N°. 8993. Vrijdag 14 Juni. A0. 1889. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. De Premie: VAN HUIS. Een zomer in liet Noorden Een zomer in liet Zuiden. Leiden, 13 Juni. Feuilleton. De kracht der liefde. LEIDSCI DAGBLAD. PRIJB DEZER COURANT: Voor Lelden per 8 meenden1.10. Freneo per poet1.10. A&onderiyke Kommen0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaats ruimte. Yoor het in- CASseeren bulten de stad wordt 0.10 berekend. Deze oorspronkelijke Roman van GERARD HEELER is een groot, belangrijk, veel be sproken en geprezen kunstwerk, dat bestaat uit üeee deelen. De inhoud er van is eenvoudig: Een jong- mensch, Philip Van Erlen genaamd, leest '8 avonds in de „Oprechte" Haarlemmer. H(j merkt op, dat vele oude menschen sterven. Hierover wordt hy door zijn vader, den ont vanger Van Erlen, berispt. Doch deze herinnert zich dan, dat hp een ouden, schatrijken schoonvader bezit, dat hij nog nooit eenige hulp van dien rijkaard ontving, daar h(j te trotech was om iets te vragendat hij echter zyn zoon Philip naar de steenbakkerij van den oude kan sturen. Dit geschiedt. Maar Philip komt niet in gunst b(j zijn grootvader, den negen en-tachtigjarigen heer Va6teman. Zelfs wordt er door dieven ingebroken en schijnt een samenloop van omstandighoden te bewijzen dat Philip de dief is, schoon in waar heid geheel onschuldig. Daarom vlucht Philip naar Brusseldaarom komt hjj eer6t in het huis van een omnis homo, die één en twintig verschillende zaken tege lijk drijft en met wiens echtgenoote Philip b(jna al te vertrouwelijk werddaarom wordt by aangenomen door een impresario als koffie huiszanger; daarom huwt hjj in naam met eene koffiehuis-koningindaarom moet hy deze terugzoeken, als zy met een renteniers- zoon spoorloos verdwijnt; daarom moet hy te Amsterdam zyn schatrijken grootvader terug vindon, die juist van pas sterft om hem millio- nair te maken en met de dame zijner keuze te doen huwen. Te midden dezer verwikkeling is nog eene andore gevlochten. Het is do roman van de dames Degoling, Hermino en Lóonie Degeling, de eerste van welke zulk een diepen indruk op het hart van Philip gemaakt had. Hoe de dochters van den burgemeester Degeling, die achteruitgegaan is en zijn post verliest, uit het huis haars vaders vertrekken en voor gouvernante of huishoudster gaan dienen; hoe de eene, Hermine, eindelyk in Philip een brui degom vindthoe do andere, Léonie, op een mariage de raison on eene pastorie speculeert, on die eindelyk verkrijgt, wordt in dezen tweeden roman verhaald. Let men op den eenvoudigen draad, welke al deze gebeurtenissen samensnoert, dan is men geneigd KELLER'S kracht meer in de ver telling der byzondere onderdeelen van dezen rjman, dan in de samenstelling van het ge- heele kunstwerk te zoeken. De verschillende avonturen van Philip zyn met groot talent behandeld; zyne zwerftochten in den vreemde worden op zeer onderhoudende wyze mede gedeeld. Philip is geen Spaanscho picaro zelfs geen Gil Bias of Mirandor; hy is een fatsoenlijk, door en door eerlyk avonturier, die in onze hedendaagsche samenleving en in onzen tegenwoordigen roman eene zeer goede figuur maakt. KELLER heeft al het aan- trekkelyke van den ouden schelmen roman begrepen, maar gezorgd dat zyn held in alle opzichten van goeden huize zy. De roman „Van Huls" bezit de voortref felijke eigenschap verrassende ontmoetingen, aardige avonturen en vroolyke minnaryen op de boeiendste wyze te vertollen. Door de doodeenvoudige, maar aangry- pende schildoringen, door het schetsen der vele zonderlinge avonturen, waarvan het on doenlijk zou zyn ze hier alle op te noemen, en door de zoo veel andere uitmuntende hoodanigheden trekt deze roman onder het lezen meer en meer aan. Dit prcmlcboekwerk zal voor zoover do voorraad strekt den Abonné's in de volgende week worden aangeboden tegen 25 cents per deel. Ook kan door hen, geiyk reeds in een vorig nommer werd gemeld, eene keuze worden gedaan tusschen nog twee andere be- langryke werken van GERARD KELLER, waarvan het eene is getiteld en het andere: Eik dezer werken bestaat óók uit twee deelen, en elk deel zal eveneens mode voor zoover de voorraad strekt voor slechts 25 cents verkrygbaar zyn. Afzonderlyke deelen worden natuurlyk niet afgeleverd. Elk werk is op zichzelf compleet. Aan de universiteit albier zyn met goeden uitslag de volgende examens afgelegddoor den heer D. Eringa het voorbereidend examen in de godgeleerdheid; door den heer L. J. O. Willinck het 1ste natuurkundig examendoor den heer J. H. De Jong hot 2de natuurkundig examen; door den heer I. G. J. Evers het candidaats-examen in de geneeskunde; dooi den heer J. D. Doorman het doctoraal examen Novelle van A. Godin. Uit het Duitscli. in de geneeskunde. Tevens heeft de heer Oetgens van Waveren Pancras Clifford voor de vereenigde faculteiten van letteren en rechtswetenschap het facul- teits examen voor den Indischen rechterlyken dienst afgelegd. De algemeene vergadering van de Maat- schappy tot Nut van 't Algemeen heeft be sloten dat gedurende de drie eerstvolgende jaren elk jaar eene som van 1000 als sub sidie aan de Leidsche Kweekschool voor bo- waarschoolhouderessen zal worden verleend. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Obdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiteriyk morgen avond om 5.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Naar men nader verneemt, heeft de schah van Perzié bedankt voor het aanbod om tydens zyn verblyf in de hoofdstad, het paleis op den Dam te betrekken, wijl het Z. M. den Koning niet mogelijk is hem daar persoon- lyk te ontvangen. De Perzische vorst zal nu in een der hotels te Amsterdam zyn intrek nemen. Zondag-avond wordt hy daar ter stede verwacht, torwyi hy waarschynlyk Woensdag Don Haag zal bezoeken. Het gevolg van den schah bostaat uit drie ministers, vyf hofdignitarissen, zeven leden van het militaire huis, kamerjonkers, pages, dienaren, te zamen 40 personen. In de gisternamiddag door den gemeen teraad van Amstordam gehouden zitting kwam in eene (vroeger in geheime zitting behandelde) voordracht van curatoren van de stedelijke universiteit aldaar, om over te gaan tot de benoeming van een hoogleeraar, belast met het ondorwys in de theoretische chirurgie en do chirurgische propaedeusis. Deze voordracht werd met 20 tegen 8 stemmen verworpen. Na dezo beslissing werd namens curatoren voorgesteld prof. Korteweg to Groningen te benoemen tot hoogleeraar in do chirurgie, in de plaats van prof. Wurfbain. Met algomeene stemmen (éér.e in blanco) word prof. Korteweg als zoodanig benoemd. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten tot het aanschaffen van het noodige materiöel voor het besproeien van straten en wegen met water uit de waterleiding. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Juni van Port-Said; do „Seraarang," van Rotterdam naar Java; is 11 Juni Perim gepasseerd; de O! hoe heerlyk is het hier!" riepen zyuit; „ons tuintje is toch heel, heel lief." „Dat is het, lieveling; de regenachtige dagen mag ik anders ook wel, en al had het ook al dien tyd gehageld, i^ zou het niet eens gemerkt hebben. O, ik ben zoo dankbaar, dat uw papa mij aanbood by u te komen wonen." „Dat sprak toch eigenlyk vanzelf," zoido het meisje heel naïef. De jongeling lachte, zyne zuster was ook de bruid en toch scheen nooit iets daar ooit gelegen te komen of to schikken. Wel is waar behoorden zyne schoonouders niet tot diegenen, die in alles de nieuwste mode vol gen; dat kon men wel aan het tuintje zien, doch het waren openhartigo, eerlyko lieden van oud-Duitschen styl. „Ik ben blydo, dat het u by ons zoo goed bevalt," antwoordde Meta. „Zyt ge hier lieusch zoo naar uw zin?" „Ja zeker, vooral nu wy met de bruids visites klaar zyn." Daar kwamen opeens de kuiltjes weer te voorschyn „Daar zyn wy nog niet moe klaar; integen deel, ik wilde u voorslaan, dezen schoonen dag te gebruiken om de laatste en gewich tigste te maken. Myne beste vriendin woont heel ver van hier; daarom stelde ik met regenachtig weer de visite uit. Want, weet go, ge moet uwe mooie unilorm aandoen." „Nóg al eene vriendin!" riep do bruidegom ontzet. „En wie is dan wel die geheimzinnige vriendin, van wie ik vroeger nooit een enkel woord gehoord hob; on waarom moet ik my zoo heel mooi aankleeden? Ben ik zoo niet goed genoog?" „O, neen, gij moet er in volle uniform heen, met uwo schako en sjerp," antwoordde zy plechtig. Hij lachte. „Is uwe vriendin dan eene vrouw van rang, dat ik er myne schako voor moet opzetten en mijne sjerp aandoen? Dio draag ik alleen als ik dienst doe Het bruidje keek verdrietig; allo geluk scheen opeens vervlogen. „Ik heb het echter beloofddie sjerp staat u juist zoo goed." Plotseling viel haar iets in. „Wy zullen haar in fijn zydepapier wikkelen; dan kunt go haar voor de deur omdoen. O, doe my dat genoegen," vleide zy, met haar kopje tegen hem aanleunend. Zoaals zy daar stond, zou geen prins uit do tooversprookjes haar ge weigerd hebben, het flescbje met schoonheids water of den sprekenden vogel aan hare voe ten te brengen. De ridder van het ijzeren kruis gaf zyne toestemming om de sjerp in het zydepapier te wikkelen. Een uur na het eten begaf het paar zich op weg. De schoone officier in gala-kostuum, de bruid in korenblauw étamien, met een allerliefst stroohoodje. Haar linkerarm rustte op dien van haren bruidegommet den rechter- hield zy een langworpig pakje styf tegen hare borst, alsof er iets in was, dat leofdo. De jonge man was maar half in zyn schik; hy moest, meende hy, toch al eene hooi dwaze figuur maken, mot zyn liefje aan den arm, die het langwerpig pakje voorzichtig bleef vasthouden. Overmoedig groette hy naar rechts en links en uitte zyne nieuwsgierigheid over de vrou- welyke Phen'x, die in het geheel vroeger nooic naar hem gevraagd had. Meta verliet met haren ge'eider weldra het drukke gedeelte der stad en sloeg een zijstraatje in, waar hy, bruidegom, nooit te voren was geweest. „Voorwaarts," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Juni Perim; de „Zeeland," van Rotterdam naar Java, is 12 Juni te Marseille aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter standplaats de gemeente Urmond, J. M. E. D. Gulikers, candidaat-notaris te Maastricht- Met 1 Juli a. s.: a. den officier van adm. lste kl. J. C. Kluit, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsge breken, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van 1093 's jaars, en voor werkolyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloyión en tusschen de keerkringen, eene verbooging van pensioen van G75 's jaars; en h. be vorderd tot offic. van adm. lste kl., den offic. van adm. 2de kl. P. A. Molenaar. Verleend de volgendo pensioenen, als aan: A. C. Van Wachem, lste klerk by de Alge meene Rekenkamer, ƒ518; C. A. M. Mattern, verificateur lste categorie by 's Ryks belas tingen, ƒ1240; J. Muller, commies 2de kl. by 's Ryks belastingen, 377 W. A. Bly, id. lste kl., 536; C. J. Olifiers, id., 490; J. M. Roolant, id., 475; L. Van Ghert, id., 346; H. Scheller, id. 2de kl., ƒ327; J. J. Teunisse, id., 204G. F. Leibbrandt, id. lste kl., 602; L. E. Van Praag, ijl., 475; C. W. Both, id., ƒ314. Gemengd IN l»n w M. Op de beido Pinksterdagen werden met de stoomtram Leiden - Haarlem vervoerd 5403 personen, met eene opbrengst van 13(38. Gisteren kwam te Scheveningon een ton (800 stuks) nieuwe haring aan, ver zonden uit Lerwick van de bomschuit „Mi nerva," roeder N. A. De Niet. Tegen 4 uren werd vanwogo genbemden reeder op de ge bruikelijke wyze met een voortuig, waarop do driekleur wapperde het eerste zeebar: kot voor het Koninklyk gezin ten paleize bo- zorgd. Voorts werden proovon verzonden aan prins Albrecht van Pruisen, den groothertog van Saksen, don prins Von Wied, de ministers en den burgemeester der residentie. Eene ICatwykor schuit, schipper A7an dor Plas, mocht het gelukken met do stilte den Scheveningschen wal te bereiken. Do visch bracht in publieken afslag 38 op. Gisteren vertrokken weder enkele schuiten ter haringvisschery. Huizen, welke altyd hoogor en smaller sche nen te worden en door kleine groententuintjes van elkaar gescheiden waren, vertoonden zich aan het einde der straat, tot er eindelyk in het geheel geene huizen meer te zien waren. De jonge officier meende dat er hier of daar op de onbebouwde vlakte, welke zich ver toonde, eene villa moest liggen, doch hy be merkte niets dan boomon en weiland. „Nu zyn wy er," zeido de bruid opeens en stond voor eeno groote heining stil, welke een uitgestrekten moestuin omgaf. Achter in den tuin stond een huis, dat op don tuin uitzag. Doch haar bruidegom was zóó verbluft, dat by geen woord zei, en slechts met groote oogen naar de hooge, zwarte schoorsteenen bleef staren. Voor de deur nam het meisje haren arm uit den zynen, keek hem vroeiyk aan en deed haren helderen, kinderlyken lach hooren, waarop zy met lichten tred hot don kere portaal binnentrad en de trap begon te bestygen, welke hy nauwelijks in het donker kon onderscheiden. De lichte kleur van hot stroohoedje van zyne bruid was hem als eene leidsster op dien duisteren tocht. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1