Tlsescl-Eïtract <r":3EP" vjust huis, Premie Leidsch Dagblad. Een zomer in liet Noorden. Een zomer in liet Zuiden, Gemengd Nlenwn. Men schryft uit 's-Hertogenbosch: Een treffend ongeluk bad gisternamiddag bier ter stede plaats. Mevrouw Van Abracht den namiddag met haar 2-jarig zoontje door in den tuin van jhr. V., die met zijn gezin afwezig was. Op eenmaal mist de moeder haar kind; zy ziet rond en ontdekt tot haren schrik, dat zich in den tuin, gelijkvloers, een waterput bevindt, waarvan de deksteen ver wijderd was. In dien put was het kind ge vallen. Spoedig kwam er hulp opdagen, doch de opening was te eng voor een man om zich naar beneden te latenmet haken en andere werktuigen trachtte men het kind aan te slaan; eerst na verloop van 20 minuten mocht men hierin slagen. Door geneeskundigen werd het mogelijke gedaan om het leven nog op te wekken, maar tevergeefshet kind was dood. Te Dispenveen is door oene on- bekende oorzaak het huis, bewoond door den landbouwer J. Nykamp, met al wat er in was, behalve het vee, dat gered werd, eene prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Opnieuw zal in de,v eenstroken eene turflokfabriek opgericht worden thans niet in Brabant, waar de heer Béraud zijne „béraudine" uit turfvezels vervaardigde maar ditmaal ten zuid oosten van Ter Apel, waar eene Belgische maatschappij eenige honderden bunders veen langs de Duitsche grens poogt aan te koopen, om daarop zulk eene fabriek ter bereiding van kleeding- stukken uit de veenvezels te vestigen. Omtrent den brand, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Oos terbeek woedde, meldt men nader: Do brand brak uit te ongeveer 3 uren. Te 1 uur heeft een ingezetene van Oosterbeek een persoon uit de villa, welke vroeger werd bewoond door mr. L. V. Ledeboer en eigendom is van don heor Engelsman te Amsterdam, zien komen, terwijl hij op de bovenverdieping licht zag. De groote villa stond aan alle vier de zijden in brand. Daar z(j onbewoond was, werd aanstonds aan kwaadwilligheid godacht. Men heeft dan ook in een put nabij de villa eene petroleumkan gevonden, terwijl het water was bedekt met eene dikke laag olie. Daar den vorigen dag het water uit dien put nog was gedronken, is het zeker, dat die kan '•s nachts daarin is geworpen. De politie doet onderzoek. Do sprinkhanenplaag bedreigt opnieuw de vruchtbare velden in Algiers. Te Constantino, Aumalo, Sétif en Guelma zjjn reeds zwermen neergestreken, die alles ver woesten. Op verscheideno plaatsen heeft de overheid soldaten ter beschikking van de land bouwers gesteld, om het bytend gedierte te vernielen. To Duinkerken is dezer dagen eene wolk sprinkhanen boven de stad gezien, welke, naar men schijnt te hebben opgemerkt, in alle opzichten gelijk zijn aan de Afrikaansche. Het duurde niet minder dan oen uur vóór de geheele zwerm was voorbijgetrokken. AVaarschynlyk zijn ze door een van de vele stormwinden noordwaarts gevoerd. De Fransche stoeterijen zullen dit jaar een twaalftal paarden zenden naar de wedstrijden te Baden, welke zullen plaats hebben in de maand Augustus. België, Oos tenrijk, Italië en zelfs Denemarken zullen er vertegenwoordigd zijn. De groote Badensche prijs (gouden drinkbeker, uitgeloofd door den groot-hertog, en 50,000 franken) zal betwist worden door een vijftiental concurrenten uit alle landen. Deze wedrennen beloven hoogst belangrijk te zullen zijn. De timmorlieden te Frankfort aan den Main hebben Woensdag in eene ver gadering aldaar, welke door moer dan vjjf honderd werklieden bezocht werd, besloten het werk te staken, daar het grootste deel der patroons geweigerd heeft het loon per uur hooger to stellen. B\j de wedrennen te Billerbeck, bjj Munster, zjjn vier personen overreden. Een tienjarige knaap bleef op de plaats dood. In den trein tusschen Bath en Devizos schoot de onderwijzer Keeling eene onderwijzeres, miss Lister, met wie hy vroeger verloofd was geweest, dood, wierp het lijk uit den trein, raakte daarbij tusschen de wielen en werd door den trein verpletterd. Eene Fransche dienstbode. Een bewoner van Garenne Colombes, de heer C., moest vóór eenige dagen met zijne echt- genoote naar België reizen en liet zijne woning mat a wat daar in was over aan de hoede van zijn schoonbroeder en van zijne dienst bode, een meisje yan zeventien jaren. De schoonbroeder wa3 van oordeel dat het huis niet zou wegloopen en ging nu en dan uit. Dan was de 17 jarige alleen thuis. Op een keer thuiskomende, zocht schoonbroeder tever geefs naar dienstmaagd, maar bespeurde op zjjn dienstbode ontdekkingstocht dat er in de kamers groote wanorde heerschte en dat eene kast opengebroken en van geld bevrijd was. Op de kamer van de meid vond hij hare goederen evenmin als de dienstbode zelve. Op den grond lag een ineengefrommeld papier, een mislukte brief aan de moeder van het meisje, welke had moeten dienen om deze hare aanstaande terugkomst te Pas-de-Calais aan te kondigen. De ontstelde schoonbroeder, overtuigd dat de verwoesting het werk van de handen der dienstmaagd was, begaf zich in allerijl naar het spoorwegstation. Daar smaakte hij het genoegen de voortvluchtige te ontmoeten in gezelschap van een zusje. Beiden droegen lijvige pakken en maakten zich tot de afreize gereed. De schoonbroeder bracht het tweetal naar hot commissariaat van politie, waar de 17 jarige eene dievegge bleek te zijn. BUITENLAND. Frankrijk. Uit Chaumont wordt gemeld dat ei groote verbittering heerscht onder de werkstakers van Joinville tegen de Italiaansche werklieden en dat er reeds botsingen zijn ontstaan. De prefect van het departement der Maas heeft maatregelen genomen om de orde te handhaven. Aan de „Temps" worden dienaangaande nadere berichten medegedeeld. Daaruit blijkt in hoofdzaak dat de Italiaansche gezant, graaf Monabrea, den heer Spuller, minister van buitenlandsche zaken, heeft gewezen op de gewelddadigheden jegens Italiaansche onder danen, en de heer Spuller dienvolgons be velen aan de bevoegde overheid heeft ge zonden, om alle ongeregeldheden krachtig te onderdrukken. Door het gedrang op de tentoonstelling te Parijs werd Maandag aan de plantsoenen en gewassen voor ongeveer 8000 fr. schade toegebracht. Elk feest, elke Zondag veroor zaakt ongeveer 5000 fr. schade. Er zijn gere geld 80 tuinlieden werkzaam om alles in orde te brengen, maar de directie beeft voorzorgs maatregelen genomen (het plaatsen van hek ken enz.), om voortaan de schade te voorkomen. Dultacbland. Het onderzoek naar de bezwaren, door de AVestfaalsche mijnwerkers tegen hunne werk gevers ingebracht, is, volgens de Berljjnsche „Post", thans begonnen. Het is opgedragen aan de ambtenaars voor het mijnwezen en aan de plaatselijke besturen, terwijl bijzondere, daaruit gekozen commission der beide partijen er mede z(jn belast, onbevooroordeeld en met volkomen onpartijdigheid te hóoren en vervol gens naar beste weten te oordeelen. De ver tegenwoordigers der arbeiders hebben hun voornemen te kennen gegeven, de reeds vroe ger uitgesproken bezwaren nogmaals in hun goheel voor to dragen. Graaf Herbert Von Bismarck vertrok gisteravond voor drie weken van Berljjn naar Kunigstein (Taunus). De Samoa-conferentie is afgeloopen. In de gisteren en Donderdag gohouden zittingen is het protocol onderteekend, nadat daarin nog eenige wijzigingen waren gebracht op verzoek van de Amerikaansche gemachtigden. De juiste inhoud wordt eerst openbaar ge maakt, nadat het tractaat, waarmede de ge volmachtigde Phelps heden naar Nieuw-York vertrekt, aan den Senaat te Washington over handigd zal zijn. Naar de „Vossische Zeitung" verzekert, zal keizer Wilhelm vóór zijne reis naar En geland, op raad zjjner lijfartsen, zich voor verscheidene weken naar de Noorweegsche kust begevendr. Guetsfeld moet zelfs reeds voorstollen hebben gedaan omtrent de plaats, waar de Keizer verblijf r.emen zal. Rusland. Te Yrkoutsk, in Siberië, hadden 40 staat kundig veroordeelden gezamenlijk een ver zoekschrift tot den gouverneur gericht om spoedig naar Svednia Kolymsk te worden ver voerd. Toen de gouverneur hen deswege wilde doen gevangenzetten, daar dergelijke petities in Rusland verboden zjjn, weigerden zij, waarop het hoofd der politie bevel gaf hen met geweld in arrest te brengen. Er ontstond een bloedig gevecht. De bannelingen verdedig den zich een tijd lang met een 5-tal revolvers, maar hadden weldra al hun kruit verschoten. Zes hunner werden gedood en 8 gewond, waarvan 4 ernstig. Eene vrouw had 3 bajonet- stooten ontvangen. De anderen werden naar de gevangenis gesleept en zullen waarschijn lijk ter dood gebracht worden. Ofschoon in eenige Russische districten de stand der granen ongunstig is, kwam toch na den regen van de laatste dagen in do streken van het Wolga-gebied eene merkbare verbetering. De aanzienlijke voorraden, welke nog van den laatsten oogst aanwezig zijn, zouden intusschen, zelfs indien de tegenwoor dige oogst mocht mislukken, voldoende zyn voor de behoeften van het land, en nog een groot overschot voor den uitvoer beschikbaar laten. Het bericht van buitenlandsche bladen over eene staatkundige zending, welke opge dragen zou z(jn aan den minister van oorlog Wannowsky en aan den generaal Annenkoff, die zich thans in het buitenland bevinden, wordt van allen grond ontbloot genoemd. Volgens berichten uil Kopenhagen wordt de czaar met zijne echtgenoote en kinderen aldaar den 20sten Augustus verwacht, om tot het einde van September op Fredensborg verblijf te houden. De uitzet van de prinses van Griekenland, een geschenk van de czarine, heeft ongeveer ƒ360,000 gekost. In Augustus zal te Antwerpen eene inter nationale brouwerij-tentoonstelling worden ge opend. Engeland, Frankrijk, Duitschland, Oos tenrijk en Nederland zullen daaraan deelnemen. Er zijn 10 fraai ingerichte proeflokalen, waar van 5 van Belgische firma's en een voor elk der andere landen, welke op het midden van het terrein zijn opgesteld. Oo*tenr.-Hong.-Monarchie. De Hongaarsche minister van oorlog heeft oen groot aantal bronsstalen kanonnen van lO'/j cM. voor de veld-artillerie besteld. Deze kanonnen, welke niet zwaarder zjjn dan het thans gebruikte 9 cM. geschut, zullen tege lijkertijd krachtiger van uitwerking wezen. De aanstaande oorlogsbegrootirig zal de loo pende met 4,000,000 florijnen overtreffen. GrootrBrltaiinië. By -het liuwelyk van den schatryken her tog van Portland met de arme en uit den kleinen adel gesproten, maar beeldschoone miss Dallas Yorke, te Londen, droeg de bruid een snoer van paarlen, welke had behoord aan koningin Maria, de vrouw van don Neder- landschen Willem van Oranje. Turkjje. Volgens berichten, welke de „Times" uit Konstantinopel ontvangt, is aan de Porte ter kennis gebracht, dat, indien de diplomatie er niet in slaagt, de vyandige houding der regenten van Servië jegens Oostenryk te breidelen, laatstgenoemde mogendheid zich genoodzaakt zou kunnen zien de voortzetting eener dergelyke politiek te beschouwen als gelykstaande met een casus belli. In dezelfde berichten wordt gemeld dat de Porte bevel heeft gegeven de garnizoenen in de steden aan de Servische grens te ver sterken. De Russische gezant te Konstantinopel heeft in eene nota de aandacht der Porte ge vestigd op den toestand in Armenió en aan gedrongen op handhaving der in art. 61 van het verdrag van Berlyn opgenomen bepaling. Ook de Engelsche gezant heeft stappen in deze richting gedaan. Inmiddels hebben troe pen Koerden en andere stammen zich opnieuw aan plunderingen in Mesopotamië schuldig gemaakt en zyn soldaten van Mosoul naar het oproerige district gezonden. Daar de Turksche rogeering in vele jaren geen budget heeft openbaar gemaakt, is het moeiiyk den financiëelen toestand van het land te kennen. De „Frf. Ztg." deelt nu mede, dat volgens het laatst afgesloten budget (van 13 Maart 1887 tot 12 Maart 1888) de inkomsten hadden bedragen 19'/, millioen Turksche fondsen, waarvan 6.2 mill, op Konstantinopel en de grondbelasting en 13.3 mill, op de verschil lende provinciën komen, waarvan het blad eene gedetailleerde opgaaf doet. Bulgarye. De correspondent der „Times" te Sofia meldt dat de Servische regeering besloten heeft, haren diplomatieken agent van daar terug te roepen. Dit bericht heeft een zeer onaangenamen indruk gemaakt, daar men het als oen teeken beschouwt dat Servië zyne staatkunde tegenover Bulgarye gaat wyzigen. Het Cityblad houdt deze terugroeping voor een teeken, dat Russische kuiperyen op het Balkan-Schiereiland aan den gang zyn, om aldaar eene gespannen verhouding tusschen de verschillende staten teweeg te brengen. Ook wordt aan de „Temps" uit Sofia ge meld dat de metropolitaan Clément opnieuw met zyne kuiperijen tegen den vorst is be gonnen en dat maatregelen zullen genomen worden om de uitwerking daarvan te keeren. Muziekprogramma. ZOMERZORG. Harmonie-concert op Dinsdag 18 Juni, to zevon uren, door bet Stafmuziekcorpa van hot 4de regiment infanterie, directeur: J. G. II. Mann. Eerste afdeeling: No. 1. Marcho Militairo, No. 1. (1ste Uitvoering), F. Scbubort; 2. Ouverture „die Zigeunerin", Balfe; 3. Entr' Acte No. 2 zum Drama „Rosamunde", F. Schubert; 4. „Früblinge- traumereien", Walzcr, Mann; 5. Fantaisie aur„Lalla Roukli", Opéra de Fclicien David, Dunkier. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture zu „Ruy-Blae", (lste Uitvoering), Mendelssohn; 7. Balletmusik und Hochzeitezug aus der Oper „Feramora", Rubinstein 8. a. „Die Mühlo im Scharzwald", Idylle, Eilenberg b. „Loin dn Bal", (lste Uitvoering) tran-crit pour Harmonio par Mann, E. Gillet; 9. Grande Fantaisio aur des Motifs do l'Opéra „Roméo et Juliette" de Gounod, (late Uitvoering), Mann. KECLAMES. V 5% V j bederft nooit; verbe- gj a B bB fi ll |v tert en versterkt a o e- Het is den Uitgever van het Leidsch Dag blad aangenaam onzen Abonnó's weder een Premtcboekwerk te kunnen aanbieden. Het is getiteld: oen roman van den als novellen- en roman- schryver zoo hooggewaardeerden GERARD KELLER. Deze oorspronkelyke roman is een der grootste, fcelangrykste, meest besproken en geprezen kunstwerken van orizen Nederland- scben schryver. De inhoud is dan ook geene eenvoudige be schrijving, maar boeiend, in den waren zin des woords. Aan dit werk viel zelfs de onderscheiding te beurt, door Adolf Glaser in het Duitsch te worden vertolkt. Het bestaat uit twee lyvige doelen, fraaien, duidelyken druk. De Uitgever is in de gelegenheid beide deelen voor onze Abonné's als Premie verkrygbaar te stellen tegen slechts 50 cents, evenwel voor zooverre de voorraad strekt. Met het oog op het aanstaande seizoen, zullen zeker niet minder welkom zyn de vol gende werken, waaruit door belanghebbenden eveneens eene keus kan worden gedaan. Deze werken zyn van denzelfden schryver en getiteld, het eene: In dit werk, eveneens twee deelen, open baarde GERARD KELLER voor het eerst zyn nieuw talent in het geven eener reisbeschry- ving. Deze reisbeschryving van Zweden en Noorwegen wordt geroemd als een meester werk. De teekening van landschappen, bergen, watervallen, pynbosschen, van steden en dor pen, is scherp en kloek. Er zyn bladzyden in dit werk, welke men telkens weer met buitengewoon genoegen leest, zóó onderhou dend en leerrijk is de geschiedenis, welke hy heeft ingevlochten. „Een zomer in het Noorden" werd overal met welgevallen en hoogen lof ontvangen. Zy, die van den novellist KELLER hielden, stelden den reiziger KELLER niet minder op prtjs. Het andere werk draagt tot titel de vrucht van eene tweede reis, welke KELLER in den zomer naar Spanje ondernam. Deze reisherinneringen vormen een boekwerk, mede in twee deelen, dat zyne reisbeschryving van Zweden waardig op zyde streeft. Van deze beide werken zyn echter, evenals van het eerste, slechts weinige exemplaren voorhanden. Elk werk wordt insgelyks tegen den prys van 50 cents voor de 2 deelen ver krygbaar gesteld. De bon, waarmede de deelen aan ons bureel kunnen worden afgehaald, zal JIAASDAC- AïOXB in ons blad worden afgedrukt.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6