In hot stationsgebouw van het Ryr.spoor te Rotterdam is eene dienstbode, die bezig was met hot schoonmaken van eene der kamers, van eene trapladder govallen. Eene poos later vond men haar levenloos op den grond liggen. Hedennacht omstreeks 2 uren sloeg te Hilversum de bliksem in het buiten verblijf „Nieweraard", bewoond door den heer G. De Waard. Huis en inboedel zijn geheel vernield. Alles was verzekerd. Eene vrouw op loeftyd verdronk zich te Zutfen, na thuis een brief te hebben neergelegd, waarin zij haar voornemen had medegedeeld en tevens de plaats had aange geven, waar men het lijk zou kunnen vinden. Men meldt aan de „N. R. C." uit N.Buinen (Drente)Op de glasfabriek van den heer Thone alhier, heeft eene werkstaking van kinderen plaats gehad. Aan hunnen wensch, om per week 25 ets. meer loon te ontvangen, ie voldaan, Door de jury van het Internatio naal Gezondheidsconcours te Reims is de firma Catz Zoon van Pekel-A bekroond met de hoogste onderscheiding, het grand diplome d'honneur, voor haar Catz-elixer. De werkstakingen. - De alge- moone hoop, dat de werkstaking in Westfalen na de vergadering te Bochum zou zijn ge ëindigd, is niet verwezenlijkt, zegt de ,Köln. Ztg." Er zijn geschillen tusschen mijnwer kers en arbeidgevers gerezen, waardoor vooral in het district Dortmund verbittering is op gewekt. Eene aldaar gehouden vergadering van werklieden heeft daarom besloten, de verklaring, door den „Bergbaulichen Yerein" te Essen uitgesproken, niet te erkennen, doch op het te Berlijn getroffen vergelijk terug te komen. De reden tot misverstand is hoofd zakelijk gelegen in het begrip van wat men onder den werkdag van 8 uren heeft te ver staan, daar niet duidelijk bepaald schijnt in hoeverre het in- en uitgaan der mijnen en de schafttijden daaronder moeten worden be grepen. De werklieden van enkele mijnen beschuldigen do patroons nu hun woord te hebben gebroken, wat dezen natuurlijk tegen spreken. Het rechte van de zaak weet men nog niet. Zeker is echter dat in West Pruisen in verscheidene mijnen het werk stilstaat. Zoo wordt in de mijnen „Hibernia", „Rhein- Elbe", „General Karl Friedrich" en „Mont- Cenis" niet gearbeid, omdat de besturen het ongelijk niet willen erkennen. Overal heerscht intusschen de volmaaktste orde. Gisteren werd te Bochum eene vergadering van werklieden gehouden, met het doel te beraadslagen over middelen om in den toe stand verbetering te brengen. Op eene gisteren te Gelsenkirchen belegde vergadering is be sloten, de werkstaking zoolang voort te zetten, tot de mijnbesturen de overeengekomen voor waarden hebben goedgekeurdvoorts werd door den afgevaardigde der arbeiders, den heer Schroder, een telegram gericht tot de bekende liberale leden van den Rijksdag, Schmidt (uit Elberfeld) en Baumbach, waarin hun de stand van zaken werd medegedeeld. In het telegraphisch antwoord beloofden de beide afgevaardigden hunne hulp om de zaken in het reine te brengen en raadden den werk lieden aan, met dr. Hammacher, die naar Bochum vertrokken was, bedaard te onder handelen en alle ongeregeldheden streng te vermijden. De vergadering van werkstakers, welke gisteren te Dortmund gehouden werd, heeft, luidens een later bericht, besloten de voor waarden van het Berljjnsche protocol te hand haven' doch de te Essen genomen besluiten niet meer te erkennen, daar de mijnbesturen aan deze bepalingen evenmin getrouw zijn gebleven. Den heeren Schroder, Bunte en Siegel de drie vorige afgevaardigden der werklieden werd weder opgedragen met dr. Hammacher te onderhandelen. Eene nieuwe poging, door de sociaal-democraten gedaan om invloed op de beweging te oefenen, is wederom gefaald. Ook is te Dortmund eene vergadering van den „Bergbaulichen Verein" gehouden. In Saksen is in enkele groeven het werk hervat, in andere daarentegen neergelegd. In Opper Silezie heeft de werkstaking blijkbaar haar hoogste punt bereikt en is zij reeds afnemende; evenwel wordt ook hier de arbeid aan de eene zijde weder aanvaard, aan den anderen kant weder neergelegd. De sterke macht soldaten waakt overal voor het be waren der orde. Te Zwickau zjjn van 10,000 mijnwerkers nog 4000 werkeloos. Ook in het Saar district is de werkstaking, welke r6eds eenigo dagen dreigde, gevolgd. Inmiddels breidt de beweging in het Belgi sche steenkolenbekken zich voortdurend uit. Gisteren heeft in eeno steen- kolenmijn van Abercarley (Wales) eene in storting plaats gehad, waardoor zestig werk lieden bedolven zijn. Een later bericht meldt dat allen zjjn gered. De tramkoetsiers te Praag heb- ben gisteren den arbeid gestaakt. Do wevers te Berlijn hebben van de fabrikanten, hunne patroons, eene loonsverhooging van 50 pet. gevraagd. De handel in het betreffende artikel moet niet van dien aard zijn, dat er uitzicht bestaat op tegemoetkoming aan het verlangen. Op de St. - Lawrence, nabij Point aux Temples, omstreeks 12 Engelsche mijlen van Montreal, heeft eene aanvaring plaats ge had tusschen de stoombooten „Polynesian" en de „Cynthia." Het laatstgenoemde vaartuig zonk in 7 min. en 8 der opvarenden verdron ken. Naar gezegd wordt, zette de „Polynesian" de reis voort, zonder eenige hulp te bieden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Had ik onlangs de eer u te melden dat ik een schrijven had ontvangen van den heer J. W. Segaar, leeraar aan de Hoogere Burger school te Semarang, om my mede te deelen dat de som van f 271.50 door ZEd. ingezameld was voor de weduwe van den matroos 1ste klasse D. Huyzer, heden ontving ik weder een brief van genoemden heer met een wissel groot ƒ968. De som van 271.50 was binnen eenige dagen nog vermeerderd met een bedrag van f696.50, en onwaarscbynlyk was het niet, werd my geschreven, dat er nog iets meer zoude ontvangen worden. Genoemd bedrag, nog vermeerderd met de som van f 10, die my voor hetzelfde doel werd ter hand gesteld, zal ik, evenals het vroeger ontvangen geld, afdragen aan de com missie te Amsterdam, die zich met het beheer der ontvangen gelden heeft willen belasten. Door het bovenstaande op te nomen in uw geacht blad, zult u verplichten Leiden, Uw dw. Dr. 23 Mei 1889. C. H. De Gokje. [Zeer zeker komt den heer Segaar, onzen vroegeren stadgenoot, een woord van hulde toe voor de bemoeiingen, na het lezen van het bekende artikel in het Leidsch Dagblad, door hem in het werk gesteld om ook in het verre Insulinde iets by elkaar te krygon voor de ongelukkig geworden weduwe en weezen hier te lande, en aangenaam moet het vooral hem zyn, die pogingen met zulk een gunstigen uitslag bekroond te zien. Red.] BUITENLAND Frnnkryk. De afgevaardigde Millerand (uiterste linker zyde) zal in de heden te houden zitting den minister van justitie er over interpelleoren hoe de regeering gevolg gegeven heeft aan het besluit der Kamer omtrent het „Comp- toir d'Escompte" en de koperzaak. De commissie ter overweging van het verzoek ter gerechtelyke vervolging van den afgevaardigde Andrieux heeft met zeven tegen vier stemmen besloten dat verzoek niet goed te kouren. Het Boulangisme verliest steeds terrein tal van bladen, als „La France", „Clairon" en „Jeune République", tot nog toe yverige voorvechters van het Boulangisme, verklaren dat zy by de verkiezingen republikeinsche candidaten zullen steunen, voorstanders van grondwetsherziening. De bond van Boulanger met de reactionnairen is dezen bladen niet naar den zin. De „Tomps" meldt dat de voorloopige overeenkomst, tusschen de liquidateurs van het „Comptoir d'Escompte" en de mynbesturen van Rio-Tinto en Calumet Hecla tot stand gekomen, gisteren met algemeene stemmen is bekrachtigd ook ten opzichte van de andere mynen, met uitzondering van Tamarack. De „Colomba" is uit het Oosten te Parys binnengeloopen. Ze bracht mede twee pagoden, een Budhistischen en een Tonkinschen tempel, alsmede onder 361 passagiers 38 tooneel- spelers en dansers, die tydens de tentoon stelling te Parys voorstellingen zullen geven. Duitscbland. De feestdrukte in de straten van Berlyn is sedert koning Humberts komst eer ver meerderd dan afgenomen. Op den weg van het station tot het paleis zag men tot diep in den nacht zich vier en meer ryen rytuigen bewegen, terwyl eeno menigto van duizenden voetgangers in beide richtingen ter zyde langs den weg stroomde. Hot kleurryk schouwspel der versierde straten won onder de stralen van het electrische licht nieuwe bekoring. Vooral had men van de Paleisbrug een fraai gezicht op de versierde schepen in de Spree en hot glinsterend water, waaruit in bengaalsch licht gloeiende fonteinon omhoogspoten. Ondanks het verbazende gedrang, is alles zonder ongelukken afgeloopen. Wel is het voor het koninkiyk paleis tot een opstootje gekomen, dat de gevangenneming van een groot aantal personen ten gevolge had, maar dit standje schynt zich bepaald te hebben tot eenige vry onschuldige kwajongens streken, welke een troep straatjongens zich tegenover de deftige helft van het publiek veroorloofde. Een klein ongeval had plaats met het rijtuig, waarin keizer Wilhelm en de koning van Italië naar Charlottenburg reden. By het omslaan van de groote bocht in den weg werd plotseling een der paarden van het zesspan schichtig en sprong op zy. Een heer greep het paard terstond by den teugel, maar toen het dier niet weer tot bedaren was te brengen, verlieten de keizer en de koning het rytuig en gingen in het volgende zitten, waarna zy onder gejuich der voorbygangers den tocht vervolgden. Des avonds bezochten de vorsteiyke per sonen eene gala voorstelling in de opera. Na afloop daarvan werd voor het paleis eene groote taptoe geslagen. De tweede dag van koning Humberts vor- blyf te Berlyn was, zoo mogelyk, nog fraaier dan de eerste. De hemel was byna even blauw als in Italië, de Meilucht haast even warm als in het zonnige zuiden, aan gene zyde van do Alpen. Het was de dag der parade. Reeds des morgens vroeg begon eene talryke menigte naar het paradeveld te stroomon. De voortuinen van café s en particuliere ge bouwen waren vol toeschouwers en alle ven sters waren bezet. Te halfnegen verscheen de keizer, gekleed in groot admiraalsuniform met het breede oranje ordelint van den Zwarten Adelaar, nam het opperbevel over de troepen van den commandeerenden generaal over en wachtte toen zyne gasten af. Eenige oogenblikken later vloog als eene electrische vonk door de wachtende menigte de tyding: „de Koning komt!" Er ontstond eenige oogenblikken een ontzettend gedrang; ieder rekte den hals uit, drong en duwde en wrong zich naar voren. Daar verschenen de blinkende helmen en pluimen boven de hoofden der menigte, paardengetrappel werd hoorbaar; de politie maakte ruimbaan. Het was de koning van Italië en zyn ge volg. De koning was in kurassiersuniform. Rechts van hem reed de keizerin in de uni form der koningin-kurassiers, een wit, nauw sluitend kasimirkleed, en een breedrandigen Rembrandtshoed met witte struisvederen op 't hoofd. Op de borst droeg zy het oranjelint der orde van den Zwarten Adelaar, waarop de briljantster schitterde. De keizerin be reed een prachügen goudvos. Daarna volgden prins Heinrich, kroonprins Victor Emanuel en de adjudanten. Toen klonken duizenden „evviva's", met onbeschrytl'yke geestdrift aangeheven, terwyl met hoeden en zakdoeken gezwaaid werd. Keizer Wilhelm reed zyne gasten te gemoet en geleidde hen, terwyl de muziek de „Marcia reale" speelde, voor de troepen, die daarop hunne oefeningen begonnen. Het was een schitterend schouwspel, dat ruim twee uren duurde. Tweemalen voerde de keizer zelf zyne troepen aan, toen zy langs de tribune, waarop zyne gasten zich bevonden, defileerden. Te halftwaalf was alles afgeloopen en nam de keizer afscheid van zynen gast. Koning Humbert bracht daarna met den Italiaanschen kroonprins een bezoek aan de fabriek van stoomwerktuigen van L. Löwe, waar, na het gebruik van eenige ververschingen, de ver schillende lokalen bezichtigd werden en in de gietery eene gietproef plaats had, welke voortreffeiyk gelukte. De conservatieve, de vry-conservatieve, de nationaal-liberale en de Duitsch-vryzinnige partyen noodigden den heer Crispi tot een feestmaal, dat morgen, Zaterdag, zal worden gehouden en hetwelk door de leden van den Ryksdag zal worden bygewoond. De onder-voorzitter van den Ryksdag, de heer Von Benda, bracht de uitnoodiging ter kennis van den heer Crispi, die in antwoord eene toespraak hield, waarin hy wees op de ncodzakelykheid van het drievoudig verbond en verzekerde, dat do ontvangst, welke kon Humbert te Berlijn ten doel valt, de ontvang welke keizer Wilhelm te Romo werd bert overtreft. Crispi verklaarde dat liy de uitnoodig! aannam, indien het hem ten minste niet mogelyk werd gemaakt door het vertrek i koning Humbert. In alle gevallen moest de beslissing des konings afwachten. De Berlynscho journalisten vereeniging gi hedenavond een feestmaal ter eore van vertegenwoordigers der buitenlandsche blad De heer Crispi en zyn gevolg zyn daarby i genoodigd. Met groote blydschap wordt nader vei men, dat koning Humbert, met het oog oj grootsche ontvangst, zyn bezoek te Berlyn Zondag verlengt. Van de nog te wachten 1 debewyzen zal wel de meest grootsche zyi feestelyke rytuigvaart van het geheele Berl scbe studentencorps, metdeuniversiteitsbar de faculteitsvlaggen en ongeveer zevei corporatievaandels, voor den koninklyken g Ook dit is een huldebetoon, dat te Bei nog nooit een buitenlandsch vorst gebrach Heden wordt in den Ryksdag verw; het wetsontwerp, waarby Duitsch Nie Guinea wordt geplaatst onder een ryksc mis8aris, daar de Bondsraad aan dit ontv reeds zyne goedkeuring heeft gehecht. I het zeker schynt te zyn, dat de Ryks het ontwerp zal aannemen, kan men spo< verwachten, dat de rijkscommissaris met Nederlandsche stoomboot naar Niouw-Gu zal vertrekken. De Samoa-conferentie heeft thans ontwerp gereed, dat de bepalingen be waarover de afgevaardigden der drie mog heden het eens zyn geworden en dat we in den vorm van eene algomeene akte worden omgewerkt. De conferentie zal w scbyniyk tot 1 Juni duren. De gemeenteraad van Hamburg i gisteren zonder voorbehoud aan het Sens voorstel omtrent het verleenen van het r als eereburger aan Johannes Brahms. Spanje. De Kamer van Afgevaardigden heeft worpen het voorstel der oppositie, wa; eene verhooging van de rechten op bui landsch graan en meel wordt gevraagd. Groot-Britannlê. Het Lagerhuis heeft gisteren met tegen 85 stemmen de wetsvoordracht aa nomen, waarby het bestuur der Manches Sheffield- en Lincolnshire Spoorwegmaatsc py wordt gemachtigd tot het aanleggen e stoomvaartiyn tusschen Great-Grimsby Gent, Amsterdam, Bremerhaven, de Oosl havens, Noorwegen en Zweden, en D marken. De beleedigende brieven, welke de M onlangs tot de koningin van Engeland er Khedive richtte, zyn aan hem teruggezon Men achtte dit de waardigste weg, wa men ze kon beantwoorden. Telegrammen. BERLIJN, 23 Mei. De Ryksdag heeft zj voorzitter gemachtigd, aan den voorz van de Italiaansche Kamer van Afgei digden dank te betuigen voor de harte woorden, door laatstgenoemde gouit met trekking tot de ontvangst van koning I bert te Berlyn, en tevens ingonomenhei kennen te geven met het Duitsch Italiaan verbond, waardoor de handhaving van Europeeschen vrede wordt verzekerd. PARIJS, 23 Mei. In den heden gehot Kabinetsraad heeft de heer Thévenet, min van justitie, als zyn gevoelen te kennen geven, dat de Rogeering, by haar antw op de aangekondigde interpellatie, zich i wachten voor elke uitdrukking, welke r[ of daling in suiker zou kunnen uitlokke Het onderzoek omtrent het opkoopen metalen heeft een aanvang genomen. PARIJS, 23 Mei. De werkzaamheden commissie van onderzoek zullen wegens nie nasporingen en getuigenverbooren in maand nog niet tot een einde komen. AKEN, 23 Mei. Het centraal-comité werkstakende mynwerkers doet eene oproe tot het geven van milde geldelyke onder: ning ter voortzetting der werkstaking. St.-JOHANN a. d. S., 23 Mei. Ook i mynen Reden, Itzenplitz en Dechen is de ai gestaakt. Tot heden hebben daar ong< elf duizend man het werk neergelegd. EMS, 23 Mei. De koningin van Saksi hedenochtend om 10 uren naar Brussel trokken.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2