sleepboot, reeds een eigenaardig gezicht op leverde. De wedstrijden waren tegen elf uren aango- kondigd, doch begonnen eerst te ruim één uur. Het feest begon met het nummer der twee- rioms inrigged gieken (seniores). Prysde groote gouden medaille der Vereeniging of f 100 on 3 zilveren medailles. Promie: een kunstvoorwerp, ter waarde van de inleggelden. Ingeschreven waren de volgende vereenigin- gen: Ainslel (Amsterdam) met Colibri; Beut- solier Turn- u. Nuderverein (Rotterdam) met Schwalbe; Fortuna (Amsterdam) met De Rui;'- ter; La'ja (Delft) met Koko; Neptunus (Am sterdam) met GeertruidaNercus (Amsterdam) met ThetisSirene (Amsterdam) met Yum- Yum; Triton (Utrecht) met I. Laga dong echterniet mode om hare krach ten voor het nommer der „oude vier" te sparen en Amstel moest het al heel gauw door het breken van het voetenbankje van een der roeiers opgevon. Triton nam al dadelijk de leiding op zich, doch werd dra ingehaald door Nereus, wier ploeg in een fraaien stijl roeide. Fortuna was haar bij het naderen der boeien evenwel voor gekomen, doch door het richten op eene ver keerde boei, verloor zij op Nereus, die nu het eerst hare boei omging, waardoor Fortuna nog meer achterraakte en eindelijk bleef liggen. De uitslag was dat Nereus 't eerst aankwam in 14 min. 48 sec.Triton in 14 min. 54*/s sec. Voor het nummer der jonge Skiffs (prijs eeijs kunstvoorwerp of f 00 en eene zilveren medaille; premie: een i kunstvoorwerp ter waarde van de inleggelden) waren ingeschreven Amstel met Najade; J)e Hoop (Amsterdam) met Never Mind; Lagg met BandyNeptunus met Tjappa; Njord mot Eenzaamheid. Laga kwam ook thans weder niet uit. Amstel nam het eerst do leiding op zich, doch word eindelijk door Neptunus en Njord ingehaald De uitslag was, dat Neptunus 't oerst aan kwam in 6 min- 40 sec.Njord het tweede in 6 m. 53'/5 sec. Daarna kwamen Amstel en Hoop. De aandacht was op 't sterkst gespannen voor het volgend nommer: „de jonge vier". Prijseen zilveren lauwerkrans en 5 gouden medailles, uitgeloofd door de eereleden. Premie een kunstvoorwerp ter waarde van de inleg gelden. Deelnemers Fortuna met Tromp; Be Maas (Rotterdam) met Sirene; Njord met Facultas Medica; Sirene met Van Speyck. Njord schoot dadelijk voor, onmiddellijk gevolgd door Maas en Sirene. Njord en Maas bleven eerst vrijwel bij elkaar, doch Sirene haalde mooi op en bleef Njord volgen. Terwijl de anderen bjj het richten op hunne boei eene bocht maakten, ging Njord regel recht er op af, zoodat z(j hot eerst de boei omging, mot een groot verschil tegenover de anderen. Op de helft van de terugbaan was de afstand tusschen Njord en Sirene ongoveer drie boots lengten, tusschon Sirene en Maas ééne lengte, tusschen Maas en Fortuna anderhalve lengte. Njord kwam 't eerst aan in 13 min. 301/s sec., Sirene 13 min. 42'/s sec., Maas 13 m. 52 s., Fortuna 14 min. 13J/5 sec. De geestdrift van de Leidenaars voor deze overwinning van Njord was ongekend. Overal, waar Njord in haren overwinnenden tocht langs de toeschouwersbooten roeide, hief de muziek het Njordlied aan, maar zy' werd overstemd door het gezang van jonge toe schouwsters, die, wuivende met hare zakdoe ken, met vuur dit lied zongen of de wakkere vrienden hartelijk toejuichten. Toen de overwinnaars langs de booten terugkeerden, wierpen de jonge dames hun de bloemen toe, welke zij op den boezem had den gedragen, en wederom werd van alle zijden het Njordlied aangeheven en wederom daverden de toejuichingen, welke nog met meer geestdrift weergalmden, toen de ploegen van de overige studenten-roeivereenigingen fraaie bloemkransen aanbrachten en daarmede de overwinnaars bekroonden. Dit blijk van collegialiteit werd evenzeer warm toegejuicht. Deze wedstrijd was beslissend en heeft uit gemaakt dat Njords „jonge vier", die te Haar lem de andere studenten-vereenigingen ver sloeg, thans onbetwist de eerste ploeg van het land is. De strijd voor de vierriems-wherries met stuurman (prijseen kunstvoorwerp met 3 zil veren medaillespremieeen kunstvoorwerp ter waardo van de inleggelden) bleef beperkt tusschen Amstel en Neptunus. Amstel won het van Neptunus met ongeveer vyf lengten in S m. 50 sec. Even klein was het getal deelnemers voor het nummer der „oude" Skiffs (prijs: een kunstvoorwerp on eene zilveren medaille; premie: een kunstvoorwerp ter waarde der inleggelden). Deelnemers waren de heeren G. Jurrjens (de bekende schaatsenkampioen) van Amstel en F. Schilling (de Amsterdam- sche skiff kampioen) van Fortuna. De heer J. >E. Van Ehede Van der Kloot van Njord dong thans niet mode. Deze tweestrijd was zeer belangwekkend, omdat tot het laatste oogenbhk de uitslag onbeslist scheen. De twee mededingers hingen als hot ware aan elkaar; beiden roeiden zy met een mooien slag en by de aankomst scheon het alsof de strijd onbeslist zou blijven, daar beiden bijna te gelijkertijd aankwamen. Toch bleek het dat Jurrjens ééne seconde eerder was aangekomen, nl. in 6 min. 37 sec. Eveneens een hoofdnummer was dat der „oude vier." Pry's de groote gouden medaille of f 200 en vyf zilveren medaillos. Het Leidsch Studentencorps loofde uit voor de eerst aan komende studentenploeg de verguld zilveien corpsmedaille, en zoo deze ploeg tevens don prijs won (botgeen geschiedde) ontving zy in plaats van de gouden medaille der Yereeni ging een kunstvoorwerp. Premie een kunst voorwerp ter waarde van de inleggelden. Deelnemers waron Laga, Neptunus, Njord en Sirene. De volgorde was eerst Neptunus, Njord, Laga en Sirene, doch met zóó'n klein verschil, dat allen byna gelijk waren en ook bijna te gelijk de boeion omgingen. Njord draaide het oerst om de boei, onmiddellijk gevolgd door Laga (welke ploeg niet in de „jonge vier" had medegeroeid). Sirene won mooi op Nep tunus en kwam na Laga. Aldus bleef de volg orde Njord, Laga, Sirene en Neptunus. Laga scheen aan Njord te kleven en bestreed dezen mededinger tot het laatste oogenblik. De lieve vriendinnen van Njord hielden, om zoo te zeg gen, haar hart vast. Nu waren zy stil ge worden van angst, maar toch was Njord eene halve bootslengte voor en toen zij dit zagen, riepen zjj, zoo luid zij konden, Njord ter aan moediging toe. Van alle zjjdon klonk over het water„haal op Njorden „haal op Laga De beide ploegen spanden hare uiterste krach ten in en inderdaad kwam Njord aan vóór Laga. Laga had de nederlaag geleden, doch zulk eene nederlaag was byna een.o overwinning. Njord had de baan afgelegd in 13 min. 23'/2 sec., Laga in 13 min. 25'/s sec., Sirene in 13 min. 39 sec. Bij vergelijking ziet men dus dat Njord's „jenge vier" 13 min. 30'/5 sec. noodig had om den prijs te winnen en Njords „oude vier" 13 min. 23'/2 sec., welke laatste tijd zeker nog korter zou geweest zyn, indien de „oude vier" niet met meer wind dan de „jonge vier' had te kampen gehad, want het was lang zamerhand harder gaan waaien. Met groote belangstelling werd ook het volgend nummer gevolgd, nl. dat der „jonge twee". Pry's de groote zilveren medaille der Vereeniging en een kunstvoorwerp; premie: een kunstvoorwerp ter waarde der inleg gelden. Deelnemers warenAmstel, Baveniria (van Deventer), Be Maas, Nereus, Njord, Sirene, Triton, Willem III, (van Amsterdam). Het afgaan was prachtig. Byna gelijk, eenigszins in schuine richting, schoten de acht deelnemers in 't eerst door 't water. Sirene was aan de spits, doch gaf het spoedig op en keerde terug. Njord nam toen de leiding op zich en Nereus volgde, terwijl Baventria, Triton en Maas krachtig aanhielden. Njord nam het eerst de boei, even daarna gevolgd door Baventria. Doch kort na de boei gaf Njord het op, welk voorbeeld door Nereus werd gevolgd, zoodat Baventria voorkwam, gevolgd door Triton. Maas kwam het derde. Aldus bleef de volgorde, zoodat Baventria, voor welke jonge vereeniging dit de eerste groote overwinning was, 't eerst aankwam in 16 min. 25'/s sec., Triton 16 min. 36>/j sec., Be Maas 16 min. 44 sec. Luide toejuichingen gingen er op voor Ba ver.tria. Hot nummer voor de travelling cances (prys: een kunstvoorwerp en eene zilveren medaille; promie: een kunstvoorwerp ter waarde der inleggelden) was spoedig beslist. Er waren twee deelnemers: de heeren P. F. J. Noorduyn, van Baventria, en D. M. De Heer, van Be Maas. De hoer Noorduyn word door den wind uit den koers gestuurd, zoodat de heer De Heer den prijs won in 10 min. De heer Noorduyn kwam 5l/t sec. later. Het negende nommer van het programma was: double sculls zonder stuurman. Alleen Laga was ingeschreven. Deze ploeg, die niet voor den prijs in aanmerking wenschte te komen, hoeft tot opluistoring zich een oogen blik op de baan vertoond. Voor vierriems-uitleggers met stuurman was Njord alleen ingeschreven. Dit nommer werd om het gevorderde uur en de grooter gewordon golving van het water niet geroeid. Ook het nommer voor de sloepen bleef achterwege. By roeiwedstryden op het Galge water wordt dit nommer onder grooten byval steeds vervuld door de jongens van de Kweek school voor Zeevaart, voor wie thans echter de tocht te ver was. Na afloop van den wedstrijd ging het naar Leiden terug; de genoodigden verzamelden z;ch met het bestuur van Njord aan een maaltijd in de sociëteit „Hinerva", waarna op „den Burcht" prijsuitdeeling werd gehou den, waartoe men in optocht met muziek en fakkeltocht door eenige hoofdstraten trok. In „Minerva" werd het zoo welgeslaagde feest besloten. Het aantal bezoekers van den Schevoningschen wielerwedstrijd was gisteren niet zoo groot als op Hemelvaartsdag, het geen waarschijnlijk is L. wijten aan het twijfelachtige weer hoewel het zich vry goed hield (wel was er veel wind) of aan het wel wat te kort op elkaar volgen der kampstrijden. Toch waren er nog zeer veel menschen, die blijkbaar met groote belang stelling den stryd gadesloegen. Bij deze Nationale Clubwedstrijden werd de „Leidscho Wiolrijders-Vereeniging" ver tegenwoordigd door drie harer beste rijders, (een vierde was plotseling verhinderd om uit te komen), die de namen „Van Houten's Cacao," „Blooker's Cacao" en „Korff's Cacao" hadden aangenomen. De uitslag toonde aan, dat „Van Houten's Cacao", zooals altijd, de beste was, daar by don eersten prys behaalde. Dat „Blooker's Cacao" niet gemakkelijk voor „Van Houten's" onderdoet, bleek duidelijk uit het feit, dat deze met een betrekkelijk klein verschil den tweeden prys verwierf. Dat deze namen de algemeene hilariteit van het publiek opwekten, zal wel niet be hoeven vermeld te worden. Deze overwinningen zijn te eigenaardiger, daar dezelfde heeren juist veertien dagen ge leden ieder eene bronzen medaille behaalden, door de „Leidsche Wielryders-Vereeniging" voor hot afleggen van 80 K. M. in 5 uren beschikbaar gesteld. De aanstaande tochten vande Rotterdamsche wielrydersclub zjjn: 10 Juni naar 's-Gravenhagevertrok 9 uren van het Westplein. 16 Juni bondstocht van Leiden, Noordwjjk, Katwijk, Den Haag naar Scheve- ningen; 7'/2 uur van de Heulbrug. 23 Juni naar Utrecht; 7 uren van do Nieuwe Plantage. 1 Juli roadrace over 50 KM., handicap op roadsters boven 18 KG. Eindelijk, na 9 weken, is er een eind gekomen aan de onzekerheid, waarin men te Amsterdam verkeerde omtrent het lot van de 4'/,-jarige Hendrika Blok, uit de Engelsche steeg, perceel 21. Zaterdag avond circa 6 uren is het lijkje opgevischt uit een daartegenover liggenden kelder onder perceel 24, waaiin een put is, welke gebruikt wordt voor straat reiniging. Reeds geruimen tijd werd geklaagd over de onaangename lucht, welke uit dien kelder opsteeg, doch men koesterde geen argwaan. Ook Zaterdag-avond was men bezig water te putten, maar, daar het niet geregeld naar boven kwam, deed men onderzoek en haalde het lijkje in verregaanden staat van ontbinding op. Na schouwing is het naar het politiebureel Oudebrugsteeg gebracht, in tegen woordigheid der ouders. Dr. Mezger is voor het gerecht te Wiesbaden verschenen ter behandeling van de inbeslagneming zijner eigendommen; hjj verklaarde onder eede dat hy Wiesbaden niet zou verlaten. Bij decreet van den regeerings- president te Wiesbaden werden de genees heer en zijne echtgenoote als Pruisische onder danen genaturaliseerd. Morgen, Woensdag, zal het gerecht uit spraak doen. Uit Athene wordt gemeld dat de wanordelijkheden op Candia niet van era- stigon aard zijn. Het betreft hier alleen twis ten onder de verschillende partyen. Omtrent de onweders, wolkbreu ken en overstroomingen in Duitschland, wor- don nog de volgende bijzonderheden gemeld. Tal van arbeiders zijn, ten gevolge daarvan, broodeloos geworden, naar men schat, te Reichenbach omstreeks 1000. Ook te Zwickau en Glauchau heeft het hoogwater groote schade aangericht. Nabij Meckenheim, waar van het station een eiland geleek, werd een trein door d6n stroom tot slaan gebracht e de reizigers bloven zoolang gevangen, tot ee troep mannen met hooge waterlaarzen he met behulp van planken, ladders en andet voorwerpen op het droge hielp. Het geheel Isar- en Loisachdal gelijkt één meer en ook d vlakte rondom Freising staat geheel ond< water. BUITENLAND. Frankrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden zeide c heer Lockroy, dat de heer Jules Ferry gi sproken heeft uit naam van alle republikeins en dat men niet moede zal worden in hi voortzetten der pogingen, welke de volkome verwezenlijking van het programma der repi blikeinen ten doel hebben. By de daarop voortgezette behandeling va de begrooting voor openbaar onderwys b streed de heer De Mun de verschillende cijfer door den heer Jules Ferry opgegeven. De heer Fallières, minister van openba; onderwys, antwoordde en gaf als zyne ove tuiging te kennen, dat het land by de aar staande verkiezing zal erkennen, dat de rep: bliek veel aan het openbaar onderwys te koste heeft gelegd en dat deze arbeid di derde republiek de roem van het land z zyn. Wat tot dusver tot stand is gebrach mag gerust aan het oordeel der kiezers worde onderworpen. Het „Journal des Débats" meldt de arrc tatie van kapitein Fleuchat, werkzaam 1 den staf van het ministerie van oorlog. Ook de militaire onder-intendant Reichei werkzaam by het departement van oorlog, te middernacht aangehouden en naar de g vangenis overgebracht. Naar men verzeker is deze maatregel het gevolg van nieuv huiszoekingen, waarby belangryke papien zyn gevonden, voornamelyk ongeveer 60,00 brieven, door Boulanger ontvangen. De Boulangisten zyn zeer ontsteld over dei aanhouding. Eene byeenkomst, welke Zondag d<x de Boulangisten te Angoulóme zou wordf gehouden en door een feestmaal zou wordi gevolgd, is door de politie verboden. Er z\ 34 personen gevangengenomen wegens h aanheffen van den kreet: „LeveBoulanger De heeren Déroulède, Laguerre, Laissant t Richard behooren tot de gearresteerden; hadden namelyk tegen de handelingen d politie geprotesteerd, en ook de menigte kwa daartegen op. De troepen zyn in de kazeri geconsigneerd. De „Presse" van Parys bevat, naar aanli ding dezer arrestatiön, een protest van h comité der party, en aan de „Temps" wor uit Angoulèmo van den lOden gemeld, d Laguerre, Laissant en hunne ambtgenoot! weder in vryheid zyn gesteld na een verho voor den procureur der republiek. Hede Dinsdag, zou dit incident in de Kamer v: Afgevaardigden ter sprake kornen- Dnltnohland. Tegen de „Oberschlesische Grenzzeitunj is eene vervolging ingesteld wegens het t leedigen van den hertog van Coburg. E blad had op afkeurende wijze gesproken ov een ongeteekend schotschrift, getiteld „Et programma van de 99 dagen," waarin keizer Frederik en de leden der vryzinnige par werden aangevallen. Met do 99 dagen v> natuurlyk keizer Frederik's korte rogeering tyd bedoeld. Tot dusver was niet openlyk bekend d de hertog van Coburg de schryver was v; dit stuk. De schah van Perziö is gisteren te Berlj aangekomen en aan het ryk versierde ce traalstation plechtig ontvangen. Eene eerewac was aldaar opgesteld en een muziekcor speelde het Perzische volkslied. Met don keiz bevonden zich aan het station de prinst graaf Herbert Von Bismarck, de veldmat schalk Blumenthal, verscheidene andere hoo geplaatste personen, de leden van het Pt zicho gezantschap en de Russische militai attaché. De keizer omhelsde den schab, druk hem herhaaldeiyk de hand, stelde hem a de prinsen voor en schreed met hem lan het front der eerewacht. Daarop werd de toe naar het paleis „Bellerue" aanvaard, waar! de schah met den keizer vooruitgingen een met vier paarden bespannen rytuig. De talryke menigte juichte de doorluchti personen luide toe en by het doortrekk van de Brandenburger poort weerklonk saluutschoten. Ook by het paleis „Bellevu was eene eerewacht opgesteld. Nadat de keil zich met zyn gast in het paleis had begevf I

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2