N°. 8992. Don <1 ei*<l a j> 13 Juni. A0. 1889. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juni. Feuilleton. De kracht der liefde. LEIDSCE DAGBLAD. PEUB DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 muidtn.1.10. Fnnco per poet.v..... 1.10. Ationderlifke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ten 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten neer pleeternimte. Voor bet in- ceeeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd de heer P. A. A. Boeser, geb. te Schellinkhout, tot doctor in de Nederlandsche taal- en letterkunde, met academisch proef schrift, get.„Leven en werken van Marga- retha Jacoba De Neufville," en de heer A. Philips, geb. te Amsterdam, tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.„Reëele executie." Aan dezelfde universiteit zyn met goeden uitslag nog de volgende examens afgelegd door den heer W. F. J. Waghtho het cand.- examen in de rechten, en door den heer P. F. Augustijn dat in de geneeskunde. De Nederlandsche mail met berichten uit Batavia wordt morgenochtend alhier verwacht. Bij koninklijk besluit van 8 dezer zijn lo. de commissiën, welke met ingang van 1 Augustus 1889, gedurende één jaar te Leiden, Groningen en Amsterdam belast zullen zijn met het afnemen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 dei- wet van 25 Dec. 1878 (Staatsblad No. 222), samengesteld als volgt, en mitsdien benoemd van de commissie, welke zitting zal houden te Leidentot lid en voorzitter, dr. T. Zaayer; tot lid en secretaris, dr. D. Doyer, beiden hoogleeraar aldaartot ledendr. G. D. L. Huët, dr. S. S. Rosenstein, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., dr. H. Treub, dr. E. A. Van der Burg, hoogleeraren te Leiden van de commissie, welke zitting zal houden te Groningentot lid en voorzitter, dr. D. Huizinga, tot lid en secretaris, dr. A. P. Fokker, beiden hoogleeraar te Groningen; tot ledendr. H. A. Kooyker, dr. TV. H. H. Siinger, dr. J. A. Korteweg, dr. P. C. Plugge, hoogleeraron, en dr. H. E. Huider, lector te Groningen c. van de commissie, welke zitting zal houden te Amsterdamtot lid en voorzitter, dr. W. M. Gunning, hoogleeraar te Amster dam; tot lid en secretaris, dr. H. A. Zegers, te id.tot leden dr. P. K. Pel, dr. H. Herz, dr. J. W. R. Tilanus, dr. G. H. Van der Mey Jr., hoogleeraren, en W. Stoeder, buiten gewoon hoogleeraar te Amsterdam en is 2o. do commissie, die met ingang van 1 Augustus 1889 gedurende één jaar te Utrecht belast zal z(jn met het afnemen van de practische examens van arts, vermeld in art. 2 der gomelde wet, en welke com missie tevens belast zal zjjn met het afnemen van het practische examen van tandmeester, bedoeld in art. 8 dier wet, samengesteld als agawawawwat vwc .-j rrrggj jaw uae Novelle van A. Godin. Uit het Duitsch. 1) I. De bruidsvisite. Onder don noteboom, welke in den hoek van een ingesloten stadstuintje stond en een gedeelte zijner takken over den muur heen in den aangrenzenden hof liet hangen, terwijl de overigen een breed dak over hun eigen grond welfden, zat op een heerlijken Juni- morgen een jonge man. Hij was schoon als de dag; het was een waar genoegen hem aan te zien. Behaaglijk in een gemakkeiyken stoel gedoken, blies hy uit zyne korte pyp kringen in de lucht. Om zyne frissche, door zyno dunne blonde snorren niet geheel be dekte lippen, speelde een trek van innig ge noegen. Over zyne soldatenbroek van blauw laken droeg hy een chambre-cloack van roode zyde. De donkerroods foulard, welke los onder zyn hemdskraag was vastgeknoopt, deed zyn jeugdig, fri6ch gelaat nog meer uit komen en voltooide zyn buiselyk négligé. Toch dwaalden zyne oogen nieuwsgierig in het rond, alsof hy voor de eerste maal zich volgt, en zg'n mitsdien benoemd: tot lid en voorzitter, dr. L. C. Van Goudoever, hoog leeraar te Utrecht; tot lid en secretaris, dr. G. P. Wesselink, to id.; tot leden: dr. T. Halbertsma, dr. S. Talma, dr. H. Snellen, hoogleeraren te Utrecht; dr. P. Q. Brond- geest, dr. J. E. Van der Heulen, dr. Th. Dentz, lectoren, allen te Utrecht; ■dr. C. L G. Becht, te 's Gravenhage. Aanst. Zaterdag, 15 Juni, hoopt mr. C. C. E. d'Engelbronner, de yverige redacteur van den „Ned. Industrieel", te 's-Hage den 50sten verjaardag van zijne promotie te Leiden te gedenken. Naar wy vernemen, is door het hoofd bestuurvan den Bond „Maatschappelyk Belang" te Delft, in beginsel besloten tot de uitgave van een Maandblad en andere periodieke ge schriften, tor bestriding van do z. i. verkeerde opvatting van het coöperatie-systeem, zooals zich dit in de winkelvereenigingen „Eigen Hulp" vertoont, en voorts tot bevordering van alle die belangen, welke genoemde Bond volgens zyn programma voorstaat. De uitgevers-firma Erven J. L. Nierstrasz, te 's-Gravenhage, heeft de uitgave dezer ge schriften op zich genomen. Zooals reeds gemeld werd, is de wensch ter sprake gekomen, den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina ook dit jaar te 's Hage feesteiyk te herdenken. De voorloopige commissie, die verleden week de eerste stappen heeft gedaan om dit jaar wederom dien dag feesteiyk te vieren, had verschillende inwonors van 's-Hage uit alle kringen uitgenoodigd om gisteravond in het lokaal „Dihgentia" byeen te komen, ten einde deze zaak nader te bespreken. De uitkomst van deze samenkomst was dat zich eene voorloopige feestcommissie hoeft gevormd, welke besloten heeft nog tal van andere ingezetenen, ook die ten vorigen jare deel uitmaakten van het comité, uit te noodigen zich by haar aan te sluiten. Aan den heer T. E. W. Feitkamp, arts te Amsterdam, is door B. en Ws. toegestaan op te treden als privaat docent aan de ge- meenteiyke universiteit voor het onderwys der methoden van physisch onderzoek van den mensch. Dr. I. Dornseiffen heeft met ingang op 1 September a. s. eervol ontslag aangevraagd^ als conrector aan het Gymnasium te Am sterdam. Do luitenant ter zee 1ste kl. B. J. G. Volck, uit Oost-Indië in Nederland torugge- keerd, is op non-activiteit gesteld. Uit hot voorloopig verslag van het Af- deeling8 onderzoek in de Tweede Kamor van het ontwerp tot verlenging van den militie- dienst met één jaar, biykt, dat verscheidene leden bezwaren hadden. Zy wenschten defini tieve voorstellen, drongen aan op mededee- ling van de beginselen der Regeering in zake den militairen dienstplicht en vonden geene buitengewone omstandigheden aanwezig, die een voorstel als het ingediende rechtvaardigden. Andere bestreden die bedenkingen. Men wonschte dat de Regeering desnoods in comité zou aantoonen, dat de aanneming van het voorstel voldoende waarborgen schenkt by een eventueel in den loop des jaars uit- brekenden oorlog. Uit het voorloopig verslag over het ont werp van den heer Seyffardt blykt, dat ook daartegen vele bezwaren bestonden. Hen kon er geen karakter van noodwet aan geven. De indioning van het Regeerings ontwerp op den dienstplicht achtte men waarschijnlyk in October. Het ontwerp prejudicieerde op de verlenging van den diensttyd en den per- sooniyken dienstplicht. De voorsteller had niet aangotoond, dat door zyn voorstel de sterkte dor krygsmacht voldoende zou wezen. Andere bestreden deze bedenkingen en algemeen vroeg men eene raming der kosten. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, is 11 Juni Wight gepasseerd; de „Schiedam," van Rotterdam naar Buenos- Ayre8, vertrok 11 Juni van Lissabon; de „Gouverneur-generaal 's Jacob," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Juni van Suez; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Juni van Southampton; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Juni van Padang. Z. M. heeft aan S. Simons, gewezen be waarder der lsto klasse in het huis van be waring te 's-Gravenhage, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 206 's jaars. Benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment 's Gravenhage, ter standplaats de ge meente 's Gravenhage, H. J. Weve, candidaat- notaris aldaar. Met ingang van 1 Juli 1889, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor to Sliedrecht D. Rynders, thans in gelyke betrekking te Geertruidenberg. Benoemd P. S. Van Willigen tot burge meester der gemeente Haaften. Aan Carl Oscar Friedrich Brosin, geboren te Wehdem, vergunning verleend de genees kunst uit te oefenen op Noderlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde dat hy de wettoiyke bepalingen omtrent de uitoefening der genees kunst in Nederland stiptelyk nakome. Met ingang van 1 September 1889 aan dr. G. P. Seyn, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Roermond. Aan mejuffrouw M. A. T. Rodenberg, ge boren te Essen (Pruisen), mits zy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde ver- eischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys. D. Takes, met ingang van 1 Juli a. s., benoemd tot machinist by 's Ryks werf te Amsterdam. Den heer W. H. C. G. Keyzer, arts, met ingang van 16 Juni a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. by de zeemacht. Gemengd N t*uw«. Dat het der Leidsche schooljeugd niet aan humor ontbreekt, getuigen de kryt- opschriften, aangebracht op verschillende be- schryfbare plaatsen van den onbeschryflyk leelyken bouwval op den hoek van de Beschuit steeg, by de Hooglandsche kerkeene half afgebroken ex-woning, welken het ons zeer ver wondert dat daar nog langer wordt geduld. „Huis en tuin te huur", „Fort Loevestein" en „Lusthof," zyn de uitdrukkingen, waarin de spes patriae onzer stad hare bewondering openbaart. Gedurende de beide Pinkster- dagen werden door de Rynlandsche stoom- tramwegmaalschappy tusschen Leidon en Katwyk vervoerd ongeveer 5000 reizigers. By de Zondag jl. te Maastricht gehouden vlucht met oude duiven van de Postduivenvereeniging „de Ooiovaar", te 's Gra venhage, hielden eer.igo leden onderling wed vlucht met aangewezen duiven. De prRzen, daarvoor uitgeloofd, werden be haald door de duiven van de heereo F. H. M. Pontier, Nesle en J. J. G. Van den Berg, te 's-Gravenhage. De sergeant M. en de korporaal B. van de Jagers zijn tot soldaat gedegra deerd, uithoofde van het niet behoorlyk uit betalen van de soldy aan alle manschappen van een detachement lotelingen, dat zy van den provincialen adjudant hadden overgenomen. By onderzoek is gebleken dat de sergeant het uitbetalen der soldy aan den korporaal had opgedragen, tervvyi de korporaal te voren de manschappen had aangemaand, hunne soldy niet aan te nemen. Een en ander was tusschen amggMM—OltlL..HIW 1WI hier bevond. Het was een ouderwotsche, kleine hof, in hot geheel geen model-tuintje, met zooveel bloembedden als men maar had kunnon aanleggen; de bonte kleuren der bloe men vormden een prachtig, veelkleurig tapyt, door de natuur zelve geweven, dat zulk een heerlyken geur verspreidde, alsof het met odeur van „eau do mille fleurs" ware door trokken. De muren, welke het tuintje omringden, waren geheel onder de breede bladeren der klimop bedolven, en niet ver van daar ston den hooge vlierboomen, waarin de lyster zong. In het midden van de kleine gaarde klaterde eene springfontein, van rozenstrui ken omgeven, welke met halfontloken bloe men prykten. Vooral op dit lieflyk plekje was de bezitster byzonder trotsch. In iederen hoek van den tuin waren kleine banken aan gebracht, welke lieflyke rustplaatsen aanbo den. Vlak tegenover den noteboom stond ook een zetel, aan den voet van een kleinen heuvel, op welks top zich een latten tuin huis, aan do zyde der straat, bevond. Hen kon niet zien wat er van binnen voorviel, maar door de vensters kon men zien wat er op de straat gebeurde. Het sneeuwwitte tafellaken, dat op de tuintafel lag, toonde aan, dat men hier had ontbeten nu echter waren alle zetels leeg. Een beval lig jong meisje rangschikte de kopjes en borden in een vlakken korf; nu en dan zag zy van haar werk op en wierp, door het gebladerte heen, een vriendeiykon blik naar den noteboom. Vervolgens zette zy de suiker vaas, het roomkannetje en het broodbakje op een theeblad, en stapte vlug met den lichten last de trap af. „Eindelyk 1" riep de jonge man en breidde de armen uit, zonder van zyne plaats op te staan. „Komt ge nu?" Zy bleef midden op het smalle voetpad staan; de gouden zonne stralen mengden zich met den glans van heur kastanje-bruin haar, een vriendelyk knikje bewees dat zy de naar haar uitgebreide armen bemerkte, doch zy hield zich niet op, en stapte vlug op het huis af, dat met zyne lichtroode verf en groene jaloezieën er even vroolyk uitzag als de veelkleurige bloemper ken in het tuintje. Na eenige minuten kwam zy terug; zy hield den witten boezelaar met den linkerarm byeen, en onder den rechter hield zy een Russischen schotel vast. Vriendelyk lachte zy den wachtende toe, en liet daarby twee bekoorlyke kuiltjes z en, welke zonder twyfel dezelfde lieve kuiltjes waren, waarop zyn hart eens schipbreuk had geleden. Zy stond het lachend toe, dat de jonge man haar een kus gaf, want zy was immers met hem verloofd Vlug als een eekhorentje ontglipte zy aan zyne omarming, zette zich aan een tafeltje en begon jonge erwten uit te doppen. „Nu mag ik er wel naar zien, maar naar het wasschen der theekopjes kyken, dat mocht niet." „Nu ja, dat is ook heel iets anderserwten- schillen kunnen niet in scherven vallen," ant woordde zy, en lachte daarby zóó schalks, dat hy haar nog eens omarmde, en dat wel zóó onhandig, dat de schotel met erwten omsloeg. „Daar hebt ge 't al!" „Nu, gy moet roy ook aankyken, en niet de oogen op uwe handen laten rusten!" „Dus moet ik met de handen in den schoot zitten, omdat gy uwe pyp neergelegd hebt?" zei ze. „Papa noemt rooken eene gewichtige bezigheid." „Hoor de lijster eens heeriyk zingen." Beiden luisterdenhot was zóó heeriyk om hen heen, en zy gevoelden zich zóó gelukkig, alsof zy in eene tooverwereld waren, waar van men wel oog3 in sprookjesboeken leest. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1