H\ 8973. Maandag £ÏO Mei. A0. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. r~i Leidei, 18 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. Burgerlyke Stand. FEUB DEK ADVERTENTDSN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/Q.l7fc. Grootere lettere near plaatsruimte. Yoor het ia- eaeeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. PRIJS DBZBR COURANT: Voor Leiden per maanden.1.10. Franoo per poety1.40. Afzonderlijke Nommere0.06. Oftieieele Kennisgeyingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. No. 102) lot herziening van de artiielen 264, 265 en 266 der jemeentewet Brengen ter kennis dat let kohier der plaatselijke lirecte belasting, dienst 18S& in afschrift gedurende ,-ijf maanden op de Secretarie der gemeente (finan- iëele afdeeling) voor een ieder ter lezing is neder- jotegd, en dat elke aangeslagene binnen drie maanden ia «de uitroiking van het aanslagbiljet tegen zynen lanslag bezwaren bjj venoekschrift, op ongezegeld papier, aan den Gemeenteraad kan inbrengen, terwyl de belanghebbende, binnei dertig dagen na de mede- deeling van 's Raads beslitsing, bij de Gedeputeerde Staten dezer provincie in btroep kan komen, wordende tevens de verplichting tot het betalen van den aan slag door het indienen vai bezwaren en het instellen van beroep niet opges-hoit. Burgemeester <n Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1889. E. KISP, Secretaris. Inschryvlig schutterij. Burgemeester -en wethmders van Leiden noodigen hen, die verzuimd mochtm hebben zich op do <k>or het Gemeentebestuurbepaldedagen ter inschrij- ving voor den sihutterlijken dieo-st aan te melden, uit, zich Jaartoe «flsnog te vervoegen ten Baadhuize op Dinidag 21 Mei e. k-, des voorraiddage tusschen 1 en 12 uren. Zij herinneren wyden den belanghebbende» dat de registers van inschrjving op den 1 sten Juni a. s. worden gesloten e: dat eg, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doo: inschrijven, bij ontdekking ambtshalve ingeschoven en door den Schutters raad tot oeno geldboete rerwecen zullen worden. Burgemoestei en Wethouders voornoemd, Leiden, DE JANTER, Burgemeester. 18 Mei 1689. E.-K3T, Secrotaris. Heden herdenkt. D. J. Couvée, letterzetter by de firma E. J. Bill alhier, den dag, waarop hy vóór veertig jann by genoemde firma in dienst trad. De jubilaris wed door «yne patroons ge complimenteerd. Yin hen mocht hy tevens een stoffelyk bew,s van belangstelling ont vangen. Ook de chef der zettery en drukkery bood hem in eenegepastetoespraak een gelukwensch aan, terwyi de oudste knecht der drukkery, J. Terdn, ruim z;s en zestig jaren aldaar werkzaam, hem, cok namens zyne medege zellen, geschenken aanbood, bestaande in een ruststoel en pendule met coupes. Zoo mocht ook deze jubilaris ondervinden dat getrouwe en eeriyke plichtsbetrachting steeds worden erkend. Met den minister van oorlog, reeds elders in dit blad vermeld, brachten heden ook diens adjudant en de kapitein van de Italiaansche marine Rosellini, vergezeld van den adjudant van den minister van marine, heden een be zoek aan Leiden tot het bezichtigen van ver- Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 14) DOOE MB. CLOVIS. Met bliksemsnelheid en met eene vreese- ïyke kracht draait hy het geheele lichaam om en ontrukt zich op zoodanige wyze aan de yzeren vuisten van zyn vyand. Snel treedt hy eenige schreden achteruit, steekt de hand onder het boezeroen, om zich vervolgens, thans met een groot mes gewa pend, wederom op den veldwachter te werpen. Ook deze echter heeft van dat korte tijdstip gebruik gemaakt; ook hy heeft de onder zyn blauwen kiel verborgen revolver gegrepen en houdt deze op zyn tegenstander gericht. Onversaagd schrydt Delahaie voorthy staat weder vlak voor zp'n vyand, hy heft reeds de hand omhoog, om hem eene doodeiyke wond toe te brengen, maar een schot, door dezen gelost, doet den arm machteloos langs het lichaam glyden en het mes op den grond vallen. De stryd is ten einde; de strooper kan geen tegenstand meer biedenhy heeft geen kreet geslaakt, geen teeken van smart geuit; hy schillende inrichtingen van ny verheid en zee vaartkunde. Met zeer veel belangstelling nam de Italiaansche marine-kapitein de Kweek- Sihool voor Zeevaart in oogenschouw. Tot tegenschatters by de personeele be lasting te Zoeterwoude zyn benoemd de heeren W. A. Van Ryn, C. M. Lambrechts en A. P. Vreeburg. Te Alfen zal aanst. Woensdag 22 Mei de vergadering van onderwyzers en onderwy- zeressen in het arr. Woerden gehouden wor den. Aan de orde zyn gesteld: lo. Bespreking van het ontwerp-Mackay (wet Lager Onderwys) door den schoolopziener. 2o. Het verderflyke van het klassikaal onderwys. In te leiden door den heer A. Goudswaard, te Reeuwyk. 3o. Ontstaan en beweging van gletschers. In te leiden door den heer J. C. Korthals, te Leimuiden. In de vergadering van het Indisch Ge nootschap, gisteren te 's-Hage gehouden, heeft de heer J. Boudewynse als secretaris verslag uitgebracht van den staat en de werkzaam heden van 't Genootschap over 1888 1889 en werd vervolgens de rekening over hetzelfde tydvak goedgekeurd Tot leden van het bestuur werden vervol gens herkozen de drie aftredende leden, de heeren H. D. Canne, P. J. Van Houten en dr. Th. C. L. Wynmalen. Ter vervanging van den heer Cornelia De Groot, die verzocht had als lid van het be stuur en dientengevolge ook als voorzitter van het genootschap af te treden, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer E. B. Kielstra. Verder werd tot voorzitter benoemd de heer H. D. Canne en tot onder-voorzitter baron Van der Goes van Dirxiand. Na afloop der vergadering, vereenigden de leden van hot genootschap zich aan een ge- meenschappeiyken maaltyd in het hotel „den Ouden Doelen". Het hoofdbestuur van „Eigen Hulp" heeft in 1888 uitgegeven 5072 en ontvangen ƒ7051. Het batig saldo bedraagt dus ƒ1979 tegeu 481 in het vorig jaar. Het kapitaal der Vereeniging bedraagt 14,575. Voor 1890 is de begrooting in ontvangst en uitgaaf ge raamd op 6100. Met goed gevolg is het derde-stuur- mans-examen afgelegd door J. Boorhave, van Veendam, leerling der zeevaartschool te j Groningen. Dr. C. Landré, te 's-Gravenhage, heeft van zyne brochure „Over de oorzaken der vet- aanschouwt alleen zyn overwinnaar met een blik, welke van doodeiyken haat getuigt. „Vooruit," duwt deze hem toe, na alvorens zich van geweer en mes te hebben meester gemaakt. Onbeweegiyk blyft de jongste der Delahaies staan. „Vooruit, naar boven," herhaalt de veld wachter, naar het kasteel wyzend, en stoot hem tegelyk met de kolf in de lendenen. „Noets," zegt de strooper. Niet? dat zullen wy eens zien en met de buitengewone handigheid, den marechaussees eigen, slaat de oude brigadier zyn slachtoffer de boei om den pols van den ongewonden arm. „Vooruit," zegt hy ten derdenmale en doet dit bevel tevens vergezeld gaan van een krachtigen ruk, welke de scherpe punten van het yzer in het vleesch van den ongelukkige doet dringen. Ziende dat elke verdere tegen stand nutteloos is, gehoorzaamt de wilddief eindelyk en volgt den hem aangewezen weg. Ditmaal wachtte Warstra niet totdat zyn heer het „binnen" had geroepen. Hy klopte slechts even, met harde slageD, om terstond daarop met zyn gevangene het vertrek binnen te treden. „Hier breng ik u het beloofde, m'neer!" riep hy jubelend uit„hier hebt u nu een van die braiding van de Lepra," aan het ministerie van koloniën 300 exemplaren ter verspreiding gratis aangeboden; namelyk 160 exemplaren voor Suriname, 40 voor de West-Indische eilanden en 100 voor Oost-Indië. •t Den 2den Juni a. s. zal de Zuid-Hol- landsche Gymnastiek-Onderwyzersvereeniging hare algemeene vergadering houden te Gorkum. Onder- de punten van behandeling op de agenda komen voor: „het Spel"; eene open bare les aan meisjes en de Gorkumsche G.-V.mededeeling omtrent het gebruik van een nieuw toestel voor asthma lyders en het gebruik van de Ergostat. Voorts zal ter vergadering de keuze gedaan worden voor de volgende plaats van byeen- kom8t. Voorgesteld worden Rotterdam en Den Haag. Die zich willen voorbereiden voor de betrekking van adspirant-verifleateur der dir. belastingen, kunnen voortaan by gelegenheid van een surnumerairs-examen worden gekeurd. Men schryft uit Deventer aan de ,Zw. Crt.": „Hebben wy nog voor weinige m?an- den de opera's „Catharina ,en Lambert" van Van der Linden en „Brinio" van Van Millingen begroet, thans is de opvoering van eene derde opera van een Nederlandsch componist in 't vooruitzicht. Ditmaal is de tekst echter geen Nederlandsche, maar een Duitsche, waarom het werk eigeniyk niet als Hollandsche opera kan doorgaan; dit neemt niet weg dat de opvoering met dezelfde belangstelling mag tegemoet gezien worden als die der voor noemde werken. De componist is de hier welbekende direc teur der Deventer zangvereeniging, de heer J. H. L. Rykende opera heet „Norma" en zrl 27 Mei in de groote zaal der Buitensocië teit te Deventer opgevoerd worden. Daags te voren, Zondag, des avonds te zes uren, heeft de algemeene repetitie plaats, waarvoor ook toegang te verkrygen is. De handeling komt overeen ..met die der gelyknamige opera van Bellini; de tekst is echter grootendeels door bevoogde hand ver anderd, zoodat de 3de acte byv. geheel nieuw is. Men kan dus niet van de tekstboekjes der Bellinische opera gebruikmaken nieuwe zyn echter te verkrygen. De opvoering van het werk zal niet plaats hebben als opera, maar als concert-drama; de ruimte in den schouwburg is te klein voor het groot aantal inedewerkers, waarover de heer Ryken be schikt, en de zooveel greotere zaal der Buiten- sociëteit is alleen co.icertzaal. De koren worden gezongen door de zangvereeniging „Gemengd vermetele, sluwe kerels, waar allen zoo bang voor zyn. De baron was inmiddels uit den fauteuil, waarin hy gedoken lag, verrezen. Zonder een enkel woord te uiten, trad hy langzaam op den strooper toe; met gekruiste armen bleef hy vlak vóór hem staanhy aanschouwde vervolgens den overwonnen vyand van hoofd tot voeten, terwyi om zyn mond een spot- tenden glimlach speelde. Hy toonde zich niet het minst vertoornd, niettegenstaande Dela haie hem brutaal in de oogen keek; integen deel, er lag een zweem van medelyden, van deelneming op het geheele gelaat. Breng hem naar den ouwen Ryksveldwach- ter en hy drukte bepaald op dit woordje ouwe:), voegde hy eindelyk zyn dienaar toe; deze zal zich dan wel verder met hem be moeien. De heer van Vilvoorde had terstond be grepen, dat hy door deze houding den ver- metelen strooper het meest kon krenken en grieven, dat er voor dat trotsche, fiere, schier ontembare karakter geene grootere beleedi- ging, geene hardere vernedering kon zyn, dan het thans zyne kleinheid, zyne onmacht te doen gevoelen. De toeleg was dan ook niet mislukt. Het was het plan van Delahaie geweest, kror", die over de honderd leden telt, terwyl de voornaamste solopartyen in handen zyn van mevrouw. Maria Gross en den heer Carl Von Bongardt van de Rotterdamsche opera,, mej. Wia Dikema, van Leiden, en den liier- ook bekenden tenor Georg Anthes. Het orkest- is dat van „Unis," versterkt door de beste krachten van elders, zooals de heeren Coster uit Arnhem, Van Aken uit Nymegen, Van der Velde uit Zutfen, enz. Reeds geruimen tyd wordt er gerepeteerd onder directie van den componist, die ook de uitvoering zal leiden. De meening der mede werkers over deze opera is zeer gunstig, zoodat de uitvoering waarschyniyk eene ge beurtenis op muzikaal gebied zal zyn." VOORSCHOTEN. G e b o r o n Lucas Cornelis, Z. van J. Voorwindo en C. J. Clavan. Gerard, Z. ▼au G. De Geus en A. OuwersloQt. Ida, D. van A. M. W. Hoos en G. Va» Herrikhuyzon. Adries Johannes, Z. van J. C. Remmerswaal en J. M. Hoyboom. Levenloos aangegeven kind van A. M. W. Hoos en G. Van Hemkhuyzen. Gehuwd: J. W. Van den Berg en A. Knijnen- burg, weduwe van W. Zoetemelk. C. A. Granne- man en J. C. Blok. J. Van der Voort en A. Van der Splinter. Ondertrouwd: C. Meyer en M. C. Du Saar. J. C. Van Velzen en C. M. De Graaf. N. Koele- man en N. A. Roodakkera. ALKEMADE. Bevallen: J. Turk geb. Van der Meer, D. T. Hoogenboom geb. Kleyn, D. Gehuwd: M. Van Tol jm. 26 j. en G. Bleesjd. 22 j. C. Van der Meer jm. 28 j. en O. Van der Zwet jd. 22 j. G. Van der Zwet, jm. 26 j. en J. Van der Wereld jd. 23 j. A. Keyeer jm. 30 j. en A. J. Van der Hoorn jd. 23 j. A. Verhagen jm. 23 j. en N. Van Vliet jd. 23 j. J. Do Jong jm. 22 j. en E. C. Van der Wilk Jd. 21 j. A. T. Brand jm. 25 j. en T. Van der Voort Jd. 22 j. Overleden: Gijsbertus Belt, eebtgen. van M. Heemskerk, 27 j. Kaatje Beerepoot, echtgen. van A. Van der Voort 34 jaar. Levenloos aangegeven: Een kind van A. Van der Voort en K. Beerepoot. ZOETERWOUDE. Geboren: Johanna, D. van W. B. A. Nieuwenhuijs en J. J. S. Boekhoud. Willem Johannes, Z. van W. J. Van Riet cn A. Van Rijt. Maria Hendriks, D. van J. J. Den Hollander en G. Van der Ploeg. Petrus Johannes, Z. van B. Lamboo en M. Do Jong. Maria Georgine, D. van C. G. Front zen en A. M. P. Sijthoff. Hubcrtus Petrus, Z. van W. Van der Krogt en H. Witteman. Overleden: J. Vlasveld jm. Ij. Adr. Van Velde jd. 17 j. J. DiDgjan man van J. E. Lager- berg 52 j. Een levenl. kind van C. G. Frentzen. J. B. Bakker jm. 4 m. M. Steenvoorden vrouw van J. Bakker 29 j. Gehuwd: B. Van Meijgaarden jm. 24 j. met A. M. Straathof jd. 27 j. H. Vtrhoeff jm. 22 j. met G. Veiheul jd. 23 j. BIJNSBURG. Geboren: Pieter, Z.f van Cornelis Freeke en Martina Groen. Reindert, Z. vanKêin- dert Van Delft en Anna Petronella Heemskerk. Gehuwd: Cornelis Nachtegaal jm. en Aafje -^erhoog jd. om zelfs op het oogenblik, dat hy^als over; wonnene voor zyn vyand zou gesleurd wor den, dezen te trotseeren, hem met een bru talen blik te toonen, hoe weinig hy hem zelfs nü vreesde, hoezeer hy hem nog steeds ver achtte. En dat geheele voornemen viel thans in duigen tegenover die vernederende meewa righeid. Ziedend van toorn, wilde hy zich op den kleinen, nietigen man werpen om dezen te slaan met den nog ongewonden arm, maar een enkele ruk van den veldwachter aan de boei, welke nog immer den pols ombluisterd hield, deed hem een pynlyken kreet slaken. Die kreet deed hem zyne machteloosheid gevoelen, maar ze verdubbelde tevens zyn haat. Gedurende de terechtzitting, waar Delahaie wegens poging tot doodslag terechtstond, riep hy na zyne veroordeeling tot vier jaren ge vangenisstraf zyn vader en broeder, die de zitting hadden bygewoond, nog toe: „Geer zult mich wreken, waor?" en de vader had daarop geantwoord: „Ze zulle het ös betaold zetteveer schwere et dich!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5