N°. 8995. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen., uitgegeven. Eetbare Vogelnesten. Leiden, 15 Juni. Feuilleton. l)e kracht der liefde. Maandag 17 Juni. A°. 1889. LEID PRIJS DEZER COURANT: Vost Leiden .poe maandenf 1.10. Franco per ps-st1.40. Afeonderlijke "Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ttn 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17|. Grootere letters naar plaatsruimto. Voor het in- caseecren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Meóedeéling uit 's Rijks Ethnographisch Museum. Eenige dagen geleden kwam een mijner belangstellende vrienden aan het Museum een bezoek brengen en vroeg of er in den laatsten tijd ook weder iets nieuws gekomen was. Jawel, -antwoordde ik, en iets zeer interessants ook, namelijk een hoogst instructief model eener vogelnestgrot. Vogelnestgrot, vroeg myn vriend, wat is dat? Heeft u dan nog nooit gehoord van „eetbare vogelnesten"? was mijn vraag daarop. Neen, antwoordde hjjvan „eet bare vogelnesten" heb ik nooit gehoord. Dan zult ge zekér evenmin gehoord hebben dat de som, die betaald wordt, door de pachters dier aan de Zuidkust van Java gelegen grotten, voor h9t recht om de nesten aldaar te mogen verzamelen, een niet onbelangrijk gedeelte der middelen uitmaakt, die in 's lands kas in Nederlandseh-Indiü vloeien. Ik ging toen voort met aan mijn vriend eenige medodeelingen over dit onderwerp te doen, hetwelk blijkbaar groote belangstelling b(j hem opwekte. Misschien is er ook onder de lezers van dit blad de een of ander die ook behoefte heeft -over de genoemde grotten iets naders te ver nemen en ik wi! daarom de aan mijn vriend gedane mededeelingen hier in 't kort herhalen. ■Op Mauritius, de eilanden van den Indischen Archipel, Achter-Indië, de Philippijnon en do Zuideee-eilanden worden de soorten van een klein, tot onze gierzwaluwen behoorend vogel- geslaoht „Collocalia" gevonden, die ook wel „Sailanginen" worden genoemd; het z(jn kleine vogeltjes van bijna geheel zwarte kleur die hoogstens eene lengte van ±11 centimeter bereiken, terwijl ook de algemeene vorm geheel op onze gierzwaluw gelijkt. Alle soorten bouwen hunne nesten in rots holten, meestal aan den oever der zee ge legen. Zoo is het ook het geval met Collo calia nidiflea, de echte Salangane, waarvan de bovengenoemde beroemde eetbare vogel nesten afkomstig zyn. De nesten zijn van doorschijnend wit-grjjze kleur, bestaan uit eene geleiachtige massa, uit het speeksel der vogels gevormd, welke uit de speekselklieren, voornamelijk die onder de tong liggen, wordt afgezonderd. Dit geschiedt echter alleen ge durende den broeitijd, wanneer de klieren bui- tengew oon zjjn opgezwollen, maar gedurende het eierleggen weder inkrimpen. Het nest heoft den vorm van een vierde eener eierschaal, met twee uitsteeksels, waarmedo het tegen de rotswanden is bevestigd. De oogst der nesten heeft driemaal in het jaar plaats, terwjjl de vogels meestal viermaal broeien. Het nest van den laatsten broeitijd wordt niet geoogst, ten einde het uitsterven der soort te voorkomen. Do meest vermaarde vind plaatsen dezer nesten zjjn de holten van de enorme kalkrots van Karang-Bollong aan Java's Zuidkust De rotswand verheft zich lood recht uit de zee en het plukken der nesten be gint zoodra in de meeste jongen nesten voor handen zijn. Tot dat einde zijn de verzame laars genoodzaakt aan eene lange rotan-ladder tot eene diepte van 200 voet naar beneden, af te dalendie daarbij echter komt te vallen, is verloren, en in de holten zelf nog dreigt den koenen nestenzoeker groot gevaar voor zijn leven, door de geweldige branding. Er- zijn negen holten, waarvan elk een bepaal den naam draagt en die allo alleen op de- voormelde wijze toegankelijk zijn. Alvorens naar boneden te dalen, houden volgens Epp de nestenzoekers oen feestmaaltijd, offeion. nog eens by den Waroeboom en na een schietgebed tot Njai Loro Kidoel, de machtige- Godin van den Oceaan, opgezonden te hebben, vangen ze, de een na den ander, hun gevaar lijken tocht langs dern loodrechten r-eitswand naar beneden aan. De massa der hier levende vogels gelijkt, van boven gezien, op een bijenzwerm en in het jaar 1847 bv. werden 1500 man met het plukken der nesten beziggehouden. De hiel en elders verzamelde nesten worden maar China vervoerd en men schat de waarde vanden jaariijksehen invoer daarvaa in China op 3 a 4 mill-isen gulden. De Chineezen schrijven aan doze nesten krachtgevende eigenschappen toe. Ze worden echter ook als eene delicatesse van bijzon deren aard, en niet alleen vee de Chineezen, maar ook zelf in Europa hier en daar als soep toebereid gegeten. Er worden vier qualiteiten van nesten onderscheiden. Een nest van de eerste qualiteit kost ongeveer 2.50 en 100 nesten wegen ongeveer 1 kilogram. Voor een pikol 50 kiiogram wordt ongeveer 4 a 5 duizend gulden op Java door de Chineezen betaald. In vroegeren tyd was de in het district Karang Bollong wonende bevolking verplicht den pluk tegen geringe betaling te bezorgen en de daarvoor aangestelde personen waren van heerendiensten vrijgesteldmaar op 1 Januari 1872 werd de exploitatie der holten verpacht en wel eerst tegen een pachtschat van 37,000 gulden. In 1888 bracht de pacht der gezamenlijke vogelnestklippen op Java eene som van 178,tUlS gulden op, terwijl in 1887 daarvoor eene som van 158,660 gulden werd betaald. Bhjkens de bijlage S. S. bij het Koloniaal Verslag over bet jaar 1888 -overtreffen de j gezamenlijke pachtsommen voar de verpachte middelen die van het voorgaande jaar met 28,337 gulder-, welk voecdeelig verschil voor namelijk te -danken is *an de hooge pacht som, welke -verkregen werd voer de vogelnest- büppen in de residentie -Rembang. Terwijl die van 1835 87 tegen f *9,440 's jaare •waren verpacht, werd voor het volgend drie jarig tjjdvat eene som van f "90,000 per jaar .geboden. J. E. -ScUMELTZ, Conservator -by 's Rijks Ethns- grapbisch Muceum te Leiden. Dankbaar voor de vele blijken van sympathi-e -er. vriendschap, welke de heeren officieren van het hier ter stede liggend garnizoen zos- ruimschoot-s zoowel van de zijde der studenten al-s van LeiCens inwoners steeds-hebben moge®, ondervinden, hadden zij gisteravond alle pogin gen in het werk getiteld om als blyk dier dankbaarheid dezen laatsten een genotvollen avond te geven. fiét streven mag in aSl® mogelijke opzichten als «volkomen geslaagd -beschouwd worden; het heeft geheel en al a&a het veorgestelde doel beantwoord. De lustwarande ven „Zonder zorg" was ,®p schitterende wijze versierd; overai ontwaarde men draperieën, uit bet Nederizndseh dundoek gevormdop de® muziek tempel wapperde de driekleur te midden dor faculteifcskleurea van Leidens hoog-esehool de geheele tuin, a la giorno verlicht, leverde een fantastischen blik op en daartu isehen bewoog zich in bonte dooreenmengeling -een keur van sehoone vrouwen en maagden. Het collegium van het Leidsche Studenten corps werd by z(jn binnentreden plechtig met het „Iü Vivat" ontvangen door de kapel van liet 4de reg. inf., onder directie van den heer J. G. H. Mann ten gehoore gebracht. Ver volgens werden wij vergast op het „Wilhelmus van Nassouwen", om eindelijk onze aandacht te kunnen'"wijdon aan het werkelijk sehoone programma, waarvan de uitvoering herhaalde malen talrijke en luide bijvalsbetuigingen ontlokte. Ten slotte het „Wien Neerlandscli bloed", nogmaals hot „Iü Vivat" on hot concert had een einde genomen om gelegenheid te geven tot deelneming aan het bal in de eveneens rjjk versierde zaal. Nog lang bleof men daar gezellig bijeen, sondwandelende en dansende op de maat der muziek, om eindelijk huiswaarts te keeren met de overtuiging dat de banden van vriendschap, welke de zonen van Mars en Minerva veree nigen, sterker, hechter aaneengesnoerd waren. De Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld Schoolbezoek tracht in het begin der maand Augustus, evenals in de voor gaande jaren, den eervol ontslagen leerlingen van do echolen voor on- en minvermogenden* zoo openbare alsbyzondere, weder een feest te bereiden, hetzij t0 Katwijk, Noord- w (jk of elders. Zal zij zulks naar wensch kunnen doen, zeo moet zy, evenals altijd, een beroep doen op de ondersteuning van do ge goede burgerij. Dat zij daarin zal slagen en die jongelui als belooning voor betoonde vlijt en getrouw schoolbezoek, een waar feest genot zal verschaffen, getuigen die feesten van vorige jaren, daartoe in staat gesteld door de milde bjjdragen, steeds ontvangen. Daarvoor zal de Vereeniging in de volgende week eene lyst ter inteekening aanbieden, in de hoop en etellige verwachting, dat zy in ruime mate in staat worde gesteld, daaraan te kunnen voldoen. Ieder, die getuige is ge- weest van dergelijk feest, zal ten volle over- tuigd zyn dat het met recht een ongekend feestgenot mag worden genoemd, en zich <eok nu gaarne bereid toonen, daartoe mee te «willen werken. Der kinderen vreugd is toch ock steeds der ouderen vreugd. Gaarne wordt daarom deze poging in de welwillendheid van ieder weldenkende aanbevolen. - De afdeeling der Koninklyke Academie van Wetenschappen, bestemd voor do taal-, lotter-, geschiedkundige en wijsgeerige weten schappen, zal bare gewone vergadering houden op Maandag 17 dezer, in het „Trippenhuis" te Amsterdam. Onderwerpen van behandeling Taalkundige gegevens ter bepaling van hot stamland dor Maleisch-Polynesischo volken. Bijdrage van den heer Kern. De heerPleyte zal spreken over den oudst bekenden Egyp- tischen cilinder. Aanbieding eener verhande ling van de heeren Schlegel en dr. Kühnert,- over de zonsverduistering in den Schoe-ICing - De voormalige resident van Tapanoelir de heer Verkerk Pistorius, is door den minister van koloniën belast met een speciaal onderzoek van het vraagstuk der décentrali- satie van het bestuur in Indiö en tot dat einde gedetacheerd by het departement- van koloniën. Novelle van A. Godin. Uit het Duitsch. 5) Het had acht uren geslagennu sloeg het negen. Voorzichtig begon zij het kind, dat onder het vertellen met zyn blond kopje tegen hare borst was ingesluimerd, te ont- kleeden. Plotseling sloeg het knaapje zyne groote oogen op en riep„Is Papa thuis ge komen? Kui t wil niet in zyn bedje eer papa er is; Kurt wil op papa wachten." Zy gaf hem een hartelyken kus, liefkoosde zyn betraand gezichtje, want hy snikte alsof hem het hart zou breken, zooals alleen kin deren kunnen snikken, doch sliep schielijk in, de heldere tranen nog op zyne rozeroode wangen Meta keerde naar de zitkamer terug, nam den brief van hare moeder op, zonder hem echter open te doen. Diepe droefheid begon haar te overweldigen. Het dienstmeisje stak het hoofd binnen, om te vragen, of zy het eten zou opdoen; „het gevogelte was reeds te gaar." Meta gaf een teeken met het hoofd, om nog wat te wachten, en verzonk toen weer in haar vroeger gepeins. De gedaante van eene jonge vrouw deed zich aan haren geest voor, die vier weken geleden naast haar op deze canapé had ge zeten. Herhaalde malen had zy van eene be middelde jonge weduwe hooren spreken, die kort geleden dicht in de nabuurschap was komen wonen. Deze weduwe had gedurende haar bezoek by Meta niet de minste blijken van de levendigheid gegeven, welke men haar toekende; terwijl zy alle moeite had aange wend ora haar te amuseeren, was Max thuis gekomen. Plotseling was toen het mooie weeuwtje vol vuur en leven geweest. Sedert.... Eene plotselinge, byna lichamelijke smart wekte Meta uit hare droomery. Zy streek zich over het voorhoofd en voelde een gloeien- den blos op hare wangen. Niet alleen stamel den hare lippen nauwelyks hoorbaar„Schaam u," haar geheele lichaam beefde van afgry- zen over hare eigen gedachten. Nu opende zy den brief van „thuis". Groote tranen drop pelden langzaam door de lango wimpers heen en vielen op het papier. Toen leido zy den brief ter zyde en schreef in vliegende haast eenige zijtjes vol. „By het lezen van uwe vriendeiyke letteren, liefste moeder, was het alsof ik uwe vrien delijke hand my over het haar voelde stry- kendoch niet om u daarvoor te danken kom ik heden tot u, iets anders, dat ik tussehen do regelen van uw brief door lezen kan, dringt mij. Gij zyt te zachtaardig en goed om my rechtstreeks te kennen te geven, dat gy over my bezorgd zyt, en gy hebt my te lief om my zonder omwegen te vragen of ik nog gelukkig ben. Tijdens uw bezoek hier, hebt gy my die vraag niet gedaan; gy hebt niet eens doen blyken dat gy aan myn huiselijk geluk twyfeldet. Papa en gy zyt uw geheele leven zoo één in gevoelens en denkbeelden geweest, dat het u niet anders dan verwon deren kon, dat Max zoo zyn eigen weggaat. Ik zou, als gij mij er naar gevraagd hadt, gezegd hebben, dat Max gedurende uw be zoek ten onzent meer dan gewoonlijk uitging, dewijl by wist dat ik van uw welkom ge zeischap kon genieten; dat zou echter niet volkomen waar geweest zijn. Hy brengt wer kelijk het grootste deel van zyn tyd des avonds in gezelschap zyner kameraden door. Mocht het u toeschijnen, alsof ik my daarover bedroefde, dan bedriegt ge u; ik betreurde het alleen dat gy zyn opwekkend gezelschap zoo dikwijls moest missen. Ik laat Kuit niet gaarne aan het dienst meisje over; ook vermoeit my dat gedruisch der wereld; de menschen weten gewoonlijk niet wat zij aan mij hebben, en ik weet niet wat ik met hen moet beginnen. Waarom zou Max nu ook ontberen, wat my toch geen genoegen geeft-, en waarom zouden de ande ren zich zijn prettig gezelschap ontzeggen Het is zoo natuurlijk, dat ieder zich tot hem aangetrokken gevoelt, want van hem gaat zulk een warme levensgloed uit, welken nie mand zoo goed kent als ik. Wees niet be zorgd over m(j; ik ben tot in het diepst mijner ziel gelukkig. Een uur van zyne tegen woordigheid maakt duizend uren van ont bering goed. Hy geeft my dan al zyne liefde en ware dit niet het geval, dan was bet toch nog eeno gave des hemels hem zoo boven alles lief te hebben. Als het mogelijk ware, dat hy my ongelukkig maakte, ook dan nog zou ik hem nog boven alles liefhebben. Ja, ik zou myn ongeluk liefhebben, zéó rp, zóó heerlijk komt my mijn leven voor, sedert ik hem bezitten mag. Tot mjjn laatsten adem tocht zal ik hem danken voor alles, wat hy mij gaf, en nog geeft, want hij heeft zyne vrouw en zijn kind lief!" (Wordt vervolgd.) CH tól DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5