N". 8374. NEei. A0. 1889. Leiden, 20 Mei. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven feuilleton. DE DELAHAIES. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Met 1 Juni begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Oiiicieele Kennisgevingen. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale JÏJÏiüe, tot het bywozsen der Inspectie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het besluit van don heer Commissaris des Konings in de provincio Znid-Holland, van den 26sten April 1889, A. No. 1111 (2de Afd.), Provinciaal blad No. 32, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van do Militie te land; Boepen dientengevolge op, al de binnen deze ge meente gevestigde verlofgangers der Militie te land, van de lichtingen 1884, 1885, 1886, 1887 en 1688, die vóór den lsten April 11. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, niet uitzondering alléén van hen, die in de maand Juni e. k. in wcrkel\jlcen dienst moeten komen, om te verschijnen in hot INVALI DENHUIS (iDgang door de KOPPENIIINKSTEEG aan de zijde van de HOOGLANDSCHE KERK- GRACHT), ten einde door den heer Militie-Commis saris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1884, 1885 en 1886, op Maandag den 8den Juni 1889, des voormiddags te acht uren, en die, behoorende tot de lichtingon van 1887 en 1888, op denzelfden dag, des voormiddags te tien uren in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hnnne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen do be trokken verlofgangers, aan deze oproeping nauw keurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne klee ding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats, voor het onderzoek bestemd, gedurende het onder zoek en bij het naar hnis keeren, ordelijk te ge dragen cn alzoo zich to vrijwaren voor de toepassing der strafbepalingen vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de man schappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft, volgens hot Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Burgemeester en Wethouders voornoemt], Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 20 Mei 1889. E. KIST, Secretaris. In de dezer dagen gehouden jaariykscho vergadering der Christelijke Wykvereeniging alhier, werd door den penningmeester, den heer W. F. Van Wyk, rekening en verant woording gedaan over het afgeloopen boekjaar. Hoezeer het uit die rekening, wel is waar, bleek dat de finantiëele toestand der Vereeni- ging niet bepaald rooskleurig kan genoemd worden, is er toch aanleiding te over tot erkentelijkheid voor den onmiskenbaren zegen, die op den arbeid dezer Vereeniging rust, en voor den finantiëelen steun, welke zjj van meer dan ééns zijde mag ondervinden. Staande de vergadering toch verklaarde een der aan deelhouders in het renteloos voorschot, van de schuld, welke op het gebouw der Vereeni ging rust, af te zien van het voordeel, dat hem door uitloting van zijn aandeel in gezegd voorschot was te beurt gevallen, wes halve dit bedrag van honderd gulden der Vereeniging weder ten goede komt, cn het bestuur daardoor in staat gesteld word een aandeel meer af te lossen dan in het ontwerp van den penningmeester was opgenomen. Menigeen zal zich gewis verheugen in deze gunstige resultaten, zy het dan ook dat de Vereeniging nog gebukt gaat onder een zwaren schuldenlast, en zal het bestuur de noodige volharding toowenschen om op den ingeslagen weg voort te gaan. Onder het voorzitterschap van den onvermoeiden ieeraar den heer S. H. J. De Wolft, gesteund door den y verigen penning meester voornoemd en den wakkeren secre taris mr. J. Brodius, is deze inrichting reeds sedert jaren werkzaam geweest in het belang der zedeiyke en stoffelyke aangelegenheden, inzonderheid van min bevoorrechten, ook door het verschaffen van versterkende levensbe hoeften aan kranken en lydenden. Onnoodig is het dus over deze pogingen in verdere lofspraken uit te wyden of die in de sympathie van alle weidenkenden aan te bevelen. By koninklyk besluit van 17 dezer is dr. J. H. Gunning jr., hoogleeraar in de god geleerdheid vanwege de Ned.-Herv. Kerk aan de gemeentelyke universiteit te Amster dam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rjjks universiteit te Leiden, tot het geven van onderwys in de encyclopaedie der godgeleerdheid en in Ct wüsbegeerte van den godsdienst. De leden der Leidsche St.-Jozefsgezellen- vereeniging waren gisteravond in hun gebouw op het Rapenburg byeen tot het houden eener feestvergadering. In grooten getale waren de leden opgekomen; onder de aanwezigen be vonden zich ook enkele donateurs. De zaal was voor deze gelegenheid feestelyk met bal lons verlicht. De voorzitter, de weleerwaarde heer Ch. Lohmoyer, opende de byeenkomst. met eeno rede, waarin door hem werd medegedeeld dat hy, ook uit naam der leden, verleden Maandag aan Z. M. een gelukwensch had gezonden naar aanleiding van het 40-jarig regeeringsjubileum van onzen Koning. Op dat telegram was het volgende antwoord ontvangen„Z. M. betuigt Hoogstdeszelfs innigen dank aan de leden der St.-Jozefsvereeniging te Leiden. Adjudant van Dienst Van de Poll." Na deze toespraak hieven de leden het „Vereenigingslied" aan, waarna de liedertafel der Vereeniging en eenige andere leden toe- passelyke liederen ten gehoore brachten. Inzonderheid mocht de heer Hueber met zyne vioolvoordracht evenals het geheele muzikale gedeelte onder leiding van don heer De Goey luide teokenen van goedkeuring inoogsten. Vervolgens werd opgevoerd het kluchtspol „De Rooverhoofdman" of „Eene tooneelop- voering te Niemansdorp", in twee bedryven, dat vlug van stapel liep en insgelyks toege juicht werd. Ten slotte werden nog eenige zangstukjes door de liedertafel en door de heeren Lindeman en Plasmeyer, met pianobegeleiding, met goe den uitslag uitgevoerd en dankte de voorzitter voor de goede opkomst en den genoeglyken avond, door de werkende leden verschaft» Onder het zingen van het „Wien Neerlandsch Bloed" verliet men de zaal. Men was zeer voldaan over hetgeen men genoten had. De kapt. G. F. Gerritsen, bataljons-ad judant by het 4de reg. inf. te Leiden, wordt wegens ziekte op non-activiteit gesteld. Gedurende de tweede helft der maand April zy n aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden De Boeff, J. Schierwekker, Buipwy, Am sterdam; J. Visser, Deventer; Wed. Bloemen- daal, J. R. Smit, 's-GravenhageH. Jonker, Leiden; J. J. Popp, niet vermeld; K. A. Albert, Rotterdam; Mevr. De Ruiter, Som- melsdyk; Briefkaarten Groggen, 's Graven- hago; C. Dupon, Rotterdam; P. De Jong, A. Meeus en Co., niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Duitsc-h landWahl, BonnFrankrykGëdéon Huet, Parys; Oostenrijk enz.; A. Feierlag, Graz; C. Huth, Lissabon. By de hoden gehouden openbare verkoo ping van cokos, in partyen van 100, öO, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 42, 21.50, ƒ4.50 en 2.20; de laagste 42, ƒ21.50, 4.40 en 2.20. By koninklyk besluit zyn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, welko ge durende één jaar, met ingang van 1 Augustus 1889, belast zal zyn met het afnemen van de wis en letterkundige examens, vermeld in art-, 2 van Zr. Ms. besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad No. 35), dr. D. De Loos, directeur dor hoogere burgerschool te Leiden; PRIJS DER ADVERTENTIBN: Yan 1—6 regela 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letten neer pleateruimte. Voor het in- oeseeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. tot lid en secretaris, W. F. Wolters, Ieeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden; tot ledenE. Th. Borle, Ieeraar aan het gym nasium te Leiden; E. A. H. Seipgens en dr. A. W. Kroon Jz., beiden leeraren aan de hoogere burgerschool te Leiden; dr. H. A. J. Valkema Blouw, Ieeraar aan het gymna sium te Haarlem; S. Van Dissel, te Leiden; tot plaatsvervangende leden: R. M. Zuidema, Ieeraar aan de hoogere burgerschool te Haar lem; P. Werkman, Ieeraar aan do hoogere burgerschool te Leiden, en H. H. Breuning, Ieeraar aan het gymnasium te Leidendr. Th. B. Van Wettum, Ieeraar aan de H. B-S. te L6iden, en C. Van dor Waals, ieeraar aan de kweekschool voor onderwyzers te Leiden. De Hollandsche Maatschappy van Weten schappen hield te Haarlem hare 137ste alge- meeno vergadering, welke door een vyftigtal directeuren en leden werd bygewoond. Benoemd werden tot binnenlandsche leden prof. Max Weber te Amsterdam en dr. W. H. Bakhuis Roozeboom te Leiden, en tot buitenlandsche leden de heeren S. P. Langley te Washington en Max Fürbringer te Jena. Men verneemt dat mrs. R. A. J. Van Lanschot, raadsheer in, en P. Van Heioma, griffier van het gerechtshof te 's-Bosch, be sloten hebben tegen 1 September aanstaande bun eervol ontslag aan te vragen. By koninklyk besluit van 17 dezer is aan de heeren jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenstein, dr. C. K. Hoffmann, dr. A. A. W. Hubrecht en C. E. Perk, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leden van het Col lege voor de Zeevisscheryen, en zyn benoemd tot leden van dat College, de heeren C. J. J. J. H. Van Kempen, burgomeester van Wie- ringen, mr. A. Beaujon, hoogleeraar te Am sterdam, dr. C. Kerbert, te Amsterdam, en H. J. Calkoen, burgemeester van Edam. Blykens bericht van 's Konings gezant te Parys, heeft de Fransche regeering besloten van af 18 Mei de Fransoh-Belgisclie grens weder open te stellen voor den invoer van vee. StsCrt.) Het stoomschip „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 20 Mei Lizard de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Mei Gibraltar; de „Leerdam," van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 17 Mei van Las Palmas; de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 19 Mei; de „P. Caland," van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 19 Mei Dover; de „Prins Aloxander," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 19 Mei Dungeness. Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 16) door Mr. CLOVIS. Maar waarom laat je dan je jongen niet voor altyd hier komen? Je kunt daar met hem dat huisje hier onder aan den berg betrek ken, dat ik sinds den dood van den ouden Wiegers niet meer heb verhuurd; dan kun je met hem spelen, zooveel als je maar wilt en moet je d'ruit in de bosschen, dan stuur j'em maar naar de melkery, daar zal Trinet zich wel met hem willen bemoeien; dat is toch zoo'n kindergeken als ik my niet vergis, dan meen ik zoo opgemerkt te heb ben, dat ze jou ook gaarne mag lydenze zal dus wel goed voor je jongen zorgen. De baron zeide deze laatste woorden met een zeker oogmerk, met een bepaald doel. Niets ware hem aangenamer geweest, dan een huwelyk tusschen zyn veldwachter en een zyner onderhoorigen tot stand te kunnen brengendaarin toch zag hij het middel dezen voor immer aan zich te verbinden, hem voor altyd te kunnen behouden. Warstra had dit echter niet begroponhy had zelfs de laatste woorden niet gehoordhy had alleen verstaan, dat de eenigste wensch, welken hy koesterde, vervuld zoude worden, dat hy zyn kind by zich mocht hebben, dat hy in een huisje zou kunnen wonen met z'n jongen, dat hy niet langer van hem ge scheiden zoude zyn, dat hy weer met hem zoude kunnen spelen, dat hy hem weer zou kunnen pakken en vertroetelen zooals vroeger. En in de eerste opwelling zyner vreugde, greep hy de hand van zyn heer en drukte die met een gevoel van innige erkente- lykheid; hy noemde den baron zyn wel doener en beloofde hem eeuwige dankbaar heid; de arme man begreep niet dat juist aan homzelven die dankbaarheid verschul digd wa3. Reeds enkele dagen later kwam de jongen te Noorbeek aan. Het was een flinke, zevenjarige knaap, met den blos der gezondheid op de wangen, mot een paar heldere blauwe oogen, welke vry en frank rondom zich heentuurden en met weel derige blonde krullen. „Pront z'n peer," had terstond Trinet ver klaard, toen zy den jongen voor het eerst op de raolkery had gezien; „krek 'tzelflo oug, 't zelfde postuur," en togelykertyd had zy den haar toevertrouwde beschermeling in de hoogte geheven en een paar klinkende kussen op do beide blozende wangen gegeven. Zy leerde hem vervolgens de namen der koeien en ze had niet weinig vermaak, wan neer hy met z'n Friesch accent dezen geheel anders uitsprak, dan zy hem had voorge zegd ze plaatste hem op de ruggen der dieren en liet hem dan door de stallen dra ven tot niet gering genoegen van den wil den knaap. In de eerste dagen was hy dan ook, by afwezigheid van den vader, steeds aan de zyde zyner schutsvrouw; waar zy vertoefde, was hy ookwaar zy henenschreed, ging hy ook; en de veldwachter betoonde haar niet zelden zyne tevredenheid, hy dankte haar menigmaal recht hartelyk voor de goede zor gen, aan zyn kind besteed. „Geer hubt mich neet te bedanke, ich hauw van dat keend pront of het van m'n eige zeivers waor," had ze dikwyis op die dank betuigingen geantwoord, zonder dat Warstra de beteekenis dezer woorden scheen te be grijpen. Heel lang duurde dat alles echter niet. De duffe lucht der enge, dompige stallen, hot eentonig gelooi dor stomme boosten, het zich nooit afwisselend vermaak, dat Trinet hem kon aanbieden, verveelde roods spoodig den wilden knaap. Moer, oneindig veel meer genot schiep hy in de hem overal omringende natuur. Liever doolde hy rond in de bosschen, waar dan eens plotseling een door den naderenden tred verschrikte haas hem voor do voeten sprong of wel eene vlucht patryzen yiings opvloog, om elders wederom neer te stryken; liever beklom hy die heuvelen, welke hij in het vlakke noorden nog nooit had aanschouwd, om, op den top gekomen, in yiende vaart wederom naar beneden to hollenliever waadde en plaste hy met bloots beenen in het zacht murmelend beekje of klom hy in de boomen om zich van een vogelnestje meester te maken. De vader verzette zich tegen dit alles niet. Integendeel, het was ook zyn oordeel, dat de open frissche Lim- burgscho lucht oneindig veel beter, veel ge zonder voor z'n jongon was, dan de druk kende atmosfeer, welke in de melkery heerschte. JniBt zijn vader. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1