N°. 8934. Zaterdas 15 Juni. A0. 1880. (gourant wordt dagelijksmet uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 Juni. Feuilleton. De kracht der liefde. PRIJB DEZER COURANT: Toor L*id«n per t meenden1.10. Vreneo per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174- Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- oaeseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door don heer G. Janninkhet tweede natuurkundig- examen door den heer A. "W. A. Van Seters. Met zekerheid kunnen wy mededeelen dat commissarissen der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst er in geslaagd zyn het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder leiding van den heer Kes, voor twee winter- concerten alhier te engageeren. Het eerste concert zal plaats hebben op 11 October a. s., het tweede op een later te bepalen datum in Maart. Deskundigen verklaren dat dit orkest door de uitstekende leiding van den heer Kes op ééne lijn gesteld kan worden met het Phil- harmonisch Orkost uit Berlijn, zoodat wij een paar genotvolle avonden in het verschiet hebben. Er heeft zich ook hier ter stede een comité gevestigd voor do oprichting van een .Herstellingsoord voor Drankzuchtigen." Dit comité bestaat uit de heeren prof. mr. J. T. Buys, ds. S. Ivutsch Lojenga, prof. dr. S. S. Rosenstein en ds. E. Cesar Segers. Voor de oprichting en de eerste jaren van exploitatie rekent men oene som van f 100,000 noodig te hebben. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl.-Indiö, door middel van het stoomschip „Noord-Holland", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden nacht om 12 uren bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het „Vad." meldt dat Z. M. de Koning de laatste dagen wat meer pijn heeft. Prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zijn op het Loo geweest. Volgens het „Utr. Dbl.", lijdt de Koning aan vrij hevige hoofdpijnen, waardoor Z. M. minder opgewekt is. Dit wordt echter als volkomen voorbijgaande beschouwd. Nader wordt ons bericht: Prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zjjn gisteravond weder van het Loo teruggekeerd. De toestand van Z. M. gaf den geneesheeren geene aanleiding om langer ten Paleize te vertoeven. Den 16den Juli a. s. zullen in alle ge meenten de verkiezingen plaats hebben van leden van den gemeenteraad. Te Haarlem mermeer moeten er vjjf gekozen worden. Alsdan zal er op vier plaatsen gelegenheid bsstaan om briefjes in te leveren. De aftre dende leden zijn de heeren H. F. Bultman, B. Biesheuvel, P. Knaap, A. J. G. Timmer mans en J. H. M. Evelein. Door den minister van binnenlandsche zaken is het verleend verlof aan den heer C. J. M. Noordujjn, burgemeester der gemeente Zwammerdam, om zich buiten de gemeente op te houden, tot herstel zijner gezondheid, verlengd tot 1 Juli a. s., op welken datum hij in die gemeente hoopt terug te keeren. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Aarlanderveen heeft geweigerd, in het gedane voorstel van de vereeniging „De Ker kelijke Kas" aldaar te treden, om van het zoogenaamde „geheime fonds" de gemaakte proceskosten te nemen. A. s. Maandag, 17 Juni, hoopt ds. Van Amerom, predikant te Gouda, den dag te herdenken, waarop hij vóór 40 jaar in zijne eerste gemeente bevestigd werd. De Schach van Perzië, met zijn talrijk gevolg, wordt Zondag a. s. per extra-trein van Hannover te 6 uren in den namiddag te Emmerik verwacht. Van daar direct door stoomende, zal hij dus tusschen acht uren en halfnegen aan het Rijnspoorwegstation te Amsterdam aankomen. Generaal Nazare Aga, Perzisch gezant te Parijs, een voorkomend grijsaard, die goed Fransch spreekt, heeft reeds in het Amstel hotel de noodige vertrekken in oogenschouw genomen en voor zjjn vorst besteld. Vermoedelijk zal de Schach vier dagen te Amsterdam vertoeven en in dien tijd een uit stapje maken naar Haarlem. Voor de regeling van het programma heeft de generaal met de heeren H. Hesse, consul-generaal, en L. Hesse, vice-consul van Perzië te Amsterdam, de mede werking gevraagd van den burgemeester, die zich met de meeste welwillendheid bereid heeft verklaard de heeren behulpzaam te zijn. Daar de Koning den Schach niet zelf kan ontvangen wegens zijn gezondheidstoestand, geldt het bezoek alléén ons land, niet het koninklijk gezin, en elk officiéél of militair vertoon wordt dus vermeden, ook bij de aan komst en het vertrek. Vermoedelijk zal de Schach zich slechts in civiele kloeding ver- toonen. Onder de vijf en zeventig koffers, welke de Schach meevoert op zijne reis, zjjn er zegt men achttien gevuld met ridderorden, om uit te deelen in het "Westen. Dk's voldoende I Heden is aan het min. van waterstaat, handel en nijverheid aanbesteed: hot her- Novelle van A. Godin. Uit het Duitsch. 3) Het lichtpuntje bewoog zich hoogerop de tweede trap viel een weinig licht door een zijvenster, de derde was byna geheel vorlicht en leidde naar een wit geschuurd portaal, waar twee ouderwetsche kasten stonden en waarin drie deuren uitkwamen. Voor de mid delste stond zijn meisje, bezig de kostbare sjerp uit het stuk zijdepapier te nemen. „Kom," zeide zij vroolyk, „heden zal ik er u mee sieren 1" „Maar, mijn liefje!" „Stilstaan," fluisterde z(j, en zag hem byna gebiedend aan. want zijn gelaat verried, dat hp het niet dan ongaarne toeliet. „Als wij weer naar huis gaan, moogt ge mij straffen," ging zy fluisterend voort, ter wijl zij de sjerp dichthaakte, en vervolgde vroolijk, terwijl zij bare hand op de klink der deur lei: „Als gjj wilt, kunt gij mij dan een klap geven." Hy glimlachte; het lachje speelde nog om zijne lippen, toen by de deur opendeed en in eene, door het heldere zonlicht beschenen kam.er, trad. Achter in de kamer klonk uit een groot, met bonte gordijnen bedokt stellen enz. van de Rykstelegraafiynen tus schen Amsterdam en Haarlem. Minste inschrijver was de heer P. Van Essen, te Halfweg, voor f 657. Aan den luitenant-kolonel van den gene - ralen staf, A. Kool, toegevoegd aan den chef van dat dienstvak en werkzaam aan het depar tement van oorlog, is tot herstel van gezond heid een buitenlandsch verlof verleend. Aan den heer A. Van der "Willigen, arts te Amsterdam, is op zyn verzoek eervol ontslag verleend als assistent-geneesheer in het buitengasthuis. Naar men meldt, heeft wyien douairière baronnesse Van Wassenaer Catwyck aan de weesinrichting te Neerbosch vermaakt f 10,000. Het aantal studenten aan de „Vrye Universiteit" bestond aan het eind van den cursus 1887/88 uit 82, waarvan 60 in de theologie, 8 in de letteren, 5 in de rechten, 7 in de theologie en rechten, 2 in de theologie en letteren. Voor den cursus 1888/89 zyn ingeschreven 78 studenten. Omtrent de grensregeling tusschen Neder land en België, met betrekking tot Baarle- Nassau en Baarle-Hertog, zyn de stukken reeds geteekend. Zy wachten nog slechts op de goedkeuring der Volksvertegenwoordiging. De gisteren te Haarlem gehouden jaar vergadering der „Vereeniging voor Christeiyk Nationaal Schoolonderwys" was goed be zocht. Een telegram van heilwensch werd aan den Koning gezonden. Daarna ontstond eene levendige discussie over het jaarverslag; vooral de Utrechtsche normaalscholen quaestie lokte levendige gedachtenwisseling uit. Ten slotte werd de volgende motie aangenomen met algemeene stemmen „De vergadering, van oordeel, dat zy niet in staat is, zonder nadere kennisneming haar oordeel uit te spreken over de gedragsiyn, door het hoofdbestuur gevolgd in zake het subsidie aan de Utrechtsche normaallesson overtuigd dat het hoofdbestuur ook in deze zaak niet anders wenscht te handelen dan naar de regelen van billykheid en rechtvaar digheid, noodigt het hoofdbestuur uit be doelde zaak te willen doen onderzoeken en definitieveiyk te regelen door eene speciale commissie, bestaande uit drie ledenéén, te benoemen door doze vergadering; één, aan te wyzen door het hoofdbestuur, en één, aan te wyzen door de Utrechtsche onderwyzers, die aanspraak op subsidie meenen te hebben en gaat over tot de orde van den dag." In de namiddag-vergadering werd ds. H. Pierson benoemd tot lid in de Utrechtsche normaallessen-commissie. Alle statuten wyzi- gingen werden behalve die, betreffende de contributie-verlaging, aangenomen. Tot lid van de hoofdcommissie werd gekozen dr. "Woltjer. Mr. Heemskerk leidde de beraad slaging over het school wetsontwerp van den minister Mackay in. Het stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 13 Juni van Port Saidde „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Juni Galle; de „Prinses Marie," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Aden; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, ver trok 13 Juni van Marseille; de „Caland" vertrok 13 Juni van Nieuw-York naar Am sterdam; de „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, vertrok 13 Juni van Suoz; de „Rotterdam" is 13 Juni van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft aan W. H. Struben, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het Ryksop- voedingsgesticht voor jongens „de Kruisberg", naby Deutichem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en be noemd tot lid van dat college mr. W. D. Bosch, burgemeester der gemeente Wisch. Gemengd IV ianvra. Het gouden dameshorloge, Dins- dag avond verloren, werd "Woensdag in den vroegen morgen omstreeks halfvier reeds door een landman gevonden, en op het lezen van de advertentie in ons blad don volgenden dag aan de eigenares terugbezorgd. "Wy vestigen met aandrang de aandacht op de in ons blad geplaatste adver tentie, waarin een beroep wordt gedaan op de liefdadigheid ten behoeve van het onge lukkig huisgezin van den man te Stompwyk, die kort geledon door een Hagenaar werd doodgestoken. "Wie helpen kan, zal zeker de overgeblevenen niet aan hun bitter lot over laten, maar zal zyn medeiyden openbaren door eene groote of kleine gift. De commissie, welke zich te Stompwyk heeft gevormd, zal die met erkenteiykheid in ontvangst nemen en nuttig besteden. Men bedenke dat hier geholpen moeten worden: eene arme weduwe met hare kinderen, haar doove vader en eene blinde moeder. Door Katwyksche karren werden gisteren te Scheveningen 6 manden garnalen aangebracht, welke dooreen voor f 3 per mand werden verkocht. bed, hem eene vroolyke vrouwenstem tegen „Gy hebt uw woord gehouden, melieve; dat is mooi van u." Een klein, hem welbekend handjo voerde hem naar het bed, waar, op een zindelyk kussen, eene oude vrouw lag, wier dikke vlechten, frissche wangen en vriendeiyke oogen aan eene vrouw van Borsdorp deden denken, en die er eigenlyk sterker uitzag dan de moeitevolle beweging der uitgestoken hand had doen vermoeden. „Zeker houd ik woord, Suze; dat is myn bruidegom 1 Zie hem maar eens goed aan; het is de moeite waard, en gy, Truida! geef eens een stoel." Die uitroep gold een acht jarig, blond meisje, dat met open mond den deftigen officier aan bleef kyken, die, eer hy den helm had afgenomen, byna mot zijn hoofd aan den zolder raakte. „Wat zyt ge trotsch op hem," zoido de oude vrouw vroolyk; „ge hebt er dan ook alle reden toe. Neem het my niet kwalyk, luitenant, dat ik niet rechtop ga zitten, want ik kan geen lid verroeren, behalve myn rechterarmdat gaat nu al tien jaar zoo het schynt nimmer te zullen genezen'; doch dat alles heeft Meta u zeker reeds verteld." „Meta heeft my niets verteld, dan dat wy vandaag hare beste vriendin gingen bezoe ken," antwoordde de luitenant goedig; hy begon nu een beetje tot zichzelven te komen. „Hare beste vriendin I Ja, dat ben ik ook. Sedert ik als weduwe by hare moeder kwam en haar als kind in de lange kleeren heb gedragen, zyn wy trouwe vriendinnen geble ven. Myn verblyf in het hospitaal heeft daar niets aan voranderd, want hare moeder bracht Meta dikwyis mede als zy my kwam bezoe ken, en ook later, hier in huis, waar ik by myne getrouwde dochter inwoon; ik beb het hier zeer goed naar myn zin. En toen Meta alleen naar school kon gaan, is zy trouw hierheen gekomenbyna iedere week en soms meer dan ééns. Dan keuvelen wy of zy leest my uit den Bybel voor, of ook wel oen mooi verhaal, zooals Rosa Van Tannen- burg of andere onderhoudende geschiedenis sen, welke ik het liefste hoor. Eigenlyk moest ik boos op u zyn, dat gy haar nu van my afneemt; maar wat zou my dat baten? Waarschynlyk zal zy hot goed by u heb ben; het is mooi van u, dat gy hier komt, zooveel trappen op. Gy beiden hebt jonge beenen, en, wat my betreft, ik woon graag hoog; hoe hooger hoe liever; dan geniet ik meer van de zon. En nu, mynheer! moet gy my alles vertellen, van uw huis en hoe het er daar uitziet, en ook voel van uwe ouderR." Er volgde nu een examen, dat veel van oen vraag- en antwoorden-spol had. De jonge man antwoordde gewillig en begon toen ook te vragen, waarop de oudo heel wat anekdo ten omtrent zichzelve verhaalde, tot eindeiyk Meta haar in de reden viel en tot terugkeeren aanmaande. Toen de officier opstond en zich in zyne volle lengte voor het bed vertoonde, viel er een zonnestraal op zyne prachtige uniform. „Hoe schitterend! Ja, in allen ernst, myne lieve Meta, het is inderdaad prachtig," pre velde de oude vrouw, en, vervolgde zy, toen zy haar hoofd een weinig van het kussen had opgelicht: „Gods beste zegen 1" Plechtig weerklonken deze woorden door de kleine kamer. Meta bukte en raakte met hare frissche lippen het voorhoofd dor oude vrouw aan. De bruidegom knikte even en ging met snellen tred de trappen af, doch hy dacht nu in het geheel niet aan zyne uniform, noch aan Meta's hoedje. Na eon paar treden gedaald te zyn, bleef hy staan, om op den lichten voetstap te wachten, welke hem volgde. In het donker voelde hy hoe zachte vingertjes hem aanraakten't was Meta, die de sjerp losmaakte en een kus op zyne hand drukte en als eene kleine verzuchting hoorde hy haar zeggen: „Ik dank u." (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1