Gemengd N lenwa. Met het tegenwoordig zoo heer- lyke zomerweder komen velen uit Leiden en Haarlem de inderdaad zoo prachtigo om streken van Hillegom en Lisso bezooken. Hot reizigersverkeer op de stoomtram Leiden Haarlem neemt dan ook dagelyks toe. Met het oog daarop, heeft deze Stoom- tramweg-Maatschappy onlangs weder twee nieuwe personen-rijtuigen besteld by den ook in het buitenland zoo gunstig bekenden fabrikant den heer J. J. Boynes, te Haarlem. Het lijk van den drenkeling, te Scheveningen bezuiden hot kanaal voor de watervervorsching aangespoeld, is herkend als dat van H. B wonende te's-Gravenhago, vader van een gezin van 11 kinderen. Het „Nbl. v. Ned." heeft weer eene nieuwe bezending brieven van zijn medewer ker uit Argentinië gekregen. Het eerste door het blad geplaatste schrijven dezer reeks loopt over een bezoek aan Rosario de Santa Fé, dat als stad, over het geheel genomen, een slechten indruk op den heer Van Waalwijk heeft gemaakt. Zijne eerste visite gold don Nederland3chen consul, 't Bleek een Duitsclier te zjjn, zekere heer Jurggens, en bovendien een allesbehalve beleefde Duitscher, die den hoer Van Waalwijk, ofschoon deze van een aanbevelingsbrief aan den consul was voor zien, met een snauw en een grauw te kennen gaf, dat hjj hem genoegen zou doen met zoo spoedig mogelijk weer heen te gaan. Van de Nederlanders te Rosario wist hjj niets; hij had wel eens gehoord dat het verscheiden niet schitterend was gegaan, maar, waar zij beland waren, dat kon hij niet zeggen„Das war nicht seine Sache." De heer Van Waalwijk liep na deze hoofsche ontvangst een straatje om, ten einde weer in zijn humeur to komen, maar dat was eene kunst, war.t hier en daar zakte h(j tot aan de knieën in de modder. De voornaamste straten heeten geplaveid, maar de diepe gaten zijn schier even talrijk als do steenen. Rosario heeft ook een emigranten hotel, doch dat is al even miserabel als de rest. Hierbij vergeleken, is dat van Buenos- Ayres een paleis, 't Is een groot gebouw in den vorm van een stal, en daarin liggen plan ken op schragen, om als ledikant- dienst te doen. Om er te komen, moet men letterlijk door de modder waden, waarvan het inwendige dan ook overal de sporen draagt. Het eten, vroeger allerbedroevendst slecht, was nu iets beter. Nederlanders waren gelukkig niet in dien stal. Of er zich in de stad bevonden, waar weinig omgaat, zou door den heer Van Waalwijk worden onderzocht. Zjjn ze er niet meer, in elk geval zijn er geweestwant meerdere Hollandsche gezinnen, op weg naar het noorden des lands, schenen na acht uren sporens er al genoeg van te hebben, en zou den het daar maar eens probeeren. Op het oogenblik, dat dit schrijven uit Rosario werd afgezonden, was de omgeving der stad over stroomd. De eerste der vier Beurs-vacan tie- dagen, waarop door de „Vereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam geene officiëele noteering der fondsen wordt opgemaakt, is vastgesteld op Zaterdag 8 Juni. Terwijl Zondag -middag na af loop van de te Rotterdam gehouden verga dering der sociaal democraten, waar Domela Niouwenbuis eene lezing hield, do politie de socialisten, die in optocht gingen, naar het station der Hollandsche spoor vergezelde, ontstond er nabij de Delftsche Poort eene vechtpartij van socialisten tegen Rotterdam- sche burgers, doordat twee der eersten een paar hoeren slagen toebrachten met zooge naamde ploortendooders, welke ze voor die gelegenheid bjj zich hadden gestoken. Er werd aan een heer, die stond te kijken, een gat in het hoofd geslagen, waarop de burgers zóó kwaad werden, dat de politie de handen vol had om de socialisten in bescherming te nemen. De beide socialisten, die geslagen hadden, hadden zich inmiddels uit de voeten gemaakt, maar werden spoedig achterhaald en naar de politiepost aan de Galerij gebracht, waarna de rust wederkeerde, en Domela Nieuwenhuis ongehinderd, door oen paar honderd menschen, die de bekende anti-socia- listendeuntjes zongen, omgeven, zich naar het station begaf. RNbl.) Toen verleden week de sneltrein van Vlissingen naar Broda b(j een tusschen- station in aantocht was, bevond zich eene op post staande wachteres in hevige onge rustheid, daar zy meende haar kind, eenige meters van haar af, spelende te zien tusschen de rails, waarover die trein moest voorbyryden. Wat te doen? Nog enkele oogenblikken on het was te laat. Mot de seinvlag in do hand, nam zy ijlings een sprong de rails over, struikelde en slechts haar seinvlag werd middondoorgere- den, terwyl haar kind veilig zat te spelen op eenige schreden buiten het spoor. De sneltrein snorde voorby, moeder en kind waren onge deerd, maar de vrouw was zóó ontsteld, dat zy in de eerste oogenblikken sprakeloos was. Een gedeelte der zoutziederij van de firma De F., te Breda, is gisteren in gestort, waarschy'nlyk doordien het dak niet genoeg ondersteund was, daar men juist aan het herstellen was. Twee metselaars werden onder het puin bedolven. Een is er byna on gedeerd uitgehaaldde ander echter in zulk een toestand, dat hy met eene ernstige wond moest weggevoerd worden. Te Dalerveen (Zuid-Drente) heeft de bliksem eene boerdery in vuur en vlam gezet, zonder dat men iets heeft kunnen red den. Twee paarden zyn mede gedood. Men schryft van het eiland Tolen: Er is hier een effecten-kantoor „gesprongen", dat by voorkeur gezocht werd cjoor kleine kapitalisten. Neringdoenden, landbouwers, ren teniertjes brachten er hunne zuurverdiende penningen, aangelokt door eene hooge rente en door de „joviale" behandeling van den chef der firma. Het kantoor bestaat nog maar nauwelijks enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er voor eene waarde van 2 a 3 ton onder beheerd werd. Voor een effecten-handelaar op ons eiland en in verband met den aard der clion- teele, beteekont dit nog al wat. Er zyn men schen, die, van welgestelde, thans behoeftige lioden zyn geworden. Hun geheelo kapitaalrje is in den gefailleerden boedel. Hoe ongeloof- lyk het klinke, dio menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zyn er zonder eenig bewus. De teleurstelling en de verbittering zyn groot op het gansche eiland. Het juiste cyfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet bekend worden, daar er eene schromelyke slordigheid in het beheer moet gevonden zyn. NR. C.) Op den avond van 22 Meiisin het middengedeelte der Rynprovincie een heldere llchtkogel waargenomen. Iemand te Sinzig zag hem om 11 uur 25 min. des avonds, zich langzaam van Oost naar West bewegen. De kogel kwam uit hot sterrenbeeld de Dol- phyn en verdween by de heldere ster Attair in den Adelaar. Do meteoor straalde in diep blauw licht en liet na zyne verdwyning een rooden streep achter; de beweging duurdo omstreeks 10 seconden. Te Osterrath zag men den meteoor tus schen den Adelaar en Antinous en zich lang zaam naar het schild van Sobieski bewegen, waar de kogel verdween. De schynbare mid- deliyn van den kogel schatte men op vollemaansdoorsnedezyne baan was hori zontaal. De naar Kopenhagen terugge keerde Groenlandreiziger, dr. Nansen, heeft met zyne lotgenooten zooveel ïyden en ge varen te verduren gehad, dat men gaarno hun zeggen gelooft dat zy hot waagstuk tegen geen prijs willen herhalen. In het mid den des lands mot zyne groote gletschors, sneeuw- en ysvelden, had het ijs zelf hot voorkomen van eene golvende oppervlakte; de koude was verschrikkeiyk (45 tot 50 graden Celsius onder nul). Geen levend wezen, uit genomen twee sneeuwmerels, werd gezien in die uitgestrekte sneeuwwoestyn, wier diepte dr. Nansen op verscheidene duizenden voeten schat. Van zoogenaamde oasen, welke er zouden zyn, heeft liy niets bemerkt, en de reizigers hebbon in het binnenland geen spoor waargenomen van boomen of grasgewas. buitenland. Frankryk. In de zitting, welke gisteren door de Kamer van Afgevaardigden werd gehouden, deelde de voorzitter mede dat de heer Laguerre ver lof had gevraagd, de Regeering te interpellee- ren over het Hooggerechtshof, doch dat hy (voorzitter) meende, die interpellatie niet te mogen toestaan. De heer Laguerre zeide dat, indien geen verlof tot de interpellatie werd gegeven, de openbare meening een streng oordeel zou vel len over deze weigering. Naar aanleiding dezer woorden ontstond een heftig tumult en op den heer De Cas- sagnac werd de censuur toegepast, omdat hy den republikeinen verweet, dat zy zelfs geene gelegenheid wilden geven, om de lage parodie te rechtvaardigen, welke door den Senaat als Hooggerechtshof werd gespeeld. De heer Andrieux interpelleerde daarop de Regeering over hare tusschenkomst in de zending van het Hooggerechtshof, en beschul digde haar, een politie agentschap te zyn. Deze uitdrukking gaf tot nieuw rumoer aanleiding, te midden waarvan de minister president, do heer Tirard, levendig protesteerde. De heer Andrieux zette na eene poos zyne rede voort en gaf als zyne meening te ken nen, dat de Regeering zich ten opzichte van Boulanger in eene moeilyke zaak had gewik keld, daar zy zelve niet wist, waarop de zaak eigenlyk zou neerkomen. Het Hooggerechts hof wachtte thans nog op bewyzen en de be noemde commissie kon toch niet altyd blij ven bestaan. De Kamer mocht niet uiteengaan, terwyl zij zulk eene dictatoriale macht ach terliet. De minister van justitie, de heer Thévenet, verklaarde dat de Kamer geen recht van con trole op de commissie hoeft. De heer Laguerre zeide daarop„Gy zult toch moeten toestemmen dat er geen aanslag heeft plaats gehad. Gy hebt geen enkel be- wys tegen generaal Boulanger kunnen bij brengen. Indien er een aanslag is gepleegd, dan is dit door u geschied. Ten slotte werd met 331 tegen 209 stom men tot do eenvoudige orde van den dag overgegaan. Deze „orde van den dag" was door den heer De Cassagnac gemotiveerd geworden. Na haro aanneming word de beraadslaging over de begrooting voortgezet. De gezanten van Duitschland en Oostenryk woonden de rumoerige zitting by. De Senaat beraadslaagde over de verdere artikels van het militaire wetsontwerp. Perrin, die onlangs een pistoolschot op president Carnot loste, is door het correctio neels hof tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Parysche correspondent der „Pall Mall Gazette" vermeldt het gerucht, dat de tentoonstelling niet in October, doch zoo laat mogelyk vóór den winter zal gesloten en in het begin van 1890 weder geopend zal wor den. Volgens den correspondent zou dit plan in den ministerraad ernstig overwogen zyn. Duitschland. Op het redactiebureel dor „Westfdlische Volkszeitung" is eene huiszoeking ingesteld, welke echter niets opleverde. De hoofdredac teur dr. Fusangel is voor het gerecht ge daagd. Men had gemeend hier het middel punt der werkstakersbeweging te vinden, doch ontdekte niets verdachts, behalve eene som geld, voor de werkstakers ingezameld, welke verbeurd verklaard werd. De toestand in Westfalen blyft vrywel dezelfde; overal heerscht orde; men ver wacht dat de beweging spoedig geëindigd zal zyn. De „Post" meldt dat keizer Wilhelm bij zyne reis naar Engeland vergezeld zal worden door graaf Herbert Von Bismarck, minister van buitenlandsche zaken. De keizer gaat naar Engeland aan boord van zyn stoom jacht „Hohenzollern" en zal door twee oefe- ningssmaldeelen benevens de „Irene," die onder bevel staat van prins Heinrich, worden vergezeld. Keizer Wilhelm verlegt dezer dagen zyne hofhouding naar het herbouwde slot „Frie- drichskron" by Potsdam en zal daar voor- loopig blyven. 's Keizers reis naar den Elzas is vooreerst uitgesteld. Omstreeks 9 Juni wordt het bezoek van den schab van Perzië verwacht, die 3 of 4 dagen aan het Duitsche hof zal vertoeven. België. De heer Lejeune, minister van justitie, heeft gisteren in de Kamer van Vertegen woordigers gesproken over het politiek proces te Bergen. Hy nam alle verantwoordelykheid op zich, gaf een geschiedkundig overzicht van den inwendigen toestand van België in 1888 en zeide: „Men was toen beducht voor eene herhaling der onlusten van 1886. De proc.- generaal verklaarde dat, indien ik geene ver volging instelde, hy zyn ontslag zou nemen. Ik stemde toe, op de verontrustende berichten, welke ik ontving." Met betrekking tot de administratie der openbare veiligheid, zeide hy dat deze instel ling moest worden opgeheven, omdat zy zonder zyne voorkennis had gehandeld. De linkerzyde viel herhaaldelijk den minister in de rede, terwyl hij daarentegen door da rechterzyde levendig werd toegejuicht. De hoer Devold6r, minister van binnenJ landscho zaken, kwam op tegen de beschul digingen, welke tegen hom en het hoofd vaiJ het kabinet zyn ingebracht. Na heftige rodevoeringen van de heereJ Houzeau en Bara, die den minister-presidenl on den ministor van justitie beschuldigde:] van medeplichtigheid met twee „agents provo] cateurs", zeide de heer Beernaert dat he] uur te ver was gevorderd om uitvoerig t| antwoorden, maar dat hy niet tot morgei] (d. i. dus heden) wilde wachten om te pro] testeeren tegen de persoonlyke aanvallen del oppositie, waardoor deze reeds tweemaal ge] tracht heeft zich van hot bestuur meestol te maken. De heer Beernaert zal heden zyne reel vervolgen. Italië. Volgens de „Italië" zyn te Rome, Milaal en in andere groote steden van Italië eel groot aantal telegrammen aan preside:! Carnot en de Fransche ministers aangehoudc-l wegens de daarin voorkomende uitingen ovl de reis van koning Humbert naar Berlijn. I De koningin van Italië gaat naar Kil singen, waar zij de koizerin van Duitschlarl zal ontmoeten. Beider villas zijn naast eikand J gelegen. Te Rome werd eene meeting van 8(1 tramwayconducteurs en -koetsiers door <1 politie belet15 personen worden gearresteerl Groot-Britannië. Op de goederen van den heer Olphert, I Falcarragh, in het Iersche district Donegal zyn de uitzettingen van wanbetalende pac! ters weder begonnen. Sommige woningel werden opnieuw hardnekkig verdedigd, dil maal vooral door vrouwen en meisjes. Ettl lyke Parlementsleden der oppositie warJ tegenwoordig. Één hunner heeft het heldel feit bedreven van met een photographietol stel over een muur te klimmen on dl stormram te pliotographeeren, welke op lil door den muur afgeschoten terrein stonj Van dit werktuig, dat vervaardigd is om tl de bestorming van de huizen der hardnel kige pachters dienst te doen, tot het vel bryzelen van deuren en muren en het tl schermen der politie, hadden eenige Parll mentsleden reeds herliaaldelyk tevergeel verzocht eene photographie te mogen vel vaardigen. Nu is het den heer Patrick O'Bril gelukt, zonder vergunning toch zyn zin I dezen te krygen. Gladstone vertrekt 4 Juni naar Malwool de villa van Harcourt, waar hy eenige dagl blyft, om dan naar Cornwall te gaan. Rusland. Te Odessa is eene bom van 90 pd. gewicl opgegraven in de Puschkinstraat, welke v:l gens een gerucht, dat 10 jaar geleden I ronde deed, ondermynd is. De politie hl tot nog toe echter niets van gangen of mynl kunnen vinden. De bom lag er blykbaar reeds jaren enl er waarschijnlyk tydens de vorige regeeii.l neergelegd. Puschkinstraat is de weg, wal langs de keizerlyke familie zich steeds .1 geeft op haren tocht van het station naar tl paleis van den gouverneur generaal. De Schah was zeer tevreden over I ontvangst te St.-Petersburg. Het trok I aandacht dat hy steeds vergezeld was vl een jongen van vyf of zes jaren, zelfs byl officiëele receptie van het corps diplomatie! Men zegt dat een beroemd waarzegger 1 Teheran den Schah voorspelde dat hij nel iets te vreezen zou hebben, zoolang hy 1 kind aan zyne zyde heeft en de vorst laat 1 dan ook byna nooit van zich gaan. Servië. Omtrent de ongeregeldheden te Belgrado wol gemeld dat de Regeering de strengste vel zorgsmaatregelen genomen heeft om vordl betoogingen tegen de progressistische pal te voorkomen. Het gerucht liep dat de studel die by de wanordelykheden het leven verlel door den heer Garashanin gedood werd, I welke reden men voor nieuwe vyandell heden tegen zyne party beducht was. Overigens is het in de stad zeer warm tl gegaan. Drie soldaten zyn aan de bekorJ wonden overleden; de leiders der progi sisten, die niet do stad ontvlucht wal werden door het volk beleedigd en achl volgd. Sedert is echter, zooals reeds gesel werd, de orde hersteld.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6