Gemengd N By de verkiezing voor leden van de Provinciale Staten op jl. Dinsdag ver voegde zich aan het kiesbureel op het Raad huis alhier een persoon, die, van het recht tot stemmen gebruik makende, eens anders naam opgaf, terwyi hyzelf niet tot kiezen ge rechtigd was. Kort daarna kwam ook de per soon in quaestie, voor wien reeds was gestemd, die nu nogmaals op zyn naam eene stem wilde uitbrengen. Tegen dergeiyke praktyken is voorzien by art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, waarom dan ook door de politie alhier proces verbaal is opgemaakt tegen den persoon, die onbevoegd van het stemrecht heeft gebruik gemaakt. Volgens de „Standaard," zou de voorzitter van het stembureel den volgenden dag by de stemopneming den kiezers gelast hebben de zaal te verlaten, toen de leden een kwartier pauze hielden. Dit is zoo niet. De voorzitter heeft den kiezers alleen kennis gegeven dat er van zoo laat tot zoo laat pauze zou worden ge houden, waarop de kiezers uit eigen beweging de zaal verlieten. Iemand, die gisteren de Leid- sche veemarkt kwam bezoeken en by die gelegenheid eenige lammeren had gekocht, kwam, toen hy ze wilde betalen, tot de treu rige ontdekking dat hy zyn geld had verloren. Dit bestond uit drie bankbiljetten van 25, ƒ40 en 60. In dit nummer komt de opgaaf der nommers voor en wordt verzocht het bank papier tegen goede belooning aan hot bureel van politie alhier terug te bezorgen. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 256 zwembaden door hoeren en 39 door dames. De temperatuur van het water is 18° Celsius. Kermis in Den Haag? Namens een aantal kermisreizigers en ingezetenen is een adres aan den Haagschen gemoenteraad gericht, verzoekende dat „de vurige krachten by het EdelAchtbaar Gemeentebestuur mogen bestaan tot het wederinvoeren van de Haag- sche kermis" of, indien dit niet kan, „als eene jaariyksche herinnering aan Zr. Ms. 40 jarige regeering" tot het invoeren van eene jaarmarkt te besluiten. Eene meer dan 80-jarige oude vrouw, in de Katerstraat te 's-Hage wonende, die sedert eenige dagen door de buren niet was gezien, werd gistermiddag by onderzoek dood op den grond van haar kamertje liggende gevonden. De opbrengst van de door dyk- graaf en heemraden van den Haarlemmer meerpolder gehouden verpachting van het grasgewas der wegen over 1889 is geweest 6774, terwyl deze werken in het vorige jaar 6756 opbrachten. Een in de Warmoesstra at te Amsterdam woonachtig meisje van ongeveer 5 jaren geraakte, terwyl zy voor hare moeder eene boodschap deed, onder een zwaar be laden wagen, en bekwam zulke kneuzingen, dat het kind aan de gevolgen overleed. Te Holten (O.) is overleden op ruim 88 jarigon leeftyd Barend Hoeve, een der oud-stryders van 1830, gedecoreerd met het Metalen Kruis. Te Amsterdam viel een 2lj irige man aan de Prinsengracht in het water. Na terstond gered te zyn, is hy uit baldadigheid er weder ingesprongen, naar hy voorgaf, om zyn zyden das te zoeken, welke by het ongeval verloren scheen geraakt. Na voor de tweede maal opgevischt te zyn, is hy zonder zyn zijden das om te drogen, naar oen politiebureel gevoerd. In eene opgave in het „Politie blad" vinden wy melding gemaakt van eene gemeente in de nabyheid van Emmerik, welke don karakteristiek-geographischen naam diaigt van: „"Warbeye." De machinist Lammert s, van Drachten, door de rechtbank te Heerenveen tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het overryden van een kind, heeft tegen dat vonnis appèl aangeteekend. By het aanbreken van den dag is Vrydag-morgen te Ryswyk de woning afge brand van W. Smits, door den eigenaar en nog een gezin bewoond. Oorzaak onbekend. De landbouwer H., onlangs be noemd tot bewindvoerder over de kinderen van zyn krankzinnigen zwager v. E., te Melick-Herkenbosch, heeft zich schuldig ge maakt aan diefstal, ten nadeele dier kinderen. Hy is door de marechaussee aangehouden en naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Behalve aan den directeuren den secretaris, zal aan alle ambtenaren der Kon. Nederlandsche Locaalspoorweg Maat- schappy, welke'door de Hol!. Spoorwegmaat- schappy zal geëxploiteerd worden, op 1 Juli a. s. eervol ontslag worden verleend. (II. D.) Ter gelegenheid van het 42ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres te Bergen-op Zoom zullen, op Dinsdag den 23sten Juli a. s., gehouden worden de navolgende harddraveryen onder den man lo. Provinciale-Harddravery, 1ste prys 100, 2de prys 50, voor paarden, welke nooit prys of premie gewonnen hebben en de laatste drie maanden in het bezit zyn geweest van ingezetenen der provincie Noord-Brabant. 2o. Provinciale Harddravery, 1ste prys/" 150; 2de prijs 75, voor paarden, welke de laatste drie maanden in het bezit zyn geweest van ingezetenen der provincie. 3o. Ryks Harddravery, 1ste prys ƒ150; 2de prys 75, voor paarden, welke nooit een eersten prys gewonnen hebben en de laatste drie maanden in het bezit geweest zyn van ingezetenen des Ryks. 4o. Ryks-Harddravery, lste pry's ƒ2502de prys ƒ100, voor paarden, welke de laatste drie maanden in het bezit zyn geweest van ingezetenen des Ryks. Naar men mededeelt, is de mond en klauwziekte in den omtrek van Aken gewe ken, zoodat spoedig eene opheffing van het ver bod tot beperkten invoer van vee van Duitsch- land in Nederland kan worden verwacht. De Parysche zadelmakers van de algomeene vennootschap voor levering aan militairen en van het huis Helbronner hebben het werk gestaakt. Woensdagavond is te Parjjs in do Opéra Comiquo (Place du Cbatelet) met goed gevolg eene nieuwe romantische opera van Massenot, „Esclarmonde", uitgevoerd, by welke gelegenheid eene jonge Amerikaansche zangeres, Sybil Sanderson debuteerde. Deze schynt een zeer goeden indruk gemaakt te hebben en werd na elk bedryf tweemaal teruggeroepen. President Carnot woonde de uitvoering by en gaf herhaaldeiyk het teeken tot toejuichingen. Ook wonschte hy den heer Massenet geluk. Ten gevolge van eene vreeseiyke wolkbreuk is van de mynonderneming „Louise", by Brunswyk, een groot gedeelte der eigendommen vernield. Het machinehuis, het ketelhuis, het kantoor, kortom: allo boven den beganen grond staande gebouwen zyn ingestort en onder water gezet. Er zyn geene menschen by omgekomen. Even merkwaardig gelukkig is de gisteren reeds vermelde ont ploffing in de bekende vesting „Königstein" afgeloopen. De bliksem sloeg dos nachts in een met geladen bommen, granaten enz. dicht gevuld magazyn. Vier uren lang duurden de ontploffingen, met een zóó vreeseiyk geweld, als had er een groot bombardement plaats. In de omliggende dorpen werden vele gebouwen beschadigd. Geen mensch echter werd gedood. Op vyfhonderd meter afstands van het magazyn, waar de ontploffing plaats had, lag een reusachtig kruitmagazyn, dat intusschen geheel ongedeerd bleef. BUITENLAND. Fronkrjjk. Onder voorzitterschap van aartsbisschop Richard hoeft de vereeniging van Parysche katholieken te Parys hare 17de vergadering gehouden. Het punt van behandeling was de beweging tegen den slavenhandel, door kar dinaal Lavigérie begonnen, waarmede het congres zich geheel vereenigde. By de Kamer is een verzoek ingekomen van zekeren Héligon, voormalig lid der Inter nationale, om machtiging, ten einde den oud- prefect van politie Andrieux, die hem in zyn bl. d verweten had van tot de geheime politie te hebben behoord, wegens laster te vervolgen. Henri Rochefort is weer naar Londen teruggekeerd. De „Presse" bevat een schryven van Boulanger aan de studenten van Parys, die hem een adres van sympathie hadden aan geboden. De generaal zegt daarin, dat de natie weldra haar wil zal doen kennen en door het aannemen van zyn programma hare vorontwaardiging zal doen blyken over de „ellendelingen," die thans het gezag in handen hebben. De studenten kunnen op zyne energie rekenen, om de zaak der nationale party te doen zegevieren. Het Parysche Katholieken-congres heeft den Paus een adres, met drie duizend hand- teekeningen voorzien, gezonden, waarin het zich verklaart voor het horstel van de wereld- lyke macht des Pausen. België. By de behandeling van het socialisten-pro ces te Bergen is de regeeringsspion Pourbaix dezer dagen in verhoor genomen. Nauwelyks had Pourbaix zyne getuigenis begonnen, of de voorzitter verzocht den officier van justitie en den verdediger met zyn ver hoor op te houden. Pourbaix echter drong er op aan, gehoord te worden, daar hy, vol gens zyn zeggen, het gerecht nuttige mede- deelirgen kon doenmaar hy werd verwyderd, onder voorwaarde dat hy in den loop der zit ting, zoo noodig, weer ïn verhoor zou worden genomen. De officier van justitie sprak uit- diukkelyk tegen, dat getuige in eenige betrek king tot de politie stond. Groot-Xlrltamiië. De prins van Wales heeft afgezien van zyn bezoek aan Rome. Gladstone heeft een aanbod, om voor 5000 pd. st. 25 artikelen voor Amorikaansche bladen te schryven, van de hand geslagen. Het Lagerhuis heeft gisteren de Staats- begrooting goedgekeurd, voor zooveol de ont vangsten betreft. De derde lezing zal aan staanden Maandag worden gehouden. De heer Howell heeft voorgesteld het wets ontwerp tot versterking der vloot by de derde lezing te verwerpen. De „Standard" verneemt uit Shanghai dat de eisch van schadeloosstelling wegens de onlusten te Chefoe bevredigend geregeld is. Daarna werden de Engelsche en Ameri kaansche vlaggen geheschen en door de Chineesche troepen werd gesalueerd. Het ministerie moet het eens zyn over de afschaffing van het vice koningschap van Ierland, en is voornemens in den loop der volgende zitting van het Parlement voorstellen in te dienen, waardoor in de Iersche adminis tratie belangryke verandering gebracht wordt. Ook zou de koningin voornemens zyn Ierland te bezoeken en gedurende een week verbiyf ti houden op het kasteel, waar zy ontvangst zou houden, benevens eene revue over de troe pen te Curragh. Telegrammen. HIRSCHBERG (in Silezië), 17 Mei. In den afgeloopen nacht trachtten Hermsdorfer werk lieden by Dittersbach eene myn schade toe te brengen. De militaire macht trad handelend op, werd door de onverlaten bedreigd en vuurde ten slotte. Eén der rustverstoorders werd gedood; twee hunner bekwamen wonden. MADRID, 17 Mei. De ongesteldheid van de koningin is van geen ernstigen aard, maar de ministerraad, die gisteren moest plaats hebben in het paleis, is afgezegd, evenals alle receptiën en officiëele diners ter viering van koning Alfonsus' verjaardag. De koningin moet het bed houden, maar de geneesheeren hopen dat zy 23 dezer naar het kasteel van Aranjuez kan vertrekken. PARIJS, 17 Mei. Op zyn adres aan den Paus heeft het Katholieken-congres van Z. H. het volgende antwoord ontvangen „De hulde van kinderiyke vereering, welke uwe belangryke vergadering den Heiligen Vader heeft gebracht, heeft Z. H. zeer verbiyd. Z. H. dankt alle vergaderden voor hunne toegenegenheid en voor hunnen y ver op gods dienstig gebied en schenkt u van ganscher harte den verzochten zegen. Kardinaal Rampolla." De minister van buitenlandsche zaken zal worden geïnterpelleerd door de afgevaar digden Lyonnais en De Mun over de door de regeoring officieel toegezegde deelneming aan het congres ter bescherming van fabrieks arbeiders, in Juli of September te Bern of te Genève te houden. BERLIJN, 17 Mei. (A. S.) Het einde der werkstaking in Rynland en Westfalen is nu nog slechts de quaestie van weinige dagen. Daarentegen breidt zich de werkstaking in hot Waldenburger district uit, en daaraan nemen ongeveer 14,000 lieden deel; maar de ongeregeldheden, welke den aanvang daarvan kenmerkten, zyn niet meer voorgekomen. Overal heerscht rust. NIEUW-YORK, 17 Mei. De Tarwemarkt opende heden onveranderd. De oogstberichten bleven gunstig, maar de toevoeren waren klein. Daar voor export niets omging, daalden de pryzen ca. ct., maar ze verbeterden later weder, aangezien de speculanten beter ge stemd waren. De markt sluit ongeveer als gisteren. Koffie. De offertes uit Rio waren lager en zyn nu ongeveer op pariteit van onze mark De stemming was onregelmatig. QUEENSTOWN, 17 Mei. Het gisteren albie van Nieuw-York aangekomen stooms. „Gallia rapporteert dat op 6 dezer het schip „Nell Swift", van West-Indië naar Nieuw-York, m< man en muis in den Atlantischen Oceaan vergaan. De equipage bestond uit 11 personei LONDEN, 18 Mei. Uit goede bron word verzekerd dat de regeering besloten heef het wetsontwerp betreffende de suikerpr miën terug te nemen. In het Lagerhuis deed de heer Labouchèi het voorstel te besluiten dat de erfelykhei der zetels in het Hoogerbuis in stryd is mi de beginselen van volksvertegenwoordiging e daarom moet worden afgeschaft. Dit voorsti werd met 201 tegen 160 stemmen verworpei PARIJS, 18 Mei. Het „Journal Officiel bevat een ministeriëel besluit, waarby d invoer van vee in de departementen Nor: Aisne, Ardennes en Meuze verboden word St.-PETERSBURG, 18 Mei. De keizer hee don grootvorst-troonopvolger tot lid van de Ryksraad en den Ministerraad benoemd. De heer Durnovo, directeur der keizerlyk kanselary van weldadigheidsinstellingen, i voorgoed tot minister van binnenlandsch zaken benoemd. BERLIJN, 18 Mei (Part. TelIn de hede hier plaats gehad hebbende vergadering de vereeniging voor bergbouw-aangelegenhede: werden de te Berlyn in het vooruitzicht ge stelde voorwaarden werkelyk aangenomen. Daarentegen werd niet aangenomen de doo de mynwerkers gestelde eisch om eene com missie te benoemen ter vaststelling van d overwerkuren. LEIDEN, IS Mei. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Nee Met. Instit.) Verwachting: veranderlyke wint Thermometer-standgisteravond om 8 ure 12° Celsius 53.6° Fahrenheit; hedenmoi gen om ,8 uren 17° C. 62.6° F."s midd. 1 uren 17° C. 62.6 F.'s namiddags 4 ure 11° C. 51.8° F. Het 2de candidaatsexamen in de theo logie is gisteren met goed gevolg te Amstei dam afgelegd door de heeren A. D. Wempt van Leiden, D. P. Brans en H. J. Heynes. De heer J. F. W. Conrad zal het lit maatschap van de Provinciale Staten va Zuid-Holland aannemen. Landbouwgereedschappen zyn vry vai invoerrechten, ook dan, wanneer ze van spiaute of zink vervaardigd zyn. De Koninklyke fabriek van stoom- e: andere werktuigen te Amsterdam werkte - naar in de gisteren aldaar gehouden a! gemeene vergadering is medegedeeld - in het afgeloopen jaar weder met verlies zoodat in het geheel ƒ424,818, of ruit 50 percent van het maatschappelyk kap: taal is verloren, waarvan ter griffie der recht bank, overeenkomstig art. 47 van het Wetboei van Koophandel, kennis is gogeven. Devooi uitzichten zyn door veel werk niet ongunstig zoodat de commissarissen goedsmoeds zyn o herstel van het verbroken finantiüel ovenwich' De heer Chrispyn, die vroeger om ge zondheidsredenen do planken moest verlate en den laatsten tyd slechts nu en dan he tooneel betrad, zal met 1 September vei bonden worden aan het gezelschap de Rotlerdamscho Tooneelisten, onder directi van Le Gras en Haspels. Door de Roomsch Katholieke kiesvei eeniging „Recht voor Allen" te Nymegen i voor de verkiezing van een lid van de Tweed Kamer op 31 Mei a. s., ter Vervulling va de vacature-Reuthor, candidaat gesteld d heer F. Th. J. H. Dobbelman, zeepfabrikan' lid der Provinciale Staten van Gelderland e lid van den gemeenteraad van Nymegen. Het stoomschip „Bromo" vertrok 18 M< van Batavia naar Rotterdamde „Burgemees ter Den Tex," van Batavia naar Amsterdam arriveerde 18 Mei te Suez; de „Gouverneur Generaal 's Jacob" vertrok 18 Mei van Batavi naar Amsterdam; de „Sumatra", van Amster dam naar Batavia, is 18 Mei St.-Yincent ge passeerd. - Marktberichten. Schiedam, 18 Mei. Montwjjn per HL., zonde fuat o'f-bel., f 9.Jenever id. fAmst. proef ic f 13.— a ƒ14.60. Deventer, 17 Mei. In jaren was de toevoer va Boter niet zoo groot in de eerste helft van Mei al heden. De prijzen waren daardoor iets lager. Yoo slechte zeer enkele fusten werd f 20 50 besteed. Kif eieren werden minder aangevoerd dan in do vorip week. De hoogste prijs voor <?e grootste exemplare was fZ per 100 stuks.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2