eigen landbouwgereedschappen en hem dan nog kosteloos naar dat eigen huis vervoert. Voor wie werken wil en kan is zoo schrpft hy hier werk (ik leg op dit laatste voortdurend den klemtoon) en brood, onver schillig welk bodryf hy uitoefentmaar do toekomst lacht my hier voor landbouwers toch beter toe dan voor ambachtslieden. Al vinden deze Kaatsten hier mits zy bekwaam zyn in hun vak zeker en dadeiyk werk, ik zie niet in dat zij hier beter af zyn dan in hun eigen land, waar zy als ze hun vak verstaan toch in den regel ook wel werk en brood zullen hebben. Maar voor pachters, die zuchten onder hooge huren, meer nog voor daglooners, die ten onzent een arm bestaan hebben en nooit het vooruitzicht om tot zelfstandigheid te komen-ja, voor dezen acht ik het hier in den volsten zin des woords het beloofde land. Als zy moedig het besluit nemendoor een paar minder prettige (maar toch altoos nog zeer draaglijke) dagen in het Emigrantenhuis zich niet laten ontmoedigen niet eigenzinnig zyn en zich door den geheel belangloozen raad van de beambten van het Nederlandsche consulaat willen laten leidsn, verstandig genoeg zyn om vertrouwen te stellen in raadgevingen van mannen als by v. de heer De Boer alhier (te Buenos-Ayres), die de kaart van het land kent en gaarne ieder, n Hollander van dienst is, ja, dan komen land bouwers, zelfs zonder een cent op zak, hier zeker en stellig terecht en goed terecht ook. Men wordt kosteloos vervoerd, kosteloos geherbergd en gevoed, kosteloos naar zyne bestemming gebracht 6n ter plaatse zyner bestemming kan men onmiddellijk op crediet gaan leven, een heel jaar lang. In betrek- kelyk korten tyd wordt men dan eigenaar van een goed, vruchtbaar land, ter grootte van 25 tot 60 hectaren, benevens de paarden, koeien,ossen, schapen, huis en voorraadschuur, kortomal wat er by behoort. Hoelang men daarvoor werken moet, is niet te bepalen. Sommigen zyn in drie jat en eigenaar geworden; ik neem echter aan dat d e byzonder gelukkig zyn geweest. Maar de langste tyd, waarvan ik gehoord heb, is dan toch niet meer dan tien jaren. De ambachtslui echter vinden hier weinig meer dan hun levensonderhoud en dat hebben zy te huis ook en alsdan in eene hun ver trouwde omgeving, terwyi bier hun alles vieomd is en dat vreemde hun menige moei lykheid veroorzaakt. Zeker althans acht ik het voor een getrouwd ambachtsman, die in Holland mag het dan ook watspaaizaam zyn zyn brood heeft, onverantwoordelyk om naar hier te komen. Want kan de land bouwer zonder een gezin hier bezwaarlyk terechtkomen, de ambachtsman md een ge zin staat beslist aanvankelyk aan groote moeiiykheden bloot. Hy zal hier wel werk vinden als hy ten minste zyn vak goed verstaat maar den landbouwer wordt het bedje als 't ware gespreidhet credietsysteem, dat in dezen of genen vorm in alle Kolonies wordt toegepast, helpt hem door de eersto moeiiykheden heen, terwyi de ambachtsman geheel zichzelven moet helpen. Als hy het emigrantenhotel hoeft verlaten en dat verlaat hy uit den aard der zaak zoo spoedig mogelyk dan is hy geheel aan zichzelven overgelaten. Hy moet zelf eene woning zoe ken; zyne vrouw moet by menschen, die zy niet verstaat hare inkoopen doenhy zelf moet mede by menschen, die hy niet verstaat werk trachten te vinden enz. enz. Door al dergelyko moeiiykheden rolt een vrygezel gemakkelyker hoen; d:e vindt zyn weg wel. En toch zou ik ook dezen zeggen Als gy hier komt, zet dan de illusie van het dadeiyk weik vinden liefst terzy en begin met maïs te plukken. Dat is een hard werk, niet minder zwaar en niet minder aan ontberingen blootstellende, dan het werk, dat ten onzent des zomers de hannekemaaiers komen verrichten. Maar ge vindt er gelegen heid om een dubbeltje over te garen. Het wordt betaald met l1/, piaster per dag en voor kost die voor eigen rekening biyft hebt ge op het land niet meer dan een '/2 PRIJS DER ADVERTENTIHN: Tu 1—8 regels 1.08. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere lettere utr pUeternlmte. Voor het in- eeeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. dollar te betalen, zoodat er in de drie maan den, dio het werk duurt, een duitje te ver dienen valt. Inmiddels hebt ge u in het vreemde alhier terecht leeren helpen; de taal klinkt u niet meer zoo vreemd in de ooren; keer dan naar de groote steden terug en zoek werk. Voor landbouwers, die niet lui zyn, maar desondanks in het vaderland met moeite van 't eene jaar in 't andere gaan, zullen er altijd wel een paar moeiiyke dagen komenmaar van zorg, van kommer behoeft voor hen na aankomst alhior geen sprake meer te wezen, terwyl een heerlyk vry en onaf hankelyk leven hun wacht en zy het geheel in hunne macht hebben, om zich en hun kinderen eene toe komst te scheppen van welvaart en voor spoed. Maar ambachtslieden, wel, wie moed en lust heeft, nog jong is en iets van de wereld wil zien, laat die komenhy kan het onbe zorgd doen, want werk vooral by 't met selen en timmeren, het meubelmaken en verven, eigenlyk in alle vakken is hier in overvloed en het wordt goed betaald. Maar als regel geldt, dat een ambachtsman zich hier al evenmin ryk zal werken als in 't vaderland; tegenover het goede loon staat eene dure levenswyze; aan 't einde van het jaar zal het saldo wel geen kapitaal vormen, 't Is hier eene uitstekende gelegenheid voor een jongen man uit den ambachtsstand, om zonder kosten iets van de wereld te zien. Maar ik vind het geene zaak om ambachts lieden, die goed hun werk kennen, aan te raden, zich hior te vestigen. Krukken en brekebeenan kan men hier ook niet gebruiken en flinke borsten, die hamer en beitel en troffel en zaag met bekwaamheid hanteeren, die kunnen wy in Holland ook best gebrui ken. Laten die maar liever hunne krachten aan het vaderland ten goede doen komen. Over het gemis van het „pretje," dat wel licht sommigen in landverhuizen zien, mogen zy zich troosten met de ervaring van alle reizigers: Oost west Thuis best. Vervolg der Advertentiën. In het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod op Zater dag 29 Juni 1889 en by afslag op Zaterdag 6 Juli 1889, telkens des avonds te/ halfacM, ten overstaan van den Notaris W. F. KAISER, te Leiden, van No. 1. Een kapitaal WINKELHUIS en ERF te Leiden, aan den Nieuwen Ryn No. 60, groot 2 aren, 13 centiaren. Dit perceel, waarin thans Apotheek, bevat beneden Voorhuis of Apotheek, marmeren Gang, Binnenkamer met marmeren Schoorsteen en Kasten, Achterkamer met dito Schoorsteen en Kasten, Keuken, Bykouken met Wynkasten, Kelder en Binnenplaats; achterhoven: Lokaal, thans gebruikt wordende als Labora torium, Zolder en Turfzolder; voorhoven: groote Voorkamer, kleinere dito, twee Binnen kamers met Bedsteden en Kasten, groote Achterkamer met Slaapkamertje, grooten Zolder met afgeschoten Dienstbodenkamer en Vliering; zynde het geheele Huis voorzien van Gas- en Duinwaterleiding. In dit perceel mag in de eerstvolgende 50 jaren geen Apotheek, Drogisthandel of aanverwante zaak worden uitgeoefend op eene boete van ƒ25,000. In eigen gebruik. No. 2. Een zeer net onderhouden HEEREN HUIS te Leiden, aan de N.-Z. van de Lange- gracht, naby de Houtmarkt No. 252, groot 90 centiaren. Dit perceel is voorzien van Gasleiding, vele Kasten en andere gemakken en bevat beneden: wit marmeren Gang, Voorkamer, Alkoof en Binnenkamer, Keuken en Open plaats en b o v e ngeplafonneerde Voorkamer, Achter kamer, benevens Zolder met afgeschoten Dienst- bodenkamor. In eigen gebruik. No. 3. Een HUIS en ERF te Leiden, aan de W.-Z. van het Rapenburg No. 89, groot ongeveer 98 centiaren. Dit perceel bevat beneden: Gang, Voor kamer met marmeren Schoorsteenmantel, Alkoof, Binnenkamer met Stookplaats, Achter kamer met dito, Keuken, Binnenplaats en nog een Plaatsje met Stookgelegenheidachter boven: Achterkamer met Alkoof, Bedstede en Schoorsteen; voorhoven: Voorkamer, door loop en Achterkamer, benevens Zolder. Het perceel heeft Gasleiding. In eigen gebruik. No. 4. Een HUIS en ERF te Leiden, in de Meutjessteog No. 5, groot ongeveer 60centiaren. Dit perceel bevat beneden: Voorhuis, Voorkamer mot Bedstede en Stookplaats, Bergplaats en Plaatsje met Hok, waarin Stook plaats, en boven: Zolder met nog 2 Ver trekjes. Verhuurd voor 1.75 per week. No. 5. Een HUIS te Leiden, aan de W.-Z. van de Doezastraat No. 11, aan den hoek van do Molensleeg, groot ongeveer 59 centi aren, waarin Groentenering. Bevattende beneden: Voorhuis of Win kel, Achterkamer met Schoorsteen, Bedstede en Kasten, Keukon en Plaatsje, en boven: Voorkamer met Schoorsteen, Bedstede en Kast, Achterkamer, Zolder en Vliering. Het perceel heeft Duinwater. Vprhuurd voor 5 per week. No. 6. Een HUIS te Leiden, in de Molen i teeg N. Z., No. 1, groot ongeveer 21 centiaren. Bevattende beneden: Voorhuis of Win kel, en boven: groote Voorkamer met Schoorsteen en Bedstede, benevens Zolder. Het perceel heeft Duinwater. Verhuurd voor ƒ1.90 per week. No. 7. Een perceel TUINGROND onder Znderwoude. in de Blauwe Laau, buiten de voormalige Koepoort der stad Leiden, in den Cronosteinschen Polder, rondom belend door den Heer D. F. BOEKEE, groot 9 aren, 10 centiaren. Verhuurd tot Kerstmis 1889 voor/25 's jaars. De perceelen Nos. 1, 2 en 3 zyn te be zichtigen op eiken Woensdag en Vrydag vóór den afslag, van 2 tot 4 uren, en de overige perceolon daags vóór en op de dagen van veiling en afslag van 1 tot 4 uren, en te aanvaarden by de betaling der kooppen ningen, als: perceel No. 1, op 1 Augustus 1889, en de overige perceelen op 1 Septem ber 1889. Meerdere inlichtingen zyn te verkrygen ten Kantore van voornoemden Notaris KAISER, Nieuwsteog No. 1 te Leiden. Dc vanouds bekende Berk: GEKROONDE VALK en Merk: HAAN SLEUTELS, opvolgster van „DE HAAN SLEUTELS Hoofdagent te Leiden: J. P. RIEDEL, Eoommarkt. Aalmarkt 13. V Photogr. toestel, compleet; L V snel en xulver werkend f 15. i Liesegangs-Arts- L topapler, Fla- A. ten en Cheml* calf Dn voorhanden by A. KOftREIKHOFF, Hofphotogr. ALOËLAAN 35. Gelegenheid voor practisch onderricht. Pr(j9 per 3 ons 77' Cents. VERKOUW 8TOKHUYZEN,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9