N°. 8970. Donderdag lö NJL e i A0. 1889. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn~ en feestdagen, uitgegeven. lit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 Mei. Feuilleton. DE DELAHAIES. PRIJS DEZER COURA2TT: Voor Leiden per 8 maanden,1,10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommer*.0.01. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- oas—oren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. F. Van der Mandele, geb. te Delft, bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Art. 162 G. W." Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, afgelegd door den heer B. P. Plantenga. Het doctoraal-examen in de rechtsweten schap is afgelegd door den heer G. D. Willinck. De belangrijke by dragen, welke hier ter stede ontvangen zyn ten behoeve der weduwe en kinderen van den matroos 1ste kl. D. Huyzer, zullen nog vermeerderd worden met de som van f 271.50. Dit bedrag is den heer C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor Zeevaart alhier, toegezegd door den heer J. W. Segaar, een vroeger stadgenoot en thans leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Semarang. Als trouw lezer van het Leidsch Dagblad had hy kennis genomen van den treurigen toestand, waarin de vrouw en kinderen van dien matroos waren achtergebleven, en dit geld by vrienden en kennissen in Indië ingezameld. Evenals de vroeger ontvangen giften, zal ook deze bydrage worden afgedragen aan de commissie, die zich met de administratie van de ontvangen gelden voor de wed. Huyzer heeft willen belasten. Niettegenstaande het regenachtige weder, is het feest der schoolkinderen uit de ge meente Zoetorwoude heden toch doorgegaan. In een aantal open rytuigen kwamen de kindoren achtereenvolgens, vergezeld van de leden der feestcommissie, uit de verschillende deelen der gemeente voor de school aan den Heerenweg by Leiden aan. De kleinen, allen in hun Zondagspak gesloken, zagen er lief uit; de meesten waren voorzien van eene vlag, en enkelen ook van vaandels, waarop „Leve de Koning", zoodat, toen zy tegen elf uren de genoemde school verlieten, de stoet een eigenaardig aanzien had. De leerlingen waren ten getale van 352 en er waren er onder, die, wegens de uitgebreidheid der ge meente, de scholen te Voorschoten en zelfs die te Benthuizen bezoeken. Lang echter mocht men niet in den speel tuin „Vreewyk" aan den Witten Singel ver toeven, daar het hemelwater al te mild bleef nedervallen, en weldra vertrok men weer, met 'mm' 1 'l c— Schets uit het Limburgsch stroopersleven. 10) door Mr. CLOVIS. Slechts zelden sprak Marianne over haar gestorven kind en zy hield er ook niet van dat anderen dit onderwerp aanroerden. Trachtte een enkele der dorpsbewoners soms haar van zyne deelneming in haar lot te verzekeren, dan hoorde zy dit koud, onver schillig aan't was of zy niet kon gelooven dat haar kind werkelijk dood was, 't was of zy nog immer dacht dat er een wonder zoude gebeuren, dat haar jongske uit dien vyver, waarin het zyn einde had gevonden, toch weder levend zoude te voorschyn komen. Urenlang ten minste kon zy daar verwy- len, steeds turende op de plaats, waar zy het knaapje gegrepen had en het gebeurde niet zelden dat zy niet heenging voordat een der Delahaios haar was komen halen. „Het keend vermoard, de mooder gek ge- maak en dat loeder is nog neet kapot," mom pelde deze dan dikwyls. Enkele maanden later vonden eenige stroo de muziek voorop, naar de school, waar de kleinen op eenige versnaperingen werden onthaald. Tegen twaalf uren aanvaardde men nog maals den tocht naar „Vreewyk", om zich verder in de vrye natuur te vermaken met verschillende spelen, waarvoor pryzen waren uitgeloofd, zóó, dat elk kind er een verkreeg, natuuriyk die het best speelden of boven de anderen uitmuntten, de mooiste. Ook hadden de kinderen veel genoegen in de vertooningen van de Jan-Klaassen-kast en waren er, behalve de muzikanten van „Oome Hein", nog enkele draaiorgels, zoodat het aan opwekkende tonen niet ontbrak, evenmin als aan krentenbollen en chocolade. Tegen vier uren werd de terugtocht aange nomen. Den Koning is ook door de hoofden der openb. scholen te Katwyk, namens hunne leerlingen, per telegraaf gelukgewenscht met Zr. Ms. 40 jarige regeering, waarop gisterna middag eene dankbetuiging is ontvangen. Bedankt is voor het beroep naar Katwyk aan Zee door ds. W. Gerritsen, te Wierden. Te Leitnuiden heeft zich, onder eorevoor- zitterschap van den burgemeester, eene com missie gevormd, om 's Konings 40 jarig jubi leum feestelyk te herdenken. Het programma is vastgesteld als volgt: Om 10 uren onthaal van de schoolkinderen. Van 2 tot 4 uren volksvermakelykheden, op geluisterd door muziek, 's Avonds fakkeloptocht met muziek en bengaalsch vuur, terwyl eene opgerichte eerepoort schitterend verlicht zal zyn. Van de 55 stemgerechtigden te Bent huizen tot het verkiezen van leden derProv. Staten, hebben er 45 van dat recht gebruik gemaakt. Graaf De Lalaing, eerste secretaris by het gezantschap van België te 's-Hage, wordt, naar men verzekert, in zyn rang overge plaatst naar Londen. Naar men verneemt, wordt de lsteluit.- kwartierm. J. D. De Bloeme, thans werkzaam aan het departement van oorlog, overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers. De luitenants der infanterie, die sedert den lsten Mei j. 1. gedetacheerd zyn te 's-Hage, keeren heden naar hunne garnizoenen terug. Zy worden morgen vervangen door een luite nant van elk bataljon van het regiment gre nadiers en jagers, het 4de en 7de reg. infanterie. Eene eenvoudige, maar aandoeniyko plech tigheid had gisteren plaats op Eik en-Duinen by Den Haag. Het was de begrafenis van den kunstschilder E. A. V. A. Van der Meer. pers het lyk van den veldwachter. Het voor hoofd was door een kogel doorboord. Zyn moordenaar scheen geene enkele poging aan gewend te hebben om zyne misdaad aan het oog der justitie te onttrekken; by had zich zelfs niet de moeite gegeven om zyn slacht offer tusschen het kreupelhout te verbergen; hy had daarentegen den verslagene eenvoudig laten liggen op de plek, waar hy hem had ter neder geveld; dit was vlak naast een voetpad, by alle wilddieven en smokkelaars bekend. Het gerucht wees natuuriyk terstond de Delahaies als de daders van dezen moord aan. De kogel echter, die den ongelukkige ge troffen had, paste op geen der geweren, by hen gevondende sporen, in de sneeuw zicht baar, waren naar eene geheel andere richting gewend dan naar hunne woninggeen hunner schoeisels paste in de voetstappen, welke men in de nabyheid ontwaarde; by het lyk ge bracht, bleven allen even kalm, geen hunner gaf het minste teeken van ontroering of angst; een kleine glimlach zweefde hen zelfs op de lippen, als schepten zy vermaak in hot aanschouwen van dien doode. De geneesheer verklaarde dat de dood nauweiyks vier en twintig uren geleden ingetreden konde zyn terstond waren er tal van dorpelingen, die allen konden vorklaren de beschuldigden ge- Behalve de bedroefde broeders van den over ledene, waren er velen aanwezig om hem eene laatste hulde te bewyzen: ook het Bestuur van „Pulchri-Studio" en vele leden van dat genootschap. De Voorzitter sprak namens allon harteiyke woorden van waardeering, roemde den overledene om de schoone vruch ten, welke men van zyn talent heeft mogen genieten, om zyn ernstig streven naar beter en niet minder om zyn opgeruimd en vrlen- delyk karakter, dat hem ook vrienden be zorgde, die zyn aandenken zeker trouw zullen bewaren. De zwager van den overledene betuigde dank voor de bewezen deelneming. In allen eenvoud werd gistermorgen op de algemeene begraafplaats te 's-Hage het lyk ter aarde besteld van den gepen- sionneerden inspecteur van den geneesk. dienst by de zeemacht H. L. Oudenhoven. Op den doodenakker hadden zich een aantal vrienden en tydgenooten van den overledene vereenigd, om hem eene laatste hulde te brengen. Onder hen merkte men op den minister van marine Dyserinck, de oud ministers Geerling en Gericke, de admiraals Binkes en Van Rees, enz. Op verlangen van den overledene werd aan het graf niet gesproken; alleen werd door een zoon van den overledene dank ge zegd aan de aanwezenden, voor de belang stelling, door hunne tegenwoordigheid betoond. Ds. P. Van Wyk Jr., predikant by de Evangelisch Luthersche gemeente te Rotter dam, heeft bedankt voor zyne benoeming tot directeur der Utrechtsche Zendingsvereeniging. De bisschop te Haarlem heeft tot pastoor te Goorn benoemd den heer Th. P. De Groot, en tot kapelaan te Amsterdam (H. Dominicus) den heer P. W. A. Weyers. De Paus heeft den heer D. Staas, presi dent van het Seminarie te Warmond, benoemd tot kanunnik-theologaal en den heer B. Dan- kelman, plebaan der kathedrale kerk te Haar lem, tot kanunnik-poenitencier van het kathe draal kapittel van Haarlem. Zr. Ms. instructiekorvet „Urania" verliet gistermorgen te 11 uren, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste kl. M. C. Van Doorn, de haven van Nieuwediep met de adelborsten van het oudste studiejaar aan boord voor een practischen oefeningstocht in de Zuiderzee. Tegon den lOden der volgende maand wordt dat schip terugverwacht, om de adelborsten van de 2de afdeeling aan boord te nemen, waarna de oudste afdeeling op de stoomka- nonneorbooten overgaat. De controleur der 1ste kl. by het binnen- durende den laatsten dag op andere plaatsen gezien te hebben. Kortom, de justitie was volkomen over tuigd, dat de Delahaies en niemand anders de daders waren, maar toch was zy niet in staat, die zekerheid met het geringste be- wys te staven. En de inwoners van Noorbeek fluisterden elkander toe: „ze hubbe zich gewroke en ze hubbe 't slum gedoon." De baron van Vilvoorde was woedend by het vernemen dat zyu dienaar vermoord was geworden. Hy vervloekte dat gemeene gespuis, die ellendelingen, dat tuig, dat aan de hel ontloopen zoodje; hy bedreigde hun met galg en strop en dat alles niet zoozeer, omdat zy zyn veldwachter hadden gedood, maar meer, wyl hy nu nog voor z'n eigen fatsoen ge dwongen was, de vrouw en de kinderen van dien stommen vent te onderhouden, totdat dezen een goed heenkomen zouden kunnen vinden. En hoe lang zou dat nog kunnen duren En was dat nu nog maar een flink, ferm wyf geweest, dan had hy ze misschien nog zoo lang in de stallen kunnen gebruiken, maar dat was ze ook niet; ze was zwak en ziekelyk en geen van de kinderen was nog landsch bestuur op Java en Madura, F. Fok- kens, is door de Franscho regeering benoemd tot Officier d'Académie. De „Arnh. Crt." heeft eene onjuistheid ontdekt in de reeks benoemingen tot ridder in do ordo van den Nederlandschen Leeuw. Deze is nl. ook toegekend aan den heer L. Kronenberg, directeur der Deventerscho tapytfabriek. Doch de heer L. Kronenberg bestaat niet en de directeur van bedoelde inrichting, de heer W. F. Kronenberg, werd reeds acht jaar geleden met de orde van den Nederl. Leeuw begiftigd. Naar aanleiding van deze opmerking der „Arnh. Ct." deelt men aan de „N. R. Ct." mede dat de heer W. F. Kronenberg niet acht jaren geleden, maar reeds in 1870 tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw is benoemd. Verder zegt het „Vad." dat ook de gepens. kapt.-luitenant ter zee J. H. P. E. Kniphorst, voorzitter der commissie tot het afnemen der examens voor het diploma van stuurman aan boord van koopvaardyschepen, die by Zr. Ms. besluiten van 10 dezer, nevens den titulairen rang van kapt. ter zee, de ridderorde van den Ned. Leeuw ontving, reeds sedert jaren met deze onderscheiding was begiftigd. Het stoomschip „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Mei van Padang de „Gelderland," van Java naar Rotterdam, is 14 Mei te Suez aangekomen; de „Noord- Brabant," van Java naar Rotterdam, vertrok 14 Mei van Port-Said; de „Leerdam," van Amsterdam naar de Plata-Rivier, vertrok 14 Mei van Lissabonde „Sumatra," van Amster dam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Sou thampton; de „Veendam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 14 Mei Wight; de „Prins Alexander," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 14 Mei Gibraltar. Z. M. heeft met ingang van 1 Juli a. s. lo. den schout-by-nacht titulair jhr. H. P. De Koek, inspecteur-generaal over het loods wezen enz. en Nederlandsch permanent-com missaris voor het gemeenschappelyk toezicht over de betonning en bebakening, mitsgaders over de loodsdiensten op de Schelde, op zyn verzoek, ter zake van langdurifen dienst, op pensioen gesteld, onder dankbetuiging voor zyne vele gewichtige en langdurige aan den lande bewezen diensten, en onder toekenning: a. van den titulairen rang van vice-adiniraal; b. van een pensioen van f 2100 'sjaars en voor werkelyk verbiyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en kolo niën en tusschen de keerkringen, van eene groot genoeg om op het vee te kunnen pas sen; alles liep hem dan ook tegen; 't was een akelige boel. Dat waren ongeveer de gedachten, die zich van den landheer by het hooren der noodlot tige tyding meester maakten. Nog nooit was do plundering in de bosschen van den baron zoo groot geweest als op het oogenblik, nu geen waakzaam oog daar was om den vermetelen wilddief of strooper te betrappen en hem aan het gerecht over te leveren. De Noorbeekenaars stelden zich niet meer tevreden om van achter een struik een haas of konyn neer te schieten, om dan zoo snel mogeiyk met hun bult te verdwynen, integen deel, onbeschaamd traden zy ten getale van vier of vyf personen tegeiyk op het voor hun verboden terrein, om daar eene werkeiyke klopjacht te organiseeren en als zy dan, met een zwaren vracht wild beladen, in het dorp terugkeerden, verheelden zy niet dat „dat allemaol adelike haoze en keniene waore, dee ze op hunne boere rukke drooge't dee hun toch verduld leid, dat ze by den brocanteur te Visé nog geine haave franc mie veur zulk ein hoege sinjeur koste vraoge." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1