LIEBIG'S Ttecl-Eitract Leiden, 18 Mei. in het belang dier jongelingen zei venten derde wegens de premie, welke de Staat door deze bepaling op het hebben van weinig kin deren stelt. Om deze redenen behoort, naar zijn ge voelen, de vrijstelling der eenige wettige zoons niet in de nieuwe militiewet opgeno men te worden. Hy wenscht daarom de vrijstelling van eenige wettige zoons te doen vervallen en in de plaats daarvan de vrijstelling van kostwin ners, onverschillig of zjj al dan niet eenige zoons zijn, op te nemen. De wet zou dan z. i. moeten inhouden dat de vrijstelling verleend wordt aan dengene, die door zjjn handenarbeid den kost wint: a. voor zijne ouders, of bij overlijden voor één daarvan, voor zjjn vader of moeder; b. als de beide ouders overleden zjjn, van zijne grootouders of voor één daarvanc. van één of meer broeders of zusters, als het gezin ouderloos is. Blijkens achterstaande advertentie ver schenen b\j de firma E. J. Brill alhier de twee volgende antiquaar-catalogi, welke, zoo wel wat den vorm als den inhoud betreft, de aandacht van een ieder verdienen. lo. Prjjscatalogus No. 40: Nederlandsche taal- en letterkunde. Varia en Curiosa. Opvoe ding en onderwijs. 3629 nrs. Zeer zeker ver dient deze catalogus de aandacht zoowel van vele beoefenaars onzer taal- en letterkunde als van ijverige verzamelaars. Hierin vindt men o. m. eene belangrijke collectie werken van en over Vondel (64 nrs.) en eene zeld zaam voorkomende collectie Varia en Curiosa (waaronder werken over natuurgeheimen, geesten en duivels, roovers en dieven, tooverij enz. 268 nrs.). 2o. Prijscatalogus No. 41Nederlandsche geschiedenis, Oranje-Nassau. Natuurkundige en plaatselijke beschrijving. Waterstaat. Ge schiedenis van België. Deze catalogus is verdeeld in 3 hoofdafdee- lingen, t. w. lo. N9derl. geschied. 2o. Nederl. Plaatsbeschrijving. 3o. Geschiedenis van België. Het zou ons te ver voeren dezen hoogst belangrijken catalogus in al zjjne onderdeolen na te gaan; toch wenschton w(j op enkele afdeelingen, wolke men anders zelden of nooit te zamen aantreft, de aandacht te vostigen. In de eerste plaats de afdeeling „Oranje- Nassau, welke niet minder dan 550 nommors telt en zeker oen ieder, wiens hart, vooral in deze feestdagen, voor Land en Koning gloeit, hoogst welkom moet zijn. Ten tweede Doe men wjj do afdeeling „Waterstaat" (500 nrs.) en ten derde de afdeeling „Leidensia" (625 nrs.) Beide catalogi, op goed papier gedrukt met fraaie letter maken een gunstigen indruk en zullen velen, om de belangrijke aanteekomn- gen, tot vraagbaak kunnen verstrekken. Wjj weuschen der firma veel succes met deze weinig zoo compleet voorkomende catalogi. „Do Tijd" is met de voorstellen in het verslag der defensiecommissie zeer weinig ingenomen. Het blad is bevreesd dat, Indien die voorstellen wet zullen zijn geworden, Nederland geene bljjde dagen te gemoet gaat. „Paffen en knallen zal het er," schrijft het blad, „indien de commissie haren zin krijgt, van alle kanten. Schieten, exerceeren zullen eene hoofdbezigheid uitmaken onzer eerzame burgers en buitenlui, terwijl ons landje het voorwerp zal worden van bewondering in de oogen van Pruisische luitenants en onder- officioren." In twee opzichten vindt „De Tjjd" het ver slag te prijzen. Allereerst looft het „den grooten ijver en den moed der commissie, welke dit rapport heeft uitgebracht. In elke geestdrift ligt iets, wat aangenaam aandoet, en dit rapport is een stuk, hetwelk van militaire geestdrift blaakt." In de tweede plaats waardeert „De Tijd" oprechtelijk hot eerljjk streven der commissio om godsdienstige belangon ongekrenkt te laten. In de officieuze „Berliner Politische Nacb- richten" wordt naar aanleiding van genoemd verslag der Staatscommissie gezegd dat het ontwerp ongetwijfeld in het Parlement een langen lijdensweg zal hebben af te leggen. Intusschen is Nederland een continentale Staat, in welken niet de vloot, maar uit den aard der zaak het landleger de kern moet uitmaken van de verdediging. Nederland ver heugt zich bovendien niet, gelijk het naburige België, in hot volkenrechtelijke privilegie der onzijdigheid, maar moet zelf opkomen voor alle eischen, die ten behoeve zijner politieke onafhankelijkheid aan de vaderlandsliefde der bevolking worden gesteld. Gemengd Nf ieuwa. De rechtbank te Haarlem heeft den kastelein en zaakwaarnemer J. De Jager, die 14 dagen geleden terechtstond wegens valschheid in openbaar en onderhandsch ge schrift (hypothecaire akte en rekening en ver antwoording als curator), veroordeeld tot 1 jaar gevangenis. Eene bejaarde vrouw is Don derdag bjj het ophangen van waschgoed in een perceel in de Palmgracht, te Amsterdam, uit het raam der lste verdieping op eene bin nenplaats gevallen. Inwendig zwaar gewond werd zij naar het Binnen Gasthuis vervoerd. Tjjdens de oefeningen der recru- ten te Breda kreeg oen militair de volle lading van eene revolver in het hoofd. In zorglijken toestand is hjj naar het militair hospitaal vervoerd. Een ingezetene van Heppel ver zond dezer dagen per post van daar een brief met een bankbiljet van f 25. Deze brief is tot heden niet terechtgekomen. De aangekondigdealgemeene werk- staking van timmerlieden te Berlijn zal Maan dag 20 dezer beginnen. Reeds heeft eene bij eenkomst van verschillende vereenigingen van den Duitsche timmerliedenbond plaats gehad, waarop met algemeene stemmen hot besluit genomen werd, op 20 dezer het werk neer te leggen. De arbeiders verlangen verminde ring van den werkdag tot 9 uren en 60 pf. loon per uur. De vangst der Londensche politie in de Field, en Adelphi-clubs, waaromtrent roeds een en ander werd medegedeeld, hoeft zeer de aandacht getrokken, omdat personen uit de hoogste kringen er bij betrokken zijn. Onder de 21 personen, die in de Field club in hechtenis werden genomen, bevinden zich do graaf van Dudley, lord Lurgan, baron Farina Ferres, lord Henry Paulet, Samuel Lewis, en vele andere jonge mannen van aanzien. De spelers der Adelphi-club waren voor het meo rondeol mannen vau zaken, handelsreizigers, publicisten, en dorgeiyken. De vraag, welke de rechtbank zal hebben uit te maken, is, of do gedaagden al of niet baccarat spoelden op het oogenblik, dat zjj betrapt werden, en of baccarat al dan niet tot de hazardspelen moet worden gerekend. Een strike, zooals die thans te Hamburg uitgebroken is, behoort op het ge bied dor werkstakingen zeker wel tot de zeldzaamheden. In de landelijke voorstad Altenwerder kostte het dansen tot nog toe bij abonnement 1 mark per dag. Met het oog op de algemeene loonsverhoogingen, begeerden de heeren muzikanten nu echter eeu opslag van een halven mark. Zondag vóór acht dagen schenen zij goede zaken te zullen maken, daar de danszaal nog nooit zoo goed bezet was geweest en met de schoone wals „Die schone Adelheid" zou het bal worden ge opend. Doch toen de muziek begon, bleven de landelijke heeren met de handen in de zakken in de hoeken staan en niemand be woog een been. Slechts eenige dorpsschoonen, die aan de verzoeking geen weerstand kondon bieden, zwierden samen door de zaal. Dit hielp de muzikanten echter weinig, daar de ridderlijkheid medebrengt dat de dames nooit behoeven te betalen. Men begon te onder handelen, doch de dansers bleven op hun stuk staan en te één uur gingen de muzikanten naar huis zonder een penning ontvangen te hebben. Zondag herhaalde zich hetzelfde tooneel. Eenige Hamburger kantoorheeren zouden gaarne gedanst hebben, doch met het oog op de duistere blikken en de gebalde vuisten der gewone bezoekers, hielden z(j zich maar wat achteraf. Ook ditmaal was de ontvangst der muzikanten nul. Men is nieuwsgierig te weten hoe lang de jongelieden de strike zullen volhouden en welke der beide partjjen zal toegeven. De Karlsbader „Sprudel" zegt dat Boulanger lijdt aan vergevorderde diabetes; de Fransche artsen Charras en Pavy hebben dit vastgesteld; heden zal nog een consult plaats hebben, dat de Duitsche hospitaal-arts Weber, een specialist, zal bijwonen. Een moordenaar van acht jaren.— Het stadjo Malvern, in Ohio, is in rep en roer gebracht door een bloedig drama, waar van de auteurs slechts jonge kindoren z(jn. Eenige kinderen waren gezamenlijk aan het spelen, toen er twist ontstond tusschen twee hunner, Johnnie Hexawer, acht jaren oud, en zijn neef Charley Dickman, vijfjaren tellende. De jonge Hexawer greep in zjjne woede een jachtgeweer en schoot het af tegen het hoofd van z(jn neef. De ouders van den misdadiger, alsook die van het slachtoffer, zjjn bijna krankzinnig van smart. Kunstgevoel. B ij de opvoering van „Rienzi" in de Weener Hof-Opera, begon het paard, waarop de laatste tribuun zijn intocht deed, in het derde bedrijf, door snuiven on trappelen, bewegingen te maken, die den bevrijder van Rome in eene allesbehalve aan gename positie brachten. De tribuun trachtte z\jn strijdros tot bedaren te brengen, door den teugel wat vaster aan te trekken, wat, helaas 1 do tegenovergestelde uitwerking had. Tevergeefs trachtte de dappere Romein, die het paard geleidde, het met allerlei lieve be namingen tot rust te brengen, doch het paard had zich klaarblijkelijk voorgenomen om aan geene enkele vermaning meer te gehoorzamen. Het richtte plotseling zijne vier pooten naar het koor, ging midden door de witgekleede balletdanseressen, vertrapte in do haast bijna den tweeden regisseur en verdween tus schen de eerste twee coulissen, de acteurs en actrices in verwarring achterlatende, want zonder paard ging het spel nu eenmaal niet. De schoone „Adriane" sloot, terwijl ze met de theatrale handbeweging naar den staart van het vertrekkend paard wees, de scène met de gevoelige woorden: „Dat het noodlot zijn loop neme!" het gordijn viel en het derde be drijf was afgespeeld. De dappere „Rienzi" is heelhuids van zijn steeplechase afgekomen. Een Indische Rinaldo Rinal- dini. De volgende geschiedenis doet de ronde in de Indische pers als een bewijs voor de ver metelheid van den roovor en vrijbuiter Tantia Bheel, die de grens van Engelsch-Indië tegen woordig onveilig maakt. Onlangs trok een inheemsch politieofficier aan het hoofd van eene afdeeling politiesoldaten uit om den be- ruchten Tantia gevangen te nemen en hield halt in een plaatsje, dat bovenal door den roover onveilig werd gemaakt. De officier wilde zich, vóór hjj zijn verkenningstocht voortzette, eerst laten scheren; er kwam een barbier, die, vóór hij den officier ifizeepte en schoor, met groote vrijmoedigheid over Tantia en diens heldendaden sprak. Ten slotte zeide hij„Er i3 maar één middel om den roovor in handen te kr(jgon!" „En welk middel is dit?" zei de officier. „Hot besto middel is dit," zei de barbier, terwijl h(j tegelijkertijd den officier de punt van don neus afsnood. „Ik ben Tantia." Met deze woorden verdween de bruine Figaro in het struikgewas en liet den officier, die zijne soldaten te hulp riep en hen gelastte don vermetelen roover te ver volgen, vreeselijk bloedende in zjjne tent achter. Het gelukte den soldaten, trots alle moeite, niet, den barbier-struikroover in te halen. De kroonprinses van Zweden is vrij ernstig ongesteld. De prinses is plotseling door eene longontsteking aangetast. Nog zoo dom niet. De Engelse fa- Indische dagbladschrijvers oefenen hun ambt op eigenaardige wijze uit. Onlangs bevatte de „Dacca Gazette" de volgende aankondiging: Wjj zijn zóó vermoeid van het onverpoosd werken gedurende gansch het afgeloopen jaar, dat de uitgave van ons volgend nummer voor eene maand is uitgesteld. Daarop ging geheel do redactie op reis. Yóór eenigen t jj d telegrafeerde de oudstuurman Meinardi, van Veendam naai de Argentynsche Republiek vertrokken, aan zyne kinderen, die hem zouden volgen„Biyft thuis", en ondernam daarna zelf de terugreis naar het Vaderland. De oude man heeft zyn land en zpne familie niet mogen weerzien, want hy overleed aan boord van het stoomschip „Schie dam" en rust nu in de golven van den Atlan- tischen Oceaan. Te Wick rath, een Pruisisch dorpje by Gladbach, sloeg dezer dagen de bliksem in de Katholieke kerk, terwyi deze met geloovigen gevuld was en de dienstdoende priester juist den zegen over de gemeente uitsprak. Het orgel werd het eerst getroffen do stukken vlogen door de kerk en brachten velen zware verwondingen toe. De organist en de zangers werden zóó gewond, dat zy niet moer te herkennen waren. In het gedrang, dat onbeschryfiyk groot was, werd eene vrouw, moeder van verscheidene kinderen, gedood. "Kerk en toren hebben zeer veel schade ge vallende ziekte gestorven. Hy kreeg oen toeval op eene seance, werd schynbaar spoedig betc-r, maar kort daarna horhaalden zich de stuipen, waaraan hy bezweek. Te Kroonstad en te Moskou is opnieuw een aantal personen gevangengeno men. Niemand schynt te weten, of eene niouwe samenzwering ontdekt is, dan of do nieuwe gevangennemingen slechts een gevolg zyn van vorige ontdekkingen. Een soldaat kwam eenigszins beneveld in de kazerne. „Waar is je sabel?" vroeg de luitenant. „Ach, luitenant „Nu, wat?" „Tk was zoo verdrietig." „Zal je eindeiyk „Nu, luitenant, wanneer ik het dan zeggen moet ik was zóó verdrietig en ontevreden over myzelven dat ik me de sabel door het lyf heb gejaagd 1" Hy had hem namelyk verkocht en het geld verdronken. Be letter M en de Napoleons. Het is misschien niet algemeen bekend welk een bygeloovig gewicht de twee Na poleons hechtten aan de letter M, zoowel ten goede als ten kwade. Maar dat bijgeloof laat zich eenigszins verklaren, als men nagaat dat Marboeuf de eerste was, die, tydens hy de Militaire Bchool bezocht, het genie van Napoleon ontdekte; dat Marengo de eerste groote veldslag was, welke door generaal Bonaparte werd gewonnen; dat Mélas voor hem in Italië moest wyken; dat Mortier een zyner beste generaals was; dat Moreau hem heeft verraden en Murat de eerste martelaar werd voor zyne zaak. Marie-Louise heeft tydens de roemvolste jaren van zyn leven aan zyne zyde gestaan. Van Moskou dateert zyn val en Metternich deed hem hot onderspit delven op diplomatiek terrein. Zes generaalsMasséna, Mortier, Marmont, Macdonald, Murat en Moncey en zes-en-twintig divisie-generaals hadden een naam, die met de letter M begon, terwyi Maret, hertog van Bassano, zyn mee3t vertrouwde vriend was. Zyn eerste veldslag was Moulnotte, zijn laatste Mont-Saint Jean (Waterloo.) Verder heeft hy gewonnen de slagen by Millosimo, Mondovi, Montmirail en Montereau; daarna kwam de aanval op Montmartre. Milaan was de hoofdstad van zyn eerston vyand en Moskou was de laatste stad, die hy als overwinnaar binnentrok. Monou was oorzaak dat hy Egypte verloor en Napoleon gebruikte Miolles om Pius VII te winnen. Mallet spant tegen hem samen, Murat trekt zich terug; daarop volgt Marmont. Montalivet was zyn minister. Montesquieu zyn kamerheer-ceremoniemeester. Zyne laatste woonplaats in Frankryk was Malmaison. Zyne motgezellen op St.-Helena waren Montholon en zyn kamerdienaar Marchand. Gaat men den levensloop na van zyn neef Napoleon III, dan vindt men dat deze gehuwd is met eene gravin Montyo en zyn grootste vriend Morny heet. De voornaamste over winningen van het Fransche leger in den Krimoorlog zyn die van Malakoff en van Mame ion. In den oorlog met Italië zyn het Monte- bello en Magenta, en Mac-Mahon werd hertog van Magenta. Napoleon hield zyn intocht in Milaan, verdreef de Oostenrykers uit Marignan en zyn grootste vyand is Mazzini. Na den vreeselyken slag van Solferino aan de Mincio, keert hy terug naar Mantua. Daarop krygt men Mexico en Maximiliaan. In 1870 gaan de krygsoperatios uit van Maintz, wordt het Fransche leger voor het eerst teruggedreven by de Moezel en is zyn lot beslist by Metz. Al deze rampen zyn over Napoleon gebracht door Von Moltke. Muziekprogramma. MUSIS SACRUM. Zondag 19 Mei, te tweo uren door hot Stafmuziekcorps van het 4do regiment in fanterie, directeur: de heer J. G. H. Mann. Eerste afdeoling: No. 1. „'t Tierde", Marsch (lste Uitv.), Mann; 2. Ouverture zu „Athalia", Mendelssohn; 3. „See-Saw", Walzer, Crowe; 4. Potpourri aus der Operette.Die Afrika-reise", Suppé. Tweede af deeling. No. 5. „Feestklanken", Intermezzo, tergele- gonheid van het 50-jarig bestaan van het Leidsch Studentencorps (1 Maart 1889). Mann; G. Entr' Act No. 2 zum Drama: „Rosamunde", Schubert; 7 Fan- taisie et Variations sur des motifs de „Préeiosa," Opéra de Weber, Dunkier; 8. Yedda-Polka, Mann. RECLAMES. ledon. De bekende Amerikaansche g e- dachtenlezer Washington Irving Bishop is aan bederft nooitverbe tert en versterkt soe pen, sausen, greenten en andere spijzen-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10